Čomu ale celkom nerozumiem je, že rada špecialistu je pre laika záväzná,..šak on tej odbornej rade defacto vôbec nemusí rozumieť..
Teda pokiaľ nejde len o "radu" v rozsahu poučenia laickej obsluhy a laickej údržby...
Majú odborníci (všeobecne, nielen elektrikári) nejakú zákonnú povinnosť z titulu svojej odbornosti (mohol vedieť – mal vedieť) nahlasovať zistenie nevyhovujúcich výrobkov..? Napr. na ŠOIku...?
Osobně si myslím, že od toho, aby byla realizovaná nějaká základní ochrana proti přepětí existují normy. Trvání na jejich dodržování při výstavbě a rekonstrukci má laik celkem rozumný nástroj, který mu může pomoci. Jako vždy to začíná projektem. Asi se shodneme na tom, že by neměl existovat projektant, který bude tuto problematiku u elektroinstala
ce ignorovat.
Jinak bych řekl, že naprostá většina bytů v panelových domech nemá žádnou přepěťovou ochranu a to většinou ani po rekonstrukci. Otázka je, jestli ony drobné špičky v rozvodné síti opravdu zásadním způsobem ohrožují životnost běžných domácích spotřebičů. Slušní výrobci dávají na vstup před síťový zdroj sami varistorové ochrany a ti co dělají laciné "krámy" je mají tak levné, že třeba ochrana je nákladnější než sám chráněný předmět.
Povinnost odborníka nahlásit nevyhovující výrobek? No obecně vzato, lidé se mají chovat tak, aby předcházeli škodám. Sem tam se asi někdo najde, kdo podá určitý podnět protože něco vyodnotí jako obecně nebezpečné ale nevím jak je to časté. Povinnost? Špatně se taková věc vymáhá a prokazuje. Aby nějaký výrobek byl na první pohled nebezpečný bez toho , že se provedou jakéjoliv laboratorní testy a vyvozovat z toho nějakou odpovědnost je hodně násilná právní konstrukce. Odborník může přece vycházet z dobré víry, že každý výrobek na trhu odpovídá normám a jeho výrobce / dovozce má patřičné prohlášení o shodě.