Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Lze uložit kabel CYKY do dřevěného trámu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze uložit kabel CYKY do dřevěného trámu?  (Přečteno 38133 krát)
Phate007
« kdy: 08.03.2012, 21:46 »

mohou být kabely CYKY 3Jx1,5mm2 - 3ks,  uloženy v délce cca 2m v trámu (ne na trámu, ale přímo v těle trámu) a tento pak z důvodu estetiky zatmelen a zatřen barvou?
Oteplení by neměl být problém, neboť k nim budou připojeny pevně svítidla 60W.
Proudový chránič 30mA je předřazen.
Vypínače do kterých kabely ústí, budou v nehořlavých (oranžových) instalačních krabicích, rovněž přímo v trámu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #1 kdy: 11.03.2012, 08:58 »

Co na to projekt nebo projektant?

Dle ČSN 33 2312 článku 2.1 mohu být kabely, které vyhovují zkoušce  odolnosti proti šíření plamene, ukládány přímo na, či do hořlavých hmot, čemuž kabel CYKY vyhoví. Co se týče jištění, raději bych hodnotu jističe tlačil co možná na nejnižší hodnotu, neboť nikdo neví co  a kdo tam bude chtít na vedení pověsit do budoucna. Pro sichr a klid v duši bych toto uložení považoval jako uložení vedení v tepelně izolační stěně a podle toho bych v budoucnu k tomu i přistupoval. Předřazený chránič vám vyhoví požadavkům ČSN 33 2130 ed.2 a ČSN 33 2000-4-482 jako ochrana proti požární při izolačních závadách.
Dal bych si ale pozor na výběr vypínačů, protože na každý je vhodný pro montáž na hořlavé podklady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Phate007
« Odpověď #2 kdy: 11.03.2012, 20:58 »



Projekt není i když by býti měl Pláč. Už jsem hledal v literatuře a dám na tento obvod jistič 6A/B nebo 2A/B.
Jedná se o obvod pro napájení celkem třech svítidel s max. 60W žárovkou, tedy 3x60W = 180W, na což i jistič 2A/B bohatě stačí. Stejně velmi často používám jističe 6A/B téměř na všechny světelné obvody.
10A je na světla zbytečně moc. Ještě jsem např. v domácí instalaci na jednom obvodu 2300W osvětlení neviděl.
Docela jste mne zaskočil těmi vypínači, chtěl jsem tam dát Tanga do oranžové instalační krabice, tak musím do katalogu a ověřit to.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #3 kdy: 11.03.2012, 21:07 »

To: Phate007
U toho dřeva, bych si nejdřív zjistil, do jaké kategorie, třídy reakce na oheň spadá. Pak bych uvažoval o tom, jaké vypínače a krabice pod vypínače lze použít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Phate007
« Odpověď #4 kdy: 11.03.2012, 21:55 »

Tak jsem se díval do katalogu Koposu i Abb a vzhledem k tomu, že se jedná o dřevo - smrk, tj. C2, lze použít standardní instalační krabice např. KU-68 a standardní vypínače Tango.
Obě skupiny splňují C2, resp. C.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #5 kdy: 11.03.2012, 22:23 »

Jste si tím jist, že se jedná o stupeň hořlavosti C2? Nevím zda se jedná o obklady či něco jiného kde budou vipínače instalovány, ale měl by jste si od výrobce sehnat technický list ve kterém je uvedena třída reakce na oheň. Jestli-že jej neseženete, pak by jste k tomu dřevu měl přistupovat jako k materiálu třídy reakce na oheň F. A u toho už narazíte na problém.
Každopádně u spínačů Tango nelze použít kazdou barvu ve které se vyrábí.
Jinak pokud si to děláte bez projektu a nejste elektrikář, co to takhle nechat na odbornících? Jestli si bastlíte instalaci podle diskusí a literatury, no tak potěš koště.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Phate007
« Odpověď #6 kdy: 11.03.2012, 23:03 »

Vycházím např. z tabulky výrobce kopos:

http://www.kopos.cz/cs/tridy-horlavosti.php

Vypínače budou instalovány stejně jako kabely v dřevěném trámu, jež je celý dřevěný - smrk. Kdyby to šlo dát jinam, udělal bych to, ale prostě to nelze, neboť jde o podkroví a v blízkosti schodiště je pouze trám krovu. Neumím si představit, rozsvěcet a zhasínat světla v místnosti pět metrů od schodiště, nebo na stropě. V barvě u Tanga není problém, použiji vhodnou na tento materiál. V C3 (E-F) snad ani žádné masivní dřevo není uvedeno, pouze výrobky z něj a jeho odpadu. Opravdu to dělám bez projektanta, jde o jednu místnost, což není žádná omluva, ale ujišťuji vás, že jsem, ačkoliv se to dle otázek nezdá, elektrikář s maturitním vysvědčením, což však neznamená, že tím je vše dáno a mohu vesele instalovat. Pracuji léta v jiném oboru, ale příležitostně si doma něco z Našeho oboru udělám, na co mi znalosti a schopnosti stačí. Zkoušku dle vyhl. 50/78, z oboru mám již léta propadlou a protože v tom nedělám stále, hodně věcí jsem zapoměl, hodně se jich změnilo a tak se raději zeptám, abych něco nepokazil, příp. si ověřil, jestli se domnívám správně. To jen na vysvětlenou. Přesto si myslím, že elektrická instalace v domácnosti, pokud jsou dodrženy všechna doporučení dle norem, příp.,  můj případ, ověřeny mezi odborníky, není pro vystudovaného elektrikáře tak velký problém, aby si musel pozvat jiného elektrikáře, který má splněny všechny kvalifikační požadavky. Zkuste mne neukamenovat. Do řemesla vám nefušuju, jsem jedním z vás, pouze na delší dovolené.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 11.03.2012, 23:24 »

Noooo pak se tomu lze elegantně vyhnout a sice použitím bezdrátových spínačů. Nemusí se řešit stupeň hořlavosti, jsou na vnitřní zdroj baterie. Ty jdou nalepit kamkoliv, cena poněkud vyšší.
Například Enika.  angel
Zde je nutné zvážit bezpečnost, komfort a cenu. Volba je na vás....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Phate007
« Odpověď #8 kdy: 11.03.2012, 23:46 »

Taky jsem o tom uvažoval, ale ...
Místnost je pro staré lidi, zvyklé na klasické ovládání, neschopné si vyměnit baterie když dojdou. Situace, kdy vyjdou vysíleni po schodech, aby nahoře zjistili, že v ovládání je vybitá baterie a mají jít zase dolů, nebo zavolat, abych jim vyměnil baterii, je nereálná. Každý starší ví, o čem mluvím. Prostě tam chtějí mít klasický vypínač, tak jej tam musím dát a přes to nejede vlak. Žádné nové technologie nejsou přípustné. Vím, jsou argumenty, že baterie vydrží i několik let, že je to stejné, jako klasický vypínač, ale .... pro někoho to stejné není a nebude. Zvyk, je železná košile.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #9 kdy: 12.03.2012, 07:11 »

Když budete vrtat do krovu, coż je nosná konstrukce, pak to chce také zvážit zda nedojde ke snížení mechanické nosnosti konstrukce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 12.03.2012, 09:19 »

Vycházím např. z tabulky výrobce kopos:

http://www.kopos.cz/cs/tridy-horlavosti.php

Vypínače budou instalovány stejně jako kabely v dřevěném trámu, jež je celý dřevěný - smrk. V C3 (E-F) snad ani žádné masivní dřevo není uvedeno, pouze výrobky z něj a jeho odpadu. Opravdu to dělám bez projektanta

Projektant by jistě věděl, že zkoušky se provádějí na dřevu se zbytkovou vlhkostí, nikoli po úplném vysení za několik let a proto by smrkové dřevo jistě zařadil do C3 - to je právě ten rozdíl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 12.03.2012, 12:49 »

Ještě existuje možnost bezdrátového modulu pod klasický vypínač do krabice. (např Eaton X-comfort)
Pro stařečky to bude běžný spínač na který jsou zvyklí ve zbytku instalace, ale nebude tam ta drážka v trámu snižující jeho nosnost a nebezpečné napětí schopné zapálit dřevo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #12 kdy: 12.03.2012, 15:56 »

Osobně bych se bál víc nosnosti než požáru a roznodně bych do trámu nevrtal... Jinak instalační lišty se dají hodit i na dřevo, i když estetika trochu utrpí.

Nebo tam rovnou hodit PIR apod. a budou to mít luxusnější Mrknutí Bez cvakání, bez baterek,... Hafo dlabání do trámu to ušetří...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Phate007
« Odpověď #13 kdy: 12.03.2012, 23:10 »

No. Zvažuji všechny Vaše návrhy. Pouze k té nosnosti bych uvedl, že celé trámoví je zrekostruované tesařskou firmou a řádně posouzené, co se týče statiky, takže zádlab do trámu není žádný konstrukční problém, neboť jeho oslabení bude minimální, v poměru k celkovému objemu trámoví a jeho nosnosti.
K odpovědi Milana Hudce: Domnívám se, že normotvůrce musel s takovou možností - vysycháním dřeva počítat a podle toho vytvořil tabulky. Není přece možné, abych do nového syrového trámoví ze smrku instaloval vypínače vhodné např. pro C2, což jistě splňuje syrové dřevo a po letech jsem měřil zbytkovou vlhkost a měnil instalované přístroje, neboť se situace zhoršila = C3. Vy to takto děláte? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 13.03.2012, 00:28 »

Není přece možné, abych do nového syrového trámoví ze smrku instaloval vypínače vhodné např. pro C2, což jistě splňuje syrové dřevo a po letech jsem měřil zbytkovou vlhkost a měnil instalované přístroje, neboť se situace zhoršila = C3. Vy to takto děláte? 

Jistě to tak nedělá. Předpokládám, že si přečte zprávu v technické dokumentaci, kde jsou podobné náležitosti připraveny a řešeny projektantem.
Pokud jde o dřevo trámů, také se jako další kolegové domnívám, že půjde o přísnější podmínky pro montáž přístrojů, než se domníváte vy. Osobně bych do "obyčejných" vypínačů nešel. Vybral bych přístroje do, nebo na hořlavé podklady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Phate007
« Odpověď #15 kdy: 13.03.2012, 14:16 »

Já se s Vámi nepřu. To bych si nedovolil, už kvůli zkušenostem, které jsou u mne mizivé a také jakési profesní slušnosti Jsem v rozpacích. Zcela věřím Vašim argumentům. Můžete mi tedy prosím doporučit nějakou vhodnou elektroinstala ční krabici a vypínač řazení 1ks 6+6 a 1ks 5 vhodné do materiálu C3, anebo mne alespoň navést, abyste nedělal reklamu? Velmi děkuji  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 13.03.2012, 14:25 »

Já se s vámi nepřu. To bych si nedovolil, už kvůli zkušenostem, které jsou u mne mizivé a také jakési profesní slušnosti Jsem v rozpacích. Zcela věřím Vašim argumentům. Můžete mi tedy prosím doporučit nějakou vhodnou elektroinstala ční krabici a vypínač řazení 1ks 6+6 a 1ks 5 vhodné do materiálu C3, anebo mne alespoň navést, abyste nedělal reklamu? Velmi děkuji  Úsměv
Potřebujete dvoupláštovou krabici od Kopos + vypínač určený k montáži do hořlavého podkladu, se značkou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Phate007
« Odpověď #17 kdy: 13.03.2012, 14:52 »

Ještě jednou všem děkuji za podnětné a velmi cenné rady i kritiku bez skrupulí, což je u vyhrazených, nejen elektrických zařízení a instalací potřeba. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je mozna montaz kabelu primo na dreveny podklad?
 Jak správně provést elektriku v dřevostavbě?
 Je možné použít na strop v dílně desky s azbestem?
 Jak má být správně provedena el. instalace na půdě?
 Je nutné dávat pod vypínač na dřevěném podkladu ohnivzdorný materiál?
 Existují bytové rozvaděče určené pro montáž do dřeva?
 Môže sa krabica ACIDUR montovať priamo na horlavý podklad?
 Existuje nějaka kniha nebo soubor norem pro dřevostavby?
 Co použít pod krabice pre povrchovu montaz?
 Která bodovka je vhodná do dřevěného podhledu?
 Jaký rozvaděč použít pro montáž na dřevo?
 Musí se zásuvky podkládat nehořlavou podložkou na dřevěné obložení?
 Jaký držák pro montáž svítidla na hořlavý podklad?
 Jak udělat vývod pro světlo v dřevěném stropě?
 Kde sehnat ohnivzdorné zásuvky?
 Jde dát zásuvku do dřevěné desky?
 Jak provést instalaci na dřevo esteticky čistě ale v souladu s normou?
 V čem vést vedení pro bodová světla umístěné v podkroví?
 Jakou zásuvku mohu použít na hořlavý podklad?
 Mohu vést H05VV-F 2 X1 (CYSY) na dřevěném trámu na půdě?
 Jakým způsobem připevnit kabel (3x2,5 CYKY) na dřevěný trám
 Musí být všechny okruhy elinstalace ve dřevostavbě chráněny proudovým chráničem?
 Musí být mezi svítidlem a polystyrenem podložka?
 Musí se dávat žáruvzdorné podložky pod světla?
 Co musí splňovat skříň na jističe zabudovaná do stěny dřevostavby?
 Musí být lištové krabice podloženy při montáži na dřevo?
 Je možné protáhnout kabel dřevěným trámem krovu?
 Jak dobře upevnit anténí stožár na dřevěné střešní kontrukci?
 Je nutné mezi plastový kryt čidla a palubky dát nějakou nehořlavou podložku?
 Je dobré řešení tahat kabely CYKY po půdě v samoshášivých chráničkách?
 Potrebujem na zástenu kuchynskej linky vypínače do horľavých materiálov?
 Je u dřevostavby RD kabel 3x1,5 a jističi 16A pro obvody zásuvek v pořádku?
 Jak vést kabely pro světlo v celodrevěné chatě?
 Nevadí volné vedení kabelu v dřevěném podhledu?
 Jak provést rozvod elektriky v PC stole?
 Jaký izolační materiál pro staré stropní světlo připevněné na dřevotřísce?
 Je požárně bezpečnější rozvod v dřevěných podhledech 12V DC než 230VAC ?
 Může být rozvaděč na půdě bez nehořlavé podložky?
 Je nutné mít v dřevostavbě rozvodnici IP40?
 Jaký typ kabelu POUŽÍT na dřevěný strop ?
 Mohu připevnit přímotop přímo na desku sádrokartonu bez další podložky?
 Mohu kabel CYKY 2Bx1,5 uložit na dřevo?
 Jakou instalovat podložku na dřevo pro zásuvky a vypínače?
 V čem vzhledně spojit dva kabely na hořlavém podkladě?
 Je třeba dávat pod LED světlo nehořlavou podložku?
 Jak zapojit původní zásuvky s dřevěným obložením na omítce?
 Musím dávat pod světla upevněná na polystyrenu nehořlavou desku?
 Aký kábel zvoliť pre odnímateľnú lampu v horľavom prostredí?
 Jak instalovat vypínače a zásuvky na dřevěnou stěnu?
 Může být teflon jako nehořlavá podložka pod elektropřístroj?
 Stačí pro instalaci na hořlavý podklad soulad krabice s normou ČSN EN 60670-22?
 Mohu destičku z cemvinu pod krabici natřít balakrylem?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.