Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Mám nahlásit obráceně zapojené HDO nebo to mám ututlat?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mám nahlásit obráceně zapojené HDO nebo to mám ututlat?  (Přečteno 25252 krát)
akuman
« kdy: 27.10.2009, 09:38 »

Nedávno mi přišla faktura od EONu s přeplatkem 4500Kč.
Při pátrání kde jsme oproti loňskému roku tolik ušetřili jsem zjistil, že loni jsme měli NT ca 0,5MWh a VT 1,5MWh.
Letos to bylo zhruba podobné, ale obráceně!
Tj. NT ca 1,5 MWH a VT ca 0,5 MWh.
Někdy koncem loňského roku měnili dosavadní spínací hodina za přijímač HDO.
Je možné, že ho zapojili obráceně?
Jestli ano, mám to tak nechat nebo to nahlásit ?


#uft#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 27.10.2009, 15:04 »

Z čísel, která uvádíte, je zřejmé:

1) před výměnou spínacích hodin jste to měl zapojené špatně, okrádal jste se. Teď to máte dobře.

2) nemáte ve VT blokovány žádné významné spotřebiče (anebo elektřinu k topení a ohřevu vody prakticky nepoužíváte).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 27.10.2009, 17:18 »

Nedávno mi přišla faktura od EONu s přeplatkem 4500Kč. Při pátrání kde jsme oproti loňskému roku tolik ušetřili jsem zjistil, že loni jsme měli NT ca 0,5MWh a VT 1,5MWh. Letos to bylo zhruba podobné, ale obráceně! Tj. NT ca 1,5 MWH a VT ca 0,5 MWh. Někdy koncem loňského roku měnili dosavadní spínací hodina za přijímač HDO. Je možné, že ho zapojili obráceně?
Jestli ano, mám to tak nechat nebo to nahlásit ?
TO: akuman
Neuvedl jste základní a velice důležitou informaci a to je tarif. NT můžete mít sepnutý 8 nebo 16 nebo 20 nebo 22 hodin. Úsměv

Podle podílu 1/4:3/4 se bude pravděpodobně jednat o tarif 8 hodin a dobře může být obojí 1/4 VT i 1/4 N.   Nerozhodný Záleží jak využíváte nižší sazbu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
teee
« Odpověď #3 kdy: 27.10.2009, 20:41 »

Pri hdo je spínaný N vodič?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 27.10.2009, 22:25 »

Pri hdo je spínaný N vodič?
Jistě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Wolfram
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 27.10.2009, 23:32 »

 Mrknutí Proč byste to měl hlásít ! Vy jste to instaloval ! Pokud jste to nemontoval vy, tak bych to  nechal jak to je.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Osvojit si alespoň základy elektroinstala cí není na škodu.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 27.10.2009, 23:51 »

Mrknutí Proč byste to měl hlásít ! Vy jste to instaloval ! Pokud jste to nemontoval vy, tak bych to  nechal jak to je.  Mrknutí
Chovejme se jako lidé, ne jako "čecháčkové". Pokud zjistím chybu svého "obchodního partnera",  která je v jeho neprospěch, tak na ní upozorním. Je jedno, jestli to je ČEZ nebo Franta odvedle. I v ČEZu pracují lidé a dokáží ocenit poctivost. A věřte mi, že s "vyčůránkama" jsou velmi rychle hotoví. Málokdo má tolik peněz, aby si zaplatil lepšího právníka, než má distributor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 28.10.2009, 00:52 »

Málokdo má tolik peněz, aby si zaplatil lepšího právníka, než má distributor.
Je to tak.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #8 kdy: 28.10.2009, 07:12 »

Přesně tak, jak říká Jirka Svejovský. Chceme být sami tolerováni? Tolerujme ty druhé.

Princip obchodu není založen na využití chyb druhých. Mezi slušnými lidmi se to prostě nedělá. Pomiňme zisky, či vztahy ... nahlaste to, že jim to špatně počítá.

Možná to ocení právě ten, který to špatně namontoval, než telefonistka!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Václav 3
« Odpověď #9 kdy: 28.10.2009, 08:26 »

Já se domnívám, že kolega Tomáš Fuk má pravdu. Obvykle je v NT daleko vyšší spotřeba než ve VT (vyjímkou může být v zimním období vypnuté elektrické nahřívání kombinovaného boileru - voda se ohřívá pouze kotlem ÚT).

Pokud má dotyčný namontovaný boiler správně přes stykač, pak je kontrola jednoduchá. Ať v době, kdy má zapnutý stykač boileru, tj. v době NT, zkontroluje, zda mu elektroměr měří v nízké sazbě - u starých elektromechani ckých elměrů ukazuje šipka v okénku vedle počítadel dolů a spotřeba se zvyšuje na dolním počítadle, u moderních digitálních elměrů bývá NT označen T2 a zvyšující spotřeba je vidět na displayi v době zobrazení tarifu T2. Pokud tomu tak není, je závada v zapojení HDO. V opačném případě byla chyba v zapojení předcházejícíc h spínacích hodin.

 Tazatel by se také měl zamyslet nad tím, jestli nedošlo během tohoto období k nějaké změně v užívání EE (např. výměna malého boileru, který běžel trvale bez blokování za větší, který již je blokován).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
akuman
« Odpověď #10 kdy: 28.10.2009, 08:52 »

TO: akuman
Neuvedl jste základní a velice důležitou informaci a to je tarif. NT můžete mít sepnutý 8 nebo 16 nebo 20 nebo 22 hodin. Úsměv

Podle podílu 1/4:3/4 se bude pravděpodobně jednat o tarif 8 hodin a dobře může být obojí 1/4 VT i 1/4 N.   Nerozhodný Záleží jak využíváte nižší sazbu.


Sazbu mám D25d, NT je 00:10 - 05:10, 16:15 - 17:45, 21:00 - 22:30 hod. Na ohřev vody mám el. bojler i plynový. Poslední 2 roky ale ohřívám vodu  z 99% jen plynem, el. bojler je jen rezerva, kterou zapínám pro hosty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #11 kdy: 28.10.2009, 10:11 »

V případě, že boiler nevyužíváte, je docela možná záměna ovládacích vodičů, proveďte kontrolu, jak jsem napsal výše, protože máte zjištěné doby spínání NT, nemusíte se orientovat podle stykače a je to ještě jednodušší a spolehlivější.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 28.10.2009, 10:20 »

Sazbu mám D25d, NT je 00:10 - 05:10, 16:15 - 17:45, 21:00 - 22:30 hod. Na ohřev vody mám el. bojler i plynový. Poslední 2 roky ale ohřívám vodu  z 99% jen plynem, el. bojler je jen rezerva, kterou zapínám pro hosty.

Já jsem ve svém úvodním příspěvku předpokládal spíše některý z tarifů s dobou NT 16-20h.
Ve Vašem případě to tedy opravdu vypadá, že jsou nyní spotřeby v NT a VT prohozeny. Problém  může být také v tom, že vám mohl montér namontovat přijímač HDO naprogramovaný na povely odpovídající jinému tarifu. To si snadno ověříte - na webových stránkách distributora je rozpis číselných kódů povelů, a na přijímači HDO jsou vyznačeny kódy, na které je naprogramován.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Wolfram
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 28.10.2009, 12:48 »

Jirka Š. Svejkovský

V pořádku ať se zeptá nic nenámítám.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Osvojit si alespoň základy elektroinstala cí není na škodu.
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 28.10.2009, 18:53 »

Jestli ano, mám to tak nechat nebo to nahlásit ?

Pokud je to špatně zapojené, stejně na to distributor dříve či později přijde a vám pak zpětně naúčtuje nějaký odhad, který může být i ve váš neprospěch, takže není moc o čem přemýšlet.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
tomáš buřival
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 28.10.2009, 19:59 »

Vážně si myslíte, že pokud by to bylo naopak a distributor okrádal vás a vy jste to nevěděl, že vám něco vrátí ?? To jste skutečně tak naivní??  Jediné čeho bych se obával je, ža na to nějaký z techniků při nějaké výměně elektroměru nebo HDO  nebo při odečtu přijde a budou po vás chtít doplatit rozdíl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #16 kdy: 28.10.2009, 20:38 »

Vážně si myslíte, že pokud by to bylo naopak a distributor okrádal vás a vy jste to nevěděl, že vám něco vrátí ?? To jste skutečně tak naivní??  Jediné čeho bych se obával je, ža na to nějaký z techniků při nějaké výměně elektroměru nebo HDO  nebo při odečtu přijde a budou po vás chtít doplatit rozdíl.

Ne, že si to myslím, ale stalo se nám to. Před třemi léty se nám zasekl vysoký tarif. Bylo to v létě, kdy jsme netopili a tak nevšimli blokovaných spotřebičů.
Technik přijel, opravil a vyúčtování vzali s ohledem na minulé období. Myslím, že není namístě podněcovat takové myšlenky, když k tomu ještě nedošlo. Apropo zde se bavíme o opačném případě, že?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #17 kdy: 28.10.2009, 21:28 »

A já si myslím že právě takový okamžik ukáže co v kom je. I podle odpovědí zde ,  si dělám obrázek o chování a životním postoji některých kolegů. Někteří bojují se stavem v naší společnosti tím, že se sami snaží být lepší a jiní žijí stále před rokem 1989 a jejich heslem je ,  že ten kdo nekrade tak okrádá rodinu a nebo se snaží jen ze systému co nejvíce vytěžit a nic mu nevrátit. JE ROK 2009 probuďte se!

Nechte si to od někoho (tím myslím elektrikáře) zkontrolovat. A podle výsledku se zařiďte. Pak je to na VAšem uvážení. Osobně doporučuju v případě chyby na měření kontaktovat distributora. A je jedno v čí neprospěch to bude.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Opravdu je bojler ovládá HDO jinými povely než kotel?
 Jaký je princip dálkového spínání nočního proudu?
 Jaký zvolit kabel na ovládání stykače nočního proudu?
 Proč HDO přerušuje střední a ne fázový vodič?
 Problém s HDO
 Co si počít s HDO bez signalizačních vodičů?
 Jak splnit podmínky tarifu D26d?
 Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
 Jak je to dnes s tím blokováním spotřebičů?
 Jak zajistit vyblokování jiných spotřebičů aby mi nevypadl jistič?
 Vyrábi někdo zásuvku s kontrolkou pro signalizaci HDO?
 Je možno HDO někde nechat seřídit, případně opravit?
 Nemáte někdo kontakt kdo má v Libereckém kraji pravomoc vyměnit přijímač HDO?
 Musím k dvousazbě dovést ještě nějakou zvlášť fázi zvlášt?
 Lze zapojit běžný ohřev bojleru na noční proud a rychloohřev na normální?
 Mohu použít jako ovládací nulu pro HDO z kabelu CYKY 3x2,5B?
 Ako funguje dvojtarifný elektromer?
 K čemu jsou potřeba dvoje spínací hodiny?
 Je možné použít vodič PE pro přenos signálu HDO?
 Jsou opravdu nutné tři žíli v kabelu od HDO?
 Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde právě o nižší sazbu?
 Vyplatí se přejít k levnějšímu dodavateli energie nebo zůstat u ČEZu?
 Jakým způsobem se přepínají sazby HDO?
 Jak se liší elekřina pro catering od té "standardní"?
 Jak propojit signál HDO do chatky s přívodem CYKY 4x...?
 Poradítemi se sbastlením skříně elektroměru na HDO?
 Jaké potřebuji parametry pro stykač HDO (noční proud)?
 Co znamenají tenké modré dráty s označením T a A?
 V čem tkví úspora při použití tarifů NT a VT při přímotopném ohřevu?
 Je možné ješte dnes ušetřit na NT a VT ?
 Vysílá se HDO impulz pro přímotopy i mimo topnou sezonu?
 Kdo zajišťuje spotřebiteli HDO?
 Může poškodit přijímač HDO ovládání cívky z jiné fáze, než L1?
 Jak mají pracovat počítadla dvojsazbového elektroměru ?
 Existuje ještě "noční proud"?
 Jak připojit HDO bezdrátově?
 Jak deaktivovat blokování přímotopu po dobu vysokého tarifu?
 Nebo co musim udelat, aby akumulacky/elektricky sporak reagovaly na HDO?
 Jak lze opravit stykač, aby nedrnčel?
 Může mít HDO SPÍNAČ do zásuvky uplatnění v domácnosti ?
 Proč musí mít každý elektroměr svoje HDO?
 Nespíná mi stykač NT, kde hledat chybu ?
 Kolik vést drátů ke stykači bojleru?
 Proč spínačky spustí bojler i při vysokém tarifu?
 Jak ovládat spotřebič HDO? Jde to "bez drátu od elektroměru"?
 Jak zapojit dvojsazbový elektroměr a ovládání HDO?
 Kdo odpovídá za funkčnost přijímače HDO a jak zjistím, že závada je v něm?
 Co se rozumí pojmem dvoutarifní spotřebič?
 Ako to funguje, aby sa mi blokovali spotrebice s vyssou spotrebou v case tarify?
 Jak velký odběr je ekonomický pro dvousazbu?
 Ako funguje prenos signalu HDO a ake su potrebne k tomu zariadenia?
 Je přípustné mít nainstalován HDO pokud ho nepoužívám?
 Je nutné viesť samostatný signálny vodič pre HDO z elektromeru?
 Proč mi nepřepíná tarif na elektroměru?
 Je možné stykač od HDO a následný bojler jistit jedním jističem?
 Je v pořádku, že ve skříni s jističi "lupne" při sepnutí nízkého tarifu?
 Jak se jistí cívka stykače blokující spotřebiče ve vyšší sazbě?
 Čo spraviť s nevyužitými vodičmi v kábli HDO?
 Jak přivést signál HDO do podružného rozvaděče, když k tomu chybí kabel?
 Může se při znovuzapnutí hlavního jističe přepnout sazba na nízký tarif?
 Je možné umístit HDO až v domovním rozvaděči?
 Jak najít vodič z HDO?
 Jaké máte časy spínání HDO ?
 Je možné spínať elektrokotel stykačom priamo z rozvádzača?
 Jak rozumet casum spinani HDO?
 Mohu dostat sazbu D45 i bez blokování HDO?
 Čím přivést signál HDO k novému rozvaděči?
 Jaké je schéma stykače ovládaného HDO a spínající ohřívač?
 Co je potřeba k dvoutarifu v paneláku?
 Je pro signál nt HDO krátký impuls nebo trvá po celou dobu NT?
 Je spínání bojleru ve vt v souladu s podmínkami ČEZu?
 Jak zapojit elektrokotel na signál HDO když kotel nemá tento vstup?
 Mám s podomácku vyrobeným přímotopem nárok na tarif přímotop?
 Jak změnit distribučí sazbu z d25d na d01d?
 Jak zapojit zasuvku na HDO?
 Je nutné pro HDO pro TUV a přímotopy dělat změny v instalaci a rozvaděči?
 Lze spouštět kotel Protherm Rejnok mimo nt tedy bez HDO?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 22 dotazů.