Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  PROFI zóna.
| |-+  OSVĚTLOVÁNÍ, svítidla, světelné zdroje, technika a principy
| | |-+  Čím nahradit speciální žárovky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Čím nahradit speciální žárovky?  (Přečteno 24274 krát)
Martin Lysý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 11.10.2009, 14:31 »

Zajímalo by mě čím se budou nahrazovat speciální žárovky např.: IR, teplotně odolné, T-pro důlní prostředí (více nepříznivých vnějších vlivů),  s malou baňkou, se speciálními paticemi ....  Máte už někdo praktické zkušenosti?

#117#

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #1 kdy: 11.10.2009, 17:10 »

Jsou zatím nějaké výjimky, např.100W žárovka/230V / E 27se bude prodávat i nadále, je na to výjimka
z EU, ale musí se napsat na konkrétní případ aby to mohl distributor prodat...
Nebudu to tady rozvádět...dis tributoři to vědí ale moc o tom nechtějí mluvit....
Aby se tyto žárovky neprodávali houfně...!!
Výjimka je zatím do roku 2013 pak se uvidí, jestli se vyvine něco nového se stejným svitem....
Potud rada od distributora.. ..ne ode mne. Úsměv Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Jan Lukáš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


Dříve Zdravotnictví, teď IT


« Odpověď #2 kdy: 12.10.2009, 17:14 »

To by mě zajímalo, co budu dávat do zvětšováku.... . Usporka svítící spojitým spektrem asi není, navíc s rovnoměrným světelným tokem. Už se děsím, až dojdou zásoby.  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Lysý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 12.10.2009, 17:44 »

Moje řeč také nevím o ekvivalentech u několika typů žárovek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 12.10.2009, 18:27 »

Zajímalo by mě čím se budou nahrazovat speciální žárovky...

Např. u osvětlení trouby (sporák) je náhrada klasické žárovky absolutně nezdůvodniteln á, krom toho že neexistuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 12.10.2009, 18:37 »

Třeba někdo dostane nápad dodávat žárovky jako speciální elektronky (tj. 100x dráž než v současnosti).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 12.10.2009, 22:28 »

Třeba někdo dostane nápad dodávat žárovky jako speciální elektronky (tj. 100x dráž než v současnosti).

Už jsem viděl v OBI obyčejné 60W žárovky (ale opravdu obyčejné) po 60 Kč  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Valter Mayer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 13.10.2009, 07:18 »

Abychom se bavili, pokud možno, k věci, zkusil jsem vyhledat konkrétní údaje z té nešťastné směrnice. (Všichni o ní mluví, o každém se předpokládá, že ji zná, ale málokdo ji i viděl).

Tohle je ta nejlepší verze, kterou jsem po ránu našel.

Fáze - Datum - Následující žárovky se již nebudou dávat do oběhu

1 - 1. září 2009 - matné žárovky a dále čiré žárovky s příkonem nad 80 W
2 - 1. září 2010 - čiré žárovky s příkonem nad 65 W
3 - 1. září 2011 - čiré žárovky s příkonem nad 45 W
4 - 1. září 2012 - čiré žárovky s příkonem nad 7 W
5 - 1. září 2013 - zvyšování nároků na kvalitu
6 - 1. září 2016 - všechny žárovky energetické třídy C

IMHO:
Pokud se bude aplikovat bod 4, jsou body 5 a 6 naprosto zbytečné. Už nebude co vylepšovat a zakazovat.
Také jsem měl dojem, že bod 4 uváděl hodnotu 15W. Tak by zrovna ty žárovky na osvětlení sporáků (mikrovlnek, digestoří, ...) nebylyu dotčeny. Takhle, abych si k nové troubě pořídil i náhradní sadu žárovek.

Také jsem zvědav, co si výrobci vymyslí jako náhrady za žárovky všeho druhu do automobilů. LED na dení svícení je hezké, ale hlavní světlo je pořád halogen. Až dojdou náhradní žárovky do starších typů vozidel, tak pojedou do šrotu  Smutek

BTW: Klasické žárovky mám v domácnosti 4: lednice, mikrovlnka, digestoř a stolní lampička (E14, 15W) a pak plné auto Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 13.10.2009, 07:56 »

P R O  B O H A, kde jste zjistil, že se to týká taky aut (a to mě ani nedochází proč)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 13.10.2009, 08:01 »

Jsou tam výjimky, jak jsem psal i třeba žárovky 100W...budou dále, a budou se prodávat....na určité zařízení..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Valter Mayer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 13.10.2009, 08:38 »

P R O  B O H A, kde jste zjistil, že se to týká taky aut (a to mě ani nedochází proč)
Zřejmě jsem zralý na dovolenou .... nějak mi to poránu nemyslí. Mělo mne TO trknout "EuP Directive on Domestic Lighting".

Za dezinformaci se omlouvám.

V mezičase jsem vyhrabal přehllednou tabulku (ovšem ve formátu PPT Smutek)
http://www.vogel-electric.cz/files/EuP_prezentace_sylvania_cz.ppt
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 13.10.2009, 12:17 »

To by mě zajímalo, co budu dávat do zvětšováku.... .
Tohle budu zanedlouho řešit také. Ještě mám tři v zásobě. Zároveň ale doufám, že tyhle žárovky se budou prodávat i nadále. Ona se snad neliší jenom opálovým sklem bez nápisu na baňce, já mám pocit, že má i jinou teplotu chromatičnosti (tedy v zásadě nižší životnost při mírně větší účinnosti). No uvidíme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 13.10.2009, 12:21 »

Valter Mayer: Fuj to jsem si oddychl, nic ve zlém, ale v souvislosti s EU a jejich manickou snahou regulovat vše od počasí po potenci trubců věřím už ledasčemu. Vyplazuji jazyk
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Martin Lysý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 13.10.2009, 22:48 »

Výměna kvality za kvantitu, neumím si představit svítit jen úsporkama s pochybnou barvou světla a monochromatick ým světlem LED.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 14.10.2009, 10:20 »

...svítit jen úsporkama s pochybnou barvou světla a monochromatick ým světlem LED...
Aniž bych schvaloval zákaz žárovek, troufnu si tvrdit, že LED používané k osvětlování nejsou (a ani nemohou) být monochromatick é  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Lukáš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


Dříve Zdravotnictví, teď IT


« Odpověď #15 kdy: 14.10.2009, 17:27 »

Takhle, klasická opálka není přežhavovaná, to se používalo u ateliérových světel. Místo opálky šla použít klasická mléčná bez popisu, to už jsme řešili na temnékomoře. Jinak mám tedy trošku větší zásobu, pokud vám dojdou, rád temnokomorníko vi pomohu.
Ad LED, bílá led nemůže být monochromatick á tak nějak z principu, že? Je to UV Led a luminifor. Ale má čárové spektrum, bílá je jenom zbožným přáním. Ale červená je vpodstatě monochromatick á, že?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 14.10.2009, 17:59 »

Ad LED, bílá led nemůže být monochromatick á tak nějak z principu, že? Je to UV Led a luminifor. Ale má čárové spektrum, bílá je jenom zbožným přáním. Ale červená je v podstatě monochromatick á, že?

Abychom byli přesnější, přikládám typická spektra bílých a barevných LED.
Ani jedno není čárové, a bílá LED se budí modrým, nikoli ultrafialovým světlem (jsou však známy i další dva principy fungování bílé LED).


* cool-neutral-warm_white.jpg (24.29 KB, 610x339 - prohlédnuto 586 krát.)

* color.jpg (23.6 KB, 595x357 - prohlédnuto 621 krát.)

* spectrum.jpg (5.69 KB, 451x91 - prohlédnuto 595 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #17 kdy: 14.10.2009, 18:28 »

Už jsem viděl v OBI obyčejné 60W žárovky (ale opravdu obyčejné) po 60 Kč  Škleb
Šok
Hlásím, že dnes jsem byl v KARSu Brno a mají přehršel žárovek 100W po 10Kč. Značka OSRAM a vyrobeno v Maďarsku, nikoliv v Chině
Mimochodem jsem tam opět úspěšně vyreklamoval úsporku, starou 1,5 roku, též OSRAM, ale P.R.C.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 21 dotazů.