Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze za rozvaděč považovat rám bez zadní stěny?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze za rozvaděč považovat rám bez zadní stěny?  (Přečteno 14492 krát)
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #54 kdy: 05.12.2022, 20:28 »

Ač jsem taky zastáncem nerezu, tak kondenzace to zabíjí, stejně jako plasťáky.

Přivádět vlhký vzduch do ER by mohl také husí krk z vnitřku budovy - pak by byla náprava velmi snadná. Ale nebude-li ER dýchat, taky si dovedu představit, že bude stačit i difúze vody skrz zeď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #55 kdy: 06.12.2022, 07:58 »

Ač jsem taky zastáncem nerezu, tak kondenzace to zabíjí, stejně jako plasťáky.
Bez dodatečný montáže ventilace, dřív nebo později selže HJ.
Do hodin a FMX mi nic není, ale dlouhodobě se nevydrží koupat ani FAZ.
V tomto ohledu je nejlepší řešení tenkocement, který ale zase zabil výrobce plastovými dvířky, nebo nerez variantou za poněkud přepálenou cenu, pokud už ho rovnou nevyřadil z nabídky.

A tpo si neumíš poradit s tou kondenzací?
Já teda ano. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #56 kdy: 06.12.2022, 09:44 »

Přivádět vlhký vzduch do ER by mohl také husí krk z vnitřku budovy - pak by byla náprava velmi snadná. Ale nebude-li ER dýchat, taky si dovedu představit, že bude stačit i difúze vody skrz zeď.
V případě nerezu je to otevřenou konstrukcí ve zdi. Husí krk z objektu s teplým vzduchem by paradoxně mohl naopak pomoct, ale taky ne vždy. U plasťáků to dělají jen ty prudký výkyvy teplot.


A tpo si neumíš poradit s tou kondenzací?
Já teda ano. Mrknutí
Umím, ale za cenu úpravy výrobku. Nerez vyrovnávače ale vyjdou na půl ceny levnýho nerezáku. Výrobci to ani neřeší jako příslušenství, až na plastový verze co dodává DCK.
Jestli na to máš lepší fígl, pouč mě, ale vytírání rozvaděče, vytápění, nebo siliku nepovažuji za rozumný řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #57 kdy: 06.12.2022, 12:02 »

Používáme hotový výrobek, od RITTALU. Zatím to funguje. Použito u 10 ks malých skříní ve venkovním prostoru. V provozu cca 15 let. Samozřejmě je to hodně individuální, protože hodně záleží na okolním prostředí. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #58 kdy: 06.12.2022, 12:27 »

Zapomněl jsem, že nejen okolí, ale i daná lokalita. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Deductio
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline


__09.02__ 31.01.2023


« Odpověď #59 kdy: 06.12.2022, 15:00 »

Ti chlapi vědí co dělají.
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,47452.msg371253.html#msg371253
Štítek na rozvaděči, kondenzaci vody nezabrání.
Jestli není štítek na té desce, tak nalepí štítek firma nebo majitel odběrného místa, podle toho jestli se spolu domluví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #60 kdy: 06.12.2022, 15:59 »

Používáme hotový výrobek, od RITTALU. Zatím to funguje. Použito u 10 ks malých skříní ve venkovním prostoru. V provozu cca 15 let. Samozřejmě je to hodně individuální, protože hodně záleží na okolním prostředí. Mrknutí
Ventilační průduch v IPx4 na sto způsobů.
Jasný, dělá to tak každej, kdo cítí nějakou zodpovědnost za svoje dílo a zjistí, že bedna je náchylná kondenzaci.
Bohužel, dodnes jsem nenarazil na výrobce, který by dával ventilaci jako standard.
Při lisování dvířek se to úplně nabízí. Z vnitřní strany pak stačí dát nerez síť a problém je vyřešen a pochybuju, že příplatek za takový řešení by byl větší, než náklady na dodatečnou úpravu.
Navíc při špatně zvoleném postupu vytvoření díry pro větrání, hrozí rozvoj důlkové koroze. Zkrátka když to někdo místo lochovačky vezme bruskou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #61 kdy: 06.12.2022, 16:11 »

Štítek na rozvaděči, kondenzaci vody nezabrání.

A jak si mám vaši reakci vysvětlit? Že štítek na rozvaděči není potřeba? To je váš odborný názor?

Jestli není štítek na té desce, tak nalepí štítek firma nebo majitel odběrného místa, podle toho jestli se spolu domluví.

Jaký majitel? Podle vás si každý může svévolně vyrobit a nalepit štítek na cokoliv? To snad nemyslíte vážně  podivej podivej

A co by podle vás na takovém štítku na premixové desce bylo třeba za normu a další údaje? To mě opravdu zajímá. předem  za odpověď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #62 kdy: 06.12.2022, 16:55 »

Ventilační průduch v IPx4 na sto způsobů.
Jasný, dělá to tak každej, kdo cítí nějakou zodpovědnost za svoje dílo a zjistí, že bedna je náchylná kondenzaci.
Bohužel, dodnes jsem nenarazil na výrobce, který by dával ventilaci jako standard.
Při lisování dvířek se to úplně nabízí. Z vnitřní strany pak stačí dát nerez síť a problém je vyřešen a pochybuju, že příplatek za takový řešení by byl větší, než náklady na dodatečnou úpravu.
Navíc při špatně zvoleném postupu vytvoření díry pro větrání, hrozí rozvoj důlkové koroze. Zkrátka když to někdo místo lochovačky vezme bruskou.

Jak jsi přišel na to krytí IPX4?
To co používáme, je v krytí IP68. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #63 kdy: 06.12.2022, 17:20 »

Husí krk z objektu s teplým vzduchem by paradoxně mohl naopak pomoct, ale taky ne vždy.

Vzduch:
teplota 20oC, vlhkost 50%rel, 8,5g/m3 H2O
teplota 0oC,   vlhkost 100%rel, 4,5g/m3 H2O

Takže typicky se vám pak v ER z 1m3 vzduchu z vnitřku budovy vysráží 4g vody. To je cca čajová lžička. Ale třeba jsem vás jen nepochopil  Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #64 kdy: 06.12.2022, 18:00 »

Jak jsi přišel na to krytí IPX4?
To co používáme, je v krytí IP68. Mrknutí

Protože je to dostačující pro dané užití a v případě některých plastových ventilaček je to i výrobcem uvedená hodnota (DCK, Legrand).
V nerezu je výběr omezený, pouze IP68 a jak už jsem psal výše pro danou aplikaci neekonomický. V případě, že se použije plast, je v celku jedno, jaké krytí (x4,x5,x8) bude mít.
Vzduch:
teplota 20oC, vlhkost 50%rel, 8,5g/m3 H2O
teplota 0oC,   vlhkost 100%rel, 4,5g/m3 H2O

Takže typicky se vám pak v ER z 1m3 vzduchu z vnitřku budovy vysráží 4g vody. To je cca čajová lžička. Ale třeba jsem vás jen nepochopil  Úsměv.
Počítáte správně, ale myšlenka byla na situaci s nějakou čtyřicítkou, padesátkou vrapovkou s desítkou kabelem, a ne hermeticky utěsněnými dvířky, kdy tento průduch navíc v ideálním případě způsobí "nějakou" cirkulaci v rozvaděči, Byť dvířka budou pořád kritickým místem.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #65 kdy: 06.12.2022, 19:39 »

A jak si mám vaši reakci vysvětlit? Že štítek na rozvaděči není potřeba? To je váš odborný názor?

Jaký majitel? Podle vás si každý může svévolně vyrobit a nalepit štítek na cokoliv? To snad nemyslíte vážně  podivej podivej

A co by podle vás na takovém štítku na premixové desce bylo třeba za normu a další údaje? To mě opravdu zajímá. předem  za odpověď.
Co más furt s těmi štítky?
V elektromeraku stejně oteplení nespočteš.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #66 kdy: 06.12.2022, 20:03 »

Co más furt s těmi štítky?

Proč já?  Nerozhodný Neřeknu Kroutím očima  Co se mi to furt snažíš podsouvat?  Šok Super!

 Jde o požadavky distributora. Ty ostatně kopírují i zákonné požadavky a příslušné normy.  podivej angel podivej angel

TO že to občas prochází i v rozporu s jejich vlastními PP, je jistě k zamyšlení.


* elektroměry.PNG (40.83 KB, 383x508 - prohlédnuto 126 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #67 kdy: 06.12.2022, 20:30 »

Jakožto požadavek distributora, je to ošetřeno v PNE 357030-ed.2 (a je tam mimochodem zohledněno i zateplování, což málokdo řeší ohledně uložení do polyše).
Ovšem neplatí retrospektivně, takže v určitých případech to jde i bez štítku, ale u rozsáhlých úprav typu FVE a nových OM, už je situace jiná.
Požadavek na štítek vzešel z  důvodu, že u nových OM je pak snadné jednoznačně určit typ rozvaděče uzpůsobený PP daného distributora.
U premixky se pak postupuje podle metodiky a je-li správně vydrádována a osazena v odpovídající bedně (ať už dřevo, plech, nebo tenkocement) není to důvod k neosazení.
Přišroubování premixky v úvodu vlákna na cihly do výklenku s dalším rozvaděčem, není standardní provedení a bude to starost pro majitele OM.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #68 kdy: 06.12.2022, 20:55 »

Jakožto požadavek .....

Jj, vidíme to stejně a píšeme o tom samém v podstatě už od začátku. Dotaz se ale jedná úprav OM  s FVE řešením. Proto jsou naše reakce takové, jaké jsou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Deductio
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline


__09.02__ 31.01.2023


« Odpověď #69 kdy: 06.12.2022, 21:38 »

Na svůj majetek si každý může nalepit svůj štítek, např. takový:

--------------------
| Jméno Příjmení |
| Adresa             |
|------------------|
|       OM            |
| Datum výroby  |
| IEC 61439-5    |
--------------------
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #70 kdy: 06.12.2022, 22:04 »

Každý dle svého vkusu, nefanda štítků nebude mít žádný, zapálený štítkovatel třebas certifikace pro celý svět.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #71 kdy: 07.12.2022, 11:19 »

Přidám svůj pohled na věc.

Dle mého, ČEZ promarnil příležitost jak si vynutit změnu umístění a lepší technické parametry odběrných míst.

Obzvláště v této době, kdy jsou ceny EE na výši a brzy bude problém to všechno uhlídat (netechnické ztráty).

U nás se předělává všechno do oplocení (FVE),  nebo se vyměňují celé rozvaděče. V síti je jen pár procent odběrů které jsou nepřístupné a zastaralé.

Rozvaděč v počatečním dotazu by neměl projít přes RT, deska ani není původní.

Druhá věc, nesmysl cpát měřenou a neměřenou část pod jeden kryt...

Ono by to mohlo fungovat i u ČEZu, jen by se muselo chtít. Je to asi moc práce, oslovit místní firmy ohledně spolupráce na neměřených částech a zavést fungující model.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Stran: 1 2 3 [4] 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Vztahuje se na "rozváděč",který neobsahuje spínací prvky, norma na rozváděče?
 Co říkáte na aktivitu firmy Bonega ohledně certifikace rozvaděčů?
 Jaký kabel použít na připojení druhého rozvaděče v bytě?
 Jaké doklady musí dodat výrobce rozvaděče nn uživateli dle ČSN EN 61439-1 ed.2?
 Lze přidat nové pole ke stávajícímu rozvaděči ještě podle ČSN EN 60 439?
 Lze udělat OJK na zařízení, které vzniklo na přelomu platnosti dvou norem?
 Co vše musím splnit, když se chci stát výrobcem rozvaděčů?
 Jakou mám použít rozvodnici pokud bych chtěl dvířka později nechat opláštit dřevem?
 Vyrábí někdo plastový rozvaděč s odvětráváním?
 Kde seženu malý nerezový rozvaděč?
 Jaky mám zvolit typ rozvodnice pouzit pro podruzny elektromer?
 Jaky zvolit venkovni rozvadec pro dva elektromery?
 HAGER: Katalog Rozvodnice volta/Typově zkoušené rozvodnice
 Co musí splňovat rozvodnice, rozvaděče a elektroměrová jádra
 ELPLAST KPZ: Katalog skříní 2017
 Existují elektroměrové rozvaděče pro venkovní použití a na hořlavý podklad?
 DCK HOLOUBKOV: Technický katalog 2017
 Znáte jinou rozvodnici pro montáž do panelu než je ABB Luca?
 Aké prevedenie rozvádzača je potrebné do priemyselnej haly?
 RITTAL: Řadové spojení rozvaděčových skříní VX25
 Technický katalog kompaktních rozvaděčových skříní AE
 CONTEG poskytuje záruku 15 let!
 ELKOV: Rozvaděče E.T.A. jsou zpět!
 Za jakých okolností se dá zaměnit rozvaděč domovních za průmyslový?
 Domovní rozvodnice ABB UK 600 nabízí pro aplikace dvojnásobnou kapacitu
 Dvojitá publikace Rozvaděče a úplné kryty + Rozvodnice volta
 Proč mi projektant navrhuje větší rozvaděče, než skutečně potřebuji?
 LIVE EATON: Návrh a výroba výkonových rozvaděčů xEnergy Basic
 Siemens rozšiřuje portfolio plynem izolovaných rozvaděčů
 TIP na oceloplechové skříně WST
 LIVE EATON: Jak na „velké“ výkonové rozvaděče (REPRÍZA)
 LIVE Rittal Configuration System - Nový rozměr jednoduché konfigurace DNES VE 13:00 hodin
 LIVE RITTAL: Plastové rozvaděčové skříně AX Plastic (REPRÍZA)
 HAGER: volta.hybrid řešení 2v1
 Používáte modulární rozvodnice ESTA? Jsou vhodné pro domovní, bytové a podobné instalace?
 Existuje nějaká kombinovaná skříň - SS200 + 2x ER212?
 Jak mohu bytovou rozvodnici v dřevostavbě obestavět dřevěnou skříňkou?
 Může být obyčejný podružný rozvaděč označen za PBZ?
 LIVE Rittal: RiCS – snadný návrh skříní VX25 a příslušenství
 Multifunkční rozvaděč HAGER univers FW pro všechny aplikace
 LIVE EATON: Typově ověřené rozvaděče xEnergy Light do 1600A
 Je skříň se svodiči rozvaděčem nebo nikoliv?
 Existuje norma pro provedení a značení HDS dvířek?
 Jaké jsou rozdíly mezi výrazy DistriTon, DistriSet, DistriBox?
 EATON ONLINE TOUR: Rozvodnice xComfort - přehled sortimentu a novinky DNES ve 13:00 hodin
 Znáte celou šíři sortimentu FAMATEL? A co používáte?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 23 dotazů.