Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak zjistit výkon domácí fotovoltaické elektrárny (FVE)?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zjistit výkon domácí fotovoltaické elektrárny (FVE)?  (Přečteno 12163 krát)
Martin Dušek
« kdy: 24.06.2012, 13:38 »



V závislosti na výkonu, který dodává naše FVE, potřebujeme inteligentně spínat domácí spotřebiče (zejména bojler). Samotný spínač umím zrealizovat, jediným problémem zůstává zjistit aktuální výkon dodávaný FVE. Můžete mě, prosím odkázat na cenově dostupný (o ceně nemám představu, takže zda je cenově dostupný, zhodnotím posléze) 3-fázový měřič spotřebovávané ho/dodávaného výkonu, který by měl jakékoliv rozhraní (ideálně digitální, ale dostačující bude i analogový výstup) umožňující vyčtení aktuálního výkonu (včetně jeho směru)? Měřič bude umístěný za hlavním jističem, nikoliv před měničem FVE. Z toho důvodu je nutné měřit oba směry toku energie

Uvítám i jakékoliv Vaše nápady k mému výše popsanému záměru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 24.06.2012, 20:05 »

Typ střídače?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Martin Dušek
« Odpověď #2 kdy: 24.06.2012, 20:20 »

Typ střídače: Fronius IG Plus, výkon FVE 10 kW

Upřesňuji svůj dotaz - nejde mi o zjištění výkonu dodávaného FVE, ale o zjištění výkonu tekoucího z/do objektu, kde je FVE instalována.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 24.06.2012, 20:35 »

To bude chtít nějaký 4kvadrantní multimetr. Schrack NA96, katalogova cena cca 5700Kč + DPH

Ale myslím, že pro řízení bude dobré ještě doplnit i multimetr přímo na výstup z FVE (za střídač) tak aby jste věděl kolik FVE vyrábí, jaká je aktuální spotřeba domu a tu případně navyšovat připínáním pro využití zeleného bonusu.

Když budete mít představu jen o bilanci na přívodu do domu,  je to dle mě málo. Pokud už tedy nemáte tuto informaci ze střídače.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 24.06.2012, 22:06 »

Prodej přebytků? Další, kdo zjistil, že je lepší energii využít hubením krtků elektrickým proudem, než jí prodat distributorovi . Řešením je 4Q elektroměr se signalizací. Připravte se na investici okolo 10kKč v lepším případě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Krýdl Petr
*
Offline Offline


Elektrika má svoje krásné zákony.


« Odpověď #5 kdy: 24.06.2012, 22:26 »

Prodej přebytků? Další, kdo zjistil, že je lepší energii využít hubením krtků elektrickým proudem, než jí prodat distributorovi . Řešením je 4Q elektroměr se signalizací. Připravte se na investici okolo 10kKč v lepším případě.
Vaší odpovědi nerozumím. 4Q elměr si nainstaluje distributor na základě smlouvy výroby z FVE. Pro řešení využití přebytků jej vůbec nepotřebujete. Nevím proč by se měla energie využívat pro krtky. Perfektně jde pomocí regulátoru využít přebytek na ohřev vody (topení nebo bojler) pomocí odporových topných zátěží. Jen pro zajímavost, letošní Ampér byl plný firem, které nabízely vyhodnocovací relé v různých provedeních.
Já mám velice dobré zkušenosti s regulátorem GreenBon0 ve spolupráci SSR relé od fy Yorix. Cenové náklady kompletu jsou do 7.000 Kč i s naprogramování m.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 24.06.2012, 22:34 »

Nevím proč by se měla energie využívat pro krtky. Perfektně jde pomocí regulátoru využít přebytek na ohřev vody (topení nebo bojler) pomocí odporových topných zátěží.
Vy v tom vidíte rozdíl? Já ne.

Cenové náklady kompletu jsou do 7.000 Kč i s naprogramování m.
Tvrdím snad něco jiného (plusmínus autobus, na Ampéru jsem nebyl)?

Na jakém základě zařízení pracuje? 4Q elektroměr.

Už mojí odpovědi rozumíte?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Krýdl Petr
*
Offline Offline


Elektrika má svoje krásné zákony.


« Odpověď #7 kdy: 25.06.2012, 22:40 »

Pane Svejkovský, asi v daném tématu si nerozumíme, nevadí, pokusím se vysvětlit.
Tazatel měl na mysli, jak zjistit a v podstatě využít přebytky z výroby FVE, které přímo ve svém odběru nespotřebuje.
Dokud jsem nepoznal princip fce SSR relé a regulátoru GrenBonO, tak jsem tuto problematiku pracně řešil pomocí proudových relé a při dosažení určité limity přebytků z FVE docházelo k postupnému spínání topných spirál pro bojler, nebo akumulační nádrže topení. Jednoduché vysvětlení plynulé regulace je to, že SSR spíná pouze výseče z periody v závislosti na vyhodnoceném výstupním proudu z FVE a tato rozsekaná perioda je pouštěna do odporové zátěže. Podmínka je mít jako zátěž pouze odporový prvek! V reálu to vypadá tak, že topná spirála pracuje např. v rozsahu 200-2000 W. Regulátor GreenBonO je nastaven vždy tak, aby uživatel minimálně do sítě dodával, a nedostal se do odběrového stavu, což by 4Q elměr vyhodnotil pro váš neprospěch. Zde je velká výhoda v tom, že pro svoji spotřebu využíváte co nejvíce vyrobené el. energie a snižujete si odběr ze sítě (nahřívání topných nádrží, nebo bojleru). Proto je zde argument, že na 4Q elměru nepotřebujete žádnou změnu a necháváte ho pouze pro potřeby fakturační, zde se do ničeho nezasahuje, ani nesmí, jelikož se jedná o zaplombovanou část.
V tomto zapojení a vyhodnocování vidím smysluplné využití energie z FVE pro domácnosti.
Jedná se pouze o využití přebytků tzv. "zeleného bonusu" a ne o vlastní výrobu (ta je měřena a vyúčtována na samostatném elměru).
Rád bych doložil i foto, nebo zapojení, ale nejdou mi tyto přílohy do diskuzí vložit, proto dávám odkaz na fy Yorix s.r.o. (yroix@yorix.cz).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Dušek
« Odpověď #8 kdy: 26.06.2012, 12:01 »

Děkuji především panu Krýdlovi za informaci o GreenBono. Podobné zařízení lze najít na http://www.wattprojekt.cz/ .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 22 dotazů.