Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Jak uzemnit rozvaděč pro fotovoltaiku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak uzemnit rozvaděč pro fotovoltaiku?  (Přečteno 2480 krát)
tony007
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 10.05.2023, 12:58 »

uz jsem tady neco cetl o tehle teme, ale predse jenom bych se rad zeptal. Koupil jsem si asi pred rokem a pul hotovy dum - novostavbu pres developersky projekt. Novostavba je zkolaudovana, revize na elektro sem nasel (asi to je jenom car papiru),    v projektu mam jenom dva odstavce ohladom elektroinstala ce a hromosvodu. Nic vic, zadna dokumentace elektroinstala ce. Viz priloha

Prosim Vas nejsem elektrikar a dum jsem si nestavel sam. Bylo to hotove, postavene na klic. Pisu tady abych se poradil pripadne nasel nejake reseni meho problemu.

Tento tyden pri instalaci FVE mi technici zjistili, ze mi chybi uzemneni hlavniho domovniho rozvadece. Kluci z FVE rikaji ze to je naprosty zaklad a ted maji problem mi moji FVE uzemnit. Ja nevim co to je ani co to pro me znamena. Kdyz jsem se dival neco vic na Internetu docetl jsem se ze uzemneni rozvadece prikazuje stavebniho zakon a taky to prikazuje CSN vyhlaska pro elektro. Asi rozoberat jak je mozne ze to proslo kolaudaci a revizi nema cenu...

Hledam cestu jak problem vyresit. Z rozvadece mi vede husi krk s kabelem ven pred barak pro venkovni napajeni pergoly atd. Uvazuji nahlas. Mohu vyuzit husi krk a natahnout pres nej novy uzemnovaci kabel ktery se napojit na muj stavajici venkovni hromosvod? Nebo to je blbost a musi se udelat neco jineho / napriklad odkopat kolem domu nove uzemneni a nato napojit nove uzemneni rozvadece?

Nebo to nemam vubec resit a rovno podat reklamaci at to vyresi developer? Ja se bojim at to neodflakne/neudela tak ze to nebude fungovat.



Moderátor - Původní nesmysl zněl: "Novostavba bez HOP / uzemneneho domovniho rozvadece?".


* 20230510_124206.jpg (116.41 KB, 1024x768 - prohlédnuto 162 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 10.05.2023, 15:30 »

Klasická situace, když je stavba prováděna jenom podle PD pro stavební povolení/ohlášení a není provedena dokumentace ve stupni DPS. Projekt DSP proveden stavařem, kterému MET (HOP) nic neříká a realizaci provádějí nejlevnější sehnatelní děláci, kteří o 
elektrotechnic e nemají ani páru. Řešení po obhlídce by se mělo najít, ale bude to samozřejmě investice navíc, se kterou jste nepočítal. V neštěstí máte trochu štěstí, že na to technici upozornili, ale na absenci MET, která je nedílnou součástí bezpečnosti elektroinstala ce i hromosvodu (LPS) vás měli upozornit předem  a situaci řešit před tím, než vám to pověsili na střechu. Vzhledem k tomu, že instalaci FVE dělá též většinou tlupa neelektrikářů, tak to zjistili až technici, zřejmě elektrikáři. Revize od stolu bez návštěvy revizního technika se stává u developerských projektů i instalací FVE bohužel standardem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 10.05.2023, 16:30 »

Tak i kdyby to bylo stavěno podle dokumentace pro stavební povolení, tak i dokumentace profesní - byť v případě DSP pouze v minimálním rozsahu - jsou její nedílnou součástí a tudíž je developer má k dispozici. Pokud jste vlastníkem domu, tak měl povinost vám je při prodeji s celou složkou předat. Pokud je z něj nevylámete, jako vlastník nemovitosti zapsaný v katastru se máte právo podívat do archivu stavebního úřadu na jejich paré. Vezměte si s sebou nějakého profesionála v oboru (projektant elektro s autorizací) a prověřte dokumentaci, v technické zprávě byl měly být uvedeny základní informace.
Z výsledku hledání, z revizní zprávy a z místního šetření pak vyplyne, zda má smysl vystartovat na dodavatele nebo rezignovat a nechat provést projekt úpravy a její realizaci na svůj náklad; nicméně máte slabší pozici v tom, že to bude o hledání cesty jak, že boj s developerem může být dlouhý a že vy potřebujete FVE uvést do provozu rychle.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
opatovice64
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 02.09.2023, 19:23 »

Novostavba RD v Úvalech, předané revize elektro i hromosvodu bez závad, PD dle platných norem.
Na můj dotaz, kde je umístěna hlavní uzemňovací svorka mi zhotovitel elektroinstala ce odpověděl - v rozvaděči. Na odpověď, že v rozvaděči žádný pozink drát není mi bylo odpovězeno, přechod je zalitý v podlaze, tedy nekontrolovate lný.
Hromosvod je dle PD a VRZ zařazen do třídy LPS III, přičemž svody jsou od sebe 22m.
Komedie ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 03.09.2023, 09:42 »

Ne jenom rozvaděč.....
Když jdu kolem RD, tak se sem tam podívám, pokud to je z ulice  ,   na parádní montáž FVE!
Nevím jak to mají doma s rozvaděčem pro FVE, ale už ten pohled na střechu, když hromosvodový svod
jde pod FVE a je na ní napojen mě přímo děsí!! box
Ale co vidím, je to běžná praxe!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mohu provést rozvody v novostavbě RD svépomocí?
 Funguje prirodzeny vyber aj u "bastlirov"?
 Jaké máte zkušeností z podobných domácích kombinací chytrých instalací?
 Jaké je správné pořadí v zapojení podružného rozvadeče?
 Jak zapojím svítidlo jako laik?
 Jak zprovoznit zbastlenou elektroinstalaci ?
 Dělají elektrikáři i stavební práce (sekání drážek a děr pro krabice)?
 Najde se vstřícný revizní technik z Brna pro kutila, který nechce elektrikáře?
 Jaký stykač použít pro sbastlení ovládání hoblovky a jak to všechno propojit?
 Jsou pro troubu lepší nové jističe, nebo nový samostatný obvod?
 Jak namapovat elektricke vyvody na kuchynske spotrebice?
 Jak ohodnotit autora smotaných vodičů v podomítkové krabici?
 Mohu si podle projektu natahat provést instalaci sám i když nemám oprávnění?
 Jak se zapojují zásuvky nejlépe?
 Je TN-C-S sustava s chranicmi a prepatovkou zostavena takto spravne?
 Jak připojit zemnící drát v rozvaděči v bytě?
 Jaký zvolit jistič, kabel a maximalní zátěž na spotřebičích?
 ******* Rozdělení vodičů v bytové rozvodnici při současných sítích TNC i TNC-S ?
 Jaký kabel použít na připojení druhého rozvaděče v bytě?
 Víte, jak to dopadne, když někdo vyrobí pohyblivý přívod s dvěma samci?
 Je mozne ziskat revize elektroinstalace po castecne rekonstrukci bytu?
 Proč nepochopitelně jeden ze spotřebičů vypne bez vybavení jističe?
 Jak zapojit ventilátor zároveň na relé, termostat a regulátor otáček?
 Mohu v domě se starým dvojvodičovým zapojením přidat jeden obvod třívodičový?
 Který odkaz na ČSN použít pokud realizace elektroinstalace není podle projektu?
 Co se u nás peče k AMPERu 2016?
 Jak laicky nebezpečně na výměnu zásuvky?
 VK#1 Nenechte vrtat do zdi úplně každého
 Jak zapojit světelné obvody v krabici když tomu nerozumím?
 Je možná instalace proudového chrániče pro jednotlivé fáze?
 Proč se dnes musí tahat k zásuvkám tolik zbytečných vodičů navíc?
 Vyhláška 50 ještě nic nevypovídá o znalostech!
 Jak zapojit více zásuvek a nepřerušit ochranný vodič?
 Mohou být porcelánky, když jsou akumulačky?
 Lze použít proudový chránič 300mA místo hlavního jističe v rozvaděči RD?
 Co říkají odborníci na tento návod na výrobu prodlužky?
 Revizi resit nemusim, znamy mi ji obstara, jen chci, aby to fungovalo ...
 Jak byste v dnešní době definovali pojem melouch?
 Opravdu si může obecný supermarket dovolit ignorovat legislativu, SUIP nebo ČOI?
 Je LEGÁLNÍ ukončit 230V kabely rozvaděče na nějakých fazovych terminálech?
 Mohu v instalační krabici, pro více prostoru, odstranit její dno?
 Lze ušetřit peníze při výměně hliníkové elektroinstalace v domě 4+1?
 Proc po instalaci elektrokotle firmou vypadava nesouvisejici proudovy chranic?
 Jak provést přechod z průřezu 2,5 na 1,5mm?
 Rychlá sousedská porada nad fotovoltaikou a hromosvodem

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 23 dotazů.