Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Mohu v krabici připojit na svorku PEN vodiče PE a N?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu v krabici připojit na svorku PEN vodiče PE a N?  (Přečteno 23717 krát)
Fireman99
« kdy: 11.03.2010, 17:39 »

Plánuji v ložnici u postele přidělat jednu zásuvku. Sít mám v TN-C, od jističe přívod do krabice a odtud (L + PEN) k jednotlivým zásuvkám. Mohu novou zásuvku vést třívodičovým kabelem a v krabici dát PE + N nové zásuvky pod jeden šroubek - na přívodní PEN?

#uft#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 12.03.2010, 21:27 »

Mohu novou zásuvku vést třívodičovým kabelem a v krabici dát PE + N nové zásuvky pod jeden šroubek - na přívodní PEN?

Dávat dva vodiče pod jeden šroubek je prasárna.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #2 kdy: 12.03.2010, 22:02 »

A co si slibujete od 3-vodičového připojení jedné poslední zásuvky? Zkuste trošku hledat ve starších diskusích, tohle se tu probíralo více jak před rokem s ne zcela jednoznačným závěrem. Ale v zásadě je možné obojí, TN-C i TNC-S. Samozřejmě, že do jakékoli svorky (třeba šroubové na zásuvce) můžete připojit pouze takový počet vodičů, pro jaký jí vý robce určil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Fireman99
« Odpověď #3 kdy: 13.03.2010, 08:32 »

Dávat dva vodiče pod jeden šroubek je prasárna.
Budu mít na věnečku dostatek místa, tak bych ty vodiče dal oba zvlášť. Šlo mi o to, jestli je mohu dát oba ty vodiče na přívodní PEN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 13.03.2010, 10:28 »

Budu mít na věnečku dostatek místa, tak bych ty vodiče dal oba zvlášť. Šlo mi o to, jestli je mohu dát oba ty vodiče na přívodní PEN.

Ano.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 13.03.2010, 11:18 »

Dávat dva vodiče pod jeden šroubek je prasárna.
Demontoval jsem letité  rozvody AL 2,5 mm2, Pod jeden šroubek byly dva vodiče. Na vodičích udělány očka, mezi vodiči kadmiovaná podložka, pod šroubkem pérovka.
Spoje byly v perfektním stavu.
Na výdělěk by takto pracovat zřejmě nešlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 13.03.2010, 12:30 »

Demontoval jsem letité  rozvody AL 2,5 mm2, Pod jeden šroubek byly dva vodiče. Na vodičích udělány očka, mezi vodiči kadmiovaná podložka, pod šroubkem pérovka.
Spoje byly v perfektním stavu.
Na výdělěk by takto pracovat zřejmě nešlo.

Jj, to byl nějaký pečlivka, to se normálně nevidí  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 13.03.2010, 12:56 »

to T.Fuk
Dík za pochvalu.
Tenkrát mi bylo 16-17 let. Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaromír Urbanec
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 15.03.2010, 22:00 »

Dávat dva vodiče pod jeden šroubek je prasárna.
V Tango jednoduchých zásuvkách běžná věc u jiných výrobců jistě také
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #9 kdy: 15.03.2010, 22:13 »

V Tango jednoduchých zásuvkách běžná věc u jiných výrobců jistě také
Pan Fuk měl určitě na mysli dávat 2 vodiče pod jednu hlavu šroubku.
 Opakuji POD HLAVU ŠROUBKU !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #10 kdy: 16.03.2010, 08:21 »

Zásuvky i vypínače řady Tango (a mnohé jiné inst. prvky a také stykače EPM) mají svorky vybavené tvarovanou příložkou a jsou výrobcem přímo určeny pro případné vložení dvou vodičů, což zásadně mění situaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Šebesta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 16.03.2010, 10:57 »

V případě rozdělení PEN na samostatné PE a N by došlo v tomto případě v přechodové krabici a při dodržení určitých zásad by to bylo v pořádku.
P O Z O R !!
V případě poruchy například k přerušení vodiče PEN od rozvaděče až ke zmíněné krabici by došlo k tomu, že při připojení spotřebiče k síti se objeví na již rozděleném vodiči PE plné fázové napětí !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 16.03.2010, 11:29 »

Zásuvky i vypínače řady Tango (a mnohé jiné inst. prvky a také stykače EPM) mají svorky vybavené tvarovanou příložkou a jsou výrobcem přímo určeny pro případné vložení dvou vodičů, což zásadně mění situaci.

Jistě. Původní dotaz ale zněl na 2 vodiče pod hlavičku jednoho šroubku na věnečku v instalační krabici.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
rejpal
« Odpověď #13 kdy: 16.03.2010, 14:04 »

Plánuji v ložnici u postele přidělat jednu zásuvku. Sít mám v TN-C, od jističe přívod do krabice a odtud (L + PEN) k jednotlivým zásuvkám. Mohu novou zásuvku vést třívodičovým kabelem a v krabici dát PE + N nové zásuvky pod jeden šroubek - na přívodní PEN?

Přiznám se, že bych za elegantnější řešení považoval třívodičový kabel s využitím dvou žil na L a PEN a zjevně nezapojeným třetím vodičem jako rezervou do budoucna. Atypů je lépe se vyvarovat, za pár let už třeba nikdo nebude vědět kdo a proč to nějak zapojil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #14 kdy: 17.03.2010, 07:35 »

Jistě. Původní dotaz ale zněl na 2 vodiče pod hlavičku jednoho šroubku na věnečku v instalační krabici.

Původní dotaz je jasný, ovšem někdo tady zmínil Tango a já pouze vyzdvihl konstrukční rozdíl mezi typem svorky používaným mmj. u Tanga a klasickým šroubkem ve věnečku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fireman99
« Odpověď #15 kdy: 17.03.2010, 11:59 »

Rozjela se zde diskuze o zapojení dvou vodičů pod jednu hlavičku. Zeptám se, proč se to nemá dělat?? Když třeba u zásuvek jsou pod jednou hlavičkou také dva vodiče? Koupil jsem starší dům a zásuvky jsou takto nasmyčkované.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #16 kdy: 17.03.2010, 12:06 »

Z jednoho příspěvku kolegy Noska:
. . . Pod každou hlavičku šroubu může být pouze jeden hliníkový vodič. Když se šroubek utáhne tak pruží, pokud jsou dva vodiče tak nepruží. Proto se dříve zásuvky nesmyčkovaly, ale napojovaly z krabice, protože nebyl vhodný typ zásuvek se zdvojenými svorkami. . .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Fireman99
« Odpověď #17 kdy: 17.03.2010, 12:49 »

Já mám sice vše dvouvodičově, ale v mědi. to také nepruží?? Ještě podotknu, že ve světelné krabici mám pod jednou hlavičkou i tři vodiče a přitom vše funguje...Přit om vše dělal prý elektrikář.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.