Ondra Vrablík
Neverifikovaný uživatel @2

Offline
|
 |
« kdy: 29.11.2022, 22:39 » |
|
V kuchyňském koutě bytu developer připravil pouze vývody pro zásuvkové okruhy, světla, digestoř a varnou desku (CYKY 5x2.5, několik 3x2.5, 3x1.5). Z vývodů mi elektrikář nachystal zásuvky ve zdech a zůstal volně pouze CYKY 5x2.5 (varná deska) a CYKY 3x1.5 (světla + digestoř).
Po instalaci kuchyňské linky jsem elektrikáře pozval znovu, cílem bylo dokončit připojení varné desky, vytažení zásuvky k digestoři po rampě nainstalované stolařem a připravit ve dvou skříňkách krabičky pro budoucí napojení LED pásků, kterých především se týká tento dotaz.
CYKY 3x1.5 je rozbočen v krabičce na zdi do dvou větví. Jedna vede k zásuvce pro digestoř, druhá je protažena v prostoru za sloupem se skříňkami a troubou pod sokl a dále vyvedena do první krabičky ve skříňce. V krabičce jsou trojité páčkové WAGO svorky - přívod, odvod a jedna volná zdířka pro budoucí připojení SELV zdroje pro LED pásky pro montáž na hořlavé podklady (F v trojuhelníčku). Z krabičky pokračuje další CYKY 3x1.5 zpět pod sokl a následně do krabičky ve druhé skříňce, zakončeno dvojitými páčkovými WAGO svorkami (pro druhý obdobný SELV zdroj). Pod soklem je do obdobné krabičky pod varnou deskou dotažen i CYKY 5x2.5, "čokoládou" v krabičce je dále propojen s flexibilním kabelem dodaným s varnou deskou.
Potud je snad všechno v pořádku, nejistotu ve mě ale vzbuzují právě použité krabičky. Žil jsem dosud v domnění, že elektrikář použil Kopos 8130, kde výrobce povoluje montáž na hořlavé podklady třídy A1-D. Skříňky jsou z DTDL desek Egeru. Egger v technickém listu uvádí třídu reakce na oheň D-s2,d0 za předpokladu, že za deskou není mezera >= 22mm, což je splněno. Přišlo mi tedy i zde vše v pořádku.
Nedávno jsem se ale na krabičky podíval pořádně, a zjistil jsem že nejde o Kopos 8310, ale (pravděpodobně) o Famatel K12 (přikládám fotku.) Vím, moje chyba, měl jsem to zkontrolovat dřív, a ne po třech letech, nicméně stalo se... Hledal jsem dokumentaci výrobce, která je slušně řečeno velmi strohá. Jediná informace, kterou se mi podařilo najít a mohla by být relevantní je, že výrobce deklaruje soulad s normou ČSN EN 60670-22, o instalaci na různě hořlavé podklady neříká ani slovo (stejně jako o čemkoli dalším). Uvedenou normu samozřejmě koupenou nemám (a i kdybych měl, silně pochybuju že bych ji jako "trochu poučený laik se srandaparagraf em 4 staré vyhlášky 50" dokázal správně pochopit :-)) Zároveň bych ale nerad vyhořel :-)
Dokážete z popsaného (a případně se znalostí uvedené normy) posoudit, jestli může instalace v tomto stavu zůstat a bezpečně fungovat, a moje pochyby jsou zbytečné, nebo je vhodné/nutné rovnou začít shánět někoho, kdo to dá do pořádku, tzn. vymění krabičky za vhodnější, nebo jinak upraví instalaci do bezpečné podoby?
|