Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Kde je definována povinnost použít FI 300mA v hořlavých konstrukcích?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde je definována povinnost použít FI 300mA v hořlavých konstrukcích?  (Přečteno 9505 krát)
Zdeněk Mancl
*
Offline Offline



« kdy: 20.12.2009, 20:23 »

Snažil jsem se najít ve starších diskuzních příspěvcích odpověď na otázku, zda je nutné zařadit před celou instalaci v objektu s hořlavou stavební konstrukcí proudový chránič s vybavovacím prouem 300mA, ale neúspěšně. Zajímalo by mě, pokud je tomu tak, kterým ustanovením a jakého předpisu je tato povinnost definována?


#105# Tedy česky otázka zní např. "Kde je definována povinnost použít 300mA FI v hořlavých konstrukcích?"
Místo ...
Objekt s hořlavou stavební konstrukcí a proudový chránič 300 mA?  zed
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 21.12.2009, 10:26 »

Norma ČSN 33 2000-4-482 - Ochrana proti požáru v prostorách se zvláštním rizikem nebo nebezpečím.
čl.482.1.7.: Soustava rozvodů, jiná než jsou kabely s minerální izolací a přípojnicové rozvodné soustavy, musí být chráněny před poruchami izolace:
a) v sítích TN a TT pomocí proudových chráničů se jmenovitým vybavovacím rozdílovým proudem In do 300mA.
V normě jsou i další požadavky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 21.12.2009, 13:34 »

Použití chrániče v objektech s hořlavými konstrukcemi je více než vhodné.Při poruše izolace dojde k jeho vybavení velmi pravděpodobně ještě dříve, než dojde k zahoření. Použití této ochrany řeší norma ČSN 33 2000-4-482 v čl. 482.1.7, ovšem týká se jen prostorů se skladovanými nebo zpracovávanými hořlavými hmotami. Pro rodinné domy a byty  postavené z hořlavých hmot to nově předepisuje ČSN 33 2130 ed. 2 v čl. 7.6.17, i když jaksi neobratně (totiž právě s odvolávkou na ČSN 33 2000-4-482) . Pro jiné budovy to předepsáno není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 21.12.2009, 18:22 »

TO: Strycharski
Máte naprostou pravdu a jenom doplním.  Úsměv
V normě ČSN 33 2000-5-51 ed. 2 je pro instalaci při vlivu CA2 odvolávka na ČSN 33 2312 a na ČSN 33 2000-4-482.

Podle ČSN 33 1500, tab.1 je termín revizí pro vliv CA2 1x za 2 roky. Vliv CA2 je v této normě definovaný jako "Objekty nebo části objektů provedené ze stavebních hmot stupně hořlavosti
C2, C3 (podle ČSN 73 0823)"


Podle těchto norem a normy ČSN 33 2130 ed. 2,  je možné vyžadovat ochranu, z hledisky požáru, proudovým chráničem 300mA. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 21.12.2009, 18:45 »

Pro úplnost připomenu ještě zemědělské provozy a 33 2000-7-705 ed.2, kde je stanovena obecná povinnost v čl.705.422.7, FI max.300mA jako ochrana proti požáru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je mozna montaz kabelu primo na dreveny podklad?
 Je možné použít na strop v dílně desky s azbestem?
 Mohu na palubku Tango normálně namontovat přímo, bez lignátové podložky?
 Jaký použít typ bodovek pro umístění do dřevěných schodů?
 Jak montujete světla na hořlavé podklady?
 Co je to za hmotu mezi zásuvkou a dřevem?
 Která norma ošetřuje použití "nehořlavých kabelů"?
 Co použít pod krabice pre povrchovu montaz?
 Jaký držák pro montáž svítidla na hořlavý podklad?
 Jakým způsobem nainstalovat zásuvku 230V na dřevěný trám pod střechou?
 Jde dát zásuvku do dřevěné desky?
 Aké nehorľavé svorkové krabice používate s nehorľavými káblami NHKH, CXKE-V?
 Podle které normy se určuje hořlavost materiálu?
 Jak instalovat zásuvku v obložení třídy reakce na oheň F?
 Co to jsou "běžně hořlavé" hmoty?
 Jak dobře upevnit anténí stožár na dřevěné střešní kontrukci?
 Definuje nějaká ČSN hořlavost plastu prodlužovacích zásuvkových rozboček?
 Je možné instalovat svítidlo bez F v trojúhelníku na sádrokartonový podhled?
 Požadavky norem a nevyhořet
 Nevyhořet, vědět co a kam instaluji
 Mohu připevnit přímotop přímo na desku sádrokartonu bez další podložky?
 Jak si vyložit hořlavý materiál při montáži svítidla bez značky "F" ?
 Lze bez poblémů namontovat na OSB obklad krabice bez podložek?
 Jak se dříve prováděla instalace do hořlavých materiálů?
 Sníží sádrové lože hořlavost pro krabici KO ve dřevě?
 Jak je to s hořlavostí materiálů a do nich vkládaných elektroinstalací?
 Jakou instalovat podložku na dřevo pro zásuvky a vypínače?
 Lze vést elektrický rozvod hořlavým prostředím v trámovém stropu?
 Jak správně nainstalovat lištové zásuvky na dřevo?
 V čem vzhledně spojit dva kabely na hořlavém podkladě?
 Je třeba dávat pod LED světlo nehořlavou podložku?
 Kde sehnat kulaté nehořlavé podložky?
 Co znamená značka na elektroinstalační krabici H v trojúhelníku?
 Může vestavná trouba stát na dřevěném regálu nezakrytá?
 Aka trieda horlavosti je este pripustna pre kryt elektrickeho zariadenia?
 Aký kábel zvoliť pre odnímateľnú lampu v horľavom prostredí?
 Značia sa symbolom F v trojuholníku aj svietidlá na malé napätie?
 Na základě čeho nemohu použít sádrokarton jako tepelně izolační podložku?
 Jak opravit uložení zásuvek v hořlavé hmotě?
 Četli jste prohlášení výrobce o montáži přístrojů do hořlavých podkladů?
 Jakou krabici zvolit pro montáž na dřevo?
 Je možné složení desky CEMVIN pod rozvaděčem z více částí?
 Mohu umístit svítidlo na SDK, které není vhodné na normálně zápalné materiály?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 22 dotazů.