Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak v roce 2022 ušetřit za elektrickou energii?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak v roce 2022 ušetřit za elektrickou energii?  (Přečteno 9633 krát)
Emanuel Kocián
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #36 kdy: 11.09.2022, 00:13 »

Investice do tepelného čerpadla bez omezení komfortu:
Úspora může být značná. Kamarád přešel z elektrokotle na TČ vzduch-voda a na celkové roční spotřebě je teď prý něco málo nad polovinou. Do té doby měl ročně cca 11 MWh.

No tak to stojí za prd... Počítám, že běžná spotřeba elektřiny je cca 6 kWh denně (bez topení a TUV),  tj. za rok 2,2 MWh. Něco málo přes půlku je zjevně 5,7 MWh. Tj. předtím mu topení+TUV žralo 8,8 MWh. Nyní je to 3,5 MWh. Tj. pouze 2,51x méně.
S přihlédnutím k faktu, že cena zemního plynu je 2,3 až 2,5x nižší než cena elektřiny, je otázkou, zda by nebylo výhodnější mít prostě jen kondenzační kotel na plyn.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #37 kdy: 16.09.2022, 23:59 »

Mám na vás velkou prosbu, na vás....


Na Vaši otázku neexistuje univerzální odpověď a vždy je nutné znát místní poměry, které je na místě odborník schopen posoudit, pravda, za peníze. Takže zdejší výčet možností berte jako orientační.

No a pak můžeme pokračovat takovým tím schematickým stromem řešení problému.
Takže chcete ušetřit a neinvestovat? Ano. Tak se zbavte komfortu.
Takže chcete ušetřit a jste odhodlán investovat? Ano. Tak můžeme probrat nějaké možnosti.

Jinak je dobré znát také nějaký váš řádový finanční limit, který do toho chcete nebo můžete dát. Ano, chápu, to se nepíše do veřejné diskuze, tak se ve schematu řešení problému dostáváme na začátek a to povolat odborníka za peníze a s ním jednat s jistou diskrétností.

Ale naštěstí jsme na odborném portále, tak pojďme probrat pár technických možností. Někdo tu napsal, že ve vaší struktuře odběru je podíl vytápění + TUV cca 3/4 - 1/3 celkové spotřeby. A z toho cca 1/4 - 1/3 činí jen ohřev TUV, který je celoroční. Reálně tedy můžete +- ušetřit nějaké 2 - 3 MWh jen za ohřev TUV. A jak na to? Můžete fototermikou, která je investičně v řádu od vyšších desetitisíců. Nevýhodou je, že v létě poměrně brzy může dojít ke přehřátí a zplynování, což degraduje náplň. V zimě není výkon takřka žádný, má své servisní požadavky, zejména výměny náplně. Druhou možností je nějaká ostrovní fotovoltaika s ohřevem pouze TUV, která bude investičně v řádu desetitisíců a pokud v zimě bude svítit slunce, je schopna vám pořád nějaký podíl výkonu nabídnout. Reálně jste schopen FVE vyřešit ohřev TUV z nějakých 90% v roce.

Další možnost je instalace velké FVE. Pokud půjdete do nějaké varianty 8 - 10 kWp (opět neznáme místní poměry, jakou máte orientaci domu a velikost střechy),  reálně vám vyrobí nějakých 8 - 11 MWh za rok. Záleží jen na vás, jak energii využijete do mrtě, jaké budete mít baterie, kolik do nich jste schopen uložit. Ale pořád vám to vyřeší značný kus podílu vaší spotřeby a ten zbytek prostě nakoupíte. Ovšem zde jste již investičně v řádu statisíců.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #38 kdy: 17.09.2022, 00:00 »

Ideální je k FVE řešit i tepelné čerpadlo, zde pořád máte možnost z 1 kW elektrické energie vyrobit několik kW tepla, záleží na kvalitě TČ, topném systému a venkovní teplotě. Toto je zajímavé zejména v jarním a podzimním období, kdy je FVE stále schopna TČ uživit. Topná sezona se vám tímto zkrátí na nějaké 2 - 3 měsíce v roce. Ovšem i zde je investice v řádu statisíců, ideální je ji kombinovat rovnou s FVE.

Pak je třeba i říct, zda jedete ve fixaci nebo ve spotu. Dlouhodobě je fixace stále výhodnější, otázkou je, jak dlouho to bude. To samé platí i o spotu. Spousta lidí si myslí, že fotovoltaika je dobrá jen k vlastní výrobě energie, ale...... Máte u FVE i bateriové úložiště? Když už bude člověk odsouzen ke spotu, proč toho nevyužít? Proč nenabíjet baterie v nízké hladině spotu a v té vysoké nechat jet dům z baterie? Tímto se vám zkrátí návratnost investice. Ale budete sedět u počítače a každou hodinu hlídat spotovou cenu? Asi ne. A teprve zde získavají přidanou hodnotu systémové instalace.

Co to je systémová instalace? Chytrý dům? Ano, i tak to někteří nýmandi z řad marketérů nazývají a spousta ovcí jim to žere jak koblížky od Babiše. Ale co to je? Nějaká kouzelná krabička, kterou někde zapojím, připojím na wifi a pak mohu v diskuzi na FCB machrovat, že si z práce mohu zhasnout světlo? Proboha, to fakt ne. Systémová instalace je to, že si z práce nemusím zhasínat světla, protože to udělá za mě už při mém odchodu z domu. Proto je systémová, zpravidla má přehled o stavu veškerých zařízení a technologií v domě a svoji ninteligenci projevuje diskrétně na pozadí bez nutnosti zásahů uživatele domu. A stále jsme u světel, což dlouhodobě považuji za snobskou hračku bez přidané hodnoty. Ta přidaná hodnota začíná teprve u energií, o celkovém přehledu, je schopna vyhodnotit venkovní a vnitřní teploty a včas zabránit třeba přehřívání místnosti včasným zatažením žaluzie, je schopna řídit rekuperaci, tepelné čepadlo atd. je třeba schopna i monitorovat stav FVE a dle dat ze spotového trhu řídit nabíjení a vybíjení baterií. Teprve v těchto dnech začne vyplývat její přidaná hodnota a nastaví se síto mezi kvalitní systémovkou a rádoby chytrým hejblátkem z Alzy. Umí toho spousty, ovšem na kvalitní systémovku je dobré myslet již při stavbě a zadat ji kvalitní firmě, která ví, kudy jede vlak. A investičně začínáme na vyšších jednotkách statisíců, přičemž horní výše může být takřka neomezená. Ovšem zde je to nejenom o úsporách, ale i o komfortu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #39 kdy: 17.09.2022, 00:00 »

No a pak zůstávají další možnosti. Třeba osadit do obýváku krb. Když pominu to, že z obýváku máte v tu ránu kotelnu a prach se smradem všude, je to řešení za desetitisíce, co snad může i fungovat. Opět neznám místní poměry, takže akumulační nádoba pro variantu s výměníkem by byla další nutnost. Pokud byste volil krb bez výměníku, zpravidla krb i prostorový termostat máte v obýváku, takže bez zónové regulace bude v domu zima.

Obdoba krbu je i kotel na dřevo. Ten už nebude v obýváku, ale máte na něj místo a v tom místě třeba komín? A pojďme dál, kolik je vám let a jak dlouho budete fyzicky schopen topit dřevem? Otázka, na kterou se často zapomíná. A tak se často v praxi stařečci domluví s partou ukrajinců v okolí, aby jim nanosili a naštípali dřevo na týden, dají jim nějaký ten krejcar a hned se ekonomické kouzlo topení dřevem rozplyne. Opět narážíme na komfort. O nutnosti čištění kotle a komínu nemluvím.

Dalším kompromisem je třeba kotel na topný olej. Je automatický, má zpravidla své podávací čerpadlo, takže pokud si vyřešíte nějakou nádrž s dostatečnou kapacitou, jednou za rok k vám zajede cisterna  a naplní ji, máte skoro vyhráno. Takže pokud máte prostor na kotel, nádrž a komín, je to cesta. cena regenerovaného topného oleje se celkem drží plus minus na stejné úrovni a emisně je toto topení srovnatelné se zemním plynem.

Pak jsou další úrovně a to mít kotelnu s kombinací více zdrojů a s ohledem na aktuální podmínky tyto zdroje přepínat. Zde kombinujeme prostor, komín a už je třeba i nějaká malá systémovka, slovy kolegů babička systémovky s označením MaR. Pak třeba v přechodném období topte tepelným čerpadle z FVE a v mrazech dřevem nebo topným olejem, kdy už topný faktot tepelka jde do červených čísel.

Velkou část příspěvku jsem věnoval topení, protože topení vám žere i velkou část roční spotřeby. Řešit, jestli dám 6W ledkovou žárovku místo 9W, je už jen sběr cetek a nemá smysl tímto ztrácet čas.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #40 kdy: 17.09.2022, 00:03 »

No a poslední možnost je nic neřešit a spolehnout se na zastropování. Ono je férové i říci, že v podstatě vládě nic jiného stejně nezbyde, protože někde je nějaký mantinel, za který se už nejde. A není to nějakých nepokojích, to je prostor pro lůzu, normální člověk se na energetickou krizi připraví než aby řval na náměstí, aby se o něj někdo jiný postaral. Podívejte se na to z druhého konce. Energetická síť jako celek se musí udržovat v ronováze, tedy není žádoucí ani přebytek energie, ani její nedostatek. Oba tyto stavy v extrému moho vést k celkovému kolabsu sítě. A to nikdo nechce. Obecně lze říci, že čím je síť větší, tím je lépe regulovatelná. No a teď si představte, že jě nějaká cena, od které je již ekonomičtější si energii vyrábět například diesel agregátem. Řekněme, že tato hranice je 13 Kč/kWh. Co by následovalo? Malí odběratelé, ale třeba i průmysl a obchodní centra přejdou na alternativní zdroj a začnou dieselovat. V tu chvíli se rapidně zmenší energetická síť a nechci být v tu chvíli v kůži dispečera ČEPSu. Proste masivní nasazení lokálních zdrojů způsobí globální problém v přenosové soustavě. A to je ten mantinel, žádný strom neroste do nebe. Takže nezbývá, než se odprostit od tragických zpráv na TV Hovna a začít racionálně přemýšlet.

Pokud jste z Brna a okolí, můžeme se na váš problém podívat detailně a zkusit najít řešení v mezích vašich možností.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Miloslav Stehno
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline
« Odpověď #41 kdy: 18.09.2022, 15:54 »

Já tu mám aktuální příklad od tchána a tchýně (oba již v důchodu žíjí v prvním patře RD na jižní Moravě) ... záměrně nepíšu u jakého "zvířete" jsou.

Pozn.: vždy po jejich ročním vyúčtování (cca únor) jim dělám porovnání s ostatními dodaveteli el. energie. Mají akumulační kamna (8 hodin NT),  roční spotřeba cca 7,5 MWh NT; 1,5 MWh VT, vaří na plynu. Vodu ohřívali plynovou karmou, předěláno na 50l bojlérek s programovací zásuvkou naprogramovano u tak, aby se voda nahřála jen když je potřeba. Ani letos na jaře jim nevyšlo o moc lépe kdyby k někomu přešli - úspora v řádu jednotek stokorun.

Měli fix do konce 2023, v létě 2022 přijela fešná roba v minisukni s papírem na podpis, že se prý jedná o stvrzení jejich setrvání u nich, tchán se ďáblici podepsal...
9.9.2022 přišlo poštou tvrdé vystřízlivění: od 26.10.2022 celková cena včetně DPH pro VT i NT cca 17.400 Kč/MWh = 17,4 Kč / kWh. Výpověď možná do 16.10.2022.
Co byste poradili ? Topení pevnými palivy není možné.
Já je už několik let přemlouvám na klimatizaci (v létě se v bytě pečou),  kterou by si nyní v zimě topili... Nechtějí.

Díky za každý postřeh.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #42 kdy: 18.09.2022, 16:22 »

Bohužel, budou platit zastrop cenu tj.nějakých 9kč/kW.
Od jistého věku se dlouhodobá investice v řádech statisíců již nevyplácí.
Asi nezbude, nežli skutečně radikálně šetřit a vzdát se byť i malého konfortu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #43 kdy: 18.09.2022, 17:19 »

vaří na plynu.


Tady vidím prostor k nějaké úspoře, pokud ještě platí přípojku.
Buď nahradit indukcí, nebo, je-li to technicky proveditelné, přetryskovat a přejít na PB, který je zatím pořád levnější a odpadnou stálé platby.
Ten bojler se spínačkama taky není úplně výhra, pokud natápí ve VT.

Krachy a podvody jsou bohužel častým jevem u příštipkářů, kteří si hrají na významné obchodníky, takže dokud se nedostanou od podvodníků, tězko mohou něco řešit, ovšem v současné situaci mají i velcí prodejci s novými zákazníky problém kvůli nastavení ceny u nové smlouvy, takže ta bude daná politickým rozhodnutím.

Uspořit není kde, nemůžou přeci zmrznout, nebo si vlivem nízký teploty, zabalený do svetrů, uhnat zápal plic.
Pokud jim důchod umožňoval jezdit na dovolenou, tak to skončí, pokud ani to, mohli by mít nárok na příspěvek na bydlení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Stehno
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline
« Odpověď #44 kdy: 18.09.2022, 18:08 »


Indukce by vyžadovala rekonstrukci elektroinstlac e minimálně v kuchyni + pořízení nového ind. sporáku s troubou + komplet nové nádobí. PB jsou zase starosti s lahvemi. Ale chápu je to prostě něco za něco.
Bojler jim samozřejmě spíná v NT, jen jim to vždy musím přeprogramovat dle letního a zimního času. I bez spínané zásuvky (kterou jsme pořídili hlavně aby si bojler nazapomínali zapnout v NT) si to dříve zapínali jen v NT (stejně tak s praním a žehlením pokud to šlo),   kdy jim NT signalizuje svítící doutnavka ve "sporákovém" vypínači na akumulační kamna v kuchyni. Doutnavku jsem ve vypínači přepojil z výstupních kontaktů vypínače na vstupní aby jim signalizovala i při shozeném vypínači na topení (v létě).

Pozn. já jen doufám, že má stát ošetřeno kolik bude maximálně doplácet dodavatelům el. en. nad ten strop 9,- / kWh...
Já mám od MND náznaky (dle zvednutých záloh) na nějakých cca 12 Kč,- / kWh od 1.1.2023 = 3 Kč bude doplácet stát.
Tchán bude mít 17,4,- / kWh = stát bude doplácet 8 Kč ?

Jinak tchán (nevědomky) podepsla papír, na kterém byl:
- souhlas se zrušením stávající smlouvy a nahrazení smlouvou novou
- prohlášení že nikomu nedá souhlas s přejítím k jinému dodavateli energií

Jelikož se nyní mění cena, tak možnost vypovězení smlouvy do toho 16.10.  má, ale není kam "utéct".

Takže jak píšete, počítat s 9Kč / kWh (jak dlouho to stát ale může dotovat....? ) a s mírou topení stáhnout.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Deductio
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline


__09.02__ 31.01.2023


« Odpověď #45 kdy: 18.09.2022, 19:22 »

Snížit spotřebu při topení lze oblečením a snížením teploty v bytě alespoň o 1°C, instalací radiátorové fólie za otopné těleso (radiátor),  závěsů na okna nebo zatáhnutím rolet, těsnící pásky do oken a do dveří, zavíráním dveří do neobývaných místností.

Snížit spotřebu při vaření lze používáním pokliček, Papinova tlakového hrnce, rychlovarné konvice, remosky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline« Odpověď #46 kdy: 19.09.2022, 08:09 »

Ještě jste zapomněl na vaření v termosce, velmi úsporné. Taky nedoceněné umění
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #47 kdy: 20.09.2022, 21:19 »

Švýcaři dostali doporučení kde co sdílet a sprchovat se ve dvou.
I spoření energií může být příjemné Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #48 kdy: 21.09.2022, 07:53 »

Jsou v podstatě pouze dvě cesty. Investice pro úspory, ať jde o zateplení, výměnu oken a tepelného zdroje, je jednou z nich. Pak cesta "nejmenšího odporu",  která je prakticky bez investic a tím je snížení vlastního komfortu.
Jak to tak bývá, velké investice přinesou i velké úspory (to neznamená že se vše "vrátí" v rozumném čase). Naopak bez investice, jen snížením komfortu, se ušetří pouze v řádu procent, maximálně tak do 20% celkových nákladů. Větší prostor tam nevidím, oproti investicím, kdy se můžeme pohybovat i daleko přes 50% úsporu. Klidně i k 80%. Bude záležet na mnoha faktorech. Ale jak psal kolega Červený, je to o obhlídce a správném návrhu s výpočty. TO neprovede kde kdo.

Jo a pak ještě třetí cesta. Odstěhovat se "do teplých krajů",  kde se za topení dá dost ušetřit. Ale to berte s humorem. Většina z nás má patu přirostlou k rodné hroudě tak silně, že třetí cesta je pro něj nepředstavitel ná. To je i můj případ.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline OfflineOdborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #49 kdy: 22.09.2022, 21:14 »

Jo a pak ještě třetí cesta. Odstěhovat se "do teplých krajů",   kde se za topení dá dost ušetřit. Ale to berte s humorem. Většina z nás má patu přirostlou k rodné hroudě tak silně, že třetí cesta je pro něj nepředstavitel ná. To je i můj případ.  Mrknutí
Možná s humorem, ovšem moje sestřenice se částečně i z pracovních důvodů na zimu přesouvá do Keni. Ale když to tu tak pročítám, tak je mi nejsympatičtěj ší revize izolace budovy a teplé oblečení. Hysterie kolem fotovoltaiky nebo i dalšího pořizování obnovitelných zdrojů mi bez propracovaného řízení opravdu nedává smysl. A jak říká klasik "nechci slevu zadarmo" platí to i u úspor za energie. Dopočítat se skutečné efektivitě vynaložené investice mi připadá hodně přitažené za vlasy.

Dnes jsme natáčeli reportáže k MSV na podobné téma a třeba elektromobilit a se posunula do zajímavé kategorie. Rozhodně s úsporami nekompatibilní . Výpověď dlouholetého, ortodoxního elektromobilis ty byla překvapující.

Zajímavé bylo včerejší natáčení v kolínském špitále o spotovém trhu energií. Apropo dnes mi Inogy oznámilo, že příští rok bude chtít za plyn o 20 tisíc víc. Jak bych měl na takovou částku regovat? Myslím jakou výškou investice?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #50 kdy: 23.09.2022, 01:53 »


Apropo dnes mi Inogy oznámilo, že příští rok bude chtít za plyn o 20 tisíc víc. Jak bych měl na takovou částku regovat? Myslím jakou výškou investice?


Mám fixace z února 2021 na 2 roky, takže zatím jedu relativně na pohodu. Do února  Úsměv Ovšem kdo je připraven, není překvapen. Elektriku neřeším, při roční spotřebě něco málo přes 3 MWh to nemám zapotřebí, roční nárůst cca 10 - 15k mě asi nerozhodí. Průser je plyn. Samozřejmě nevím, s jakou nabídkou přijde dodavatel před koncem fixace, ale pokud bych padl do zastropované ceny, vychází mi roční nárůst cca o 125 000 Kč. A to mě už rozhodí  Smích
Takže zcela vážně přemýšlím o alternativním palivu, kde by mi vycházela návratnost cca na 1,5 topné sezony. A to už stojí za zmyšlení. Těším se na den, kdy odešlu žádost na zrušení plynové přípojky a demontáž plynoměru  tanecek 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline
« Odpověď #51 kdy: 23.09.2022, 10:06 »

Vítejte v realitě.
O nové zákazníky, kteří hodlají odejít od stavajícího dodavatele dnes nikdo nemá zájem a neberou! Pokud ano, tak do Spotu. A to stejně v lepším případě, znamená zastropované ceny. I to je ale mazec!
Kotel na tuhá paliva do sklepa považuji za jedinou možnost jak se bránit.
Platit Spot a pouštět takové peníze komínem, je mi opravdu proti srsti. Ne, že by na to nebylo, ale smysl takového počínání mi připadá poněkud rozmarný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #52 kdy: 23.09.2022, 19:49 »

Mám fixace z února 2021 na 2 roky, takže zatím jedu relativně na pohodu. Do února  Úsměv Ovšem kdo je připraven, není překvapen. Elektriku neřeším, při roční spotřebě něco málo přes 3 MWh to nemám zapotřebí, roční nárůst cca 10 - 15k mě asi nerozhodí. Průser je plyn. Samozřejmě nevím, s jakou nabídkou přijde dodavatel před koncem fixace, ale pokud bych padl do zastropované ceny, vychází mi roční nárůst cca o 125 000 Kč. A to mě už rozhodí  Smích
Takže zcela vážně přemýšlím o alternativním palivu, kde by mi vycházela návratnost cca na 1,5 topné sezony. A to už stojí za zmyšlení. Těším se na den, kdy odešlu žádost na zrušení plynové přípojky a demontáž plynoměru  tanecek 
Zde bych se obával nenažranosti státu, jakmile se alternativy rozmohou, zdaní i lesní klestí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Landa
*
Offline Offline« Odpověď #53 kdy: 23.09.2022, 19:55 »

pokud bych padl do zastropované ceny, vychází mi roční nárůst cca o 125 000 Kč.) 
Možná to špatně počítám, ale to musíte mít spotřebu více než 40MWh/rok. Není to nějak moc?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak zapojit a blokovat alternativní zdroj úspory?
 Je pravda, že sluneční elektrárny znečištují sít?
 Lze použít fénu v terénu bez připojení k síti?
 Dá se spořit rušením veřejného osvětlení se současným zkracováním pracovní doby?
 Jak vyřešit elektrifikaci domku na samotě?
 Jak vnímáte budoucnost malých vodních elektráren v ČR?
 Jak spočítat roční energetickou spotřebu?
 Jak stanovit spotřebu elektrické energie?
 Existují nějaké měřiče spotřeby ve formě zásuvkového adapteru?
 Jakou spotřebu má 200W trafo, pokud z něj zrovna neodebírám proud?
 Jak spočítat odběr spotřebičů a převést to na peníze?
 Čím měřit spotřebu podnájemníka v jednom bytě?
 Jaká je spotřeba impulsního relé v klidovém stavu?
 Jakou spotrebu ma pocitac?
 Jaká je energie spotřebovaná výbojkou?
 Vedete si evidenci denní spořeby el. energie?
 Jakou spotřebu má plazmová televize?
 Jaká je spotřeba zářivky při startu?
 Co je příčinou rozdílu naměřeného odběru různých elektrospotřebičů?
 Jaký příkon mají chladící pulty v supermarketu ?
 Je mozne, ze by bol elektromer vadny a tocil sa rychlejsie?
 Zvýší se spotřeba zářivky bez kondenzátoru?
 Jak se vypočítá skutečná spotřeba?
 Je rozdíl v měření energie elektroměrem a levným měřičem z hobbymarketu?
 Kdo platí podsvětlení elektroměru ?
 Jakým způsobem změřit a rozpočítat spotřebu?
 Proč je tak vysoká faktura za elektřinu ve společných prostorách?
 Co mám dělat, když se mi nezdá vyúčtování spotřeby od ČEZ?
 Kolik energie spotřebuje elektromotor se zvýšenou efektivitou?
 Kdo ví jak pracuje zařízení Fostac Maximus?
 Kolik je možné v ČR zaplatit za 1 kWh?
 Prý úsporné žárovky spotřebu elektřiny nesníží, nelžou?
 Co říkáte na měřič spotřeby zieNu vy?
 ENIKA: Automatická regulace vlastní spotřeby v režimu \
 Je lepší svítit v kuse cca 8hod. denně nebo xkrát denně zhasínat a rozsvítit?
 Jaká je spotřeba infračidla?
 Kolik mě stojí spotřebovaná elektrická energie?
 Jak změřit spotřebu LCD televize v pohotovostním režimu?
 Prečo sú povolené mikrovlnky, keď klasické žiarovky sa zakazujú?
 Může si zapojit energomonitor opravdu každý?
 Co byste dodali k zásuvkovým indikátorům spotřeby vy?
 Jak rozpočítat spotřebu elektrické energie vodárny?
 Není v roce 2022 větší šance klamavého Eltricku?
 Který spotřebič má malý a stálý proud?
 Co je to forecasting spotřeby?
 Měříme odběr Orlovny!
 Zvýší se spotřeba na elektroměru vyndáním odrušovacího kondenzátoru na tepovači?
 A co www.usporavydelava.cz, to není podvod?
 Energomonitor připravuje novinky!
 Co nosí guerillový elektřikář v Řecku u pasu?
 Kam může utíkat 100kWh spotřeby v běžném bytě za den?
 Je systém ENWOX mystifikace nebo úspora?
 Jak zaintegrovat "introvertní" spotřebiče?
 Je spotřeba žárovek pořád stejná?
 Jak změřit dlouhodobě odběr bojleru jištěný chráničem?
 Může nějaká porucha elektroinstalace zdvojnásobit celkový odběr?
 Jaká je běžná spotřeba společných prostorů v panelovém domě?
 Poradí mi někdo, proč vyměněný elektroměr u RD vykazuje 100% nárůst spotřeby?
 ENIKA: Specializovaný web k monitoringu spotřeby energie
 Chcete se stát partnery projektu Energomonitor?
 Máme dnes tolik energie, že už nad spotřebou není potřeba přemýšlet?
 ENIKA: Navisys měření a monitoring energií
 WAGO: Měření proudu a energie
 Jaká je spotřeba zdroje pro LED osvětlení pokud používám pouze 50% zátěže?
 Kterými funkcemi může systémová instalace proti klasice ušetřit energii?
 Může zkrat způsobit vyšší spotřebu bytu o více cca 5kWh?
 ENERGY BOX monitoruje spotřebu výrobního provozu. Půjčte si jej!
 Máte praktické zkušenosti s mikrosítí (Microgrid)?
 Jak zjistit kterým směrem na vedení teče energie?
 Jakým systémem řídit dynamický tarif energetiky?
 Ušetří řešení CESS skutečně nějakou energii?
 Jaká je spotřeba tepelného čerpadla v klidovém stavu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je nabíječka mobilu žrout energie i když nenabíjí?
 O kolik zaplatím méně, když budu vypínat všechny spotřebiče?
 Jak spočítat odběr spotřebičů a převést to na peníze?
 Jak zaznamenávat spotřebu v průběhu dne?
 Jaká je spotřeba impulsního relé v klidovém stavu?
 Jak dát poplatek za elektrický proud serveru doma do nákladů?
 Je normální když dům spotřebuje za 7 měsíců 4 MWh el. energie?
 Kolik stojí kWh chodbového proudu?
 Mění se spotřeba svítidla se zapojeným stmívačem ?
 Jakou spotrebu ma pocitac?
 Vedete si evidenci denní spořeby el. energie?
 Jakou spotřebu má plazmová televize?
 Jak se vypočítají náklady na roční provoz (cena) spotřebiče?
 Jaké jsou ceny za 1kWh elektřiny u ČEZ?
 Je spotřeba 10 kWh za den moc?
 Nie je spotreba 14800kWh za 3 mesiace na rodinny dom vela?
 Jde rozdělit odběr elektrospotřebičů?
 Co může být příčinou trojnásobného zvýšení odběru elektřiny u bytu?
 Zvýší se spotřeba zářivky bez kondenzátoru?
 Je rozdíl v měření energie elektroměrem a levným měřičem z hobbymarketu?
 Kdo platí podsvětlení elektroměru ?
 Má někdo zkušenosti s firmou Bohemia Energy?
 Proč je odběr kotle o 25% větší?
 Existuje merak spotreby jednotlivych el. okruhu v domacnosti?
 Jakým způsobem změřit a rozpočítat spotřebu?
 Proč je tak vysoká faktura za elektřinu ve společných prostorách?
 Co mám dělat, když se mi nezdá vyúčtování spotřeby od ČEZ?
 Jak vysvětlit řediteli, že je hloupost vypínat trubice v zářivkách?
 Co může za náhlý nárůst spotřeby el. energie v bytě?
 Kde si lze pujcit trifazovy meric spotreby?
 Prý úsporné žárovky spotřebu elektřiny nesníží, nelžou?
 Je lepší svítit v kuse cca 8hod. denně nebo xkrát denně zhasínat a rozsvítit?
 Kolik stojí ohřátí vody ve skutečných korunách?
 Jaká je spotřeba tepelného čerpadla?
 Kolik mě stojí spotřebovaná elektrická energie?
 Jak se projeví porucha mrazáku na celkové spotřebě?
 Jak je možné, že je odběr i při vypnutých jističích?
 Jak monitorovat odběr objektu?
 Má sporák při zapojení do D nižší spotřebu el.energie?
 Je možné fakturovať elektrickú energiu na základe podružného merania ??
 Kam může utíkat 100kWh spotřeby v běžném bytě za den?
 Je systém ENWOX mystifikace nebo úspora?
 Jak meřit spotřebu elektriky pro celý byt on-line?
 Může nějaká porucha elektroinstalace zdvojnásobit celkový odběr?
 Jaká je běžná spotřeba společných prostorů v panelovém domě?
 Je spotřeba 4.500kWh za 4 měsíce v rodinném domě v pořádku?
 Jak postupovat při reklamaci vyúčtování elektřiny?
 Co dělat, když v novém bytě platím podezřele mnoho za spotřebu elektriky?
 Může zkrat způsobit vyšší spotřebu bytu o více cca 5kWh?
 Mohu na spotřebě nějak ušetřit zakoupením nových přímotopů?
 Je možnost měřit spotřebu 3f elektrokotle a 1f boljeru společně?
 Jak reklamovat spotřebič, který odebírá víc než by měl?
 Jak zjistit kterým směrem na vedení teče energie?
 Jak zkontrolovat odběr spotřebičů v nízké sazbě?
 Bude úspora elektřiny když vypnu elektromotor na cca 2 minuty?
 Jak číst údaje na měřiči spotřeby BASETech Cost Control 3000?
 Jak zjistit kolik a jak výkonový žárovky mohu dát do světla?
 Vyplatí se mít puštěné tepelné čerpadlo, když doma netopim?
 Kde vzniká rozdíl ve spotřebě elektřiny?

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.079 sekund, 24 dotazů.