Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak se rozdeluje PEN vodič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se rozdeluje PEN vodič?  (Přečteno 23188 krát)
Michal B.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.02.2011, 11:16 »

V garáži mám podružný rozvodný panel,
bohužel ještě podle TN-C (3fáze + PEN).

Jak se rozděluje PEN na Pe + N, resp. přes co?
Chtěl bych tam totiž i proudový chránič pouze pro ten rozvodný panel.
Myslím, že na to radši někoho zavolám,
ale zajímalo by mě to.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 06.02.2011, 13:03 »

Obvykle tak že se přívodní PEN připojí na můstek N a PE, ostatní okruhy se pak už napojí v TN-S. Abyste mohl provést separaci PEN musíte mít odvody k okruhům třížilově, pro 3f. pětivodičově. Nebudu rozvádět do detajlů jak by to bylo s chráničem apod.,  podle mého názoru byste měl kontaktovat elektrikáře.


Takže celkem velký zásah do rozvodů, nic co by měl laik dělat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal B.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 06.02.2011, 14:33 »

A ano, ostatni okruhy by musely být již 5 vodičově.
Jinak ano, někoho na to zavolám, určo.
Teďka sem objevil tento obrázek, to znamená nějak takto? (obrázek).


* PEN.png (430.82 KB, 957x815 - prohlédnuto 4481 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 06.02.2011, 14:56 »

A ano, ostatni okruhy by musely být již 5 vodičově.
Jinak ano, někoho na to zavolám, určo.
Teďka sem objevil tento obrázek, to znamená nějak takto? (obrázek).


1f. okruhy 3x, 3f okruhy 5x.
Tento obrázek je zapojení BR s centrálním chráničem.

Né někoho, kvalifikovanou osobu pro práci na elektrickém zařízení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Šubrt Jakub
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 06.02.2011, 15:08 »

Asi mám jiný obrázek
Mám 1f 2x ,3f 2x

To nebyl počet obvodů, ale počty vodičů v 1f a 3f obvodech
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #5 kdy: 06.02.2011, 17:20 »

....Teďka sem objevil tento obrázek, to znamená nějak takto? (obrázek).

Schéma zapojení (obrázek) má drobný nedostatek, hlavní vypínač se zapojuje na přívod TN-C a potom centrální chránič - jinak je to dobře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Michal B.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 06.02.2011, 19:18 »

Jistě, tím "někoho" jsem myslel osobu, která k tomu má patřičná oprávnění a smí to provádět a rozumí tomu.
Ještě vyřešit nějaký ten jistič místo starých pojistek a bude to OK.
 za rady pánové
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
tekseb
« Odpověď #7 kdy: 06.02.2011, 20:10 »

To Štefan Beláň - měl jsem dojem, že jste v dřívějších diskusích bojoval za samostatnou svorkovnici PEN, nevím, jestli je to podle nějaké normy nebo kvůli měření.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 07.02.2011, 15:06 »

To Štefan Beláň - měl jsem dojem, že jste v dřívějších diskusích bojoval za samostatnou svorkovnici PEN, nevím, jestli je to podle nějaké normy nebo kvůli měření.

TO: tekseb

To určitě ano,  pokud se jedná o rozvaděč, kde je více jak 1 vodič PEN. V tomto konkrétním případě, kde je pouze jeden přívodní vodič PEN, se to dá tolerovat.

Jinak doporučuji instalovat na přívod kryté řadové svorky, chráněné proti dotyku s živou částí, a pro vodič PEN použít zdvojené svorky a vyvést samostatný vodič PE a N na sběrny. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #9 kdy: 07.02.2011, 16:21 »

Je vidět,že pan Beláň je opravdu odborník na svém místě,jelikož místo názvu rozvaděč používá správný termín rozvaděč  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 07.02.2011, 17:17 »

Jak jinak, oba máte bod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 07.02.2011, 23:53 »

...místo názvu rozvaděč používá správný termín rozvaděč
Hluboce se mýlíte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jirka Hub
Není vodič jako vodič
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 08.02.2011, 00:04 »

Hluboce se mýlíte.
Dovolím si souhlasit. Také jsem všude psal rozvaděč, a word mi neustále oponoval.
Dnes v psaném textu používám termín rozvaděč, i když jsem si vědom faktu, že jsem zřejmě pouze přestoupil z jednoho davu do druhého.

viz http://elektrika.cz/terminolog/rozvadec-rozvodnice
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik a ve všech podobách je tvůrčí a zajímavá Úsměv
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #13 kdy: 08.02.2011, 00:14 »

Dovolím si souhlasit. Také jsem všude psal rozvaděč, a word mi neustále oponoval.
Dnes v psaném textu používám termín rozvaděč, i když jsem si vědom faktu, že jsem zřejmě pouze přestoupil z jednoho davu do druhého.

viz http://elektrika.cz/terminolog/rozvadec-rozvodnice

Rozvaděč
Soubor spínacích a řídicích zařízení úplně sestavený včetně všech vnitřních vzájemných a mechanických spojení.

Assembly (of switchgear and controlgear)
A combination of switchgear and/or controlgear completely assembled with all internal electrical and mechanical interconnectio ns.

Opakuji to již opravdu roky, že toto zařízení spíná a řídí. Nerozvádí! Energii rozvádí vedení. Ale mám pochopení i pro dlouhé áááá.

Dovedete si představit jak by nám na tom světě bylo příšerně pokud bychom žili ve stoprocentní shodě?
To by byla nuda!
 tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jirka Hub
Není vodič jako vodič
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 08.02.2011, 00:25 »

Dovedete si představit jak by nám na tom světě bylo příšerně pokud bychom žili ve stoprocentní shodě?
To by byla nuda!
Jasně, stereotyp ubíjí  Super!
Podobný problém mám s termínem řídicí systém vs. řídící systém. Ach jo, raději snad psát ŘS  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik a ve všech podobách je tvůrčí a zajímavá Úsměv
Milan Exler
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 08.02.2011, 00:40 »

TO Hub: Je to velmi jednoduché. Řídicí systém je systém určený k řízení, ale řídící systém je systém, který momentálně něco řídí. Podobně je třeba to, že hasicí přístroj visí v klidu na zdi, ale hasící přístroj právě hasí, takže z něj valí hasivo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #16 kdy: 08.02.2011, 00:49 »

Hluboce se mýlíte.
Omyl spočívá v tom, že dle pravidel ČJ lze používat oba termíny. Dříve pouze rozvaděč.
Není třeba řešit to dle wordu ani přemýšlet zda se tam něco rozvádí či spíná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 08.02.2011, 01:09 »

Omyl spočívá v tom, že dle pravidel ČJ lze používat oba termíny. Dříve pouze rozvaděč.
Není třeba řešit to dle wordu ani přemýšlet zda se tam něco rozvádí či spíná.

Jestiže jsme technici, tak se řídíme nejen podle pravidel ČJ ale hlavně podle norem.
A jestliže řada EN 60439, 61439, 50274, ČSN IEC 890, ČSN EN 50089, 50052, 50064, 50068, 50069, 62271, 61958, 50187, 62271, 61921, 62271 a ČSN EN 62271  uvádí rozvááááděče, tak není co řešit.
Osobně mi trvalo nějaký čas si na to ááá zvyknout, ale když už je to jednou dané, tak proč s tím nesmyslně bojovat.  Jsem v rozpacích

A jestli se tomu Word cuká, tak ho to naučte správně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 22 dotazů.