Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Mohou spotřebiče napájené z jednoho okruhu používat různou ochranu před NDN?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Mohou spotřebiče napájené z jednoho okruhu používat různou ochranu před NDN?  (Přečteno 5514 krát)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« kdy: 17.08.2010, 15:54 »

Máme jisté zařízení. Vývod z rozvaděče je přes proudový chránič. Kabel CYKY 3Jx2,5mm2.
Pevný rozvod, pevně připojené spotřebiče.
Jenže část spotřebičů nesmí podle ČSN 33 2040 používat ochranu automatickým odpojením od zdroje v síti TN!
První spotřebič je s ochranou v síti TT (PE vodič je propojen mezi příchozím a odchozím kabelem ale v zařízení není připojen na ochrannou svorku), další spotřebič je s ochrannou v síti TN a dál kabel pokračuje ke spotřebičům, které jsou opět s ochranou v síti TT.
Je možné toto řešení, je možné  na jednom okruhu taková kombinace ochrany neživých částí před NDN?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 17.08.2010, 16:36 »

Nespletl jste si číslo normy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize.


WWW
« Odpověď #2 kdy: 17.08.2010, 17:06 »

Tuto situaci najdete vysvětlenou v TNI 33 2000-4-41, čl. 5.7. Kombinace ochran TN a TT je povolena z důvodu povinného použití proudového chrániče pro síť TT.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B, E1-C5
Lubomír Jindra
Revizní technik E2/A
*
Offline Offline



Elektrikář. Hlavou i rukama.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 17.08.2010, 22:18 »

Kam je připojena ochranná svorka prvního spotřebiče?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, instalace a opravy elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.elektroins talace-jablonec.cz
jindra@elektri.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 18.08.2010, 07:23 »

Nespletl jste si číslo normy?
Díky za upozornění. Správně je ČSN 34 1500, odstavec 6.8
--------
to L.Jindra
Jedná se o informační tabuli, která je zavěšena na kovovém nástupištním přístřešku a protože je to ve stanici, kde je elektrická trakce a konstrukce přístřešku je spojena s kolejemi (zpětné trakční vedení), nesmí to být spojeno s PE nebo PEN vodičem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lubomír Jindra
Revizní technik E2/A
*
Offline Offline



Elektrikář. Hlavou i rukama.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 18.08.2010, 21:55 »

Jedná se o informační tabuli...

Je to zvláštní případ, ze zjednodušeného hlediska je jaksi "neobvyklé" přeskakovat na jednom vedení mezi sítí TT a TN (a jejich ochran před NDN) podle toho jak potřebuji. Na druhou stranu proudový chránič funguje stejně dobře v obou sítích.

Má odpověď na otázku je, že samozřejmě mohou a myslím že i v tomto případě. Jen bych se ujistil, že konstrukce informační tabule, je skutečně vodivě spojena s konstrukcí přístřešku, ne že jen visí na řetízku atp.

Jak jsem koukal dobře tuto situaci popisuje i nová ČSN 33 1500ed.2 článek5.7.1 cc).

Ještě poznámka. Pokud by v oné informační tabuli došlo poruchou ke spojení procházejícího PE s kostrou, nebylo by to zřejmě žádoucí z hlediska ovlivňování distribuční soustavy zpětnými proudy elektrické trakce a proudový chránič by na to nereagoval. Ale nebyla by to nebezpečná porucha z hlediska úrazu el. pr.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, instalace a opravy elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.elektroins talace-jablonec.cz
jindra@elektri.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je možné v jedné rozbočné krabici rozbočit více obvodů?
 Lze různé prvky obvodu umístit odděleně v různých rozvodnicích?
 Kolik zásuvkových okruhů lze zapojit na jeden chránič?
 Je připojení osvětlení kuchyňské linky na zásuvkový obvod v pořádku?
 Jak postupujete při návrhu zásuvkových okruhů?
 Je možné z HDS vyvést více pracovních obvodů než jeden?
 Co říkáte na světelné obvody spojené pouze pod vypínači?
 Lze použít dle našich norem společný přívod pro světelný i zásuvkový okruh?
 Kolik lze zapojit zářivkových svítidel 2x 36 W na vypínač 10 A ?
 Musí být na každém podlaží dvě svítidla dvou obvodů nebo stačí střídat odvody?
 Musí být jištěn ovládací obvod pro osvětlení zvlášť?
 Môžem zlúčiť dva paralelné obvody 16A do jedného 25A?
 Kolik okruhu lze připojit na proudový chránič?
 Je možné spojení ochranného vodiče u dvou samostatně jištěných okruhů?
 Lze mít v parapetním kanálu více samostatně jištěných okruhů?
 Bylo dříve předepsáno okružní vedení zásuvkových okruhů v ČR?
 Mohu napájet pětivodičovým kabelem tři zásuvkové obvody 230V?
 Je možné v Acidurce rozdělit PEN na PE a N a do sporáku jít kabelem 5x2,5?
 Jak společně spínat rozvody 230V a 12V?
 Musím priestorovo oddeliť dva okruhy v jednej podomietkovej krabici?
 je mozne zapojit 1F svodic prepeti pouze na jeden zasuvkovy okruh?
 Proč se nejnižšší úbytky napětí předepisují právě pro světelné okruhy?
 Je nutné pro troubu 2kW instalovat nový zásuvkový okruh?
 Jak odstranit problém dvou obvodů v jedné krabici?
 Proč nesvítí doutnavka v tlačítku?
 Jaký je váš názor na zapojení zásuvek na různé fáze v kuchynské lince ?
 Je možné použít kabel 7J x 2,5 pro tři samostatnė zásuvky?
 Kde se v paneláku spojují nul. vodiče u sv.okruhu pokud nejsou krabičky?
 Kolik byste zapojili PC na jeden okruh 16A ?
 Jak je možné, že naměřím proti dvěma N vodičum 235V?
 Mohu byť inštalované tri okruhy 230V rôznych fáz v jednej miestnosti?
 Odpovídá ČSN bezpečnostní okruh, vytvořený ze spínacích tlačítek?
 Aká chyba je v niektorých prepäťových ochranách Philips?
 Co je to ZPĚTNÝ PROUD a co si kdo pod tím představuje?
 Kolik zásuvek 400V může být zapojeno na jeden okruh?
 Lze rozdělit zásuvkový a světelný okruhu v bytovém rozvaděč?
 Jak se vám libí silové vedení a ovládací vodič HDO v jednom kabelu?
 Která norma zakazuje spojení dvou okruhů v jedné krabici?
 Ako hľadáte zásuvky, ktoré prislúchajú k jednotlivým ističom?
 Mohu použít třífázovou zásuvku pro více jednofázových zásuvek?
 Mohou být dva obvody v jednom kabelu?
 Má být v obvodu nejdřív pojistka až poté vypínač spotřebiče nebo naopak?
 Nejsou dva zásuvkové okruhy v nové garsonce málo?
 Lze vést kabelem CYKY 5x2,5 společně 230V i 5V(ss)?
 Lze u kabelu 5C10 použít modrý vodič jako HDO ?
 Jak zapojit pokladní zásuvku na samostatný zdroj?
 Zapojíte vypínač napájení elektroniky LED osvětlení spíše před nebo za jistič?
 Bude mnou procházet proud pokud se dotknu ochranného kolíku zásuvky?
 Lze v ČR realizovat Jeden okruh pro světla i zásuvky?
 Může se zásuvka 230V/16A napojit se zásuvkového okruhu 400V/16A ?
 Jak najit k zasuvce příslušný jistič pod napětím?
 Je možno připojit zásuvku na 230V ze zásuvky na 400V?
 Jak se díváte po rozdělení na 1f kabely na opětovné sloučení na 3f kabel?
 Lze kombinovat zásuvky a světla ve společně jištěném obvodu?
 Kde je upravena možnost současného napojení obvodů v rozvaděči ze dvou zdrojů?
 Lze použít 5-ti žilový kabel jako 3-žilový v jednofázové instalaci?
 Je možné viesť viac fází TN-C a IT v jednom kábli?
 Lze mít ve dvou spojených krabicích pod omítkou dva obvody?
 Jak je to s minimálními počty obvodů v bytech ve skutečné praxi?
 Proč se zvýší jas odporové žárovky při zapnutí jiného výkonnějšího spotřebiče?
 Jak bezpečně vytvořit zásuvky 2x230V z vedení 400V?
 Mohu použít CYKY 5x2,5 pro tři 1f zasuvkové obvody?
 Mohou být ve dvou podomítkových krabičkách 2 různé fáze?
 Jak zapojit zásuvkové obvody pro instalovaný příkon 7560W?
 Znáte v elektroinstalaci definici pojmu koncový obvod?
 Je možno instalovat několik zásuvkových okruhů do vícenásobné krabice?
 Jak řešit napájení svítidel na dva světelné obvody jedné fáze?
 Lze použít PE k vedení mínus stejnosměrného napetí?
 Musí se u veřejného osvětlení odpojovat oba pracovní vodiče?
 Jak jednoduše zjistit, že jsou dvě zásuvky na stejné fázi?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.074 sekund, 22 dotazů.