Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Proč dochází k výpadku hlavního jističe v rozvaděči RD?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč dochází k výpadku hlavního jističe v rozvaděči RD?  (Přečteno 2500 krát)
MichalMalesovice228
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 23.11.2023, 08:50 »

Před měsícem jsem byl přivolán do novostavby RD (bungalov) kde docházelo k nahodným výpadkům hlavního jističe v hlavním rozvaděči v rodinném domě. Rodinný dům je typ bungalov, před domem je elektroměrový rozvaděč s hlavním jističem 3x25A/char. B, elektroměrový rozvaděč napojený z pojistkové skříně, pojistky 50A gG. Dům napojen z elektroměrovéh o rozvaděče zemním kabelem CYKY-J 4x10, délka kabelu cca 15m. V domě v garáží hlavní rozvaděč, modulový HAGER. Jako hlavní vypínač/jistič byl použit jistič 3x25A/char. B (takže stejný jako v ER),nevadí, selektivita 0. Tento hlavní jistič sporadicky vypadává, jistič v ER nepadá. Možné příčiny A) nadproud (přetížení),   B) zkrat, C) porucha samotného jističe. Jističe použíté na vývodu z hlavního rozvaděče v domě jsou klasika tzn. 1x16A zásuvky, 1x10A světla, nějaké RCD, varná deska 3x16A. Nutno podotknout že k výpadkům vývodových jističů z rozvaděče nedochází. Ani RCD nepadá. Stávající hlavní jistič 3x25A/char.B v rozvaděči v domě jsem vyměnil za jistič co jsem měl po ruce 3x25A/char. C (nový jistič) protože jsem stávající hlavní jistič 3x25A/char. B podezříval, že je vadný. Dále provedeno měření proudu na přívodu do RD, klešťovým apmérmetrem. Zatížení domu v době měření bylo 1-5 A. Napětí mezi fázovými vodiči a zemí 227 - 233V. Takže vše v pořádku. V domě standardní elektroinstala ce (myčka, suška, pračka, trouba, bojler). Navíc je tam tepelné čerpadlo. Včera majitelka v noci volala že po měsíci došlo opět k výpadku tohoto jističe (2x),   tzn že jističem to není. V noci jsem vyrazil na místo a měřil napětí a proud na přívodu, vše ok. Zátěž do 10A. Pozor stávající jistič před elektroměrem 3x25A/char. B nepadl. Je to divný, protože kdyby byl zkrat na vývodech tak to sebou vezme nějaký jistič na vývodu a to se neděje, kdyby to bylo přetížení tak vypadne jistič před elektroměrem (3x25A/charB) který je měkkčí než 3x25A/charC v rozvaděči v domě. Kdyby byl zkrat na přípojnicích v rozvaděči zaručeně musí padnout oba jističe tzn 3x25A/char C v rozvaděči v dome a 3x25A/char B v ER. Další podezření padlo na rozfázování spotřeby ale to se jeví taky v pořádku. Chystám se to celé megrovat (měření izolačních stavů). Nějaké další nápady někdo? Vyšší harmonické? Kde tam? Z čeho?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 23.11.2023, 12:07 »

- ty jističe 25A jsou od stejného výrobce? Produkty některých výrobců ochotněji reagují na krátkou špičku
- ty jističe 25A jsou se stejnou zkratovou odolností? Pokud je ten uvnitř pro menší, má "lehčí kotvičku" a může reagovat tak rychle, že to ten venku nestihne
- při přetížení jističe o 45% může vypadnout do půl hodiny, musí do hodiny Tady pak hraje dost velkou roli startovací teplota. Je jasné, že venku je jistič na začátku chladnější a tepelná spoušť se zahřeje pomaleji, později

Tady bych více než od nějakého megrování očekával od nasazení analyzátoru sítě. Jak výkonné je TČ? Když by se režim "odmrazení" sešel se zapnutým bojlerem a něco k tomu, už bychom se hohli pohybovat v pásmu 25A + něco navíc
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
MichalMalesovice228
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 23.11.2023, 12:54 »

uvnitř v domě je OEZ se zkratovou odolností 10kA, venku v ER si to už nepamatuji, ale myslím si že to bude nějaký méně renomovaný výrobce a podle odhadu 6kA. Dle charakteristik y jističe 25A/B na Sichru by měl jistič "dát" nějakých 34A po dobu jedné hodiny. Nechce se mě věřit že by to bylo přetěžované. Analyzátor sítě nemám.
V té garáži je tak 18 stupnů, což oproti 0 stupnu včera venku je nějaký rozdíl.
První co udělám tak vyměním ten jistič 3x25A/char C uvnitř rozvaděče v domě za vypínač (bez spouští). To mě sice moc neposune ale malinko jo. To TČ nevím, řekl bych odhadem tak 6 kW. Zima ale nebyla včera, elektrické tyče v TČ nebyly uvedeny pod napětí když bylo "teplo".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 23.11.2023, 14:43 »

Není na stejné DIN liště stykač na boiler nebo na topení. Setkal jsem se s jističi, které vypadávaly vlivem chvění DIN lišty při sepnutí stykače.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
MichalMalesovice228
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.11.2023, 16:07 »

Stykadla tam nejsou v tomto rozvaděči. Díky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Luža
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 23.11.2023, 18:23 »

Citace
Včera majitelka v noci volala že po měsíci došlo opět k výpadku tohoto jističe (2x) 

Vzhledem k tomu že se to děje vždy mimo vaši přítomnost tak z praxe vím že se některé stroje a elektrická zařízení bojí elektrikáře tak jako člověk zubaře

Další možnost je že je majitelce ouzko, líbíte se jí a neví jak vám to říci tak úmyslně shodí jistič

 tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

kyby sis někdy nevěděl rady s opravou stroje tak vyzkoušej toto "vezmi si sebou krucifix, otevři rozvaděč a spusť : ó zkurvená závado opusť tento stroj a odejdi pryč z této firmy" :-D
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 24.11.2023, 12:29 »

Není na stejné DIN liště stykač na boiler nebo na topení. Setkal jsem se s jističi, které vypadávaly vlivem chvění DIN lišty při sepnutí stykače.
Vibrace jsou potvora, nicméně to hovoří o tom, že daný jistič pracuje na mezi svého max proudu a postupně se ta situace bude zhoršovat.
A to vibrace dnešních stykačů je skoro nic proti tomu, když sepnul takový V40E.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 24.11.2023, 12:52 »

Vibrace jsou potvora, nicméně to hovoří o tom, že daný jistič pracuje na mezi svého max proudu a postupně se ta situace bude zhoršovat.
A to vibrace dnešních stykačů je skoro nic proti tomu, když sepnul takový V40E.

Nebo jistič již mnohokrát vypadl a mechanismus je opotřebovaný.

Ještě lepší bývaly na rázy V03c nebo V14d, jenže ty nebyly namontované na DIN liště.

Vzhledem k tomu že se to děje vždy mimo vaši přítomnost, tak z praxe vím, že se některé stroje a elektrická zařízení bojí elektrikáře tak, jako člověk zubaře


Já to znám také a nazývám to strach z opraváře. Před časem jsem jel řešit jednu závadu třikrát, prvně zařízení nešlo tři dny, dvě hodiny před mým příjezdem začalo fungovat a vydrželo mu to do druhého dne. Podruhé začalo pracovat,  když jsem ho spustil já, takže až na potřetí se předvedlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Postačí výměna jističe při jeho častém vyhazování na stejně velký ale nový?
 Proč mi vyhazuje mikrovlnka jistič?
 Proč mi nejde vrátit jistič do původní polohy?
 Proč mi při zkratu vypadává jistič i u elektroměru?
 Je dobrou investicí pro druhý byt instalace nového obvodu?
 Proč je hodnota jisticu v bytě vyšší než v hlavním rozvaděči?
 Proč nám stále vypadává hlavní jistič paneláku?
 Po vyhození jističe nefunguje v koupelně infrazářič a světlo nad umyvadlem.
 Jaký potřebuju jistič v rozvaděči pro CO s odběrem 22A?
 Jak předejít vybavování hlavního jističe po výpadku napájení?
 Proč zapnutí proudového chrániče způsobí vypadení jističe?
 Proč mi při obnově dodávky elektřiny vypínají jističe?
 Jak vyřešit, aby nevypínal hlavní jistič po každém zapnutí hl. vypínače?
 Proč jistič vypne, když začne pračka ohřívat vodu?
 Není jistič 25A za hlavním 10A špatná volba elektrikářem?
 Proč u rodinného domu vybavuje nepravidelně hlavní jistič?
 Proč se mi přepálila pojistka v HDS?
 Proč mi vypadává hlavní jistič, když podružné jističe drží?
 Jak zabránit tomu, aby trouba vyhazovala hlavní jistič bytu?
 Proč se mi jedna ze tří keramických pojistech občas přepálí?
 Nejde mi natáhnout jistič, je vadný?
 Proč mi u nové instalace při prasknutí žárovky vypadne hlavní jistič?
 Vypadl hlavní jistič, po nahození jde jen část sporáku. Co s tím?
 Mohu sám provést výměnu keramické pojistky v panelákovém bytě?
 Proč mi při pouhém zapojení PC ve stanby režimu vybavuje jistič?
 Prečo vyhadzuje svetelný okruh istič po prvom občas aj po druhom nahodení?
 Samovolne vypina a zapina elekrika v byte, istice nevyhodi, Kde môže byť chyba?
 Proč vyhazuje jistič a po nahození není v okruhu napětí?
 Proč vybaví jistič jednoho okruhu na jedné zásuvce a na ostatních ne?
 Proč neustále vypadává hlavní jistič a přes to svítí některé obvody?
 Prečo stále vypína istič pri pripojení akéhokoľvek spotrebiča?
 Proč mi vysavač 1500W shazuje 6A jistič?
 Co vše může způsobovat vybavování chrániče?
 Může být nepravidelná funkce vypínací spouště způsobená její závadou?
 Ako postupovať keď zváračka BEZ PP124.21 vyhadzuje istič?
 Proč vypadává jistič při zapnutí mikrovlnky?
 Proč vypadává hlavní jistič ,když pracovníci čez odpojí celou ulici?
 Proč spotřebič vyhazuje 3 jističe najednou?
 Prečo domáce kino občas vyhodí istič?
 Proč po 2 letech po montáži svítidla vyhazují jističe?
 Co může způsobit náhodné vybavení hlavního jističe ?
 Vydrží jistič standardního panelákového bytu ještě varnou desku navíc?
 Proč vypadává jistič a pojistka světla?
 Proč jistič 10A při přepnutí na zapnuto nezapne, ale vypne i přívodní fázi?
 Proč mi nová mikrovlnka vyhazuje jistič 16A?
 Proč mi neustále vypadává hlavní jistič?
 Může být elektrická trouba vadná když vyhazuje hlavní jistič?
 Proč se po výměně elektroměru vypíná hlavní jistič občas sám?
 Jak rozjet wapku 6 7,4kW 14,5A na 25A jističi typu myslim B nebo C?
 Proč při prasknutí žárovky vybavují dva jističe za sebou?
 Je pořizování fotodokumentace rozvaděčů cesta k odhalení výpadků jističů?
 Jsou v Německu jiné normy pro jističe v domácnostech než v Čechách?
 Může vypnutá zářivka vyhodit jistič?
 Jak zajistit, aby prasklá žárovka neshazovala až hlavní jistič?
 Co může být příčinou vybavování jističe kompresoru tepelného čerpadla?
 Jaké je řešení, když kotoučová pila shazuje jistič?
 Může starý hlavní jistič vybavovat protože je vadný?
 Proč 2kW infrazářič v jedné zásuvce shazuje jistič, kolikrát i hlavní jistič?
 Proč občas padá jistič před elektroměrem?
 Proč svářečka vyhazuje jističe?
 Proč ponorné zahradní čerpadlo vyhazuje nepravidelně jistič?
 Proč padá hlavní jistič v domu, nejčastěji v noci cca 1x týdně?
 Proč při zkratu spadne jistič okruhu i zaroveň i hlavní jistič?
 Jaký zvolit jistič pro spolehlivé vybavení při zkratu?
 Proč invertor po prvním spuštění vyhodill jistič a od té doby nefunguje?

Aktuální slova KUTIL (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 23 dotazů.