Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Lze mít v bytě nevypnutelný rozvod elektro?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze mít v bytě nevypnutelný rozvod elektro?  (Přečteno 8651 krát)
bigboban
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 11.06.2013, 07:14 »

Popíšu situaci v jednom bytě:

1) Klasický panelákový byt, papundeklové jádro, vedle jádra kuchyň.
2) V jádru vypínače mimo jiné na ventilaci WC, v kuchyni digestoř.
3) Ve stoupačkách 30 let stará "rozvodnice" ve formě těch tmavě hnědých bakelitových krabic, z toho i do toho hromada hliník kabelů.

No a teď co jsem vyzkoumal:

A) Když vypnu hlavní přívod do bytu tak digestoř stále svítí bludičkou, ventilace na WC i v digestoři stále maká.
B) Jedna z krabic v "rozvodnici" na WC stále pod napětím.
C) Reálně probíhá bytem společný domovní rozvod centrálního ventilátoru, na fázi je jako spínač zapojená ta digetoř a jeden vypínač v jádru.


A teď dotaz - NEODPORUJE TO PŘEDPISŮM? Docela mě děsí že mám v bytě 30 let starou ohnilou krabici co je stále pod proudem (co já už jich viděl vyhořelých!) a především to NEMOHU VYPNOUT!

Může být v bytě obvod který nejde vypnout hlavním jističem pro daný byt?
Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 11.06.2013, 17:34 »

Jedná se o typové řešení používané v panelákové výstavbě. Těmi kabely teče víceméně proud potřebný pro ovládačku stykače střešního ventilátoru a vzhledem k jeho zátěži je riziko požáru minimální, i když netvrdím, že není.

Mnohem větší riziko pro požár či úraz elektřinou je laické šťourání a bádání. Toto odporuje předpisům, protože se jedná o práci na VTZ.

Každý průměrný elektrikář v případě potřeby ví, kam si má jít toto vedení vypnout. Spal bych klidně dál, jen si nedávejte polštář moc blízko zásuvky v hliníku a síti TN-C. Tam bych čekal mnohem dřív, že vyskočí čert z elektriky Úsměv
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 11.06.2013, 17:54 »

Pro velké šťouraly:
také existuje něco jako "inverzní zapojení blokování",  kdy do rozvaděče přichází fáze, ze které drží stykač zapojení proti N (PEN).
Je to v některých starších bytovkách, kde byl společný přijímač HDO a jeden z důvodů byl, že "připojit druhý konec stykače na N je jednodušší, než najít správnou fázi při spínaném N.
Takže vypnete si hlavní vypínač v rozvaděči (pokud tam je) nebo si vypnete byt hlavním jističem před elektroměrem a pořád do rozvaděče jde fáze, pořád v něm drží stykač...
Taky to v jisté době bylo "typové zapojení",  elektrikář by měl znát, že něco takového existuje, měl by s tím počítat, měl by to poznat...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 11.06.2013, 18:31 »

Mě vždy velmi fascinují lidé, lépe řečeno výkumníci ,co hrabou do elektriky, pak mají strach že v bytě bydlí dlouho, mají tam něco odněkud a může je to poškodit zle
Kdyby si sem tam nechali udělat revizi,mohli by vklidu spát ! Škleb Škleb Škleb
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
bigboban
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 11.06.2013, 20:16 »

"Líbí" se mi místní velice častá odpověď typu "jsi amatér tak co do toho šťouráš!". K tomu snad jen to že nejsem amatér a to jak elektrotechnic e rozumím tu přeci nikdo neví. Mám na to školy akorát mě leta živí něco jiného než zapojování drátů a proto ten dotaz. Normy se vyvíjejí a já ty poslední neznám a proto jsem položil jasný dotaz zda neporušuje nějakou normu obvod 230V  v bytě co nejde (jednoduše) odpojit. Na to kupodivu vůbec nikdo neodpověděl. Norma to klidně může být ne elektrotechnic ká ale třeba protipožární apod.

A mimochodem někdo kdo napíše "Každý průměrný elektrikář v případě potřeby ví, kam si má jít toto vedení vypnout" asi nikdy nebyl v paneláku. Co panelák to originál. Najít jistič může trvat 10 minut a taky týden. Mimochodem nedávno byla v TN reportáž jak v domě tekla voda a zaboha nemohli najít hlavní uzávěr. Přitom ten je jen jeden a jističů jsou v paneláku desítky. Proto mě dost zásadně deptá to co jsem popsal v dotazu.
Zaznamenáno
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 11.06.2013, 22:41 »

"Líbí" se mi místní velice častá odpověď typu "jsi amatér tak co do toho šťouráš!". K tomu snad jen to že nejsem amatér a to jak elektrotechnic e rozumím tu přeci nikdo neví. Mám na to školy akorát mě leta živí něco jiného než zapojování drátů a proto ten dotaz. Normy se vyvíjejí a já ty poslední neznám a proto jsem položil jasný dotaz zda neporušuje nějakou normu obvod 230V  v bytě co nejde (jednoduše) odpojit. Na to kupodivu vůbec nikdo neodpověděl. Norma to klidně může být ne elektrotechnic ká ale třeba protipožární apod.

A mimochodem někdo kdo napíše "Každý průměrný elektrikář v případě potřeby ví, kam si má jít toto vedení vypnout" asi nikdy nebyl v paneláku. Co panelák to originál. Najít jistič může trvat 10 minut a taky týden. Mimochodem nedávno byla v TN reportáž jak v domě tekla voda a zaboha nemohli najít hlavní uzávěr. Přitom ten je jen jeden a jističů jsou v paneláku desítky. Proto mě dost zásadně deptá to co jsem popsal v dotazu.
Z vašeho příspěvku mám několik poznatků, na které bych reagoval v tomto pořadí:
1)   Elektroinstalace se posuzuje (reviduje) podle norem platných v době uvedení do provozu.
2)   Nahlédněte do projektové dokumentace (výchozí revizní zprávy),  pokud ji nemáte k dispozici, může být na bývalém BP, popřípadě v archívu některého podniku……? Určitě ale existovala.
3)   Nechte si zrevidovat elektroinstala ci společných prostor a zajistěte označení jističů.
A nyní se vás ptám jako odborníka, stačí vám odpovědět takto?
Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 12.06.2013, 00:09 »

"Líbí" se mi místní velice častá odpověď typu "jsi amatér tak co do toho šťouráš!". K tomu snad jen...

Ono to máte tak. Jak na tom ten dotyčný je se znalostmi si dovolím tvrdit pozná 80% profesionálů na první pohled už z napsaného příspěvku. Všimněte si, že podle toho je pak formulována i odpověď a že opravdu mnohdy mají kolegové vynikající smysl pro humor.

Už věta mám na to školy mluví sama za sebe. To nemusím komentovat. Každý děláme a umíme něco a že si nechám slepák fiknout u doktora není nic, za co bych se měl stydět. Stejně je to i s tou elektrikou. A to že máte na něco lejstro nic neznamená. I když mě napadá pár věcí, k čemu by se dalo využít. Ale o tom příště. Znám inženýry tupé jak necky, znám lidi co mají řidičák a řídit neumí,....asi tak.

A mimochodem někdo kdo napíše "Každý průměrný elektrikář v případě potřeby ví, kam si má jít toto vedení vypnout" asi nikdy nebyl v paneláku. Co panelák to originál. Najít jistič...

V tomto nemáte pravdu. Panelová výstavba byla velmi limitovaná cenou a z tohoto důvodu se jednalo o řešení ekonomické. Tím se dosáhlo typizací domů, které se bouchali jeden vedle druhého. Takže existuje možná řádově několik desítek typů, které se pomyslně přes klávesu ctrl v vyskytují napříč celou republikou. V takovém domě poslepu dojdu k rozvaděči, kde je jištění ventilátorů. A i z těch desítek jističů si na první pohled určím ty, které k čemu patří.
Co panelák, to originál, to se děje až v posledních letech díky lidové tvořivosti, mnohdy nerespektující vůbec nic. Ale to je už jiný příběh.
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 12.06.2013, 05:54 »

"Líbí" se mi místní velice častá odpověď typu "jsi amatér tak co do toho šťouráš!". .............. ...

Nesouhlasím s vámi. Už v prvním příspěvku vidím všechny potřebné odpovědi na položené otázky. Že jde o standardní řešení v panelových domech a že se tazatel nemá čeho obávat. Když je potřeba, tak si znalý elektrikář poradí s tím, kde tento obvod vypnout.
Navíc je k odpovědi připojeno varování/upozornění, že jde o vyhrazené elektrické zařízení, kde mohou pracovat jen osoby s patřičným oprávněním(dle platných předpisů).

To, že má někdo vzdělání v oboru je pouze částí toho, co musí splňovat. To za prvé. Za druhé mu to asi jen málo kdo uvěří. Často se mnoho lidí za elektrikáře jen vydává, ale velmi jednoduše ( podle odpovědí ) zjistíte, že tomu tak není. Proto jsou zde jasně deklarováni ti, jejich identita a hlavně odborné vzdělání, bylo doloženo.  podivej

Mnohem větší riziko pro požár či úraz elektřinou je laické šťourání a bádání.

Stejnou zkušenost mám nejen já, ale mnoho dalších kolegů, s dlouholetou praxí.

Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Může jít přes hlavní jistič více proudu" než ve skutečnosti může?
 Musí mít hlavní domovní rozvaděč s jističi hlavní vypínač ?
 Je nutné mít hlavní jistič ve stodole, která je připojena na RD?
 Povolí ČEZ hlavní jistič s charakteristikou C nebo D?
 Je možné, že třífázový jistič se porouchá tak, že do bytu nejde jedna fáze?
 Je dostačující vodič 2,5 pro předřazený jistič 25A?
 Kam patří hlavní jistič u podružného měření, před nebo za elektroměr?
 Lze Al vodič v zásuvkách o průřezu 4mm jistit 16A?
 Lze nahlásit bez sankcí zpětně vyšší hlavní jistič?
 Je možný proudový chránič jako hlavní vypínač?
 Musí být jistič do odběrného místa s černou nebo barevnou páčkou?
 Kdo nese zodpovědnost za označení jističe na elektroměru?
 Jak správně postupovat při výměně hlavního jističe v RD nebo v bytě?
 Proč nemohu mít před elektroměrem výkonový jistič místo běžného modulárního?
 Mohu mít pro svůj byt v SVJ vlastní jistič?
 (-) Jaký hlavní jistič zvolit?
 Čím na hlavním přívodu nahradit starý 22A jistič?
 Mohu použít v domovním rozvaděči jistič jen o jednu řadu nižší než H.J.?
 Lze pod hlavní 25A B char. namontovat 16A C char. jistič?
 Proč je hlavní jistič 3x20A a jistič v bytě je 3x40A?
 Kdo může přistupovat a manipulovat s hlavním jističem od bytu?
 Musí být v bytovém domě umístěn hlavní jistič na chodbě?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 22 dotazů.