Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Lze vést elektrický rozvod hořlavým prostředím v trámovém stropu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze vést elektrický rozvod hořlavým prostředím v trámovém stropu?  (Přečteno 12976 krát)
Marián Jelínek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« kdy: 29.06.2015, 00:00 »

Při rekonstrukci potřebujeme natáhnout rozvody ke světlům ve starém trámovém stropě. Dostaneme se tam shora, protože škvárový násyp na záklopu dáváme pryč a záklop se dá v příslušném místě odstranit.

Elektrikář nám však tvrdí, že hořlavým prostředím mezi dřevěnými trámy nemůže kabely vést, protože by hrozilo nebezpečí požáru a taky prý nemůže následně lustr se svorkovnicí přišroubovat na dřevěný strop (s omítkou na rákosu). Proto nás nutí dát svítidla na stěny.

Přijde nám to jako značně nepraktické, původní hliníkové vedení je taky nataženo v jakýchsi trubkách pod rákosovou omítkou a lustry byly normálně na stropě.

Existuje způsob, jak dát lustry na běžné místo, anebo má elektrikář pravdu a mezi trámy se to vést za žádných okolností nedá? Třeba na zámcích jsou taky dřevěné stropy a lustry i po rekonstrukcích na stropě.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 29.06.2015, 08:20 »

Vyměňte elektrikáře...
Pokud jsou kabely správně uloženy a správně ochráněny, taknevidím problém s tím aby vedly po trámech, případně po jiných hořlavých konstrukcích.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
IM
« Odpověď #2 kdy: 29.06.2015, 10:35 »

Teoreticky by měl elektrikář postupovat podle projektu a svoje rozumy si nechat až na přezkoušení.  Škleb
Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 29.06.2015, 10:46 »

Technicky není problém. Stačí vybrat kabely, kde výrobce uvádí montáž na hořlavý podklad, správně uložit a mít to za správným proudovým chráničem.

Vhodný typ kabelů, chrániče a další detaily najde v projektu. Pokud neumí číst projekt a místo toho si vymýšlí pohádky, tak zvažte, jestli potřebujete natahat elektriku, nebo sepsat knížku pro děti. A podle toho jeho prci ohodnoťte.
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 29.06.2015, 10:53 »

Problém bude jinde?
Není PD a tak nemá z čeho čerpat ...  Pouze z myšlenkových pochodů..Škleb
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 29.06.2015, 12:14 »

To je tak, když chce investor ušetřit na dokumentaci, najme si elektrikáře, cvičenou opici, který umí vše, ale jen do jeho určitého omezeného rozumu a nedostatečných znalostí.
Projektová dokumentace je na tom obdobně, když ji tvoří někdo, jehož znalosti končí u označení vypínače.
Zrovna nedávno mi volali  montážníci s dotazem, zda mají být ve výrobním prostoru pospojeny stroje, pracovní stoly atd. Když jsem je odkázal na PD, řekli že se nemohou projektantovi dovolat. Když se jim to konečně povedlo, s údivem jim "pan" projektant řekl "chlapi, jestli to tak má být, tak tam to pospojení udělejte". Ale vy tu nemáte nakreslenou ani HOPku. "jooo, tak tu tam taky dejte".

No to by mě trefil šlak. Věříte tomu?
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: projektant-elektro@seznam.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #6 kdy: 29.06.2015, 12:46 »

Vyměňte elektrikáře...

Teoreticky by měl elektrikář postupovat podle projektu a svoje rozumy si nechat až na přezkoušení.  Škleb

To je tak, když chce investor ušetřit na dokumentaci, najme si elektrikáře, cvičenou opici, který umí vše, ale jen do jeho určitého omezeného rozumu a nedostatečných znalostí.

Asi není co dodat.  na zdravi piskaci vegeeet

Možná jen.

No to by mě trefil šlak. Věříte tomu?

Věřil bych tomu, protože tě znám. Ale rozhodně bych ti to nepřál  Škleb Musíš více chodit na ryby  Mrknutí to prý ulidňuje. Potom budeš jak ta voda nad jezem. Klidnej a plnej hlubokých myšlenek.  angel
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline« Odpověď #7 kdy: 29.06.2015, 22:09 »

Kolegovia napisali v podstate vsetko dajte zbohom elektrikarovi. Kludne Kable CYKY, k sa mozu davat do alebo na horlavy povrch popripade ich mozete ulozit do trubky FXP
Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Marián Jelínek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 29.06.2015, 23:59 »

No ono v projektu je to nakresleno, že to má vést stropem (jak jsme to chtěli),  ale podle elektrikáře je to nebezpečné kvůli riziku požáru a to jak vedení těch kabelů mezi dřevem, tak i šroubování lustrů s nezakrytou svorkovnicí na dřevěný, byť omítnutý povrch.

Vyměnit elektrikáře samozřejmě můžeme, ale pokud reálné nebezpečí požáru existuje, tak nezmizí tím, že si vezmeme méně úzkostlivého elektrikáře.

On se dost možná nechá přesvědčit, ale já to zatím nechtěl lámat přes koleno. Zas tak tomu nerozumím a když se pak něco stane, tak se dozvím "já jsem vám to říkal, ale nedal jste si říct". Projektant je taky asi spíš teoretik. Proto se ptám zkušených praktiků, jak se to řeší a jestli to riziko je reálné, anebo jde o přehnanou úzkostlivost někoho, kdo je zvyklý dávat vedení do cihel a betonu a teď má zbytečný strach.
Zaznamenáno
Erhard Mareček
*
Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 30.06.2015, 06:59 »

Kabely lze instalovat i na dřevo. Podmínky zmínili již kolegové výše. Kdyby tomu tak nebylo, jak by se dělala instalace v dřevostavbách? Ty by musely být bez elektriky.
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #10 kdy: 30.06.2015, 07:46 »

Správně použité materiály jsou jedna věc, další věc je správně navržené jištění a u dřevěných staveb nebo konstrukcí by také měl být použit chránič max 300mA.

Co se týče požáru tak jak mile je v objektu elektrika tak hasiči s oblibou říkají, "chytlo to od elektroinstala ce" mají to totiž nejednodušší, nemusí nic hledat, problém nastane v okamžiku kdy napíšou chytlo to od elektriky a pak se zjistí, že tam nebyla zavedena a nebo, že byla odpojena :-).

Před několika lety jsem dělal instalaci na půdě (klasický krov pobity prkny) použil jsem materiál na hořlavý podklad a kabely CYKY vše přes 30mA chránič. "Revizáka" měl najatého investor bokem, celou instalaci prohlédl a řekl, že se mu nelíbí instalace kabelů přímo na hořlaví podklad (ptal se na typ kabelu),  ale že si to musí ještě ověřit, pak volal investorovi, že je to v pořádku a časem mu vydal revizi. To mu říkám dobrý přístup, pokud si někde nejsem jistý, tak se zeptám a to i jako technik "odborník".
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #11 kdy: 30.06.2015, 07:49 »

Pověšení lustru má jistá rizika, řeším kolečkem z cemvinu na těsno do krytky lustru, kolečkem prochází přívodní kabel s manžetkou s protipožární hmoty a lustrhák, přívodní vodiče je dobré nechat poměrně dlouhé aby teplo z případné poruchy neprocházelo do rákosu, vodiče vybavím silikonovou návlečkou a pro připojení použiji keramickou čokoládu.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline« Odpověď #12 kdy: 30.06.2015, 08:43 »

Opravdu je riziko toho, že když budou pod plastovou krytkou spojeny tři/čtyři dráty, tak hrozí, že se tam vytvoří tolik tepla, že se přes omítku přenese až do rákosí a do trámů a zahoří? Uvažuji-li pod pojmem lustr to kde je u stropu pouze svorkovnice, a samotné svítidlo, kde se toho tepla vyvine více je zavěšeno x centimetrů pod stropem...
U přisazených svítidel je to něco jiného.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Marián Jelínek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #13 kdy: 30.06.2015, 09:33 »

Budem tam věšet kromě jiného třeba tento lustr: https://www.mall.cz/jidelna-svitidla/philips-ecomoods-svitidlo-40233-31-16?kpid=528500&gclid=CMfzi4LztsYCFeLItAodLb8L8A

Nahoře u stropu je svorkovnice a ještě nějaké trafo (nebo co to je) pro tu zářivku.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 30.06.2015, 10:10 »

Běžné CYKY kabely, se mohou ukládat na a do hořlavých podkladů. Pokud si nejsem jist, stačí si projít katalogový list výrobce.
Bezpečnost lze násobně zvýšit, použitím proudového chrániče, s maximální hodnotou 300mA (lze tedy i 30mA),  který se používá především jako zvýšená ochrana před požárem. Navíc předpokládám, že ona vrstva malty, mezi rákosem a prkny, je dostatečnou izolační podložkou, netřeba tedy cokoliv dodělávat, s vyjímkou „ucpání“ díry s kabelem. Zde bych použil vhodný tmel, nebo sádru. Ale velmi záleží na místních podmínkách, tedy i elektrikáři.

Lustr, který jste zde uvedl, má velmi malý příkon, zdroj světla a zároveň tepla oddálený od svorkovnice i stropu, proto bych se toho vůbec nebál. Stejně jako bych se nebál obyčejné (výrobcem dodané) plastové svorkovnice.

váš přístup k tomu elektrikáři je dobrý. Hned ho nezatracujete a jste rád, že je spíš opatrnější. V pořádku, pokud má pro svá tvrzení a změny oproti projektové dokumentaci, dostatečné argumenty. Osobně se domnívám že ne. Je dobře, že jste to zde konzultoval, ale trvejte na dodržení projektové dokumentace, tak jak si to přejete.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Sichinger
*
Offline OfflineJsou věci mezi fází a nulou


« Odpověď #15 kdy: 30.06.2015, 10:19 »

Podle toho elektrikáře by tedy nešel postavit jedinej srub, roubenka a nebo dřevostavba, jestli to dobře chápu.  ??
Zaznamenáno

Elektromotáže, alarmy, kamery, ovládání GSM, servis plyn kotlů, MaR pro všechny typy vytápění, tepelná čerpadla, kompenzace jalového výkonu, převíjení elektromotorů, RT E2A
Martin2 Svoboda2
---------------

Offline Offline« Odpověď #16 kdy: 29.01.2021, 20:45 »

Běžné CYKY kabely, se mohou ukládat na a do hořlavých podkladů. Pokud si nejsem jist, stačí si projít katalogový list výrobce.
Bezpečnost lze násobně zvýšit, použitím proudového chrániče, s maximální hodnotou 300mA (lze tedy i 30mA),   který se používá především jako zvýšená ochrana před požárem.

Podle toho elektrikáře by tedy nešel postavit jedinej srub, roubenka a nebo dřevostavba, jestli to dobře chápu.  ?

SITUACE: Novostavba (polo)roubenky z masivních lepených smrkových profilů, "průvlaky" roubenými stěnami pro kabely vyfrézovány NC stroji v továrně. Bude použit centrální RCD (IΔn ≤ 300 mA, S, 40A (hl. jistič 3x20A)) a veškeré okruhy za ním (krom EZS; ano, i světla a lednice) navíc chráněny několika RCD (IΔn ≤ 30 mA, A resp. AC, 25A); světelné okruhy jištěny B6A/6kA, CYKY 3x1.5, většina zásuvek v *roubené části* na okruzích jištěných B10A/6kA (CYKY 3x2.5). Roubená část - využití: obývák + jídelní kout + jedna strana kuch. linky tvaru "L" s el. sporákem

OTÁZKA: V PBŘ (Požárně-Bezpečnostním Řešení) stojí, cituji: "... Na elektroinstala ci nejsou z hlediska požární bezpečnosti kladeny žádné požadavky. ......"

-> Znamená to - m.j. též ve světlě příspěvků p. Fraňka a Sichingera - že lze použít běžné kabely CYKY, zásuvky, vypínače etc.? Trochu mě ta větička z PBŘ překvapila, když jsem onen dokument četl poprvé - ovšem nikoli nepříjemně  Super!
Zaznamenáno
MilanT
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline« Odpověď #17 kdy: 29.01.2021, 21:17 »

Případně tam osadit i obloukovou ochranu, AFDD. Hlodavci mohou narušit kabel a na požár je zaděláno. Google mi našel tady na elektrice článek o požáru firmy TRXe. Ale nechci strašit. Jen jako příklad.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je mozna montaz kabelu primo na dreveny podklad?
 Je možné použít na strop v dílně desky s azbestem?
 Mohu na palubku Tango normálně namontovat přímo, bez lignátové podložky?
 Jaký použít typ bodovek pro umístění do dřevěných schodů?
 Jak montujete světla na hořlavé podklady?
 Co je to za hmotu mezi zásuvkou a dřevem?
 Která norma ošetřuje použití "nehořlavých kabelů"?
 Co použít pod krabice pre povrchovu montaz?
 Jaký držák pro montáž svítidla na hořlavý podklad?
 Jakým způsobem nainstalovat zásuvku 230V na dřevěný trám pod střechou?
 Jde dát zásuvku do dřevěné desky?
 Aké nehorľavé svorkové krabice používate s nehorľavými káblami NHKH, CXKE-V?
 Kde je definována povinnost použít FI 300mA v hořlavých konstrukcích?
 Podle které normy se určuje hořlavost materiálu?
 Jak instalovat zásuvku v obložení třídy reakce na oheň F?
 Co to jsou "běžně hořlavé" hmoty?
 Jak dobře upevnit anténí stožár na dřevěné střešní kontrukci?
 Definuje nějaká ČSN hořlavost plastu prodlužovacích zásuvkových rozboček?
 Je možné instalovat svítidlo bez F v trojúhelníku na sádrokartonový podhled?
 Požadavky norem a nevyhořet
 Nevyhořet, vědět co a kam instaluji
 Mohu připevnit přímotop přímo na desku sádrokartonu bez další podložky?
 Jak si vyložit hořlavý materiál při montáži svítidla bez značky "F" ?
 Lze bez poblémů namontovat na OSB obklad krabice bez podložek?
 Jak se dříve prováděla instalace do hořlavých materiálů?
 Sníží sádrové lože hořlavost pro krabici KO ve dřevě?
 Jak je to s hořlavostí materiálů a do nich vkládaných elektroinstalací?
 Jakou instalovat podložku na dřevo pro zásuvky a vypínače?
 Jak správně nainstalovat lištové zásuvky na dřevo?
 V čem vzhledně spojit dva kabely na hořlavém podkladě?
 Je třeba dávat pod LED světlo nehořlavou podložku?
 Kde sehnat kulaté nehořlavé podložky?
 Co znamená značka na elektroinstalační krabici H v trojúhelníku?
 Může vestavná trouba stát na dřevěném regálu nezakrytá?
 Aka trieda horlavosti je este pripustna pre kryt elektrickeho zariadenia?
 Aký kábel zvoliť pre odnímateľnú lampu v horľavom prostredí?
 Značia sa symbolom F v trojuholníku aj svietidlá na malé napätie?
 Na základě čeho nemohu použít sádrokarton jako tepelně izolační podložku?
 Jak opravit uložení zásuvek v hořlavé hmotě?
 Četli jste prohlášení výrobce o montáži přístrojů do hořlavých podkladů?
 Jakou krabici zvolit pro montáž na dřevo?
 Je možné složení desky CEMVIN pod rozvaděčem z více částí?
 Mohu umístit svítidlo na SDK, které není vhodné na normálně zápalné materiály?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.