O kabelech na střeše se pořád mluví a kritizuje se, ale ještě jsem, nevyděl srozumitelný návod/popis toho jak to má být správně.
Pokusím se tedy sám o popis toho jak na kabely na střeše, dle mého názoru jsou dvě možné a správné varianty (když vynechám 3. a úplně nejlepší variantu a to kabely na střechu nedávat):
1.
Kabely budou/jsou na střeše umístěny v ochranném poli jímací soustavy dostatečně oddálené (případně izolované) od jímacího vedení, svodů a kovových prvků s nimi propojenými (dostatečnou vzdálenost nutno vypočítat dle rozměrů budovy a parametrů bleskosvodu, výpočet dostatečné vzdálenosti bude doložen a uložen u technické dokumentace bleskosvodu), čistě orientačně vzdálenost menší jak 0,5m je takřka vždy nedostatečná, vzdálenost větší jak 2m bývá už většinou OK.
Pokud jsou kabely na malé bezpečné napětí, není z hlediska bezpečnosti nutné je umísťovat do chrániček, ale je nutné řádně je zajistit proti pohybu. Z hlediska životnosti kabelů (jejich ochrany před povětrnostními vlivy jako déšť, UV záření, …) je nanejvýš vhodné je umístit do chráničky např. trubky odolné proti UV záření např. Kopos APAFS katalog str. 90
http://www.kopos.cz/docs/pdfs/eum03_trubky.pdf Kabely na napětí vyšší než bezpečné nemají na střeše z hlediska mechanické ochrany a ochrany před povětrnostními vlivy bez chráničky co pohledávat, vždy je nutné použít vhodnou chráničku.
Jelikož varianta 1. je na stávajících budovách v reálu těžko proveditelná následuje varianta 2.
2.
Kabely jsou/budou na střeše umístěny do kovové trubky či kovového plně uzavřeného žlabu (žlabu s víkem) v celé své délce bez přerušení až do svého vstupu do objektu (tím bez přerušení myslím, aby nebyly někde trubky či žlab vodivě přerušeny a aby nevykukovaly nechráněné kabely, nutno používat vodivé spojky/přechodky), trubka či kabelový žlab musí být spojeny s bleskosvodnou soustavou, dle možností co nejblíže svým koncům, dále musí byt spojeny při každém křížení či přiblížení k bleskosvodné soustavě + cca min. každých 10m by měli být propojeny.
Trubky např. Kopos katalog str. 93, 100-103
http://www.kopos.cz/docs/pdfs/eum03_trubky.pdf Žlaby např. Kopos
http://www.kopos.cz/docs/pdfs/kns_cz_3_kabelove_zlaby_MARS_nerez.pdfhttp://www.kopos.cz/docs/pdfs/kns_cz_2_kabelove_zlaby_MARS.pdfhttp://www.kopos.cz/docs/pdfs/kns_cz_1_kabelove_zlaby_JUPITER.pdf Mně by se osobně líbil u trubek hliník a u žlabů nerez, protože už vidím, jak budou pozinkové komponenty řádně ošetřovány (natírány) proti korozi.
-------------------------------------------------------------------
Pro obě varianty je vhodné/nutné
- co nejkratší a nejinteligentn
ější cestou opustit střechu a vstoupit do budovy, např. u panelového bloku sjet co nejkratší cestou z anténního stožáru kovovou trubkou propojenou vodivě se stožárem až ke vstupu do objektu a kabelové propojení dalších x vchodů realizovat přes suterén.
- používat kabely se stíněním, stínění v prvním rozvaděči apod. propojit na hlavní pospojování.
- použít přepěťové ochrany v prvním rozvaděči apod. po vstupu do objektu.
-------------------------------------------------------------------
Jestli se v něčem mýlím pan Hájek bude jistě tak laskav a opraví mě, nebo doplní co jsem opomněl, abychom to tu měli už pro jednou vyřešeno.