Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Dá se a vyplatí se na 30m2 chaty rozvést elektřina pomocí autobaterie?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Dá se a vyplatí se na 30m2 chaty rozvést elektřina pomocí autobaterie?  (Přečteno 4425 krát)
lurek rimlenc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« kdy: 11.03.2023, 17:52 »


Mám chatu bez elektřiny, kterou bych však rád více navštěvoval a elektřina mi k pohodlí prostě neoddiskutovat elně patří. Jde mi o svícení na chatě která má dvě místnosti o celkovém půdorysu asi 30metrů čtverečních, pak bych tím rád nabil notebook a telefon. vařím a topím kamny. takže se nejedná o snad nikterak náročnou spotřebu.
Jsem stále student a tak bych se rád vyhnul, alespoň v současnosti, větším investicím. Pokud se investicím nevyhnu, tak budiž, ale rád bych prozkoumal všechny možnosti.

Autobaterie mi přišla jako dočasná alternativa. Ale upřímně se v tom moc nevyznám Úsměv tak by mě zajímalo, jako dlouho se její pomocí dá svítit předtím než ji dojdu někam nabít. Rozumím, že ledničku ani varnou konvici tím nerozjedu, ani to nechci).
A pak by mě zajímalo zdali jde pomocí autobaterie nabíjet notebook a telefon, bude k tomu potřeba dokoupit nějaký další "nástroj" jež by zajistil bezpečný převod energie do těchto malých zařízení?


..
Moderátor - Jedno vlákno = jedno téma. Viz pravidla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 13.03.2023, 00:21 »

Ak ste student, snad vladnete anglictinou. Je toho plny Youtube.

Svietenie je najmensi problem, 12V LED zdroje svetla su vsade.
Notebook - zalezi od typu. Pre moderne modely si mozete kupit 12V USB-C nabijacku, pre starsie kusy (zvacsa napajane napatim 18-20V) bude potrebny inverter pre pouzitie v aute, alebo maly inverter na 230V a nasledne originalny adapter pre notebook. Inverter pre pouzitie v aute je ucinnejsi, no niektore notebooky su rozmaznane na pritomnost datoveho pinu v konektore a mozu odmietnut nabijat.
Mobil je najmensi problem, bud zapalovacova nabijacka, alebo USB hub napajany externym 12V zdrojom - v tomto oblubujem produkty firmy Orico.

Ked spohodlniete, da sa kupit aj hotovy set solarnych panelov s bateriou, menicom a vsetkym potrebnym, bez potreby bastlenia. Ak mate navyse tak 25k CZK, samozrejme.

Co to vydrzi? Energia autobaterie vo Wh je napatie (V) x kapacita (Ah). Takze povedzme 800 Wh.

Maly notebook ma bez vyraznej zataze spotrebu do 10 W = vydrzi cca 80 hodin. Kapacitu jeho baterie vo Wh najdete napisanu na baterii alebo samotnom notebooku. Pri nabijani z autobaterie uvazujte aspon 25% straty. Mobil podobne, kapacitu konkretneho modelu najdete na internete, pravdepodobne v mAh. Na Wh sa dostanete mAh x 3.7 / 1000. LED svetlo ma vykon udavany vo W, takze 5W LED spotrebuje za hodinu 5Wh.

Takze vas caka nejake drobne pocitanie a na konci zistite, aku velku bateriu (alebo viac mensich) potrebujete na pokrytie ocakavanej spotreby.

Nezabudnite na bezpecnost - autobateria dokaze sposobit poziar do niekolkych sekund. Potrebujete ochranu polohou vstupnych svoriek, aby nebolo mozne bateriu prepolovat, alebo nesikovnou manipulaciou sposobit skrat medzi polmi. Potrebuje ochranu proti hlbokemu vybitiu. Potrebuje hlavnu poistku co najblizsie k hlavnym svorkam. Potrebuje poistkovy blok pre jednotlive zariadenia, hladajte "12v fuse block",  je toho plny internet. V ziadnom pripade nepripajajte neistene zariadenia alebo rozvody vodicov priamo na bateriu bez akychkolvek poistiek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #2 kdy: 15.03.2023, 12:51 »

Nezabudnite na bezpečnost - autobateria dokaze sposobit poziar do niekolkych sekund.
Áno, ..toto je to veľmi dôležité riziko..a nielen z hľadiska nadprúdu či skratu, ale aj správneho výberu EZ (elektroinštala čného materiálu) či uloženia....at ď..

V podstate by takto zostavené EZ do jedného celku šlo považovať za EI s ochranným opatrením SELV pred úrazom podľa 4-41,...
Nejedná sa síce priamo o VTZ (u nás),  ale podľa 508čky je to predsa len technické zariadenie s menšou mierou ohrozenia zaradené do skupiny „C“...
Myslíte si, že návrh a montáž takejto „zostavy“ (EI) nespadá pod pojem §4 (1) zákona 124 „iné technické zariadenie“..? ?,  .. a že takáto "EI chaty" môže byť navrhnutá, realizovaná, kontrolovaná a uvedená do prevádzky laikmi bez obmedzenia..?, ..podľa netu?..

Predpokladám, že kolegovia v Česku to budú mať legislatívne podobne...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online« Odpověď #3 kdy: 15.03.2023, 13:59 »

Chata pokud není využívána pro podnikatelskou činnost není VTZ s baterí, či s 230...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #4 kdy: 16.03.2023, 06:06 »

Chata pokud není využívána pro podnikatelskou činnost není VTZ s baterí, či s 230...

To je sice pravda, ale to neznamená, že u akumulátoru nehrozí požár vzniklý zkratem. A nemusí se jednat jen o autoakumulátor velké kapacity, i gelové akumulátory s kapacitou několik Ah umí zapálit. V jedné firmě zabývající se zabezpečovací technikou shořelo auto, když došlo ke zkratu na vyřazeném akumulátoru s kapacitou 7Ah, který byl nevhodně uložený v kufru bez zajištění vývodů.

Instalace 12 nebo 24V v chatách jsou rizikové obvykle amatérským zhotovením. Autoři jsou si jisti bezpečností malého napětí a další rizika nevnímají. Málokdo z laiků si uvědomuje nebezpečí při zkratu a požáru v takových instalacích, potřebu pojistek a také potřebu ověření, zda ty pojistky budou reagovat. Ona i velká část odborníků zabývajících se instalacemi síťovými neumí  a nemá vybavení na potřebná měření v rozsahu malých stejnosměrných napětí, ale s velkými proudy při zátěži a při zkratu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Hudec
*
Online Online« Odpověď #5 kdy: 16.03.2023, 06:10 »

To je sice pravda, ale to neznamená, že u akumulátoru nehrozí požár vzniklý zkratem. A nemusí se jednat jen o autokumulátor velké kapacity, i gelové akumulátory s kapacitou několik Ah umí zapálit. V jedné firmě zabývající se zabezpečovací technikou shořelo auto, když došlo ke zkratu na vyřazeném akumulátoru s kapacitou 7Ah, který byl nevhodně uložený v kufru bez zajištění vývodů.

Instalace 12 nebo 24V v chatách jsou rizikové obvykle amatérským zhotoveím. Autoři jsou si jisti bezpečností malého napětí a další rizika nevnímají. Málokdo z laiků si uvědomuje nebezpečí při zkratu a požáru v takových instalacích, potřebu pojistek a také potřebu ověření, zda ty pojistky budou reagovat. Ona i velká část odborníků zabývajících se instalacemi síťovými neumí  a nemá vybavení na potřebná měření v rozsahu malých stejnosměrných napětí, ale s velkými proudy při zátěži a při zkratu.


Souhlas, upřesnoval jsem jen pravní pohled na chatu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #6 kdy: 16.03.2023, 06:16 »

Ano, chápu. Dnes jsme v zajetí paragrafů a právnických kliček. Jen zdravý rozum občas dostává na frak. S některými nepodstatnými maličkostmi se dělá problémů až nad hlavu a podstatné věci unikají.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #7 kdy: 16.03.2023, 09:58 »

To je sice pravda, ale to neznamená, že u akumulátoru nehrozí požár vzniklý zkratem.
Áno, ...tam smeruje moja poznámka k dobre mienenej rade ohľadom zriaďovania EI laikmi podľa netu.. Smutek  .. na tom nete je dosť "teplo" napr. aj okolo samo-domo akupackov li-ion..
I preto upozorňujem, že nielen riziko úrazu od NDN, ale aj riziko úrazu od požiaru spôsobeného neodborne zriadenou EI (i keď mn),  sa musí osobami znalými brať vždy ako veľmi podstatné..
Áno, ..toto je to veľmi dôležité riziko..a nielen z hľadiska nadprúdu či skratu, ale aj správneho výberu EZ (elektroinštala čného materiálu) či uloženia....atď..

takáto "EI chaty" môže byť navrhnutá, realizovaná, kontrolovaná a uvedená do prevádzky laikmi bez obmedzenia..?,  ..podľa netu?..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 16.03.2023, 12:46 »

To jsou dvě otázky.

Lze to provést? - ano, lze, ale je potřeba dodržet mnoho věcí, aby nedošlo k nějakým problémům, nebo požáru. Bez určitých znalostí se prostě neobejdete, nebo si na to najdete někoho, kdo vám s návrhem a realizací pomůže. PRotože je mnoho způsobů jak to uchopit, asi nemá cenu zde vše úplně podrobně rozebírat.

Vyplatí se to? - No, to je otázka  angel  Z jakého důvodu si chcete "zničit klid" na chalupě? Nebude vás nakonec omezovat to malé napětí? Je pro vás investice XX Kč adekvátní, nebo už je to moc? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Michal Čeleda
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 16.03.2023, 14:54 »

Když už 12V akumulátor, tak bych asi volil trakční typ. Běžné autoakumulátor y nebo akumulátory AGM apod nejsou určené pro cyklování.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online« Odpověď #10 kdy: 16.03.2023, 19:27 »

Zas takovou trágu bych z toho nedělal.
Např. baterii umístím do nehořlavého ,  kde ji odjistím a mohu být celkem v klidu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #11 kdy: 17.03.2023, 05:42 »

Zas takovou trágu bych z toho nedělal.
Např. baterii umístím do nehořlavého (slovo které je neznámé),    kde ji odjistím a mohu být celkem v klidu.

Ano, ty ano Milane. Ale osoba neznalá třeba nebude vědět nic o dimenzování vodičů, jejich uložení do hořlavého materiálu, nebo o svítidlech určených na hořlavý podklad a tak dále. Také například okus hlodavci a kvůli nim správné uložení vhodných kabelů/vodičů, .....  Nebo třeba nic o tom jak velké jištění má zvolit a jakou zátěž a vodiče za to jištění může použít.
Z tohoto pohledu je to pro laika prostě velká neznámá a měl by se s někým poradit, protože si nemůže ani být vědom všech možných rizik. Nic nenahradí osobní návštěvu odborníka a jeho zhodnocení rizik (samozřejmě za peníze). Ať si to potom klidně zbastlí sám, pokud se na to cítí. V tom mu nikdo bránit nebude a ano, až bude vybaven znalostmi, pravděpodobně to nebude nic složitého ani pro něj.

Zkušený pianista říká, že zahrát sonátu pro Elišku podle něj nic není, což je pravda. NIcméně sednouvší poprvé ke klavíru vidím mnoho kláves v bílé a černé barvě. Po jejich stisku jsou dokonce vyluzovány tóny. OK, ale naučit se spávné pořadí stisku a další finesy aby se to dalo poslouchat, vyžaduje trochu víc, než vědět že sedím u klavíru  na zdravi na zdravi

Jak psali kolegové, baterie umí poměrně dost vysoké zkratové proudy a nejednou jsem viděl ruce popálené poté, co došlo při manipulaci s vodiči ke zkratu a než přehořel nějaký spoj, nebo odešla pojistka, došlo propálení izolace vodičů a popálení dlaní
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Online Online« Odpověď #12 kdy: 17.03.2023, 11:57 »

Zas takovou trágu bych z toho nedělal.
Např. baterii umístím do nehořlavého (slovo které je neznámé),   kde ji odjistím a mohu být celkem v klidu.
Ono neznámé slovo je elektroměrový sloupek, tj budka s otvorem, zde pro vyvedení kabelu z baterie.
Ve slovnících se dá běžně nalézt na rozdíl od slova elektrovinka, které je zde hojně rozšířené, a jehož význam vygůglit nelze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online« Odpověď #13 kdy: 17.03.2023, 12:30 »

Ono neznámé slovo je elektroměrový sloupek, tj budka s otvorem, zde pro vyvedení kabelu z baterie.
Ve slovnících se dá běžně nalézt na rozdíl od slova elektrovinka, které je zde hojně rozšířené, a jehož význam vygůglit nelze.

To už někdo dělá pr...
Jaký zas elektroměrný sloupek?
Proč bych to doporučoval pro baterii?
Ono slovo je b u d n í k.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu použít na zařízení, který potřebuje 5V/0,5A adaptér 5V/5,5A?
 Jake poridit poradne trafo k halogenovym zarovkam do koupelny ?
 Kde sehnat tranformator 120V- 230V?
 V čem spočívá úprava UPS na měnič 230V?
 Měli byste odvahu použít k laptopu neoriginální zdroj ?
 Jaký měnič napětí mám zvolit při přechodu z Ameriky?
 Proč mi odchází trafo od vinotéky z Ameriky?
 Má být nemá být u trafa 230/24V zemnění?
 Jak elegantně připojit elektrocentrálu s 230/12V?
 Jak zapojit elektronické trafo 12V s dvojitými vývody?
 Jaké trafo koupit pro světlo 3x35W s dotykovým stmíváním?
 Mohu používat domácí spotřebiče o kmitočtu 60Hz v naší síti?
 Můžu nahradit síťový transformátor u nabíječky akuvrtačky impulzním zdrojem?
 Jaký zvolit adaptér pro podhledové světlo (12V)?
 Jaký zvolit zdroj na dveřní pípačku?
 Je možné napájet cnc na 110V upraveným generátorem ?
 Jsou nějaká omezení pro trafo 230/12V umístěné na půdě?
 Je možné využití vodního kola k výrobě elektrické energie?
 Da sa spravit zo 6 V adaptera 12V ?
 Jak zapojit alternátor, aby mi pomohl s výrobou elektrické energie?
 Je možné, že všechny UPS značky APC nevyhovují ČSN 33 1600 ed.2?
 Opravdu mám vyhodit spotřebiče z USA a udělat normální instalaci?
 Proč nemá automobil dynamo místo stávajícího alternátoru?
 Jak funguje transformátor pro LED světelné zdroje?
 Jaká je životnost trafa pro LED osvětlení?
 Existuje zvonkové trafo šířky 1U na DIN lištu?
 Jak zprovoznit vysoko odběrové zařízení z USA v ČR?
 Jak vyřešit přepínání napájení ze sítě a měniče?
 Prodává se třífázový měnič pro USA spotřebiče?
 Je normální bručící zvonkové trafo?
 Kde koupit nebo jak vyrobit alternátor pro nouzové sledování TV?
 Jakou elektrocentrálu potřebuji, aby utáhla 12x 55W úspornou zářivku + 700W?
 Může nefunkčnost UPS souviset se změnou elektroměru?
 Môže sa zdroj elektrické energie pripojiť do zásuvky?
 Může zůstat trafo při výměně halogenových žárovek za led žárovky?
 Jde nějak odrušit rušení od impulzního zdroje?
 Jaké elektonicke trafo použít pro čtyři bodovky 12V/50W?
 Lze zapojit 2x12V větráky z PC, aby byly napájené ze zásuvky?
 Mohu zapojit 12V-10A minikompresor na 12V-15A PC zdroj?
 Mohu poskodit pristroj adapterem s vyssim proudem?
 Mohu k trafu 24V~24VA připojit LED pásek 24V se 48W?
 Je pro malý soustruh vhodnější jednofázové nebo sdružené napětí?
 Jakým způsobem vyřešit instalaci zásuvky na půdě pro napájecí adaptér k anténě?
 Co může být s napájecími zdroji v LED svítidlech, že tak často odcházejí?
 Jak zapojit LED žárovky a zdroj na DIN liště?
 Lze nahradit napájecí zdroj 8V/0,5A zdrojem 8V/1A?
 Vyplatí se úprava napájení spotřebiče z Ameriky?
 Bude UPS řešením pro tepelné čerpadlo které vypíná z důvodu poklesů v sítí?
 Jak z 230V udělat co nejlevněji 110V?
 Jak výkonnou centrálu mohu potřebovat pro stánek s občerstvením?
 Mohu z rozvaděče, který je napájen 5ti žílovým kabelem, odejít 4žílovým kabelem?
 Proc nabíječky občas brumí?
 Jaká je přípustná hodnota napájecího proudu u napájecího zdroje?
 Je možné regulátorem PWM s rozdvojkou napájet TV a set-top box?
 Je minimální zátěž transformátoru klíčový parametr pro jeho správnou funkci?
 Jakou doporučíte vhodnou elektrocentrálu?
 Jak u zdroje pro LED poznám jeho požadovaný minimální proudový odběr?
 Proč trafo k led páskám opakovaně odchází?
 Jak zapojit spínané zdroje laptopů aby nevybavil jistič?
 Může se naměřit napětí mezi PE a N?
 Je potřeba vyměnit trafo pro halogenové žárovky, pokud bzučí s LEDkami?
 Mohu pro nabíjení holícího strojku použít adaptér s výrazně vyšším proudem?
 Lze ověřit vlastnosti zdroje (či jiného výrobku) pouze z katalogu?
 Jak výkonný transformátor je potřeba pro LED žárovky celkového výkonu 90W?
 Jaký transformátor použít pro řídící jednotku zavlažování?

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.