Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Čím na hlavním přívodu nahradit starý 22A jistič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Čím na hlavním přívodu nahradit starý 22A jistič?  (Přečteno 5049 krát)
Zdenek alias milajda
« kdy: 14.01.2022, 20:32 »

Předělávám starý rozvod el. v domu ale narazil jsem na problém  Jsem v rozpacích
Na hlavním přívodu je starý 22A jistič, proto jsem se chtěl zeptat, chci (tedy musím) dát 3f chránič, jenže jsem nikde nenašel B20A chránič, vždy buď B16A a nebo B25A - nevíte co s tím, aby mě revizák nevyhodil?  


* 2.jpg (629.68 KB, 2016x1512 - prohlédnuto 442 krát.)

* 1.jpg (674.8 KB, 2016x1512 - prohlédnuto 378 krát.)
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 14.01.2022, 21:03 »

Jistič označený č.22-U je jistič 16A, charakteristik a přibližně odpovídá dnešnímu B.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #2 kdy: 15.01.2022, 13:58 »

To jako že chceš vyměnit ten jistič před elektroměrem, bez souhlasného stanoviska ČEZu?
Pokud nemáš v ruce souhlasné stanovisko, tak do toho nešťourej.
 Úsměv
Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 15.01.2022, 15:08 »

Pán tomu příliš nerozumí, ale předělává elektroinstala ci. Někteří jedinci jsou příliš odvážní.  Chránič se zapojuje do měřené části instalace a dnes se nepoužívá pouze jeden. Chránič v elměrném rozvaděči  nebo  desce (spolu s jističem, oboje zaplombováno) bývala záležitost sítí TT pouze na jižní Moravě.

Výměna hlavního jističe za stejnou hodnotu, lépe řečeno za hodnotu, která je uvedena na výročním vyúčtování je možná pouze po ohlášení opravy - rozplombování, ovšem elektrikářem. To je bráno jako oprava.
Změna hodnoty hlavního jističe nebo typu sazby je pouze na základě podané žádosti a následného vyjádření distributora. Ten stanoví technické podmínky a také případný poplatek za navýšení možného příkonu.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 15.01.2022, 15:44 »

Pán nic nepíše o výměně jističe, zřejmě chce jen přidat chránič a zjevně nerozumí významu hodnoty proudové zatížitelnosti chrániče.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 15.01.2022, 15:56 »

Asi pán elektromontér amatér... Šok
Při výměně hl. jističe jsou závazné nějaké pokyny....(Kromě Vyhl.50!)
Je plombovaný ,    tak je zanesen v archivu distribuce!!
Pán píše o chrániči a má tam jistič?? J7K50 byl vždy jistič! tanecek
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #6 kdy: 15.01.2022, 16:53 »


Pán píše o chrániči a má tam jistič?? J7K50 byl vždy jistič! tanecek
V kterém místě to píše?
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 15.01.2022, 17:12 »

Předělávám starý rozvod el. v domu ale narazil jsem na problém  Jsem v rozpacích
Na hlavním přívodu je starý 22A jistič, proto jsem se chtěl zeptat, chci (tedy musím) dát 3f chránič,  jenže jsem nikde nenašel B20A chránič, vždy buď B16A a nebo B25A - nevíte co s tím, aby mě revizák nevyhodil?  

Začněte tím, že necháte vyměnit celý elektroměrový rozvaděč.
Samotná úprava desky pro nový jistič není v případě zamýšlené rekonstrukce šťastným řešením.
Dále jak již uvádí kol. Václav Třetí, máte tam ve skutečnosti šestnáctku a to může být v případě např. tepelka či domácí dílny problém a při snaze o navýšení budete stejně muset tu desku vyhodit.
Zaznamenáno
555
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 16.01.2022, 00:26 »

Je chválihodné, že chcete předělat vámi vyfocenou elektroinstala ci, ale jistič u elektroměru je nutné přenechat elekrikáři podivej 
To jako že chceš vyměnit ten jistič před elektroměrem, bez souhlasného stanoviska ČEZu?
Pokud nemáš v ruce souhlasné stanovisko, tak do toho nešťourej.
 Úsměv

Správně jste hledal v místě kde má být jeho hodnota, ale ve vašem případě došlo k tomu, že to někdo přelepil nějakým evidenčním číslem. Hněv zle
Spíše bych se tedy podíval jakou hodnotu jističe máte na účtu za elektřinu.(pokud máte nějakou dnes exotičtější hodnotu tak zkušený elektrikář bude vědět jestli se na trhu nachází daná hodnota a od kterého výrobce)
Pozvěte si elektrikáře,ten vám pomůže zjistit případné další problémy.
Otvor ve zdi je dle mne dostatečný, aby se tam po vyjmutí stávajícího(veškeré dřevěné dílce) vedle sebe vešli dva rozvaděče(jeden na elektroměr  a druhý na nahradu za zde se nacházející zbytek, jestli dáte dva nejmenší možné a zbytek dozazdíte nebo využijete otvor co nejvíce je na vás.Na trhu je z čeho vybírat).  Mrknutí


Rozhodně vaše obava- o to co by se stalo po výměně hlavního jističe -ohledně revizáka je, až ta poslední.
V prvé řadě by totiž bylo nutné řešit problémy vzniklé zásahem do zaplombované části elektroinstala ce bez příslušného oprávnění.
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 16.01.2022, 08:22 »


Správně jste hledal v místě kde má být jeho hodnota, ale ve vašem případě došlo k tomu, že to někdo přelepil nějakým evidenčním číslem.


Nikdo nic nepřelepil! Podáváte zavádějící informace.
Štítek je originální. Tento způsob značení jističů používalo na konci 80. a začátku 90. let více výrobců našich i zahraničních.

 Převodní tabulka je zde:

     č. 9  =    6A
    č.15  =  10A
    č.22  =  16A
    č.28  =  20A
    č.35  =  25A

 Též charakteristik a byla značena jinak. Zhruba odpovídá následující převod:

         U  - B
         L  - C
        M  - D

  Pokud se ER nenachází na veřejně přístupném místě, bude ho tam třeba při změně sazby nebo hodnoty hl. jističe přemístit, takže úvahy co se kam vejde jsou zbytečné.

"Exotické" proudové hodnoty jističů se ve smlouvách obvykle nenacházejí. Ve výročním vyúčtování za elektřinu je vždy uvedeno u stálých měsíčních platů za jakou hodnotu se platí. Tuto hodnotu lze použít při výměně jističe za nový při opravě.

Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 16.01.2022, 09:29 »


 Převodní tabulka je zde:

     č. 9  =    6A
    č.15  =  10A
    č.22  =  16A
    č.28  =  20A
    č.35  =  25A

 Též charakteristik a byla značena jinak. Zhruba odpovídá následující převod:

         U  - B
         L  - C
        M  - D

Super, mal som to len čiastočne... Úsměv
Zaznamenáno
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 16.01.2022, 09:37 »

Domnívám se že přibližný převod charaktaristik byl L-B,  U-C.
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 16.01.2022, 10:37 »

J7K 50 s číslem označujícím krajní proud a tím U za ním, byly určeny pro jištění vedení.
Druhá běžná verze motoráky a pak již málo vídané atypycké spoušťové charky.
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 16.01.2022, 11:44 »

Ještě doplním, že L se používalo až za éry LSF, kde skutečně bylo pro charakteristik u vedení. U pro zařízení s rázy, ale obě vypínaly při 1,3-1,5 In. K a M jsou motoráky.
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 16.01.2022, 13:03 »

Ty charakteristik y sedí jen zčásti, jak jsem již napsal, pro přesné porovnání je třeba se podívat na grafy charakteristik .

U J7K50 se L nepoužívalo, tam bývalo jen U a M, u starších provedení  a u J1K70 bývalo označené pouze M a uvedena byla běžná proudová hodnota, pokud byl jistič s charakteristik ou vedení, nebylo použito písmenko žádné. Motorové charakteristik y jističe mívaly také netypické hodnoty a pro porovnání štítky vypadaly např. takto:

                         M 24,7A~     25A~

   Písmenka U, L a M se začala používat již v 80. létech také u jističů IJ a IT z Krompach (nepovedené bílé provedení nahrazující IJV, ITV a ITM)

Když už jsem narazil na jističe ITV a ITM a jejich jednofázová provedení, tak tam byly charakteristik y dány tímto označením a ve štítku s proudovou hodnotou bývalo písmenko V nebo M v kroužku.

Jističe LSF byly licenční rakouské jističe Neptun. Také první jističe F&G (nyní Eaton),  které jsem používal již asi v roce 1992 mívaly označené char. U, L a M.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #15 kdy: 16.01.2022, 13:07 »

Pokud to někoho zajímá, přikládám manuál jističe J7k50. Mrknutí
Tak bohužel je to moc velké. Nejde to pposlat.
Jo a předchúdce jističe j7k50, měl označení J1k50, kataraktový jistič. Mrknutí
Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jirka Dobrovolný
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 16.01.2022, 13:15 »

Možná, že tazatel chce doplnit proudový chránič a zároveň chce vyměnit hlavní jistič. Proto spekuluji o tom, že by možná rád použil kombinovaný třífázový přístroj B20A/4P/***mA.
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 16.01.2022, 13:16 »

https://www.oez.cz/files/editor_source/Dokumenty/Drive_vyrabene_pristroje/J7K_1978.pdf#page=7&zoom=120,-97,589

https://www.oez.cz/files/editor_source/Dokumenty/Drive_vyrabene_pristroje/LSF_zakl_tech_data.pdf
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 22 dotazů.