Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak má být zapojen oddělovací transformátor?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak má být zapojen oddělovací transformátor?  (Přečteno 20460 krát)
Jiří Čechura
« kdy: 13.08.2011, 16:22 »

Můžete mi prosím objasnit zapojení přenosného oddělovacího transformátoru, opatřeného zásuvkou pro připojení spotřebiče?
Jde mi o to, zda ochranný kontakt zásuvky  trafa musí být vyveden na nějakou zvlášť izolovanou a označenou svorku umístěnou na krytu trafa nebo nevyvádět vůbec.

Mám knížku "Elektrotechnic ké předpisy v obrazech" ve které se píše:

                                                      e)
 Je-li oddělovací transformátor opatřen zásuvkou pro připojení spotřebiče, musí mít  tato zásuvka ochranný kontakt, který není spojen ani s kostrou transformátoru, ani s jeho primárním nebo sekundárním vinutím nebo se středem těchto vinutí.

        Tento kontakt se použije při práci ve zvlášť nebezpečných prostorech
(viz. obr....),  kdy kostra chráněného elektrického zařízení musí být přes tento kontakt spojena ochranným vodičem s pracovním místem k dosažení zvýšené ochrany (např. kovovou konstrukcí). Podstata ochrany uvedeného propojení spočívá v tom, že objeví-li se z jakýchkoliv důvodů (např. při poruše) na používaném elektrickém zařízení napětí, nemůže vzniknout mezi tímto zařízením a stanovištěm právě tímto propojením rozdíl potenciálu napětí a tímto je dostatečně zabráněno vzniku úrazu v důsledku nebezpečného dotykového napětí.
                  
                                                       f)
Při práci v prostorech se zvýšeným nebezpečím úrazu musí být transformátor umístěn vně těchto prostorů, pokud síťová část i s přívodem není provedena ve zvýšené izolaci.

Je tam i obrázek, kde je ale trafo bez zásuvky umístěno mimo nebezpečný prostor a v nebezp. prostoru se nachází pouze zásuvka s ochr. kont.,   propojeným ochranným vodičem s vodivou konstrukcí v tomto prostoru.
Ano, dobrá, propojení kostry spotřebiče se stanovištěm je........

Ale co když mám odděl. trafo již z výroby vybavené zásuvkou? Zasunu do ní vidlici spotřebiče, a co dál? Jak potom provedu pospojení ? Viz. bod e),  druhý odstavec. Jak teda tento ochr. kontakt použiju?
Nebo třeba když si z různých důvodů budu muset vzít odděl. trafo (za předpokladu, že vyhovuje bodu f)) s sebou do nebezp. prostoru ( spotřebič má krátký přívod a není prodlužovák...). Jak to pospojím ?

Ptám se proto, že jsem zatím viděl dost odd. transformátorů, které právě ochranný kontakt zásuvky neměly vůbec nikam vyveden a možnost pospojení tudíž není. Tak bych rád věděl, jak to má teda správně být. Je to teda někde předepsáno, zda a kdy tento kontakt vyvést, aby jej bylo možno použít?
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 14.08.2011, 18:12 »

Ochrana oddělením spočívá právě v oddělení, pokud budete v této laborovat s jakýmkoli ochranným vodfičem či zemí, již porušujete onu ochranu.
Určitou výjimkou (špatnou, nenormovou) bylo pospojování prováděné při využívání trafa k napájení el. nářadí ve dvou různých prostorech, kdy hrozil úraz jednoho pracovníka vlivem přivedeného pot. na vodiči PE z druhého pracoviště.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #2 kdy: 14.08.2011, 19:24 »

Jak píše kol. přede mnou, ochrana oddělením obvodů zamezuje vzniku proudu z "kostry" přístroje na zem. Proto nesmí mít příslušná zásuvka za oddělovacím trafem ochranný vodič. Aby to obsluhu nemátlo, existují zásuvky bez ochranného kontaktu.
PS: Stejně se i tak "kopanci" nevyhnete, kapacita mezi primárním a sekundárním vinutím není nekonečně malá a často stačí k uzavření byť malého poruchového proudu.

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Čechura
« Odpověď #3 kdy: 14.08.2011, 20:45 »

Ano, toto je mi jasné. Ale nechápu jak tedy provést to pospojení, pokud je nutné, jak je psáno v bodu e). Jedině, jak jsem psal že by ten ochranný kontakt zásuvky musel být vyveden na extra svorku umístěnou na krytu odd.trafa. Ale takové trafo jsem ještě neviděl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 14.08.2011, 22:35 »

Já bych doporučoval "zahodit knížku",  která může být přeložena z nějakého jiného jazyka a překlad může být problematický.

Tuto problematiku jasně řeší ČSN 33 2000-4-41, ed.2

Možnosti podle zmíněné normy jsou 2
- ochrana elektrickým oddělením
- síť IT

Ve vašem případě bych to spíše viděl na ochranu el. oddělením, kdy se neživé části spojují, neuzemňují
Pokud je napájen jeden spotřebič, není co řešit. Pokud je napájeno více spotřebičů, měly by být jejich "kostry" propojeny přes ochranný vodič připojený na ochranný kolík, který ale v tomto případě NENÍ spojen s potenciálem PE resp. PEN
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Čechura
« Odpověď #5 kdy: 14.08.2011, 22:43 »

Knížka je česká, autor taky a je to vlastně výcuc z norem ČSN. Rok vydání 1993
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Čechura
« Odpověď #6 kdy: 14.08.2011, 22:55 »

Ano, v knížce je to ještě pod starým názvem "ochrana oddělením obvodů". Vždyť přece píšu o oddělovacím transformátoru, ne?
Pořád mi ale nikdo nevysvětlil, jak provedu to pospojení s pracovním místem, když ochranný kontakt zásuvky není nikam z krabice trafa vyveden. Proto píšu o té extra svorce. U žádného oddělovacího transformátoru jsem ji ale neviděl, tak jak?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #7 kdy: 15.08.2011, 04:42 »

Výcuc z norem z r. 1993 je zastaralý, většina norem se od té doby změnila, některé i několikrát. Tak mě napadá, co za spotřebič a případně kolik jich budete do onoho oddělovacího trafa zapojovat, pokud to bude zařízení ve dvojité izolaci, není důvod vůbec připojení ochr. kolíku řešit, stejně nikam dále nepovede a nebude zapojen.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 15.08.2011, 07:12 »

Pokud nejste elektrikář, budete stejně používat trafo pouze s jedním připojeným spotřebičem, a tam  ochranný vodič netřeba.
V případě více spotřebičů je situace složitější, norma s tím počítá a proto je tato ochrana v současné době povolena jen pod dohledem elektrikáře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #9 kdy: 15.08.2011, 22:37 »

jak provedu to pospojení s pracovním místem, když ochranný kontakt zásuvky není nikam z krabice trafa vyveden
NIJAK. Již z názvu je patrno, že když chci něco oddělit asi to nebudu s něčím spojovat. Jinak viz ČSN 33 2000-4-41 ed. 2. Určeno převážně pro jeden spotřebič.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #10 kdy: 15.08.2011, 22:58 »

Ano, v knížce je to ještě pod starým názvem "ochrana oddělením obvodů". Vždyť přece píšu o oddělovacím transformátoru, ne?
Pořád mi ale nikdo nevysvětlil, jak provedu to pospojení s pracovním místem, když ochranný kontakt zásuvky není nikam z krabice trafa vyveden. Proto píšu o té extra svorce. U žádného oddělovacího transformátoru jsem ji ale neviděl, tak jak?

Přidat proti tomu pospojování hlídač izolačního stavu a na každou větev proudový chránič. Pak by to snad mohlo být i bezpečný...

Ale je otázka, kdo by dával trafo za x peněz, dva chrániče po litru a další litr za hlídač izolačního stavu, když může dát dvě trafa s polovičním výkonem za x/2...  Takže asi tak...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 16.08.2011, 08:23 »

Hlídač izolace....běž ný /lepší/typ co se používá např. ve zdravotnictví cca 22 000.-Kč tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Petr M
« Odpověď #12 kdy: 16.08.2011, 08:53 »

Koukám, že tu cenu jsem podstřelil... Tobude asi tím, že jsem izolovanou soustavu řešil jenom v doma v dílně.

Mám tam 100VA trafo pro osciloskop a 100VA trafo na bastly. Cena nějak pod 1500 za jedno a mám jistotu, že osciloskop není na potenciálu laděnýho zařízení... Levnější a dokonce lepší, než velký trafo a bižuterka kolem za desetitisíce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Čechura
« Odpověď #13 kdy: 16.08.2011, 18:19 »

Děkuji za informace, přečetl jsem si tu normu ČSN 332000  čl. 413.5.2 a už to začínám chápat. Takže jestli jsem to pochopil, pokud by mělo trafo jen jednu zásuvku (413.5.2)  - ochr. kontakt se nevyvádí, pokud by třeba mělo víc zásuvek (413.5.3.1 a 413.5.3.2),  musí být jejich ochr. kontakty vzájemně propojeny (to je to vlastně to neuzemněné místní pospojování) a opět se nikam nevyvádí. Kdyžtak mě prosím opravte. Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 16.08.2011, 19:41 »

Děkuji za informace, přečetl jsem si tu normu ČSN 332000  čl. 413.5.2 a už to začínám chápat. Takže jestli jsem to pochopil, pokud by mělo trafo jen jednu zásuvku (413.5.2)  - ochr. kontakt se nevyvádí, pokud by třeba mělo víc zásuvek (413.5.3.1 a 413.5.3.2),  musí být jejich ochr. kontakty vzájemně propojeny (to je to vlastně to neuzemněné místní pospojování) a opět se nikam nevyvádí. Kdyžtak mě prosím opravte. Děkuji
Mimo jedné hrubky v pořádku.
Neuzemněné m ístní pospojování není to samé jako neuzemněné pospojování - nic si z toho nedělejte, pletou to i zkušenější Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Čechura
« Odpověď #15 kdy: 16.08.2011, 20:51 »

To jsem to zmotal! Omlouvám se. Tady jsem to myslel tak, že to neuzemněné pospojení koster spotřebičů vlastně provede ta propojka ochr. kontaktů zásuvek v té bedně trafa. Je to tak?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde sehnat oddělovací transformátor 230V, 300-500VA?
 Jaký význam má použití oddělovacího transformátoru s převodem 1:1?
 Lze použít první transformátor a na jeho sekundár připojit sekundár druhého?
 Je správně zapojené oddělovací trafo a UPS?
 Co znamená galvanické oddělení?
 Jak by to bezpečnostně vypadalo, kdyby každy dům měl oddělovací trafo?
 Používáte ve svých dílnách oddělovací trafo?
 Proč je oddelený obvod 400/230 V na sekundáre uzemnený?
 Je nutné oddělení řídících obvodů trafem při ovládání motoru z více míst?
 Je nutný oddělovací transformátor pro stykač ovládájící frekvenční měnič?
 Aký je rozdiel medzi bezpečnostným a oddeľovacím transformátorom?
 Co je to přesně galvanické odpojení od distribuční sítě?
 Je potrebné dávať do zubnej ambulancie ochranné oddeľovacie trafo?
 Je nutny RCD na primare oddelovacieho, bezpecnostneho trafa?
 Musí ochrana selv vždy splňovat oddělený zdroj?
 Má mít zásuvka za oddělovacím transformátorem zapojený ochranný kolík?
 Jak zapojit zásuvku na oddělovací trafo ?
 Jak fungují transformátory ve zdravotnictví, tedy bezpečnostní transformátory?
 Je nutné pro topení v kabině jeřábu oddělovací trafo?
 Je vám jasný pojem "elektrické oddělení"?
 Je v pořádku zapojení oddělovacího transformátoru?
 Jakou měřicí metodu použít pro měření elektrického oddělení?
 Je nutné galvanické oddělení brusky v kotli (laminátového) fekálního vozu?
 Lze prodávat jako "oddělovací" trafo s výstupem TNS?
 Jak se nazývá děj v oddělovacím transformátoru?
 Jak zapojit OT proti galvanické korozi?
 Jak ovládat klapku VZT dvěma oddělenými zdroji?
 Jaká norma řeší galvanické oddělení?
 Princip ochrany oddělením obvodů
 Proč musí být ochrana el. oddělením oddělena i od země?
 Kde všude je v instalační elektrotechnice efektivní nasazení optočlenu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.