Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Proč při přehození fází zlobí systém v PC?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč při přehození fází zlobí systém v PC?  (Přečteno 9565 krát)
davidasis
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 28.12.2020, 18:10 »


Dělali nám novou domovní el. přípojku a elektrikáři zjistili, že jsme měli přehozené fáze, konkrétně zaměněné L1 za L2. Žádný 3-fázový spotřebič nemáme.

Jakmile nás nově připojili, tak všechny počítače s Windows začali blbnout. Na většině se rozhodilo datum, jeden měl po zapnutí nastavený rok 2050, druhý 2035, na třetím začal padat systém, všechny do doby nového zapojení jeli v pohodě. Nemusím psát, že se jim ty nové data nelíbili a musel jsem systém obnovit z předchozího záchytného obnovovacího bodu.

Tak se chci zeptat, jak je to možné? Nikdy se mně nic takového nestalo a to se PC zabývám už 20 let ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 28.12.2020, 19:09 »

Co ti dovedové sledovali přehozením točení nechápu, ale budiž...

Osobně bych to tipoval na slábnoucí zálohové baterie na desce.
Dívím se, že nepomohlo nastavení systémového data.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 28.12.2020, 19:14 »

Přehození fáze by jednofázový spotřebič neměl vůbec zaznamenat. Pokud by někdo špatně zapojil nebo nezapojil "nulák" N, pak by mohlo mít napájení místo 230V až 400V a to se nemusí technice vůbec líbit. Předpokládám, že by to vedlo ale spíš k nějakému většímu nevratnému poškození, což nevím zda může být tento případ.

Každopádně, pokud by to byl problém s N vodičem, nebo spíše s PEN, tak to může být velmi nebezpečná závada. Všechny kovové elektrospotřeb iče mohou začít náhodně kopat, ale klidně i kovová vana atd.... Další okolnosti nejsou známy, ale stejně na dálku vám to nebude schopen nikdo posoudit, takže by to měl zkontrolovat někdo kdo tomu rozumí, pokud se už nestalo.
Pokud by vám nějaký spotřebič odešel, tak to mohlo být právě vadným N, resp PEN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 28.12.2020, 19:50 »

Citace
Tak se chci zeptat, jak je to možné? Nikdy se mně nic takového nestalo a to se PC zabývám už 20 let ...

Podle mne to není možné!!
Systém napájení nemůže rozhodit SW v počítači?  Bude tam vir nebo podobní červíci!
Už z principu napájení to není možné aby napájení zasahovalo do chodu SW!! tanecek
Přehození fází má vliv na točení motoru ,jinak nic ! To musí být napájen 400V!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 29.12.2020, 04:24 »

Co ti dovedové sledovali přehozením točení nechápu, ale budiž...

Ti "dovedové" řešili to, co mají v popisu práce. Sled fází na elektroměru je předepsán a digitální elměry ho indikují, přesněji řečeno indikují nesprávný sled. např. ZPA DU 310 indikuje správný sled trvalým svitem L1L2L3, kdežto nesprávný sled je indikován přepínáním těchto symbolů systémem běžící světlo.

Pro tazatele:  Všem jednofázovým spotřebičům je jedno, z jaké fáze jsou napájeny, to platí i pro počítače. Neumí rozeznat, ze které fáze jsou napájeny a není k tomu ani žádný důvod, aby to dělaly. S ohledem na to, že se dá předpokládat, že přepojování přípojky trvalo delší dobu, je velice pravděpodobná příčina potíží ve vybité nebo slabé zálohovací baterii na motherboard počítačů, jak napsal již kol. Hrubý. Prapodivné datum a čas, jiné pro každý počítač, je dané tím, že došlo k nastavení nějakých hraničních hodnot daných výrobcem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 29.12.2020, 08:23 »

Já ten záměr pochopil, jen mně trochu zarazilo, že někdo udělá nezištně něco navíc, proto jsem ani neměl v úmyslu je hanit.
Sled fází na elměru už totiž neřeší u starých OM ani distributor, právě kvůli digitálním hodinám, kterým je to jedno a stav OM často ani prohození nedovoluje.
Indikátor točivého pole má ještě jednu funkci, jak již z označení plyne. Když dojde při poruše kabelu k tomu, že bude ve všech třech přívodech stejná fáze, bude blikat taky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 29.12.2020, 08:38 »

V případě stejné fáze na dvou nebo třech fázích tohoto typu elměru bliká označení fází synchronně, tedy všechny značky najednou, v případě špatného pořadí to dělá jinak řečeno kolotoč.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 29.12.2020, 09:50 »

Sled fází na elměru už totiž neřeší u starých OM ani distributor, právě kvůli digitálním hodinám, kterým je to jedno a stav OM často ani prohození nedovoluje.
Mýlíte se, právě pro snadnou viditelnost nesprávného sledu fází to pracovníci distributora řeší velmi.
Několikrát se mi stalo po výměně ER (příprava na TČ nebo PV),  kdy důsledně dbáme na to, abychom nezměnili sled fází kvůli následným komplikacím majitele objektu, byl po výměně starého elektroměru za nový indikován nesprávný sled a "obvoďák" ihned přepojoval.
Říkal, že to tak nesmí nechat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 29.12.2020, 10:04 »

Přehození fází má vliv na točení motoru ,jinak nic !

Kdepak, nejen motory. Má to vliv i na jiné věci. Ale jednofázově, a většinou ani trojfázově napájený počítač mezi ně nepatří.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 29.12.2020, 10:10 »

Jinak jak už bylo psáno, přícina bude stará baterie pro SRAM ("CMOS") paměť setupu. Ono je něco jiného dnešní klasický PC zdroj vypnout z počítače nebo ho vypnout "na tvrdo". Při vypnutí z počítače zůstavají některé obvody počítače stále napájeny, patrně i zmíněná SRAM.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #10 kdy: 29.12.2020, 10:59 »

Citace
byl po výměně starého elektroměru za nový indikován nesprávný sled a "obvoďák" ihned přepojoval.

Mě se to stalo řed půl rokem na jedné poliklinice...
EON měnil trafo, pak jej zapnul a pracovní šli domů...Odpoled ne...
Provozní z Polikliniky mě volal, co má dělat, že výtahy jezdí obráceně ? tanecek
Volal jsem EON, no byli z toho v řádném překvapení, myslím si že šlo i o peníze některých pracovníkům EON!! Hněv
Naštěstí se nic nestalo, protože většina spotřeby (99,99%) je na 230V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 29.12.2020, 11:04 »


Několikrát se mi stalo po výměně ER

Sled fází na elměru už totiž neřeší u starých OM ani distributor, právě kvůli digitálním .


Říkám to proto, že už bylo pár průserů s bezmeznou důvěrou v blikající/neblikající elektroměr a ten největší bylo panické otočení půlky vesnice.
V případě nových OM a rekonstrukcí ER je situace jiná, tam se na pravotočivý směr kouká.
Stávající ER v mnohdy šíleném stavu, včetně HDV, neumožňují víc, než opatrně nasadit na ožvejkaný vodiče nový elektroměr a doufat, že to vydrží do dalšího cejchu a že si snad majitel OM opraví.
V případě stejné fáze na dvou nebo třech fázích tohoto typu elměru bliká označení fází synchronně, tedy všechny značky najednou, v případě špatného pořadí to dělá jinak řečeno kolotoč.
Máte pravdu, netuším, jaký má tazatel elektroměr, ale vím, že jinak se chová ZPA, jinak L&G, jinak Actaris. Jen teď z hlavy nevím, které na chybějící či opačné točivé pole reagují jen blikáním všech tří fází. Tuším, že ty, co mají L1L2L3 vlevo svisle.
Je to dané firmwarem, takže nic není nemožné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 29.12.2020, 14:51 »

EON měnil trafo, pak jej zapnul a pracovní šli domů...Odpoled ne...
Provozní z Polikliniky mě volal, co má dělat, že výtahy jezdí obráceně ? tanecek

To je nějaká blbost. Nemyslím si, že by výtahy byly tak blbý, že by jezdily obráceně. Možná nějaký hodně starý s reléovým ovládáním... Ale nejsem výtahář...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Bohumil Kuk
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 29.12.2020, 15:12 »

To je nějaká blbost. Nemyslím si, že by výtahy byly tak blbý, že by jezdily obráceně. Možná nějaký hodně starý s reléovým ovládáním... Ale nejsem výtahář...
To musí být hodně starý výtah. Ten už by neměl jezdit. Už přes 20 let je v systemu výtahu kontrola směru fází. Bez toho by výtah měl být vyřazen z provozu, neodpovídá bezpečnostním normám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
davidasis
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 29.12.2020, 17:00 »

František Šohajda: Já jsem tohle taky nikde neviděl, ale prostě se to stalo. Kdyby to bylo u jednoho počítače, tak bych uvažoval nad tou baterií na MB, ale všechny počítače byli řádně vypnuty a pravidelně, když odjíždím na dovolenou, je odpojuji od sítě. Po zapnutí ukazují vždy správný čas, takže baterií na MB to nebude. Kdybych to nezažil, tak asi taky nebudu věřit.

Ať si myslí každý co chce, já píšu, jak to bylo. Přepojení trvalo cca 1hod, všechny zařízení řádně vypnuté. Prostě to prohožení fází je totálně rozhodilo, možná to bylo na HW úrovni, ale systém to převzal a rozhodil se taky. Mně je jen záhadou, proč se to stalo.

Elektroinstala ci máme v pořádku, dům je starý 9 let a nikdy problém nebyl.

Jedině mě napadá možnost, máme digitální elektroměr a u toho přepínač nočního proudu, který díky sazbě máme 20hod denně a nerozlišujeme, jestli na něho jede jen nějaký spotřebič, jede na to celý dům. Jestli se třeba při nahození jističe mu něco nelíbylo  ... Nejsem elektrikář, prostě uvažuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 29.12.2020, 17:04 »

To je nějaká blbost. Nemyslím si, že by výtahy byly tak blbý, že by jezdily obráceně. Možná nějaký hodně starý s reléovým ovládáním... Ale nejsem výtahář...

To není blbost ale fakt, jak jsem psak půl roku starý.Ještě se mě vedoucí EONu ptal, jak jsem na to přišel??Nevěřil, že to mohou udělat!!
Nebuďte nevěřící, na EONu to mají zaznamenáno!
Výtah je staršíhio typu, stykač -relé....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 29.12.2020, 17:25 »

To davidasis : Tohle už je trochu "za čárou". Dejte sem detailní popis těch počítačů, hlavně jejich zdrojové části, jinak vám to nebudeme věřit. Vede do těch počítačů jedna, dvě, nebo tři fáze ? Vede do nich střední vodič ? Pokud je to běžné jednofázově napájené PC, tak ta informace o sledu fází se nemá kudy do něj dostat, tak na to ani nemůže reagovat.

A neberou si ty počítače informaci o čase někde ze sítě (LAN) ? To bych čekal, že se při vypnutí změnil čas na serveru, co následně způsobilo chyby času na stanicích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 29.12.2020, 17:32 »



Ať si myslí každý co chce, já píšu, jak to bylo. Přepojení trvalo cca 1hod, všechny zařízení řádně vypnuté. Prostě to prohožení fází je totálně rozhodilo, možná to bylo na HW úrovni, ale systém to převzal a rozhodil se taky. Mně je jen záhadou, proč se to stalo.



Jako někomu, kdo dělá do PC 20 let, vám je jasné, že mezi MB a sítí je zdroj. Ten na svém vstupu má navíc usměrňovač.
Záhadu bych hledal opravdu jinde, než v použití jiné fáze pro napájení PC.
Že se to přihodilo, to nechci vyvracet, jen příčina bude jiná.
Když dělá distributor provozní manipulace, taky se běžně stane, že najednou máte jinou fázi z jinýho trafa a ani o tom nevíte...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Existuje napájecí zdroj do průmyslového prostření input 230V i 110V?
 Jak napájet po vedení 200m dlouhém zařízení o vstupním napětí cca 10V?
 Dala by se Wapka 120V/60Hz v ČR napájet nějakým měničem?
 Ako vyriešit pripojenie osvetlenie chodníka, ovládanie vonkajšej brány?
 Jakou velikost jističe zvolit pro zdroj MeanWell SDR-240-24V?
 OS-KOM: Napájení pohyblivých zařízení, včetně rotačních
 Používáte ke své práci zdroje malého napětí?
 PHOENIX CONTACT: Napájecí zdroje pro všechny aplikace
 PHOENIX CONTACT: Napájecí zdroj 48V AC – pouhých 18mm široký
 Zabráním varistorem a kondenzátorem od proudového rázu spínaného zdroje?
 Jaký zdroj pro paralelní nebo sériové zapojení LED?
 Co je správně, řízení a napájení VZT jako klasické MaR, nebo strojní zařízení?
 Jak vyřešit bezkontaktní připojení napájení rotující části?
 Je možné napájet osvětlení a řídící obvody stroje ze stejného trafa?
 Mohu poskodit pristroj adapterem s vyssim proudem?
 Jak vyresit prepojeni mezi dvemi AC vstupy pro PC?
 Jak rozdělit napájení rozvaděčů?
 Už jste někdy slyšeli o napájení osvětlení ze schwitche po UTP?
 Je vhodnější trafo 230/12V pro pohon pro dvoukřídlá vrata umístit blízko pohonu?
 Doporučuje ČSN velikost napětí pro napájení zahradního osvětlení?
 Jak automaticky prepinat mezi ruznymi zdroji pro topnou spiralu?
 Myslíte si, že se problémy s instalacemi týkají jen ČR?
 Je možné připojit rozvaděč ze dvou míst, dvěma různými kabely současně?
 Jak zařídit aby se vypnuté LED pásky při přerušení napájení samy nerozsvítily?
 Hodí sa hobby generátor na zálohu plynového kotla a chladničky?
 Jak zjistit/eliminovat mozne prepeti/podpeti u kondenzacniho kotle?
 Je pro napájení více zařízení IoT transformátor, nebo spínaný zdroj?
 Jde napájet telekomunikační techniku -48v DC a +48v DC?
 Mohu použít pro napájení tepelného čerpadla okruh elektrokotle?
 Lze z třífázového frekvenčního měniče použít jedna fáze k regulaci motoru?
 SUNNY adaptéry pro každodenní aplikace
 Jaké používáte zdroje pro ověření výdržného napětí prům kmitočtu rozvaděče?
 Co musí splňovat za požadavky přídavné zařízení pracovního stroje?
 Vypíná se u SELV osvětlení napájecí trafo nebo jen světelný zdroj?
 Jak napájet filtraci k bazénu 12V AC z autobaterie?
 Může být sekundární strana zdroje FELV přizemněna?
 Jak řešit napájení svítidel na dva světelné obvody jedné fáze?
 Mico Pro – nyní s vlastním napájením
 Jak vypočítat toleranci elektrospotřebiče k vyššímu/nižšímu proudu a napětí?
 Webinář PHXC Připojení a spolehlivost napájení
 Lze použít UTP cat6 kabel na napájení/ovládání elektrických ventilů?
 Čím získat z 5VDC -> 24VDC?
 Existuje ochrana nechtěného přepnutí 230V/400V?
 Je možné napájení 1f spotřebiče symetricky ze 3f?
 Lze vést 24V AC přes UTP kabel a jak?
 Jak monitorovat vedení 400VDC při dotyku jiného potenciálu poškozenou izolací?
 Jak realizovat napájení z druhého (bezpečnostního) zdroje v malé ordinaci?
 Lze použít v KNX instalaci spínaný 24V zdroj?
 Je nutné napájet digitální odměřování obráběcího stroje přes oddělovací trafo?
 LIVE RITTAL: IT napájení - nové lišty PDU a PSM.RiCS DNES od 13:00 hod
 TIP na zdroj 24V DC s toroidním transformátorem a lineárním stabilizátorem, max. 24mA
 Napájecí systém s dálkovým dohledem, ve skříni 19", 3,6kW
 Mohu napájet ovládání stykače z jedné fáze motorového spínače?
 Jaký použít zdroj k řezačce ovládané laiky?
 DC/DC konvertor s vysokým vstupním napětím
 Může mít svítidlo rozsah napájení jen 220-240V?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 22 dotazů.