Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak vyřešit přepínání napájení ze sítě a měniče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vyřešit přepínání napájení ze sítě a měniče?  (Přečteno 71272 krát)
Pavel Rous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 16.08.2012, 11:30 »


Chtěl jsem vyřešit přepínání napájení lednice z el. sítě na výstup DC/AC měniče s dostatečnou rezervou výkonu (měnič 2kW trvale, 4kW špička, uzavřený ostrovní solární systém). Přepínal jsem to vždy ručně a už mne to přestávalo bavit  Úsměv

Měřením jsem zjistil, že lednice při rozběhu odebírá až 2kW. Pokoušel jsem se obvod sestavit z relé 220V/12A se dvěma přepínacími kontakty, které přepínaly fázi i nulu mezi měničem a sítí.

Bohužel hned první den, kdy obvod zpočátku fungoval dobře, když se jednou doba přepnutí zřejmě trefila přesně do rozběhu lednice, došlo k vyhoření měniče a vypadnutí všech jističů po cestě až k elektroměru (10A, 25A, 3x25A). Patrně vlivem oblouku, který se probil vzduchem přes kontakty relé ze sítě až do měniče, kde zkratoval koncový stupeň. Alespoň tak si to vysvětluji.

Chtěl bych se proto zeptat, jestli by mi někdo mohl poradit, jak takový přepínací obvod zapojit, aby se podobná nepříjemnost nestala. V klasických UPS se také používají relé (ale možná ne na 2kW odběr) a funguje to. Proto jsem mylně předpokládal, že by to mohlo fungovat také.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 16.08.2012, 14:19 »

V podstatě jste si tak trochu odpověděl sám.
Asi tam nějaký oblouk vzniknul a když dojde k ionizaci, už platí jení "bezpečné vzdálenosti",  už se to chová trochu jinak, už může oblouk přeskočit...
Někteří výrobci UPS používají více relé, jinak je načasované přepnutí při výpadku sítě, jinak je načasované přepnutí zpět, chytřejší UPS se dokážou před přepnutím "zasynchronizov at" s obnovenou sítí,...
Tohle vymýšlet doma - do toho bych se nehrnul.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav 3
« Odpověď #2 kdy: 16.08.2012, 14:46 »

Použijte pouze spínací jednopólová relé (tedy celkem 4 ks, nikoliv 2 přepínací)  a vytvořte ovládacími obvody mezeru mezi přepnutím. Zřejmě se vám dostalo napětí sítě na výstup měniče. V ostatním už jen souhlas s kol. Schwarzem. Pokud chcete experimentovat pro domácí použití budiž, jinak koupit průmyslový výrobek!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 16.08.2012, 14:59 »

No já bych klidně hotový výrobek použil, kdyby nějaký existoval. Kupovat 4kVA UPS u které nemám jistotu, že poběží na indukční zátěž se mi nechce a stejně bych z ní musel kuchat baterie, které mám externí (solární),  navíc mám rozvod 12V a silnější UPS už mají určitě baterie na vyšší napětí. Tedy bohužel netuším, jaký hotový výrobek by mi mohl pomoci.

Co nějaké stykače, nemají vyšší vzdálenost mezi kontakty, aby oblouk nenastal?

Jestli tomu dobře rozumím tak

1) oblouk zhasne při průchodu nulou
2) pokud tedy kontakty jsou příliš blízko (méně než vámi uváděná bezpečná vzdálenost) a relé kompletně přepne před průchodem nulou. lze očekávat oblouk při větším proudu zřejmě vždy?
3) asi to nic nezmění, ale z logů ovládacího zařízení (mikroprocesoro vá deska Arduino) relé jsem zjistil, že ke zničení měniče nedošlo při přepnutí síť -> měnič ale až při dalším zpětném přepnutí z měniče zpět na síť zhruba po půl hodině provozu na měnič

Z předchozího vyplývá, že kdybych tedy rozložil spínání obou zdrojů do více relé a zpozdil je minimálně o půlvlnu, tak by zřejmě k probití z jednoho zdroje do druhého nemohlo dojít (?). Docela se bojím toho, že kdyby nějaké relé vlivem špičky "přimrzlo",  tak se připojí nic netušící druhý zdroj a stane se přesně to samé, co dnes  Nerozhodný Proto jsem raději původně použil jedno relé se dvěma přepínacími kontakty. To když přimrzne tak nepřepne... Jenže s tím obloukem jsem nepočítal...

Také jsem někde četl, že používají více relé s kontakty v sérii, že prý je pak možnost oblouku menší.

No hlavně bych potřeboval, aby to celé moc nežralo (přídržný proud relé atd),  protože o tom solární systémy jsou - snažíme se spořit, kde se dá...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 16.08.2012, 15:33 »

Ještě jsem chtěl poznamenat, že samozřejmě existují profesionální solární střídače, které se přifázují a dodávají do sítě. Na to už ale musíte mít živnostenský list a zaregistrovano u výrobnu energie, což nemám a ani se mi do toho z mnoha důvodů nechce...

Navíc to neřeší problém výpadků energie, který je u lednic naprosto kritický, protože po pár hodinách můžete veškerý obsah vyházet do odpadu. Jinak bych se náhradou napájení v podstatě nejproblematič tějšího spotřebiče v domácnosti (kterým lednice bezesporu je, na měnič je daleko snažší rozběhnout třeba vrtačku nebo bojler) vůbec nezabýval.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 16.08.2012, 15:52 »

Ještě jsem chtěl poznamenat, že samozřejmě existují profesionální solární střídače, které se přifázují a dodávají do sítě. Na to už ale musíte mít živnostenský list a zaregistrovano u výrobnu energie,
Ano, u grid-on střídačů to potřebujete. Ale je vám to na nic - pokud takový střídač ztratí napětí sítě, tak přestane vyrábět.
Spíš hledejte výrobky typu KI-LTS-1000-12V, to umí vše, co potřebujete.

Jinak k vašemu problému:
- nepoužívejte relé, ale stykač
- na snímání stavu stykače použijte jeho pomocné kontakty ítím ošetříte vaši obavu, že se vám potká síť se střídačem
- pokud nechcete, aby přepnutí šlo do zátěže, použijte jeden stykač navíc.

Vedlejší poznámkou je, že
- použít 12V ke střídání 230V/1000W není moc moudré.
- snažte se najít střídač s pravým sinusem, střídače s trapézou nebo dokonce s obdélníkem nejsou dobré pro indukční zátěž...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 16.08.2012, 16:48 »

Spíš hledejte výrobky typu KI-LTS-1000-12V, to umí vše, co potřebujete.

Jestli dobře čtu, tak je to spojený solární regulátor, měnič a nabíječka. To mi taky asi moc nepomůže.

Mým plánem je vykrývat lednicemi špičky energie, které nedokážu jinde spotřebovat a v případě výpadku je napájet, dokud baterie neklesnou na kritickou mez, aby ještě stačily pokrýt stálou spotřebu domu. Tedy bez inteligentního řízení přepínání jsem v koncích.

Nejjednodušší by byla UPS, kde bych jen jedním relátkem odpojoval fázi ze vstupu a ona by hned nahodila a jela z baterie. Nejsilnější takovou vhodnou UPS jsem našel u nás v prodeji na externí 12V baterií pouze na 1000W stálý výkon (výrobce Carspa) a ta bohužel lednici nerozběhla. Dražší řešení než řádově 5000,- už se mi nevyplatí, pak už je lepší koupit novou lednici, která nemá tak vysoký rozběhový proud, což většina nových lednic splňuje.

Ta, co máme nyní, funguje tak, že když přerušíte přívod energie (a zjistil jsem že se to stává i při rychlém přepojení sítě na měnič, patrně změnou fázování sinusovky) tak se kompresor už nerozběhne, protože nedokáže překonat velký tlak stlačeného chladícího média, nahromaděného před chladící tryskou. Motor tedy stojí a odebírá obrovský příkon (okolo těch 2kW). Aby nedošlo k jeho zničení (výrobci musejí předpokládat výpadky energie) tak dojde k ohřátí bimetalového spínače v sérii s motorem, který na několik minut odpadne, během kterých už se chladící médium stihne tryskou protlačit a tlak spadne natolik, že když pak bimetal sepne, motor se bez problémů roztočí.

O vhodnosti vyššího napětí vím (teď byly špičky na rozběh lednice z 12V až 200 ampér pozor - docela brutální. Přívodní kabely měniče se třásly jak osika.  Úsměv Ale nic s tím neudělám, systém je už takto navržen.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 16.08.2012, 17:00 »

Jestli dobře čtu, tak je to spojený solární regulátor, měnič a nabíječka. To mi taky asi moc nepomůže.
Ne?  Přesně to splňuje to, co potřebujete. Nabíjecí proud ze sítě do AKU je nastavitelný od hodnoty 0 ampér.
Odpojovat od sítě to můžete předřazeným stykačem.

Nejjednodušší by byla UPS, kde bych jen jedním relátkem odpojoval fázi ze vstupu a ona by hned nahodila a jela z baterie.
Většina UPSek v uvedené cenové hladině není stavěna pro dlouhodobý chod. O nesinusovém průběhu nemluvě.
Tvdošíjně chcete použít relátko místo stykače - skutečně vám jedno poučení nestačí?

Ta, co máme nyní, funguje tak, že když přerušíte přívod energie (a zjistil jsem že se to stává i při rychlém přepojení sítě na měnič, patrně změnou fázování sinusovky) tak se kompresor už nerozběhne, protože nedokáže překonat obrovský tlak stlačeného chladícího média, nehromaděného před chladící tryskou.
Tenhle problém řeší ten třetí stykač. Stačí dát zpoždění cca 10minut, což lednička ustojí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #8 kdy: 16.08.2012, 17:02 »

Existují jednopólová relé s ovládáním 12V a kontakty na 16 až 20A při 230V jejichž cívky mají příkon do 2W. Hledejte u výrobců jako je Finder nebo Omron.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 16.08.2012, 17:18 »

Existují jednopólová relé s ovládáním 12V a kontakty na 16 až 20A při 230V jejichž cívky mají příkon do 2W. Hledejte u výrobců jako je Finder nebo Omron.
relé s kontakty pro 20 Ampér pro induktivní zátěž?  Šok
Kolego, poraďte mi, který že typ to je?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 16.08.2012, 17:27 »

No ještě mne napadá dát čidlo na protékající proud a přepínat, až když lednice vypne. Pak by oblouk nastat nemohl. Tedy já na té vstupní straně meniče čidlo mám, takže bych ho jen musel zahrnout do logiky přepínání. Ale stejně bych se toho asi bál, protože nevím, jestli to bude stoprocentní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #11 kdy: 16.08.2012, 17:39 »

relé s kontakty pro 20 Ampér pro induktivní zátěž?  Šok
Kolego, poraďte mi, který že typ to je?

Například relé finder řady 66, do plošných spojů
ovládání 6 – 240 V AC, nebo 6-125 V DC.
Kontakty 30A, kategorie AC3 – 1,5kW
 Mrknutí

To: Pavel Rous
To máte FWE v ostrovním režimu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Pavel Rous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 16.08.2012, 17:55 »

To máte FWE v ostrovním režimu?

Ano.

Původně byla plánována jen 12V část pro běh počítačových síťových prvků, serveru, modemů, wifi, switche, počítačů (po nahrazení zdroje modelem na vstup 12V, které se prodávají například http://www.pcdoauta.cz/Produkty/Zdroje/c001021.html) a monitorů (některé mají prímo vstup pro 12V napájení),  menších televizí a svícení v celém objektu. To se bezezbytku podařilo.

Nicméně systém má v létě značné přebytky energie, které je vhodné nějak využít. Vzhledem k tomu, že u nás na vesnici jsou delší výpadky proudu poslední dobou dost časté, bylo zálohování lednic dost žádoucí i když vybíjet přebytky do čehokoli jiného by bylo bohužel o dost snadnější.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 16.08.2012, 17:57 »

Například relé finder řady 66, do plošných spojů
ovládání 6 – 240 V AC, nebo 6-125 V DC.
Kontakty 30A, kategorie AC3 – 1,5kW
Díky za tip, ale těch 1.5kW je nějakých 7A.
Pravda je, že pro tu ledničku (pokud to není stará Calexka) to stačí.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #14 kdy: 16.08.2012, 18:20 »

TO : Pavel Liskar
Na tu lednici to musí bohatě stačit. Relé má dva přepínací kontakty, takže přes jeden spínat fázi,(L1 např.) a přes druhý spínat nulu,(N).


TO : Pavel Rous
Docela by mě zajímalo, jak to máte zapojené. Nebyl by výkres elektro?
Třeba poslat na můj e-mail.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Pavel Rous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 17.08.2012, 00:08 »

TO: Miros Jan

Pouzil jsem puvodne relé RY2-2CO-230VAC s objimkou na DIN listu (maji ho v GESu ) a dopadlo to jak jsem popisoval. Ale AC3 to nema to je pravda.

A vy myslíte, že s uvedeným Finder rada 66 by sel prepinac realizovat jen s jedním relé, nebo radeji se dvemi?

Jaká presne cast solarniho systemu vas zajima?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 17.08.2012, 07:47 »

...

A vy myslíte, že s uvedeným Finder rada 66 by sel prepinac realizovat jen s jedním relé, nebo radeji se dvemi?
...
Pár poznámek:
- u AC proudu teoreticky zhasíná oblouk 100x za vteřinu (při 50Hz),  ale nesmíme zapomenout na to, že ionozovaný vzduch kolem kontaktů podpoří snažší zapálení oblouku znovu.
- pokud je relé určeno ke spínání napětí AC 230V, ještě to neznamená, že je vhodné pro přepínání více sítí s takovým napětím
- něco jiného je stykač, který má delší dráhu, větší vzdálenosti mezi kontakty a vzhledem ke konstrukci zpravidla 2 kontakty v sérii a něco úplně jiného je relé, kde je v okamžiku rozepnutí jednoho kontaktu minimální vzdálenost od druhého kontaktu
- ne každému relé bych věřil, že je vhodné pro spínání obou pólů (L i N) pomocí kontaktů, které mají uvnitř relé minimální vzdálenost, právě oblouk vytažený na jednom kontaktu může "přeskočit" na sousední "svazek" pokud je vzdálenost svazků kontaktů minimální a není mezi nimi přepážka (ve stykačích zpravidla je)

Na obrázku máte relé (od solidního výrobce),  relé, které může spínat 250V, 5A
Vzdálenost mezi sousedními svazky kontaktů je menší než 3mm. Ale škoda, že se mi nepodařilo "sebrat" jedno vadné, kde pravděpodobně došlo k oblouku, který se přenesl mezi sousední svazky a "proskočil" tak oblouk mezi L a N, předjištění C4A... Vypálená díra, upálené kontakty...


* relé.jpg (258.97 KB, 929x796 - prohlédnuto 985 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav 3
« Odpověď #17 kdy: 17.08.2012, 08:56 »

Kol. Schwarz vám napsal ve svém obsáhlém příspěvku zhruba to, co jsem chtěl napsat já, za což mu děkuji, ušetřil mi spoustu práce. Jak jsem již napsal ve svých minulých příspěvcích, použijte čtyři samostaná jednopólová relé a vytvořte ovládací elektronikou při přepínání mezeru, raději delší.

Kol. Miroš vám sem již dal jakýsi typ na vhodné relé, já přidám další, možná ještě o trochu vhodnější, se kterým mám velmi dobré  vlastní zkušenosti. Jedná se o jednopólové spínací relé OMRON G4A-1A-PE. Relé je vhodné pro induktivní zátěž a spínaný výkon do 5000VA při 250V.  Výrobce ho vyrábí s cívkami pro 5, 12 a 24V DC. Příkon cívky je 0,96W  (80mA při 12V),  což je docela úsporné a protože budou v provozu pouze dvě dohromady, nemělo by to příliš zatěžovat váš solární zdroj. Výrobce ve svém datasheetu uvádí spoustu dalších užitečných informací. Výrobce toto relé dodává ještě v provedení, kdy jsou vývody kontaktů vyvedeny nejen do desky spojů, ale  ještě na opačnou stranu pouzdra na dva konektory typu Fast-on 6,35mm. Toto provedení má označení G4A-1A-E a v ostatních parametrech se neliší od předchozího typu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu použít na zařízení, který potřebuje 5V/0,5A adaptér 5V/5,5A?
 Jake poridit poradne trafo k halogenovym zarovkam do koupelny ?
 Kde sehnat tranformator 120V- 230V?
 V čem spočívá úprava UPS na měnič 230V?
 Měli byste odvahu použít k laptopu neoriginální zdroj ?
 Jaký měnič napětí mám zvolit při přechodu z Ameriky?
 Proč mi odchází trafo od vinotéky z Ameriky?
 Má být nemá být u trafa 230/24V zemnění?
 Jak elegantně připojit elektrocentrálu s 230/12V?
 Jak zapojit elektronické trafo 12V s dvojitými vývody?
 Jaké trafo koupit pro světlo 3x35W s dotykovým stmíváním?
 Mohu používat domácí spotřebiče o kmitočtu 60Hz v naší síti?
 Můžu nahradit síťový transformátor u nabíječky akuvrtačky impulzním zdrojem?
 Jaký zvolit adaptér pro podhledové světlo (12V)?
 Jaký zvolit zdroj na dveřní pípačku?
 Je možné napájet cnc na 110V upraveným generátorem ?
 Jsou nějaká omezení pro trafo 230/12V umístěné na půdě?
 Je možné využití vodního kola k výrobě elektrické energie?
 Da sa spravit zo 6 V adaptera 12V ?
 Jak zapojit alternátor, aby mi pomohl s výrobou elektrické energie?
 Je možné, že všechny UPS značky APC nevyhovují ČSN 33 1600 ed.2?
 Opravdu mám vyhodit spotřebiče z USA a udělat normální instalaci?
 Proč nemá automobil dynamo místo stávajícího alternátoru?
 Jak funguje transformátor pro LED světelné zdroje?
 Jaká je životnost trafa pro LED osvětlení?
 Existuje zvonkové trafo šířky 1U na DIN lištu?
 Jak zprovoznit vysoko odběrové zařízení z USA v ČR?
 Prodává se třífázový měnič pro USA spotřebiče?
 Je normální bručící zvonkové trafo?
 Kde koupit nebo jak vyrobit alternátor pro nouzové sledování TV?
 Jakou elektrocentrálu potřebuji, aby utáhla 12x 55W úspornou zářivku + 700W?
 Může nefunkčnost UPS souviset se změnou elektroměru?
 Môže sa zdroj elektrické energie pripojiť do zásuvky?
 Může zůstat trafo při výměně halogenových žárovek za led žárovky?
 Jde nějak odrušit rušení od impulzního zdroje?
 Jaké elektonicke trafo použít pro čtyři bodovky 12V/50W?
 Lze zapojit 2x12V větráky z PC, aby byly napájené ze zásuvky?
 Mohu zapojit 12V-10A minikompresor na 12V-15A PC zdroj?
 Mohu poskodit pristroj adapterem s vyssim proudem?
 Mohu k trafu 24V~24VA připojit LED pásek 24V se 48W?
 Je pro malý soustruh vhodnější jednofázové nebo sdružené napětí?
 Jakým způsobem vyřešit instalaci zásuvky na půdě pro napájecí adaptér k anténě?
 Co může být s napájecími zdroji v LED svítidlech, že tak často odcházejí?
 Jak zapojit LED žárovky a zdroj na DIN liště?
 Lze nahradit napájecí zdroj 8V/0,5A zdrojem 8V/1A?
 Vyplatí se úprava napájení spotřebiče z Ameriky?
 Bude UPS řešením pro tepelné čerpadlo které vypíná z důvodu poklesů v sítí?
 Jak z 230V udělat co nejlevněji 110V?
 Jak výkonnou centrálu mohu potřebovat pro stánek s občerstvením?
 Mohu z rozvaděče, který je napájen 5ti žílovým kabelem, odejít 4žílovým kabelem?
 Proc nabíječky občas brumí?
 Jaká je přípustná hodnota napájecího proudu u napájecího zdroje?
 Je možné regulátorem PWM s rozdvojkou napájet TV a set-top box?
 Je minimální zátěž transformátoru klíčový parametr pro jeho správnou funkci?
 Jakou doporučíte vhodnou elektrocentrálu?
 Jak u zdroje pro LED poznám jeho požadovaný minimální proudový odběr?
 Proč trafo k led páskám opakovaně odchází?
 Jak zapojit spínané zdroje laptopů aby nevybavil jistič?
 Může se naměřit napětí mezi PE a N?
 Dá se a vyplatí se na 30m2 chaty rozvést elektřina pomocí autobaterie?
 Je potřeba vyměnit trafo pro halogenové žárovky, pokud bzučí s LEDkami?
 Mohu pro nabíjení holícího strojku použít adaptér s výrazně vyšším proudem?
 Lze ověřit vlastnosti zdroje (či jiného výrobku) pouze z katalogu?
 Jak výkonný transformátor je potřeba pro LED žárovky celkového výkonu 90W?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.