Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Není zamýšlený průkaz bezpečnosti krok zpět k totalitě?
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 5 6 ... 8 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Není zamýšlený průkaz bezpečnosti krok zpět k totalitě?  (Přečteno 66037 krát)
midob
« Odpověď #36 kdy: 13.10.2010, 19:16 »

Jinými slovy, pan Dobiáš má nějaký mě nepochopitelný problém s oteplováním a hlavně s měřením. Ty debaty nemají cenu.  Nerozhodný
Stydím se za něj. Proč používá stejné jméno?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #37 kdy: 13.10.2010, 19:44 »

Stydím se za něj. Proč používá stejné jméno?
Pardon, budu tedy příště psát "Pan Dobiáš, PB".  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #38 kdy: 13.10.2010, 21:14 »

Stydím se za něj. Proč používá stejné jméno?

Proč? Protože se tak jmenuje!  ajoooo

BTW: Co má společného pražsko-moravský elektrikář s webem Zákony ČR online?  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #39 kdy: 13.10.2010, 21:43 »

BTW: Co má společného pražsko-moravský elektrikář s webem Zákony ČR online?  Nerozhodný

Že by elektropolicie?  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 13.10.2010, 23:26 »

To Dobiáš Miroslav I.
Citace

Toto je nebezpečná realita, nevím co myslíte "naivní představou". Naopak na tento nebezpečný stav upozorňuji, také jsem navrhnul "cestu ven",  tedy zavedení povinnosti vést průkaz bezpečnosti
Protože jako podřízení musí dělat i jiné práce, které jim zaměstnavatel nařídí. Sekat trávu, udržovat zeleň, zaskakovat na provoze a  atd..... Už dělají i méně jak 50% pracovní doby elektrikařinu. ..... zle
A jaksi na papírování jim nezbývá opravdu čas. Kde není striktně nařízeno nebo ustanovení zákonem, pod pokutou zaměstnavatelů m
tam je vymahatelnost mizivá a mimo realitu. Papír jaksi nezachrání, ten snese všechno co se na něho napíše ať je to sebevětší blud.
 Don Quijote de la Mancha  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #41 kdy: 14.10.2010, 07:30 »

Elektrikář (řemeslník) bude muset mít znalosti, které mu umožní pracovat podle dokumentace, případně provádět i orientační měření atd.  Eletrikář (technik) bude muset mít znalosti, které mu umožní zasahovat, či přímo vytvářet technickou dokumentaci (sem bude příslušet i vyhodnocení bezpečnosti zařízení)

Elektrikář technik = elektrikář + revizák + projektant v jedné osobě. Pohybuje se na stavbách ve špinavých montérkách... po práci jen vzpaží ruce a letí na jinou stavbu. Za letu zmákne vytvořit projektovou dokumentaci. Na hrudi se mu skví velké žlutočervené písmeno "S"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #42 kdy: 14.10.2010, 09:03 »

A proč si všichni myslíte, že zavedením průkazu bezpečnosti zařízení se zvýší papírování pro řadového údržbáře? Oni dnes snad ve firmách nejsou osoby zodpovědné za el. zařízení, vedoucí elektroúdržby, mistři údržby.... ? Tito "technicko-hospodářští" pracovníci (jak se dříve říkalo) mají snad evidenci a udržování platné TD v aktuálním stvu nastarost již dnes. To, že ve většině podniků je neskutečný bordel a TD nikdo nemá a neudržuije aktuální, že zodpovědné osoby jsou zcela mimo realitu své funkce a že tento stav nikdo nekontroluje a nesankcionuje, je věc druhá.
Ani mě se nelíbí současná praxe kdy není TD, údržbáři jsou vybaveni starou bakelitovou SN1 a Avometem a nejsložitějším úkonem který jsou schopni realizovat bez pomoci přizvaného "odborníka z externí firmy" je výměna světelného zdroje, vypínače nebo maximálně starého jističe.

Pan Dobiáš v podstatě nechce zavádět nic moc nového, jen zcela správně vyhodnotil, že současná praxe je nevyhovující až alarmující a navrhuje nějaké řešení, v podstatě soustředit již stávající povinnosti provozovatelů a údržeb do jednoho nástroje, tedy "průkazu..." Kdyby se to podařilo, tak by to jistě byl krok dopředu stran skutečného fungování preventivní údržby. Jistě by se dalo diskutovat jestli potřebná měření má provádět RT nebo pracovník s jiným jménem, ale to je jen detail.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Dobiáš Miroslav I.
« Odpověď #43 kdy: 14.10.2010, 09:29 »

Pane Karvánek, díky za podporu. To co jste napsal je opravdu přesné. Jenom mně není jasné, proč se také neozve někdo další. Očekával bych podporu od projektantů. Nebo vám to připadá jako krok zpět k totalitě? Mně tedy ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #44 kdy: 14.10.2010, 10:03 »

Průkaz bezpečnosti existuje už dnes a to ve formě zprávy o revizi. Pokud někdo dnes napíše revizi od stolu, nebude mít problém napsat od stolu i podklady k vydání průkazu bezpečnosti. Kontrolní orgány nikdy nebudou zkoumat, jestli papír souhlasí se skutečným stavem, protože i když budou kontrolovat v terénu, nikdy nebudou mít takovou rozlišovací schopnost pro detaily zařízení jako revizní technik. Takže až do maléru a nástupu soudního znalce stejně nikdo nepřijde na to, že je někde silnější jistič. Kontrolní orgány budou kontrolovat podklady pro vydání průkazu bezpečnosti stejným způsobem, jako dnes kontrolují revizní zprávy. Zavedení průkazu bezpečnosti by bylo vytloukání klínu klínem bez jakékoli přidané hodnoty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #45 kdy: 14.10.2010, 10:33 »

To Radim Strycharski:
 Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #46 kdy: 14.10.2010, 12:49 »

Průkaz bezpečnosti existuje už dnes a to ve formě zprávy o revizi....
Palec vzhůru

Z praxe znám tento fakt:
Ani dodavatelská firma, ani provozovatel, ani údržbáři nejsou schopni zajistit okamžitou nebo dlouhodobou bezpečnost elektrických zařízení, nejsou nejsou a znovu opakuji nejsou a nevěřím že někdy budou!  nenene
Poznámka: ne proto že by nebyli dostatečně vzdělaní a šikovní v oboru, ale podléhají mnoha tlakům například od zaměstnavatele, finance...

Musí přijít nejlépe externí revizní technik, který zařízení prohlédne a prozkouší a který sepíše seznam závad k odstranění, a tento dokument má nějakou váhu.
Poznámka: rozhodně tisíckrát větší než když chudák Franta z údržby říká šéfovi, že staré vedení, kterým jsou připojené stroje je v dost špatném stavu. Na takové informace se obecně z vysoka (doslova a do písmene) kašle.

A že by zrušení revizních techniků jak navrhuje Dobiáš Miroslav I. vedlo ke zvýšení bezpečnosti ... tak to by mě zajímalo jaké opatření by vedlo ke zvýšení nebezpečnosti  ajoooo

P.S.
Průkaz bezpečnosti je fajn. Ale sakra... co s tím, jednou ho vydáme ale to přeci nemůže zajistit bezpečnost forévr? Tak nařídíme jeho pravidelné obnovování! No jo, ale některé zařízení by potřebovalo kontrolovat častěji než jiné... Tak uděláme tabulku, kde se podle stupně bezpečnosti a vnějších vlivů určí jak často je nutné vystavit nový průkaz bezpečnosti. Hmmm... něco mi to připomíná...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #47 kdy: 14.10.2010, 21:48 »

No vida tak se začíná diskuse ubírat trošku smysluplnějším směrem.
Než jsem se vydal na radostnou a zlatem dlážděnou cestu samostatného živnostníka, jsem pracoval ve velkém podniku jako RT. Při svých revizích jednotlivých provozoven roztroušených po celém městě, jsem téměř nikdy opravdu tak na 98% nikdy nedostal od vedoucího provozovny podklady pro provedení revize dle ČSN 331500 i když se třeba po několikatýdenn ím hledání po celopodnikovýc h archiveh jakési fragmenty TD a předchozích RZ někdy našly. Už jen to, že by ty doklady byly skutečně soustředěny v jednom šanonu by bylo prospěšné. Jak asi prováděla údržba svojí činnost, když jsem byl po 30 a více letech existence podniku první RT, který se po nějaké TD scháněl? Jak se prováděla asi údržba, když jsem při opakované pravidelné revizi našel po letech neodstraněné ty samé závady, které jsem našel již před roky?
No a nyní jako RT na volné noze když někam přijdu dělat revizi jako externista, najdu po 5 letech naprosto stejné neodstraněné závady jako před 20 roky coby zaměstnanec.
Provádění revizí i t.zv. údržba, je totiž v podání českého kocourkova stále stejná fraška, která nijak nepomáhá ke zvýšení bezpečnosti.

Osobně jsem pro zrušení revizí i revizních techniků, stejně jako t.zv. údržby (chytří majitelé podniků na to již přišli a údržby ruší, protože za ty peníze co je ti lidé stojí jim neodvádí adekvátní výkony),  stejně tak jako jsem proti tomu aby se zaváděly průkazy bezpečnosti.
Ve firmách kde jim záleží na spolehlivosti provozu si kvalitní údržbu dokáží omistrovat i bez státních nařízení a ostatní ušetří. Požadavky na bezpečnost jsou ostatně už dnes v ranku odborů a nějaké státní instituce (myslím OIP se tomu říká, nebo tak nějak),  proč tedy ještě platit za revize a údržbáře.
Stejně žádná státní instituce nebude nikdy schopna odhalit podvodně psané revize či jakékoli jiné bezpečnostní protokoly...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

midob
« Odpověď #48 kdy: 14.10.2010, 22:01 »


Osobně jsem pro zrušení revizí i revizních techniků,


Přesně tak! Vyhladit je! Vystěhovat do Rumunska :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #49 kdy: 14.10.2010, 22:12 »

OK. jdu se odstěhovat, než mě to někdo vypočítá a pak mě vyhladí. Beru rodinu a jdem směr Rumunsko. Dál k tomu nemám asi co dodat.

V podstatě souhlasím s tím názorem, že by stačilo jen vše dělat poctivě a pořádně. Pak se nemusíme bavit o většině nesmyslů. Samé novoty a papírování, jen pro zlost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #50 kdy: 15.10.2010, 10:07 »

Kontrolní orgány nikdy nebudou zkoumat, jestli papír souhlasí se skutečným stavem, protože i když budou kontrolovat v terénu, nikdy nebudou mít takovou rozlišovací schopnost pro detaily zařízení jako revizní technik.

Stejně žádná státní instituce nebude nikdy schopna odhalit podvodně psané revize či jakékoli jiné bezpečnostní protokoly...

Nesouhlasím.  nenene
Před lety, ještě za existence IBP, působil v tehdejším VČ kraji inspektor, kterému nedělalo žádný problém (a bylo to vlastně pravidlem),  si při kolaudaci vzít TD včetně RZ, rozdělat si rozvaděče, namátkou třeba krabice nebo koncová zařízení a pečlivě vše prostudovat.
U pár případů jsem byl a vždy byl problém. Dokonce jsem sám jednou dostal obálku s pruhem a byl jsem předvolán "ke křížku".   bojim
A to proto, že jsem napsal VRZ bez závad, ačkoli v pospojovací krabici v jedné ordinaci nebyly jednotlivé pospojovací vodiče popsány.  Fackovaci Až po takových detailech onen inspektor šel.  Šok
Tenkrát jsem byl vyřešen pouze ostrým pohovorem, ale znám osobně několik případů, že RT přišli na čas "o noty". box
Pověst tohoto člověka se v odborných kruzích roznesla tak, že někteří dodavatelé a montážnící, při zjištění že na jejich "předávačku" přijde právě on, si brali dovolenou nebo se "házeli marod". A ať se propadnu do SRN, jestli to není pravda.  angel
Výsledkem toho je, že se tyto montáže, včetně dokumentací, prováděly na cca 120%.
 
Takže účinná kontrola ze strany státu je možná, ale je to zase jen v lidech.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #51 kdy: 15.10.2010, 10:25 »

Nesouhlasím.  nenene
Před lety, ještě za existence IBP, působil v tehdejším VČ kraji inspektor, kterému nedělalo žádný problém (a bylo to vlastně pravidlem),  si při kolaudaci vzít TD včetně RZ, rozdělat si rozvaděče, namátkou třeba krabice nebo koncová zařízení a pečlivě vše prostudovat.

Klidně můžete jmenovat, to je pro něj pochvala.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #52 kdy: 15.10.2010, 13:32 »

Když jsme u té "přísnosti" posuzování bezpečnosti elektroinstala ce...
Nedávno se objevila nová norma ČSN EN 62276 (červenec 2010). Jmeuje se:
Systémy vedení kabelů -
Sahovací pásky na kabely pro elektrické instalace


Stahovací pásky jsou dnes pro upevňování kabelů velmi používané. Na středně velké stavbě jich může být snadno několik tisíc.

Znamená to snad, že by měl RT kontrolovat, jestli montážní firma používala stahovací pásky které vyhovují ČSN EN 62276?  Jsem v rozpacích (chybí tu smajlík s revolverem u hlavy)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #53 kdy: 15.10.2010, 13:45 »

Stahovací pásky jsou dnes pro upevňování kabelů velmi používané. Na středně velké stavbě jich může být snadno několik tisíc.

Znamená to snad, že by měl RT kontrolovat, jestli montážní firma používala stahovací pásky které vyhovují ČSN EN 62276?  Jsem v rozpacích (chybí tu smajlík s revolverem u hlavy)

Já jednou chtěl dostat z nejmenovaného výrobce stahovacích pásků jestli a za jakých podmínek se mohou používat k upevňování kabelů. Jediné co jsem se dozvěděl že k tomu nejsou primárně určeny, jejich pevnost v tahu a které jsou odolné proti UV. Názor si udělejte sami.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4 5 6 ... 8 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Nevědomost nebo hazard? Jsou u možných vstupů do nebezpečného prostoru na vagónu výstražné cedulky?
 Proud opět zabíjel!
 Jaký je váš názor na bezpečný způsob ovládání strojů?
 Jak dodatečně zvýšit ochranu před úrazem el. proudem? Jen proudovým chráničem?
 Tolerovali byste u elektrikáře při práci hodinky, prstýnek či řetízek?
 Ako často sa musia skúšať bezpečnostné tlačidlá strojov?
 Splňuje 24V vánoční řetěz zásady bezpečnosti ?
 Neznáte někdo nějaký dobrý program pro bezpečnost práce?
 Jsou 4m bezpečná vzdálenost korby náklaďáku od vn?
 Co nového ohledně lékárniček a výstražných vest?
 Četli jste článek o bezpečnosti domácích instalací v EU?
 Lze bezpečně vyměnit jistič na DIN liště s hřebínkem pod napětím?
 Líbí se vám tato výživná přednáška o bezpečnosti?
 Má pásová pila vypínat při obnovení napětí po výpadku?
 Těšíte se na průkaz bezpečnosti?
 Existuje norma EU, která přikazuje používat bezhalogenové instalace?
 Kdy budeme mít štítek bezpečnosti budov?
 Kde čerpat informace o tématu bezpečnosti na strojích?
 Využití prvků Eaton v pracovních strojích s ohledem na aktuální bezpečnostní normy
 Pracovní úrazovost na elektrickém zařízení
 Jaký použít klíč pro otevření tohoto světla?
 Jak zabezpečit bezpečnost lidí v chladícím boxu kde je stále -20C?
 Jaký stav představuje hustá mlha?
 Je bezpečné stáť vo vode pri zapnutom čerpadle?
 Poznatky inspektora práce z kontrolní činnosti
 Jak by asi vypadala elektroinstalace podle šamana?
 Jak dodržujete bezpečnost práce u svých prototypů?
 RITTAL: Průvodce konfigurací skříní - elektrická bezpečnost je již zajištěna
 Vaše bezpečnostní samolepka do rozvaděče
 TURCK: Bezpečnostní závory Banner Engineering s vylepšenými výkonovými vlastnostmi.
 Bezdotykový indikátor vysokého napětí HSA 205 zachraňuje hasiče!
 Může být přehnaná ochrana nebezpečná?
 Chcete se před víkendem zasmát a poučit zároveň?
 TIP na kompaktní bezpečnostní modul
 V loňském roce došlo téměř k 45 tisícům pracovních úrazů
 Jak byste se zachovali, kdybyste zjistili nebezpečný stav cizí elektroinstalace?
 Je i v dnešní době nebezpečné používat koupelnu za bouřky?
 Při jakém napětí je nebezpečný elektrický proud?
 Státní úřad inspekce práce poukazuje na nebezpečí práce ve výškách
 Je bezpečné použití ovladače LED pásku na principu detekce dotyku LED profilu?
 Lze provozovat jeřáb s nefunkčním koncákem zdvihu směr dolu?
 Jaké může být napětí na vidlici?
 Hager: Bezpečnost přístrojů tkví v detailech
 Srovnání nelegálně zaměstnaných osob v ČR
 Jak dalece dnes přihlížíme k nejnovějším poznatkům vědy a techniky?
 Jak se detekuje maso?
 Bezpečná elektrotechnika Václava Honyse
 Inspekce práce bude dohlížet na pracovní podmínky ukrajinských uprchlíků
 Jak spolehlivé a bezpečné byly staré elektroinstalace v době svého vzniku?
 Hranice dozoru Státní báňské správy a orgány Inspekce práce
 Myslíte, že jsou rozbory pracovních úrazů užitečné?
 SOLID 63: Miroslav Záloha o bezpečnosti práce za poslední období
 jaká jsou opatření pro zajištění bezpečnosti při práci bez napětí, pod napětím ?
 Upozorňujete obyvatele bytových domů při práci na elektroinstalaci?
 Jak se dnes v dílně uklízejí kovové špony?
 Co dělat, když ti někdo podkopne žebřík?
 Ještě narážíte na provozovatele bez potřebné provozní dokumentace?
 Máte přehled o pracovních úrazech za období roku 2023?
 Jak si udržujete své nářadí vy?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.