Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Musí mít každá zásuvka v kuchyni svůj jistič ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 ... 8 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí mít každá zásuvka v kuchyni svůj jistič ?  (Přečteno 77791 krát)
JoHny007
« kdy: 01.06.2014, 12:50 »


Bavily jsme se s kamarádem zda v nové elektroinstala ci musí mít každá zásuvka v kuchyni svůj jistič. Já říkám že ano. Jak to tedy je ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 01.06.2014, 13:44 »

Rozhodně nemusí, ale je dobré u toho přemýšlet... jsou spotřebiče, které je doporučené aby měly vlastní obvod (myčka, pračka...),  pak je rozumné například lednici mít na samostatném okruhu úplně mimo chránič pro zbytek instalace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 01.06.2014, 13:53 »

Běžně se dělají min. dva zásuvkové okruhy pro pracovní zásuvky (nad kuchyňskou prac. deskou) rozmístěné dle přání investora. Dále pak zásuvka pro myčku, mikrovlnou troubu, el. troubu, varnou desku. Pak je dobré se zeptat, zda investor neplánuje drtič odpadu.
Vše by měla obsahovat projektová dokumentace. Samotné rozmístění zásuvek (jejich přesné pozice) by měli být uvedeny v požadavku výrobce, dodavatele kuchyňské sestavy. Dnes jsou kuchyně hodně moderně vybaveny a tak je potřeba o napájení spotřebičů opravdu přemýšlet a dokonale vše naplánovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #3 kdy: 01.06.2014, 14:37 »

Obecně platí, že pro každý spotřebič s příkonem od 2 kW by měl být zřízen samostatný okruh, t.j. samostatný přívod a samostatný jistič.
V domácnostech jde obvykle o spotřebiče typu pračka, myčka, samostatná el. trouba, mikrovlnná trouba (zejména typy s grilem),  varná konvice atd.
Dále může být zřízena samostatná zásuvka pro lednici, spíše tedy z provozních důvodů než kvůli příkonu lednice.
Zásuvky v pracovní ploše kuchyňské linky by také měly být na samostatném okruhu, nicméně pokud je v pracovní ploše kuchyňské linky více zásuvek, rozhodně bych netvrdil, že musí být každá z nich připojena na samostatný okruh.
Záleží na předpokládaném způsobu využití.  
U menších kuchyní (garsoniéry, malé byty) zřejmě postačí pouze jeden okruh pro zásuvky v lince, tedy za předpokladu, že ostatní spotřebiče (např. mikrovlnná trouba) mají samostatné okruhy.
U větších kuchyní (RD) bych osobně použil alespoň dva samostatné okruhy pro zásuvky v lince.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 04.06.2014, 18:09 »

... pak je rozumné například lednici mít na samostatném okruhu úplně mimo chránič pro zbytek instalace.
Kolego, abych se přiznal, tak této větě nerozumím; je míněn samostatný chránič, nebo bez chrániče?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 04.06.2014, 18:41 »

Osobně jsem pro chránič, pokud je lednička v pořádku, chránič padat nebude, při dnešní ceně kombijističech rániče v tom nevidím problém.
A pokud by lednička chránič vyhazovala, tak je lepší, když vyhazuje chránič, než když chytne plamenem....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 04.06.2014, 18:44 »

I když to V.R. vyjádřil mírně krkolomně, v podstatě je možné to říci asi tak, že ČSN... připouští vyjímku, aby byla bez chrániče zásuvka, která napájí speciální zařízení, jehož výpadek by mohl znamenat velkou škodu.

Setkal jsem se i s protichůdným požadavkem, když do zásuvky ve sklepě, kde bych chránič rozhodně doporučoval a o jehož vyřazení bych si nedovolil uvažovat, si majitel připojil mrazák.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 04.06.2014, 22:17 »

A k těm chráničům - kuchyň je docela divoký prostor, kde se  některých spotřebičích (průtokáč, myčka,...) pojí voda a elektrika, naopak nad pracovní deskou se často šermuje s eletrospotřebi či drženýma v ruce jako šlehač, mixér,...,  který mohou v klidu spadnout do dřezu... A kolem kabelů hospodyňka občas šermuje i ostrým nožem. Takže o kuchyni bez chrániče bych neuvažoval ani u tchýně. Ale chránič pro kuchyň bych dal vždycky samostatný, aby malá nehoda v kuchyni nezpůsobila blackout v celým domě.

Cose týká zásuveknad deskou, můžejich být víc na jednom okruhu, ale je u toho potřeba myslet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.06.2014, 22:32 »

Kolego, abych se přiznal, tak této větě nerozumím; je míněn samostatný chránič, nebo bez chrániče?

I když to V.R. vyjádřil mírně krkolomně, v podstatě je možné to říci asi tak, že ČSN... připouští vyjímku, aby byla bez chrániče zásuvka, která napájí speciální zařízení, jehož výpadek by mohl znamenat velkou škodu.

Takhle to bylo myšleno.

Říkám musí se u toho myslet... Když se budeme bavit o nových instalacích, kdy 95% kuchyní je děláno na zakázku na míru, a každý spotřebič má svoje určené místo, tak prostě nevidím problém s tím, že zásuvka pro lednici bude bez chrániče a okruh bude jištěn třebas jen 6A jističem.

Ano, teď přijdou argumenty, že za pár let se změní dispozice kuchyně a vše je jinak a... A bude do té zásuvky zapojeno něco jiného, ale to už není můj problém, to je problém toho kdo to předělal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 05.06.2014, 06:16 »

I já bych se přikláněl k podobnému řešení ve stádiu projektu, projektuji dva okruhy 16A na spotřebiče na kuchyňské lince (cca 4-8 dvouzasuvek) a potom okruhy pro pevně instalované spotřebiče jak už bylo řečeno, myčka, trouba, pračka (pokud je v kuchyni),  vestavné espreso atd. Co se týče lednice tak vždy dávám jističochránič 10A, větší ledničku (výkonově) snad ani nejde domu koupit  Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 05.06.2014, 08:12 »

Když se budeme bavit o nových instalacích, kdy 95% kuchyní je děláno na zakázku na míru, a každý spotřebič má svoje určené místo, tak prostě nevidím problém s tím, že zásuvka pro lednici bude bez chrániče a okruh bude jištěn třebas jen 6A jističem.

Ano, teď přijdou argumenty, že za pár let se změní dispozice kuchyně a vše je jinak a... A bude do té zásuvky zapojeno něco jiného, ale to už není můj problém, to je problém toho kdo to předělal.

Existujú aj zásuvky so štítkom, na ktorý môžete napísať, že je to pre chladničku. Tak by ste mali väčšiu istotu, že je to niekoho iného problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 05.06.2014, 09:07 »

.... a každý spotřebič má svoje určené místo, tak prostě nevidím problém s tím, že zásuvka pro lednici bude bez chrániče a okruh bude jištěn třebas jen 6A jističem.

Pohybuji se  v trochu jiných instalacích, než rodinné domky, tak mne berte s rezervou.

Ale přece jen bych si nedokázal sám před sebou obhájit v domácnostech libovolný spotřebič, který bych napasoval do výše zmíněné výjimky a chránič nepoužil.
A vyteklý mrazák nepovažuji za velkou škodu, avšak o manželku bych (zatím) celkem nerad přišel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 05.06.2014, 09:25 »

Pohybuji se  v trochu jiných instalacích, než rodinné domky, tak mne berte s rezervou.

Ale přece jen bych si nedokázal sám před sebou obhájit v domácnostech libovolný spotřebič, který bych napasoval do výše zmíněné výjimky a chránič nepoužil.
A vyteklý mrazák nepovažuji za velkou škodu, avšak o manželku bych (zatím) celkem nerad přišel.

Taky se pohybuju jinde než v domácnostech, ale nemyslím  si, že by mělo být doma všechno za chráničem. Něco, co by mělo jet bez chrániče, se v každá domácnosti nabízí.

Kotel ústředního topení.

Když v zimě odjedu na týden pryč a během té doby vypadne chránič, tak najdu dům studený, vytopený, s popraskanýma trubkama a zničenou podlahovnou. A při tom je kotel namontovaný natvrdo a vedou k němu Cu trubky, který se dají krásně prodrátovat šestkou měďákem...  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #13 kdy: 05.06.2014, 09:27 »

A vyteklý mrazák nepovažuji za velkou škodu, avšak o manželku bych (zatím) celkem nerad přišel.

S tím souhlasím. Norma sice uvádí jako příklad PC nebo ledničku, ale s tím, že se musí jednat o značnou škodu.

Pro někoho je značná škoda zteplalé pivo.

Hledal jsem definici, co to značná škoda je. Našel jsem jí pouze v trestním zákoníku v § 138 odst. 1 jako škodu nejméně 500.000,- Kč. To je samozřejmě nepoužitelné pro tento případ.

Pokud se obávám o data v počítačích a serverech, mám použít UPS. Maso v mrazáku při výpadku vydrží poměrně dlouho, riziko je zcela minimální. A v lednici před delší dovolenou nic co se rychle kazí nenechávám.

Takže bez chrániče (kromě osvětlení mimo koupelny):
- pultový mrazák ve sklepě
- napájení kotle
- oběhové čerpadlo
- napájení EPS/EZS



* skody.JPG (37.85 KB, 850x89 - prohlédnuto 607 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 05.06.2014, 09:42 »

Ak výrobca niečo vyrobí s vidlicou tak to patrí do zásuvky a v domácnosti aj s chráničom. Ak nie, tak potom ako pevne pripojený spotrebič cez osobitný vypínač hoci aj bez PCH. Dôležitosť využitia spotrebiča v domácnosti nemožno nadradiť bezpečnosti. V byte či dome sa býva, alebo nebýva, na to je určený. Na výpadky je návod na použitie a obsluha, nie výnimka z normy. Pre mňa je chladnička, mrazák či kotol takisto spotrebič v domácnosti ako každý iný z hľadiska požiadaviek na bezpečnosť v priestoroch prístupných laikom. Teplé pivo či skazený obed nie je argument, aj tak sa za 2-3 dni po výpadku bez otvorenia chladničky nič nepokazí. V domácnosti možno tak výnimka pre zásuvku na pripojenie napr. kamery na neprístupnom mieste niekde v štíte domu, zásuvka pre chladničku ale bude vždy prístupná na bežné použitie, a v dnešnej dobe aj deťom, ktoré ešte nevedia čítať. Uvažovať o nejakých podstatných škodách pri výpadku chladničky, mrazáku či kotla možno napríklad v skladoch potravín pre vývarovne, bytovkách a pod. Tam sú ale už osoby poučené, v domácnostiach by som nešpekuloval za pár drobných.
A v bežných 3-izbových bytoch s jednofázovou 25-kou pri normálnej súdobosti to s počtom okruhov tiež preháňať netreba, RD je niečo iné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 05.06.2014, 10:25 »

V domácnosti možno tak výnimka pre zásuvku na pripojenie napr. kamery na neprístupnom mieste niekde v štíte domu, zásuvka pre chladničku ale bude vždy prístupná na bežné použitie, a v dnešnej dobe aj deťom, ktoré ešte nevedia čítať.

Ve štítu? To by byla ale brutální zásuvka, kvůli kytí a ochraně před bleskem...  Zlej

Mám zásuvku pro lednici / mrazák za lednicí. Lednice je v rohu kuchyně, navíc vestavný model. Takže její vytažení ze zásuvku znamená její vyprázdnění, odmontování několika vrutů a vytažení celé lednice. Nějak si neumím představit, že by 2,5letá dcera měla k takové zásuvce přístup, když se k ní nedostane ani manželka... A to mám fantazii hodně bujnou.

Uvažovať o nejakých podstatných škodách pri výpadku chladničky, mrazáku či kotla možno napríklad v skladoch potravín pre vývarovne, bytovkách a pod. Tam sú ale už osoby poučené, v domácnostiach by som nešpekuloval za pár drobných.

Kotel 60 tyček, rovaděč podlahovky s čerpadlem 30 tyček, podlahovka zalitá v betonu  - tam by to bylo na dva týdny s kangem, trubky, domíchávač, nivelačku, novou dlažbu, dva týdny bydlení jinde, rozloženou a pak složenou kuchyň, odvoz suti,... V patře a zimní zahradě 11 roztrhaných radiátorů po řekněme 5 litrech, zničený plovoučky jsou další mimnimálně dvacka jenom na materiálu... Na 150 000 bych se nezastavil ani náhodou! Pokud je to pro vás jenom pár drobných, tak bych prosil o pár drobných pro sebe - mám ženu na rodičovské a takových drobáků se momentálně moc nedostává  Zlej.

A čerpadlo i kotel jdou navíc pospojit, takže místo doplňkové ochrany PCH nastoupí doplňková ochrana pospojováním, takže i bez chrániče to může být podle norem...  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 05.06.2014, 10:35 »

PCH jsou na zásuvkách pro všeobecné použití z důvodu vysoké pravděpodobnos ti použití spotřebiče s pohyblivým přívodem, který se musí držet v ruce (žehlička).

Lidově řečeno, po kotlíku nešmatláme rukama, tedy je základní ochrana dostačující a pospojování už luxus. Pro pevně vestavěné spotřebiče mi použití PCH nedává moc smysl (kromě myčky).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 05.06.2014, 10:54 »

Lidově řečeno, po kotlíku nešmatláme rukama, tedy je základní ochrana dostačující a pospojování už luxus. Pro pevně vestavěné spotřebiče mi použití PCH nedává moc smysl (kromě myčky).

O radiátory se opírám rád, a ty jsou s kotlíkem spojeny vodivě a velmi dobře, dveře ledničky držím v ruce taky často (až moc)

V zemích kde je hodně TT sítí je chránič na celé instalaci (protože 16A jistič prostě nevypne a nevypne) a neřeší výjimky. (Ale zažil jsem i pobyt, kde bylo nutno přípravu večeře považovat za práci na potenciálu - sporák i přes opakovaný zásah servismana kopal)

Jo, není e-kotel připojený na tvrdo? A ne přes zásuvku?

Chránič mi snad ještě nevypadl, aniž bych věděl proč, a vždy jsem za to i mohl já, když byly ruce rychlejší než hlava.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Stran: [1] 2 3 4 ... 8 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Poradíte mi s velikostí jističe pro zásuvku zahrady?
 Jak a čím jistit osvětlení u akvária?
 Mohu jistit CYKY 3x1,5 jističem 13A?
 Jaký jistič zvolit na jaký okruh?
 Je možno zásuvkový obvod v kuchyni, kabelem CYKY 3x2,5 jistit 20A?
 Musi mit mycka svuj jistic ?
 Jaký jistič instalovat k zásuvce, aby nevypínal patrový?
 Předřazený jistič určím dle jmenovitého, maximálního nebo špičkového proudu?
 Jak jistit jednu 1f zásuvku a jednu 3f zásuvku?
 Lze jistit 3f zásuvku 400V třemi jednotlivými jističi?
 Mohu jistit zásuvkový obvod vedený vodičem Cu 3x1.5 jističem 16A?
 Mohou být zásuvky nataženy kabelem CYKY 3Cx1.5 a jišteny 16A jističem?
 Musím změnit jistič při změně spotřebiče?
 Nemá být sled ampéráže jističů směrem k zásuvkám sestupný?
 Je pro jištění 32A 3f správně použito zásuvek 63A 3f?
 Co kdybych jistil sporák 3x25A jističem?
 Lze jistit třífázový spotřebič jednofázovými jističi?
 Je pravda, že všechny zásuvky v bytě musí být taženy CYKY 3X2,5?
 Čím jistit darling v domovním rozvaděči?
 Jaký použít jistič pro zásuvkový okruh, když je hlavní jistič B10/3?
 Lze dát za hlavní jistič další jistič se stejným proudem?
 Jakou pojistku zvolit pod vypínač světla?
 Může být pračka/sušička odjištěna jen 10A?
 Ako istit zasuvkovu rozvodnicu s istenim na privode?
 Je správná instalace zásuvky 32A s jističem 20A?
 Jaký jistič a charakteristiku zvolit pro počítačový koutek?
 Čím jistit štípačku na dřevo 5,5kW?
 Lze jistit 1fázové zásuvky, světla 3fázovým jističem?
 Proč nemůže být dnes společný jistič pro světla a zásuvky?
 Hrozí nějaké nebezpečí při snížení hodnoty jističů?
 Může být elektroinstalace bez jističe?
 Je možné připojeni 3f 16A zásuvky na jistič 25A/B?
 Mohu dočasně zvýšit jištění z 16A na 40A, než proběhne rekonstrukce?
 Mohu přidat do obvodu další zásuvku a předřadit jí jistič 2A?
 Lze jistit 1f a 3f zásuvku dohromady pouze jedním 3F jističem?
 Vařič s příkonem 1,5kW nemohu připojit na 6A jistič, že?
 Je nutný 13A jistič na elektrickou troubu Baumatic?
 Mohu připojit na jeden okruh více spotřebičů než udrží jistič?
 Jak nepřetížit zásuvky v kuchyňské lince do max. 6A bez předjištění?
 Jak nejlépe rozdělit jištění v kuchyni?
 Lze na zás. okruh 1,5 mm2 napojit 2,5 mm2?
 Mohu zapojit 1f zásuvku z kombinované 3f zásuvky?
 Čím jistit IT aby v případě poruchy nevybavily jističe sousedních obvodů?
 Jak se před rokem 1989 v panelácích navrhovalo jištění obvodů?
 Musí být pro zásuvku k pračce bezpodmínečně samostatný obvod?
 Kde najdu specifikaci dlouhodobého maximálního zatížení pro zásuvku 3x16A?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.064 sekund, 22 dotazů.