Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Je nutné mít hlavní jistič ve stodole, která je připojena na RD?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je nutné mít hlavní jistič ve stodole, která je připojena na RD?  (Přečteno 12604 krát)
Petr Jakubec
« kdy: 29.08.2012, 21:19 »

Chystám se na obnovu elektroinstala ce ve stodole kde bude rozvodná skříň s 12 pozicemi.

Připojení od hlavního rozvaděče je následující:

Hlavní rozvaděč:
Jistič před elektroměrem 3x32A
Domovní rozvaděč:
Jistič 3x25A (pro RD)
Jistič 3x25A (pro Stodolu)
10m CYKY 5x2,5
Instalační krabice ve fasádě IP65
spojeno "svorka 3X16 krabicová, jednopólová"
15m CYKY 5x2,5
Rozvaděč ve stodole:
Proudový chránič Fi
Jistič 3x25A (pro 3f motor)
Jisitič 1x16A (zásuvky vnitřní)
Jisitič 1x16A (zásuvky venkovní)
Jisitič 1x6A (světla vnitřní)
Jisitič 1x6A (světla venkovní)
Rezerva 1x

Musí být ve stodole hlavní jistič pro celou stodolu, když už jeden jistič je v rozvaděči RD,
nebo mohu zapojit přímo na chránič a potom postupovat k jednotlivým jističům ?
Nemám volné pozice v rozvodné skříňce a to že v případě výpadku budu muset jit do důmu není problém teď tam taky chodím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 29.08.2012, 21:40 »

Rozvaděč ve stodole:

Proudový chránič Fi

Označte ho "HLAVNÍ VYPÍNAČ" a je to.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav 3
« Odpověď #2 kdy: 30.08.2012, 06:21 »

Na celý přívod použijte kabel CYKY 5x4 pokud možno bez přerušení krabicí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Jakubec
« Odpověď #3 kdy: 30.08.2012, 08:45 »

Na celý přívod použijte kabel CYKY 5x4 pokud možno bez přerušení krabicí.

Jakože mám rozbít 10m vnitřních omítek + 0,5m venkovní zateplené fasády, vytrhnout kabel a natáhnout nový delší silnější a až do stodoly ?  (Je to novostavba, sice nezkolaudovaná, ale už s elektrorevizí).
Ne děkuji takovou radu nepotřebuji. Ještě mi poraďte ať to nechám odborníkovi. Kdybych to tak chtěl, neobracím se na zdejší fórum.

revizní technik s napojením ve venkovní krabici s krytím IP65 a 2,5mmCYKY neměl žádný problém a v té stodole poběží max. okružní pila tzn. 1x 3f motor + světla
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 30.08.2012, 09:01 »

Podle mne máte min. tři možnosti: 1. napište si odpověď jakou potřebujete sám, 2. použijte duševní majetek revizního technika, který neměl žádný problém, 3. použijte jiné fórum.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Jakubec
« Odpověď #5 kdy: 30.08.2012, 09:42 »

Podle mne máte min. tři možnosti: 1. napište si odpověď jakou potřebujete sám, 2. použijte duševní majetek revizního technika, který neměl žádný problém, 3. použijte jiné fórum.

Můj dotaz směřoval na "hlavní jistič" v rozvaděči, který bude ve stodole. Ostatní informace byly jen k popisu situace tak jak to vyžadují pravidla fóra (hlavně toho, že jeden jistič je již v rozvodnici RD a jak je daleko).

Tímto děkuji za odpověď panu Jiřímu Š. Svejkovskému tak nějak jsem si představoval reakci odborníka.

Jeho odpověď byla přínosem pro tuto diskuzi, zatímco ta Vaše Františku Bernarde nikoliv. I tak děkuji za Vaši účast a příspěvek do diskuze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 30.08.2012, 09:53 »

A to, že kabel 5x2,5 pravděpodobně nevyhoví pro jištění 25A vám nevadí? Nevadilo to ani tomu vašemu revizákovi? Divné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Jakubec
« Odpověď #7 kdy: 30.08.2012, 10:06 »

A to, že kabel 5x2,5 pravděpodobně nevyhoví pro jištění 25A vám nevadí? Nevadilo to ani tomu vašemu revizákovi? Divné.

Jestli vyhoví nebo ne neumím posoudit, ale od toho jsou revizní technici a revizi máme již 3 roky. Takže někdo z vašich řad RT nám to schválil => pravděpodobně vyhoví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 30.08.2012, 10:15 »

v té stodole poběží max. okružní pila tzn. 1x 3f motor + světla
Zatížitelnost tohoto kabelu uloženého pod omítkou je 17,5A. Co na to víc říct.

Jestli vyhoví nebo ne neumím posoudit, ale od toho jsou revizní technici a revizi máme již 3 roky. Takže někdo z vašich řad RT nám to schválil => pravděpodobně vyhoví.
Pozdravujte "kolegu".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Petr Jakubec
« Odpověď #9 kdy: 30.08.2012, 10:47 »

Ajajajaj teď si sypu popel na hlavu, tak ten přívod je CYKY 5x4 a žádný 5x2,5.
No hlavně už vím, že ten jistič v rozvodnici RD stačí a ve stodole být nemusí a bude to chránič, který bude fungovat jako "Hlavní Vypínač".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #10 kdy: 31.08.2012, 08:33 »

No a já už vím, že na příští Vaše dotazy nemám odpovídat, protože je to ztráta času. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 31.08.2012, 14:19 »

Ajajajaj teď si sypu popel na hlavu, tak ten přívod je CYKY 5x4 a žádný 5x2,5.
....
A to jste teď zjistil jak?
Vysekal jste kus ze zdi, abyste si přečetl označení?
Nebo vám tuto odpověď vnutil revizák, když vám přišel dát přes d... (přes ústa) za to, že jste ho svým tvrzením očernil?
Nebo si touto změnou tvrzení chcete jen pohladit svoje EGO, abyste se mohl cítit jako vítěz debaty?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
bubák z cejlu
« Odpověď #12 kdy: 31.08.2012, 16:01 »


Jeho odpověď byla přínosem pro tuto diskuzi, zatímco ta Vaše Františku Bernarde nikoliv. I tak děkuji za Vaši účast a příspěvek do diskuze.


A co se vám nezdá na odpovědi kolegy Bernarda? Je to velmi schopný odborník. Jenom prostě nemá zájem sypat vše na písknutí z rukávu, když už:
Nerespektujete činnost projektanta. Tím byste měl správně navržený rozvaděč co do velikosti i osazení. Oteplení asi s vámi nemá cenu už řešit, co?
váš revizní technik a potažmo i vy nerozeznáte 2,5 od 4, ale budiž, zase umíte jiná kouzla, co neumím já, třeba z 2,5 udělat přes noc 4
No a tak bych mohl pokračovat.

On vám vlastně kolega Bernard poskytl naprosto přesné rady pro to nej vyřešení vaší situace. Ať se vám to líbí nebo ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #13 kdy: 31.08.2012, 19:00 »

TO: Jakubec

Pokud se jedná o stavební objekt "stodolu",  který byl zkolaudovaný a je určený pro uskladnění hořlavých látek (i když jej dočasně užíváte k jiným účelům a to bez změny užívání),  je nutné,  aby instalace včetně přívodu splňovala všechny podmínky souboru norem ČSN 33 2000, s upřesněním v uvedeným v části ČSN 33 2000-4-482 "Elektrotechnic ké předpisy - Elektrická zařízení - Část 4: Bezpečnost - Kapitola 48: Výběr ochranných opatření podle vnějších vlivů - Oddíl 482: Ochrana proti požáru v prostorách se zvláštním rizikem nebo nebezpečím" podivej

PS: Vámi popsané úpravy a návrh instalace požadavkům ČSN 33 2000-4-482 nevyhovují. nenene
Doporučuji vám, abyste si nechal předem vypracovat návrh instalace odborným pracovníkem - projektantem. Pokud zažádáte úřady o oficiální změnu užívání,  změní se i požadavky na elektrickou instalaci.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Jakubec
« Odpověď #14 kdy: 01.09.2012, 18:48 »

A to jste teď zjistil jak?
Vysekal jste kus ze zdi, abyste si přečetl označení?
Nebo vám tuto odpověď vnutil revizák, když vám přišel dát přes d... (přes ústa) za to, že jste ho svým tvrzením očernil?
Nebo si touto změnou tvrzení chcete jen pohladit svoje EGO, abyste se mohl cítit jako vítěz debaty?

Sekat zeď jsem nemusel stačilo otevřít:
Instalační krabice ve fasádě IP65
spojeno "svorka 3X16 krabicová, jednopólová"

Jestli revizní technik rozezná 2,5 od 4 nevím, předpokládám že ano. Původně napsaná specifikace byl můj nekvalifikovan ý odhad, protože otázka (jak jsem již jednou psal) směřovala k hlavnímu jističi.

Vítěz debaty nejsem a ani jsem se do žádné debaty pouštět nechtěl, ale za to už vím jak je to s tím "hlavním jističem". Díky panu Svejkovskému

Odpověď pana Václava3 je jistě správná, ale bohužel ne na mnou položenou otázku.  (Prosím vás kolik je hodin ? -> Dva plus dva jsou 4) - chápete ?


To: Štafan Beláň
Při stavebním řízení pro povolení stavby RD byla stodola z důvodů požárních odstupů překlasifiková na na Sklad zahradní techniky.
Současná elektroinstala ce provedena původním majitelem neodpovídá vůbec ničemu, natož jakékoliv ČSN. (V současné době je odpojena od hlavního přívodu).
Děkuji za upozornění.

Vlastně hned první odpověď, měla celou tuto diskuzi ukončit.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #15 kdy: 01.09.2012, 21:39 »

Odpověď pana Václava3 je jistě správná, ale bohužel ne na mnou položenou otázku.  (Prosím vás kolik je hodin ? -> Dva plus dva jsou 4) - chápete ?

Pokud bych odpovídal jako první, napsal bych vám totéž co kol. Svejkovský a připsal bych to, co jsem napsal jako druhý. Nemůžu vědět, že jste se spletl a napsal průřez 2,5 místo 4mm2. Průřez 2,5 mm2 a jištění 25A může být docela dobrá pozvánka pro hasiče. Také jsem vás nenutil nic vysekávat, napsal jsem pokud možno bez přerušení krabicí. Nikdo z nás zde nemá věšteckou kouli, takže Vaši elektroinstala ci nevidíme, pokud vyplyne z napsaných informací nějaké potenciální nebezpečí, tak se snažíme na něj upozornit.

P.S. Vaše poznámka (2+2=4) kulhá na obě nohy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.