Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  SRVO: Je zákaz prodeje obyčejných žárovek v EU opodstatněný?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: SRVO: Je zákaz prodeje obyčejných žárovek v EU opodstatněný?  (Přečteno 25379 krát)
Komerční sdělení
*
Offline Offline
« kdy: 23.11.2012, 08:02 »

SRVO: Je zákaz prodeje obyčejných žárovek v EU opodstatněný?
"Nařízení komise (ES) č. 24412009, jímž se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/32/ES, pokud jde o požadavky na ekodesign nesměrových světelných zdrojů pro domácnost" vyplývá mj. postupný zákaz prodeje obyčejných žárovek 25 až 100W na trhu ES. V názvu se sice uvádí, že se jedná o spotřebiče používané v domácnostech, avšak již v prvních odstavcích je zároveň uvedeno, že se jedná o výrobky uváděné na trh ...
Zdroj: zde...
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
SRVO: Je zákaz prodeje obyčejných žárovek v EU opodstatněný?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 23.11.2012, 08:15 »

Já si raději nějakou kačku připlatím a budu dál baštit jitrnici ve střívku a ne tu levnější variantu v umělém hnusu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #2 kdy: 23.11.2012, 08:35 »

Ještě připomínka, pokud autor nezmíní to, že teplo vydané klasičkou budu muset nahradit z jiného zdroje a že novodobé zdroje přetěžují harmonickými střední vodiče jejichž následnou výměnu zaplatí právé na úsporu nachytaný občan, nemohu jeho článek považovat za nestraný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Petr
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 23.11.2012, 11:07 »

Před mnoha lety, když jsem se ještě živil "světlem" jsem měl jednoho mezioborového "hygienického" diplomanta, který posuzoval vliv náhrady přirozeného spektra sektry pásovými na únavu člověka - tehdy ještě nebyly "úsporky" šlo o zářivky vs. přežhavené žárovky (pro zvýšení teploty barvy).
Dokonce měl eliminován i vliv strobo efektu třemi trubicemi na třech fázích. Měl naměřeny údaje asi od 120 "lidských vzorků", od každého něco přes 4h měření. nebudu se zabývat podrobnostmi, ale pamatuji si, že mu vyšla významnost vlivu vyšší než 50%, vliv se snižoval s vyšší intenzitou osvětlení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline
« Odpověď #4 kdy: 23.11.2012, 13:43 »

Budu optimistou a tak si budu myslet, že Ing. Karel Dvořáček nakoukne do této diskuze, jelikož je spojena s jeho příspěvkem...
V roce 2016 se předpokládá ukončení výroby i halogenových žárovek, tudíž za několik let nebude oficiální šance sehnat do lustru světelný zdroj se spojitým spektrem. Souhlasím, že úsporky s Ra kolem 90 ve drtivé většině aplikací jsou vhodnou volbou, ale OPĚT připomínám: Jsou také provozy, kde absence klasických žárovek přinese zásadní komplikace.
Již jsem to zde několikrát zmiňoval - viděl jste již, jak kokotsky vypadá zámecký lustr s úsporkami, byť přibližně ve tvaru klasických E14 "svíčkových" žárovek? Docela se divím, že proti tomu ještě neprotestují hlasitě památkáři. Dokud jsou k dispozici E14 halogenky ve stejném provedení, je to OK, ale co potom? Čirá baňku a vnímání přítomnosti vlákna prostě k minulosti patří, byť zámecký interiér a žárovka mohou mít od sebe odstup několik staletí. Naopak, anonymní, umělohmotný CE flek, evokuje především bruselské panáky, (i když jenom odsouhlasili návrhy národních technických komisí), dále vietnamskou tržnici ("maj tam přeci úsporky za nejlevnějc") a dnešní konzumní společnost (především kvantita výrobků, drancovací ekonomika a finanční obrat).
A hlavně: Co v hledištích divadel, kin s multifunkčními sály a kulturních domů, kde se k osvětlování používá nadále klasických lustrů. Podotýkám že STMÍVANÝCH lustrů a pozor - stmívaných tzv. " plynule od nuly".
Pro to, aby se obecenstvo cítilo příjemně během akcí, je světelná pohoda jedním z velmi důležitých parametrů. Není nutností vysoká hladina osvětlení kterou tu a tam v případě potřeby v moderně navržených objektech zajistí zářivková část osvětlovací soustavy. Důležité je, jak se osvětlení sálu chová při nižších intenzitách osvětlení, tzv. "intimču", které provází značnou část akcí. Kdo chodí např. na plesy, tak si jistě vzpomene, jak je asi příjemně u stolu pod naplno rozsvícenými zářivkami, často navíc se studeně bílým světlem. A naopak, když je zase moc tma. Zkrátka, pro pohodu je důležité rozptýlené mírné světlo, avšak musí být hřejivé. Čím nižší hladina, tím teplejší, připomínající např. plamen petrolejky. Zavzpomínejte na sály, které navštěvujete, kde se čím svítí a jak je kde z tohoto pohledu příjemně.
Několik sálů se zářivkovými tělesy jsme již realizovali tak, aby osvětlovači měli možností stmívání hlediště ze svého DMX pultu. I když bylo použito zářivek typu "Interna", tj. 2700°K, samozřejmě při provozování světelné soustavy při nízkých hladinách osvětlení je opět spjato se studeným pojetím atmosféry. Nižší hladina není kompenzována "teplejším" zabarvením a osvětlovací soustava se jeví jako nedostatečně navržené osvětlení, neboli nepříjemné pološero. A k tomu je nutno dodat, že též velmi amatérsky a rušivě působí nejen skok z pohasínající sestavy do nuly, ale ještě více ostrý start z úplné tmy na minimální počáteční hodnotu osvětlení, od které soustava pak již najíždí plynule. Ze zkušenosti vím, že mnohdy je potřeba využívat natolik nízké hladiny osvětlení, které již není schopna zářivková soustava zajistit.
Nedělám si příliš iluze o tom, že v nedaleké budoucnosti po roce 2016 budou k dispozici barevně proměnlivé LED zdroje, které budou schopné se přiblížit vjemu spektrálně spojitého světla. Přestože se dnes tato technologie používá i v oboru scénického osvětlování (např. inteligentní WASH LED Selador Lustr CE xx od ETC apod.), které mícháním poměrů barevných LED vytváří imitace "bílého" světla od 800° do 20 000°K, avšak rozdílné zda je takto nasvícen prostor, na který se díváme (divadelní scéna) a nebo tímto "mnohočárovým" spektrem vytváříme okolní světelnou náladu. A to vůbec nezmiňuji neakceptovatel né finanční náklady pro menší obce a města, jež by představovala instalace takového způsobu osvětlení hlediště sálu místního kulturního domu.

Toto je z pohledu obecného osvětlování velmi okrajová problematika, kterou zatím vnímá pouze nevelká skupina specialistů. Nevnímá ji ani širší veřejnost, jelikož stále existuje převážná většina divadel, kde využívají dostatečně předzásobené sklady klasických žárovek. Až nebudou (ani ty halogenové, které mimochodem budou mít při značně nižších intenzitách kratší životnost), bude nutné osvětlovací soustavy rekonstruovat. Jakým způsobem to bude realizováno v objektech s historickými interiéry, je při bližším zkoumání docela otázkou.

Pokud jste, pane Dvořáček, zjednodušeně řečeno, členem týmu expertní skupiny ČR, která předkládá ke schválení komisi EU vypracované připomínky ohledně energetických opatření v oboru ukončování výroby klasických žárovek, prosím pamatujte na tento příspěvek a tedy stmívaný provoz v divadlech, KD, kinech atd. Je nezbytné prosadit alespoň nějakou výjimku! Zároveň prosím o nějakou Vaši reakci na tento příspěvek.
 předem.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline« Odpověď #5 kdy: 23.11.2012, 15:11 »

Argumenty, které obhajují zákaz klasických žárovek, jsou zkreslené a v normální řeči se tomu říká lež. Škoda že není moc, která by vyšetřila komu a kolik kdo dal, aby taková blbost prošla a udělila příslušné tresty.  Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #6 kdy: 23.11.2012, 15:55 »

Kdy asi EU zakáže výrobu a prodej aut, která mají vyšší spotřebu než moje? To je také zbytečné zatěžování životného prostředí!!
Údajně se již v EU v "obdorných komisích" diskutuje o mezení výkonu některých komponentů počítačů (např. grafických karet) právě kvůli spotřebě  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline
« Odpověď #7 kdy: 23.11.2012, 16:21 »

Jakou máte představu o budoucnosti a vývoji v elektrotechnic e.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

30.09.2020 - 10 let a 11 měsíců.
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 23.11.2012, 16:43 »

Při pohledu na banánovku zásob klasiček jsem klidný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jakub Sedláček
*
Offline Offline
« Odpověď #9 kdy: 23.11.2012, 18:46 »

Nic než lobby v tom nevidím. O nějakou úsporu nemůže být snad ani řeč... Doma máme dva lustry a jeden je z 20.let minulého století a moc si nedokážu představit, že by v něm svítili úsporky Smích Za to babičce dal strýc do křišťálového lustru úsporky a to je něco tak hnusnýho, a světelný projev na bodu mrazu Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

"Neb člověk tvor zvířatům nadřazený jest, tedy tělem a duší oplývá, zoufalství propadnouti může"
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #10 kdy: 23.11.2012, 18:59 »

Nic než lobby v tom nevidím. O nějakou úsporu nemůže být snad ani řeč... Doma máme dva lustry a jeden je z 20.let minulého století a moc si nedokážu představit, že by v něm svítili úsporky Smích Za to babičce dal strýc do křišťálového lustru úsporky a to je něco tak hnusnýho, a světelný projev na bodu mrazu Smích
Nerad se vám pletu do rodiny, ale to asi babička musela Vašeho strýce naštvat něčím strašně hrozným tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jakub Sedláček
*
Offline Offline
« Odpověď #11 kdy: 23.11.2012, 19:11 »

To: Milan Hudec

Ne ne ono je to tak, že oba jsou jak to říci zapálení pro slevy a šetření ve všem...
Smích Smích Smích u nás už taky zkoušeli jestli by nebyly lepší úsporky. Inu nebyly Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

"Neb člověk tvor zvířatům nadřazený jest, tedy tělem a duší oplývá, zoufalství propadnouti může"
LAIK1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #12 kdy: 24.11.2012, 10:19 »

Já někde četl psal to právník,že klasické žárovky se budou smět vyrábět i prodávat nadále.Pouze ne jako zdroj světla ale tepla.Víte něco víc?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #13 kdy: 24.11.2012, 11:33 »

Já někde četl psal to právník,že klasické žárovky se budou smět vyrábět i prodávat nadále.Pouze ne jako zdroj světla ale tepla.Víte něco víc?
Zkuste si tady ve starších diskusích vyhledat něco s výrazem tepelná koule
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
tomáš buřival
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #14 kdy: 24.11.2012, 12:18 »

Přínos zákazu žárovek zdaleka není takový, jako se uvádí v zářivkové lobby. Příkladem budiž dům, kde žije obyčejná rodina, jako třeba ta naše. Topíme elektřinou. V létě, kdy je dlouho světlo, svítíme podstatně méně, než v zimě, kdy svítíme a zároveň topíme. Je přeci zcela nepodstatné, jestli žárovka produkuje 97% tepla, protože pokud by toto teplo nevyprodukoval a žárovka tak ho musí z elektřiny vyrobit topná spirála nebo přímotop. Suma sumárum tedy od října do konce dubna je jedno čím svítíme. A dokonce ani není třeba neustále zhasínat, defacto topím žárovkou a  na množství spotřebované energie se to neprojeví (pro úplnost dodejme že se to částečně projeví na účtu za elektřinu, protože topení narozdíl od žárovky netopí v době vysokého tarifu). Každopádně si na (ať už legálním nebo méně legálním) dovozu žárovek za pár let někdo vybuduje byznys, žárovka se stane luxusním zbožím. Už se o to začínám zajímat  Škleb

BTW. Stále jsem nenašel výhodnější zdroj světla do předsíně, kde se vždycky jenom proběhne a rozsvítí na dvě minuty, než je žárovka. I technicko-obchodní poradce firmy OSRAM se přiznal, že pro taková místa mi nic lepšího než žárovku nedoporučí....  Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #15 kdy: 24.11.2012, 14:17 »

Jestě z jiného úhlu pohledu, žena ve svitu úsporky se jeví pobledlým jakoby nemocným dojmem, tudíž zákaz klasiček bude mít vliv na populační politiku, zkontrolovat si to může každý doma, komu teda žena postojí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #16 kdy: 25.11.2012, 20:35 »

Jestě z jiného úhlu pohledu, žena ve svitu úsporky se jeví pobledlým jakoby nemocným dojmem, tudíž zákaz klasiček bude mít vliv na populační politiku, zkontrolovat si to může každý doma, komu teda žena postojí

No, jestli by kvůli zachované populační politice nemělo stát něco jiného, než tvoje žena.    Škleb Škleb Škleb ŠklebNevím jestli je zákaz žárovek nečím opodstatněný, ale spíš mi přijde, že se nesmyslnými nařízeními, snaží úředníci EU hlavně opodstatnit sebe tím, že nám ukazují, že opravdu pracují. Bohužel to vypadá, jako kdyby mezi sebou vyhlásili soutěž o největší nesmysl a nejabsurdnější nařízení.
Tak bychom se mohli, po vyhlašování sportovce roku, slavíka, Miss, Týtý a já nevím čeho všeho dalšího, nakonec dočkat vyhlašování nejproduktivně jšího úředníka z Bruselu, nebo nejlepšího nařízení, případně vyhlášky která koliduje s nejvíce jinými nařízeními.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz , revize@fraja.cz , tel: 728171585
Jan Hájek
*
Offline OfflineProstě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #17 kdy: 25.11.2012, 22:03 »

Osobně jsem přesvědčen, že je zákaz žárovek hloupost, úspory by šly řešit daleko lépe zavedením vyšších daní na elektrickou energii. To by zlevnilo lokální výrobu z FVE, MVE a jiných zdrojů, takže by nebyly potřeba dotace.

Zaznívá to i tady v diskuzích, ale není pravdou, že by lidé dokázali vybudovat dokonalý systém, který by byl podobný hodinovému stroji, kde každé kolečko je unikátní, ale nahraditelné.
Civilizace je spíše podobná tomu, jako když na pláži stavíte hrad z písku, vlny ho boří, ale moc se vám líbí, tak to co vlny odnesou nahrazujete novým pískem a stavíte porůznu kameny či hrsti písku jako vlnolamy.

Osobně tyto zákazy vítám, je to jako když se u F1 zakáží výměny motorů či předepíše vzorek, začne se něco dít, žárovky jsou označovány jako tepelné koule, průmyslová udělátka, nebo se lidé snaží pod úsporkou či LED předstírat, že se jim to líbí. Najednou jsou za stejně dlouho svítící zdroj ochotní zaplatit násobky toho, co považovali za moc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Proč dochází k nežádoucímu vypínání jističe při zkratu vlákna žárovky?
 Proč mi praskají žárovky?
 Proč při spálení vlákna žárovky vždy vybaví i hlavní jistič (př.10A a hl.50A)?
 Co si myslíte o záměru zakázat klasické žárovky?
 Existuje norma která určuje obrysy žárovek?
 Vydrží úsporná žárovka rosvěcení na společných chodbách infraspínačem?
 Kde sa daju kupit ziarovky Tungsram 3,6V 0,8/0,5A?
 Je možné sehnat žárovku 12V/25A se závitem E27?
 Kde sehnat žárovku, které nebude vadit blikání?
 Co může způsobovat praskání žárovek?
 Lze rozsvítit žárovku 12V ze sítě 230V bez toho aby se zničila?
 Nebude někomu smutno po klasických žárovkách?
 Jak odstranit problém s pohybovým čidlem a krátkou životností žárovek?
 Pro žárovku platí nebo neplatí Ohmův zákon?
 Čím nahradit speciální žárovky?
 Lze seriově řadit různé žárovky?
 Nenechali jste si ujít vášnivého sběratele žárovek?
 Co říkáte na poloviční svit žárovky pomocí jednocestného usměrnění?
 Také si doma svítíte tepelnou koulí?
 Je možné prodloužení životnosti klasické žárovky pomocí diody?
 No co říkáte na zabavení takového kontrabandu jako je 40.000 žárovek?
 Jak vyřešit časté praskání žárovek 24V 60W E27 ve strojích?
 Koupili jste někdy žárovku s hodnotou 60W a ukazovala 115W?
 Bude obsahovat Guinnessova kniha rekordů i "Bruselské" úsporné žárovky?
 Konec 60W žárovek
 Jak se včera pohřbila 60W žárovka
 je opravdu nutné výměnu žárovky povolat osobu znalou?
 Proč bliká autožárovka 3W 12 V LED 4.generace v parkovacích světlech automobilu?
 Proč Michaela Poláková uvádí na ČT24 nepravdu?
 Čím nahradit indukční žárovku?
 Co mohlo způsobovat přepalování žárovek v lustru?
 Pod jakým názvem hledat "trubičkovou" žárovku?
 Máte zkušenosti s IdeaTube V2 úsporná zářivka a indukční žárovkoami?
 Vrátí se nám žárovky až vystoupíme z EU?
 Jak zapojit indukční žárovku?
 Môže vadný spoj skrátiť životnosť žiarovky?
 Jak ovlivní životnost žárovky únik plynu z její baňky?
 Byl zákaz prodeje obyčejných žárovek v EU opodstatněný?
 Kdo uhodne na jakou to žárovku budeme dělat recenzi?
 Proč může svítit některá žárovka i 100 roků a jiné ne?
 Kterou z LED žárovek s přidanou funkcí bys použil ty?
 Dojde u auta k urychlenému prasknutí i druhé žárovky, když praskne první?
 #EH: Jak se v roce 1939 zemědělcům vysvětlovala náhrada žárovek za svíčky
 Máte technické připomínky k novému patentu, žárovce 3/1 DEN-LIGHT?
 Jak odpálit žárovku při divadelním vystoupení?
 K&V TIP#13: Jak je důležité CRI při výběru žárovky?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.196 sekund, 22 dotazů.