Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Zase bude nové označení kabelů? Zruší se "A, B"?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Zase bude nové označení kabelů? Zruší se "A, B"?  (Přečteno 46290 krát)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #18 kdy: 10.10.2005, 11:30 »

Vypadá to tak pane Kavalec. 2x  hnědá/černá už není jako standard, pouze 3x.

Nebo můžete použít 2x modrá/hnědá a pak musíte přeznačovat!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 10.10.2005, 12:16 »

Doufám, že to skončí jenom nablblými kódovými znaky. Jestli se ale "chybějící" kabely přestanou vyrábět, tak to už bude hustý... Naštěstí je tu ještě poptávka-nabídka.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #20 kdy: 10.10.2005, 12:26 »

Tak jsem si pozorně přečetl ČSN 33 0166 ed.2 a ČSN EN 60446 (33 0165) a to přeznačování asi nebude možné!

O přeznačování se již nikde nehovoří a tak od 1.4.2006 se přeznačovat asi nebude. Modrý vodič se dá však použít pro jiné účely než "neutrální vodič" v systému, kde se tento vodič nepoužívá. To je pro soustavu TN-S  nemožné!

Takže pane Kavalec opravdu budete muset použít kabel 3x.

P.S. Opět se vrátilo do norem to, co tam již dříve bylo "vyhrazené barvy"  modrá a zeleno/žlutá.

Pane Dosbaba, zatím zůstáva v platnosti ČSN 33 0165 pro ČR a tak se kabely asi vyrábět budou. Nechme se překvapit jak dlouho!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #21 kdy: 10.10.2005, 13:18 »

Pro kabely 4Bx jsem si zmodifikoval tabulku kódů. Třeba se bude někomu hodit, např.jako vkopírování obrázku do technické zprávy. Je to ale trochu rozmazané, musel snížit kB pod 100.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 10.10.2005, 14:37 »

Zu befel! Nařízení je nařízení a rozkaz je rozkaz. Již jsem zde několikrát psal: "Nehledejte logiku tam, kde není!"Ostatní viz kolega Hasala-AUTOcenzura

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 10.10.2005, 14:47 »

Neznáte někdo konkrétní odkaz či adresu na odpovědná zastupující místa, kam lze zaslat žádost o vysvětlení a podání oficiální odpovědi na uvedené nedostatky?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 13.10.2005, 18:52 »

Lapárna, Nádraží Kocourkov 251.:-).
Omlouvám se já neznám.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Barta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 16.10.2005, 19:46 »

Již pár let prodávám kabely. ale ještě se mi nestalo, aby někdo chtěl šňůru HHQQxxx vždy to je CYSY nebo LYS a vždycky si rozumíme o co jde. Myslím, že je mojí povinností znát nová značení byť je osobní názor na jejich logiku jakýkoliv. A co se týče modrého vodiče tam je to hodně nejasné - již v jiné debatě bylo řečeno. V zásuvce je jedno je-li fáze vlevo neb pravo. U 2žilové flexo šňůry je jeden vodič černý (hnědý) a druhý modrý. Tak že na modrém vodiči MŮŽE být fáze a není to dle této logiky na závadu. Tak-že, při dodržení ostatních předpisů ( spotř. s vyšší isol. tř. ) nemusím nic přeznačovat a fázi dát na střední N vodič  ( hergot to je ale blbý a zvrácený)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Erben
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 18.10.2005, 10:54 »

Mno, u nás v nejmenované krkonošské kabelovně platí, že co si zákazník objedná, to se pro něj vyrobí. Ať už s barevnou kombinací podle ČSN 33 0165, nebo ČSN 33 0166 (donedávna HD308 S2). Určitě by nebyl problém ani nafrkat celožlutou, tmavomodrou nebo rudou žílu, pokud by to zákazník chtěl... a zaplatil :-))
Byl jsem ušitým svědkem toho, kterak sám obchodní ředitel na problém se značením upozorňuje zákazníky - a rovnou po telefonu zpaměti vyjmenovával aplikace, na které se (ne)dá ta která barevná kombinace použít.
Minimálně do konce příštího roku by měly být kabely s "českou" kombinací ve standardní výrobě. Ostatně dodnes na zakázku vyrábíme i CYSY, CYA apod.,  i když standardním výrobkem jsou už spíš ty H05VV-F, H05V-K apod.
Souvisí to spíš s požadavky (především západních) zákazníků než s normami, ostatně jako výrobce si mohu vymyslet jakýkoliv vodič. k němu zpracovat dokumentaci, nechat v EZÚ ověřit a vesele prodávat, je-li komu.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislava Vorožbjanská
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 25.10.2005, 12:28 »

- mohu doplnit diskusi o otázku, jaké požadovat po výrobci (nebo prodejci) "Prohlášení o shodě" dle zák. 22/97 Sb. v platném znění, podle kterých nařízení vlády ?

Děkuji


(pozn.: podle katalogu norem na portálu domino.cni.cz splnění harmonizované normy ČSN 33 0166  požaduje nařízení vlády pro elektrická zařízení nn NV 17/2003 Sb. a splnění určené normy ČSN 33 0165 požaduje nařízení vlády pro stavební výrobky  NV 163/2002 Sb. ... ,  kabely jsou však označovány značkou CE....)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Bardoděj
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 25.10.2005, 18:35 »

To J.Erben: Nojo, ale předpokládám, že pokud chci koupit 100m kabelu a méně, tak si moc vymýšlet nemohu, bo bych se asi nedoplatil.

Tak už jsem také naletěl, chtěl jsem kabel 4C (jsem si tím jist) a namísto něho jsem dostal 4B (na balíku bylo 4J). Nakupoval jsem dřív, než se rozběhla tato diskuse, a spotřebovával před pár dny. Budu přeznačovat jako blbec.

Příště si to ohlídám, a pokud prodávající nebude ochoten slyšet na označení, na které léta slyšel, tak mu budu diktovat, jaké barvy v tom kabelu mají být. Eurooznačení se učit odmítám, takovým chaosem nehodlám ztrácet čas.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 25.10.2005, 22:15 »

(JK 55)  TO Miroslav Bardoděj : Myslete si ,  že je to rozkaz! Povídání je povoleno po splnění rozkazu !
(Osobně si vytiskunu převodní tabulku pana Doležala - tímto vám děkuji. Snad hřebíkem č. 150 ji přitluču na regál aby bylo místo i eurostvořitele)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Bardoděj
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 28.10.2005, 02:18 »

Tak jsem včera opět ve velkoobchodě nakupoval kabely a namísto 7Cx1,5, který jsem požadoval, jsem dostal 7B, "zakuklený" jako 7J. Proto jsem se zastavil přímo za člověkem zodpovědným za kabely, jak je to tedy s kabelem 7C a 4C. A dostalo se mi odpovědi (volně interpretováno):

Protože pro ně (plus pro 2A) neexistuje evropské označení, tak se přestaly dělat. A že prý lze vyrábět jen "evropské" kabely, že je údajně výroba "českých" kabelů zakázána *).

Na to jsem neměl, co bych řekl. Myslím si (a pan Erben o pár příspěvků výše to potvrzuje),  že je možné vyrábět takový kabel, který budou zákazníci žádat. Myslím si, že např. kabely 4C a 2A by si své zákazníky našly a že by je i nadále mohly kabelovny vyrábět a velkoobchody prodávat, a "evropským" odběratelům by je nikdo nenutil. Jenže, já sám systém nezměním.

Takže, vážení kolegové, ono jde do tuhého. Ne zrovna ideální označení je jedna věc (která dokáže věc zkomplikovat),  ale omezování sortimentu je už věc poměrně zásadní. Zejména chybějící kabel 4C, který se používá nejen k "půleným" lustrům, ale i k čím dál více žádaným roletám a žaluziím, který bude nutné nahrazovat kabelem 5C, za který se bude platit víc, bude zbytečně víc vážit, bude mít větší průměr, atd.

Asi bych měl zkusit změnit velkoobchod.

*) Další věc je ta, dle mého názoru, vyloženě lživá informace o zákazu výroby, která pomáhá rozdmýchávat protievropské nálady. Mimochodem, není to zdaleka první lež v souvislosti s EU, se kterou jsem se setkal.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 28.10.2005, 11:01 »

  • To Miroslav Bardoděj, máte
         pravdu to nové značení je hrozné a to s tím 4C se mi to stalo taky a kvůli
         přeznačování jsem naštvaný dodneška,   jestli nám zruší kabely 2A a 4C (u 4C mají v katalogu, že se vyrábí
         má značení 4 bez písmena a je pro speciální aplikace nutno uvést v objednávce,
         tak nevím)  tak mě osobně budou moc chybět rvát zbytečně jednu žílu
         jako rezervu kterou z 99% nikdy nevyužiji asi nepřežiji a až do minulého
         týdne sem  žil v domnění že čeští výrobci budou staré značení uvádět
         v závorce za novým jak jsem to chvilku na kabelech viděl. Chtělo by to
         nějakou petici výrobcům a poslancům, nebo tomu kdo to může ovlivnit.

  • A mimochodem připadá mi to,
         alespoň u nás (kraj Pardubický),  že sortiment je omezen a pravidlo náš zákazník
         náš pán už neplatí, materiál nahrazen šuntem (nebo alespoň horší kvality),
         původní kvalitní značku kvůli mě brát nebudou protože všichni ostatní jsou
         spokojeni, že je to o 3Kč levnější a podobně (např. ABB přechází u jističů na nový
         systém propojek takový hřeben, a když jsem se ho domáhal (chtěl objednat),
         že přeci nebudu jističe prodrátovávat tak mi vedoucí velkoobchodu řekl, že
         originál propojka ABB je drahá a kopii Číňani ještě nezačali dělat, tak čekají),  u nás to funguje tak když to nemají skladem tak
         neotravujte a když to přeci objednají tak to bude možná za 14dní, až měsíc
         možná a pravděpodobně kabel přijde s jinými barvami taktéž zakázka
         vypínačů objednaná v jedné barvě přijde smíchaná ve dvou a ještě toho tam
         pár bude chybět že to přijde z další dodávkou. Konkurence žádná protože
         okolní velkoobchody se chovají stejně Smutek.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 28.10.2005, 18:14 »

Tak jsem zkusil e-mailem oslovit několik předních tuzemských výrobců kabelů, vyzval k přečtení této diskuze a požádal o vyjádření. Uvidíme, snad bude jasněji.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kostka
« Odpověď #33 kdy: 28.10.2005, 19:48 »

To: Otakar Dosbaba, Libor Cr.
Pánové, nechápu vaše problémy. Uvedené kabely jsou běžně k dostání, žádný problém.
K nahlédnutí např.:
http://objednavka.elfetex.cz/?ref=80&assist2=1&sku=&sku_man=&man=&q=cyky

kabely CYKY
nebo:

http://objednavka.elfetex.cz/?ref=80&assist2=1&sku=&sku_man=&man=&q=cysy

totéž v CYSY.
Určitě nakupujete u odborníka?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #34 kdy: 28.10.2005, 20:12 »

Já nemám zatím žádné problémy při nákupu kabelů, věřím tomu, že na základě poptávky bude ještě dlouho stávající sortiment silových kabelů zachován. Ale to stanovisko výrobců by mě docela zajímalo, především z důvodu budoucnosti vzdálenější.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Barta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 04.11.2005, 09:56 »

Jelikož dělám v maloobchodě dostal jsem od dodavatele dopis z něhož doslovně cituji výňatek
  " ... Tato změna nahrazuje staré značení, které po přechodném období, tj. do 1.4.2006 pozbývá platnosti. Po tomto datu bude ukončena výroba především u těchto položek:
CYKY 2A x...
     2B x...
     3B x...
     3D x...
     4C x...
a dále kabely CMSM, CMFM, JYTY ve stejném provedení.
   Výrobky podle starého značení lze po dobu přechodného období, tj do 1.4.2006, objednávat u výrobců pouze na zakázkovou výrobu. Z tohoto důvodu bude i naše společnost v přechodném období postupně snižovat skladové zásoby těchto výrobků až po úplné ukončení jejich distribuce."

Následuje tabulka s novým barevným značením s dodatkem:
" Po 1.7.2005 se bude jiné barevné provedení vyrábět pouze po dohodě jako zakázková výroba"

Tak že, závěr - ne zákazník můj pán, ale výrobce můj pán

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Která norma řeší značení vodičů v rozvaděčích?
 Neznáte někdo označení starých kabelů a vodičů?
 Znamená značení L1, L2, L3 automaticky pouze síť 3x400V?
 Jaké by mohlo být označení kabelu s fialovou žílou ?
 Ako je to s farebným odtienom modrého vodiča?
 Je někde na internetu popsáno staré značení vodičů a kabelů?
 Jaké je správné označení sítě za rozdělením (TN-C / ...S)?
 Jaké mají význam "kulaté míče" na zemnících lanech vvn?
 Jaké je značení konstrukce kabelů ?
 Kapesní značkovač kabelů a vodičů
 Kapesní značkovač kabelů a vodičů
 Ako značiť káble v rodinnom dome?
 PHOENIX CONTACT: Nové tiskárny řady Bluemark a Thermomark
 PHOENIX CONTACT: tiskárny řady Bluemark a Thermomark
 Jaké je správné barevné značení vodičů pro Kanadu?
 Jak značit a realizovat ovládací obvody 230VAC v rozvaděči?
 Kde se dá nalézt písmenné značení jistících, chránících atd. prvků?
 Která norma řeší značení svorek v rozváděčích?
 Řeší nějaká norma značení kontaktů relé, stykačů apod.?
 TIP na označování technických zařízení.
 OEZ: Značení jistících a spínacích přístrojů
 Od kdy se značí PE, PEN pouze jako E?
 TIP na mechanický štítkovač Dymo
 Průmyslové značení kabelů
 BROTHER: Tisk firemních štítků s logem, kontakty ...
 TIP na popisovač Supvan LP5125M
 Jak označit nestandardní přívod ke svítidlu?
 Co znamená značení pomocných kontaktů Typ A Složení Kontaktu V/Z?
 Barevné značení vodičů z Itálie je jiné, mám to rozporovat u dodavatele?
 Dajú sa vodiče kábla 3C preznačiť ako keby to bol kábel 3A v prípade ovládania osvetlenia?
 Jakou barvu volíte za vypínačem u 2A kabelu?
 Je barevné označení ZAP/VYP jističů správné?
 Barevné značení vodičů
 Jaké je správné barevné značení přívodu ke chrániči?
 Nevíte, které barvy u relé odpovídaly jednotlivým napětím?
  S "podivným" novým barevným značením jednotlivých žil se máme smířit již na věky?
 Kterou žílu přeznačit ? Černou nebo hnědou?
 Jaké je správné pořadí barev u zapojení třífázových zásuvek?
 Jsou u nas mozne i jine barevne oznaceni vodicu?
 Ako mám správne zapojiť sústavu svetelného obvodu s káblami CYKYLO?
 Je nějaká norma ČSN která by jasně říkala barevné řazení vodičů na jističi?
 Přívod do vypínače světla má být proveden hnědým nebo černým vodičem?
 Proč neuznává revizní technik tři bílé vodiče v zásuvce 230V?
 Jak vzniklo barevné značení pojistek a jističů
 Jak moc se má důsledně dodržovat barevné označení sledu fází při rekonstrukci ?
 Existuje norma pro barevné označení sdělovacích kabelů?
 Může se stále používat barevné značení CYKY 5Cx6?
 Je možné prodávat zařízení s obráceně označenými vodiči v přívodním kabelu?
 Jak se bude v praxi líbit nové barevné značení kabelů?
 Mohu u vícežilového kabelu cyky(O)7x1,5 přeznačit černý smršť. bužírkou na PE?
 Jak postupovat při přeznačení a použití ochranného vodiče PE na vodič N?
 Jak vzniklo barevné značení pojistek a jističů
 Ochrana proti přetížení
 Existují bezpečná pravidla napojení různě barevně značených vodičů?
 Jakou barvu má mít signalizační (detekční) vodič?
 Jaké je přesně aktuální barevné značení žil v kabelu pro L1, L2, L3?
 Vyhovuje použití černé smršťovací bužírky na PE vodiči?
 Dáme dohromady přehled historického barevného značení vodičů?
 Jakou barvou se značí vodič neuzemněného místního pospojování (PU)?
 Jaké barvy svorek jsou povolené pro rozdělení PEN?
 Môže mať stroj riadici obvod na 230V červenú farbu?
 Jak posoudit starý kabel napájení se stejným barevným značením?
 Lze žluto/zelený vodič použít po přebarvení pro jiný účel než PEN?
 Lze ve světelném okruhu přeznačit zeleno/žlutý na pracovní vodič?
 Jaké je správné značení DC vodičů? Vadilo by použítí US normy?
 Jaké je dnes správné značení vodičů pro 24VDC?
 Která norma se zaměřuje na barevné znač. vodičů v rozvaděčích pro str. zařízení?
 Kdo začal s barevným značením hodnoty jističů?
 Je mozne prevadzkovat kabel CYKY-J ako CYKY-O?
 Kniha o značkách, barvách a alfanumerickém značení v elektrotechnice
 V kterých případech značíte vodič růžovou barvou?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.072 sekund, 23 dotazů.