Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Kolik metrů kabelu se použije při elektroinstalaci v rodinném domku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kolik metrů kabelu se použije při elektroinstalaci v rodinném domku?  (Přečteno 49039 krát)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #18 kdy: 06.12.2014, 16:21 »

Ano, samozřejmě záleží na dispozici domu.
Myslel jsem, že se o tom nebude ani dál diskutovat. Každý normální člověk ví, jak jsem to myslel a není to tak těžké pochopit  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Josef Indra
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 06.12.2014, 18:22 »

Odhad si můžete udělat sama, v rozvaděči by měly být popsány jističe a podle popisu zjistíte kam vedou, zhruba změříte délky zásuvkových a světelných obvodů a je to.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #20 kdy: 06.12.2014, 18:30 »

Odhad si můžete udělat sama, v rozvaděči by měly být popsány jističe a podle popisu zjistíte kam vedou, zhruba změříte délky zásuvkových a světelných obvodů a je to.

Pro běžného laika nereálné až nemožné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #21 kdy: 06.12.2014, 18:36 »

S takovým odhadem mají často problém i projektanti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 06.12.2014, 18:39 »

Asi tak... Pár domků už jsem nakreslil, a stejě se občas stane, že mě něco "ujede".

Co mě ale zaráží, že zakázku rozsahu RD dostanete od elektrikáře vyúčtování až na konci? To jste si nenechala zpracovat nabídku dopředu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #23 kdy: 06.12.2014, 19:13 »

Asi tak... Pár domků už jsem nakreslil, a stejě se občas stane, že mě něco "ujede".

Co mě ale zaráží, že zakázku rozsahu RD dostanete od elektrikáře vyúčtování až na konci? To jste si nenechala zpracovat nabídku dopředu?
Nabídku na základě čeho?
Objednávka zněla "nějak to udělejte...",  tak to udělali.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Dušan Šnajdárek
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 06.12.2014, 20:11 »

Pro běžného laika nereálné až nemožné.
s tímto stoprocentně souhlasím... nejlépe to vystihl  příspěvek Radka Červeného... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 07.12.2014, 14:51 »

Na druhou stranu, pokud elektrikář dotyčného vážně okradl, dobře mu tak, příště si snad vezme z tohoto ponaučení  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kristina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 08.12.2014, 15:33 »

,  děkuji vám všem za odpovědi. Ráda bych několik věcí uvedla na pravou míru. Jestli vám můj dotaz přišel hloupý, pardon, jsem naprostý lajk a nemám vůbec žádnou představu o tom, co vše je potřeba, když se provádí elektroinstala ce. Dostala jsem vyúčtování od elektrikáře, který prováděl elektroinstala ci v domě mé matky, která před časem zemřela, jelikož pán nemá žádnou objednávku ani fakturu, protože s mojí mamkou se na všem domluvili ústně, tak jsem si jen chtěla některé věci ověřit. Vím jen, že tam ty práce provedl a protože jsem slušný člověk, chci mu jeho práci zaplatit, i když bych vzhledem k tomu, že nemá v ruce žádný papír na něj mohla z vysoka vykašlat. Na druhou stranu se mi nechtělo jen slepě věřit tomu, co mi předložil, tak jsem si chtěla ověřit věci, které mně trošku byly do očí, jako např. 770m celkem různých kabelů na malý domeček. Neměla jsem představu, jestli je to možné či ne. Osvětlili jste mi tady, že to možné je, ještě si to s pánem překontroluji na místě. Ještě jednou děkuji vám všem, kdo jste reagovali na můj dotaz a zároveň nerýpali. Pěkný den
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 08.12.2014, 16:14 »

Pokud nemáte od elektrikáře plány skutečného provedení intalace - vyžádejte si je. Podle schéma zapojení a tras se dá přibližně spočítat, kolik m kabelů a jak ekonomicky jsou navržené.
Revize s popisem obvodů je snad samozřejmostí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 10.12.2014, 06:56 »

Pokud nemáte od elektrikáře plány skutečného provedení intalace - vyžádejte si je. Podle schéma zapojení a tras se dá přibližně spočítat, kolik m kabelů a jak ekonomicky jsou navržené.
Revize s popisem obvodů je snad samozřejmostí.

Navíc tahle dokumentace je podle vyhlášky povinná po celou dobu životnosti stavby...

Jinak doma trasa z rozvaděče v přízemí do kuchyně vychází cca 40m, hned vedle je místnost s pračkou a kotlem (tam jsem nechtěl dávat rozvaděč kvůli vlhkosti a teplotě). Samostatný kabely pro světla, zásuvky na lince, myčku, lednici, troubu, varnou desku, kotel a pračku - 8x 40m, 320m kabelu jenom na tyhle dvě místnosti, počítáno bez rezerv v rozvaděči atd. V reálu cca 350m. A to je jenom napájení bez ovládání kotle, řízení podlahovky, připojení termmostatů i z nejvzdálenější ch koutů domu, čidel kouře,...  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 10.12.2014, 14:07 »

Ústní dohoda je také dohoda a má stejnou platnost, tak jako ta písemná (jen je trošku horší vymahatelnost).  Mrknutí

Pokud nemáte od elektrikáře plány skutečného provedení intalace - vyžádejte si je. Podle schéma zapojení a tras se dá přibližně spočítat, kolik m kabelů a jak ekonomicky jsou navržené.

Toto není v žádném případe povinnost montéra, tyto práci by museli vycházet právě z výše zmiňované dohody o provedené práci!

Navíc tahle dokumentace je podle vyhlášky povinná po celou dobu životnosti stavby...

To máte pravdu, jen s jedním doplněním, toto je věcí provozovatele, nikoli montéra!
Jsme na začátku, ujednání obou smluvních stran.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kristina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 12.12.2014, 21:29 »

Ano, máte pravdu, ústní dohoda je také dohoda a já ji beru, jak už jsem psala, jen jsem si chtěla ověřit, že se může jednat o reálné výměry a jak je  mám případně přibližně zjistit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #31 kdy: 13.12.2014, 13:02 »

Z praxe vím, že klubko kabelu (100m) je natažené co by dup!!
Kolikrát se divím, kde se mohl ztratit ,  když mám natažen jen kousek instalace...
Když si změřím rozměry místnosti, tak nevěřím, že je to tam!! Nerozhodný
Pak se nedivím, že majitel,laik počítá a nemůže se dopočítat a diví se kde je tolik metrů!!

Jak to vidí kolegové?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 13.12.2014, 14:08 »

....před mnoha léty jsme při instalaci RD předali soupis materiálu k podpisu majiteli. Fakturu nezaplatil a dal to k soudu, že tolik materiálu tam není. Opravdu přišel soudní znalec a měřili jsme kabely. Soudní znalec naměřil o 20% více, ale nenašli jsme dvě odbočné krabice za 1,60 Kčs. Byly někde pod omítkou.....bo rec měl dokonce vysekané drážky, aby bylo vidět kolik tam vede  kabelu. na místě jsem zaplatil majiteli těch 3,20 Kčs a faktura byla zvýšená a zaplatil soudní výlohy, které byly vyšší než celá instalace.

Laik nikdy nespočítá metry kabelů, protože nezná trasy, po kterých to vedlo.
Dneska žádné soupisy materiálu neděláme. A když tak zcela vyjimečně.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
slower
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 30.05.2016, 19:21 »

Jen pro zajímavost, jak projektanti počítají metry kabelů? To si vytisknou půdorys stavby v určitém měřítku a zakreslí elektriku a pravítkem měří délku tras (kabelů)? neumím si to moc představit... mají na to nějaké fígle jak to spočítat rychleji? Děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #34 kdy: 30.05.2016, 19:31 »

Mají na to software a někteří i zkušenost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Čestmír Kubáček
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



WWW
« Odpověď #35 kdy: 31.05.2016, 09:06 »

770m je dle plochy tak 3+1, s tím jak pán osvětlil jak tahal kuchyň, tam nebudou některé věci, které si třeba já neodpustím Úsměv Například k 5Cx2,5 vyvázaná 5Cx1,5, to vše pro sporák/varnou desku, kde 1,5ka mi spíná stykač a 2,5ka se stará o silovou část.
Příprava pro strejdu příhodu - Datovky, koaxy, krky navíc... na 3+1 nepočítám-li přívod není problém udělat i 1200-1500m kabelů, jen to hvízdne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Kde sehnat mělkou krabici do lamina?
 Jaký instalační materiál bude potřeba při přibližném příkonu sporáku 9-11 kW?
 Jak mohu ušetřit na koupi chráničů?
 Použít husi krky? Či CYKY nebo CYKYLo?
 Je krabica IP54 s horším alebo lepším stupňom krytia nez IP55?
 Je rozvodnice 42M za 600Kč výhodná koupě?
 Nemá někdo tip na výrobce svorkovnic pro čerpadlo o více než 9 svornících?
 Aký typ elektromateriálu zvoliť pre montované domy?
 Je v pořádku pokud mi vnucují místo Moeller, OEZ jističe Kanlux?
 Existuje předpis nebo norma pro použití jističů a chráničů od jedné firmy?
 Může si zámečník sám vyrobit elektroměrový rozváděč ?
 Ako dlho môže byť trvale v zopnutom stave stykač C16M?
 Lze v nových elektrorozvodech použít staré, původní jističe?
 Neznáte prodejce nerezových instalacních krabic?
 Jakou rozvodnou krabici mám použít pro připojení varné desky v kuchyňské lince?
 Jaká značka přístrojů pro bytový rozvaděč je nejvhodnější v poměru výkon/cena?
 Aký typ inštalačnej trojkrabice mám použiť do drevotriesky?
 Co se dá udělat s zoxidovanou, rezavou venkovni krabicí?
 Kde zohnať typ stykača 230/16 na 3 moduly na DIN lište?
 Jsou elektrospotřebiče z bazaru bezpečné?
 Seženu někde kabel se zástrčkou a vypínačem, zakončený objímkou na žárovku?
 Jakou doporučíte podomítkovou krabici se zásuvkou pro venkovní použití?
 Jakou zásuvkovou "krabici" bych měl použít do venkovní kamenné zdi?
 Kde sehnat krytku na velkou krabici pod omítku?
 Aky material mam kupit na elektroinstalaciu v garazi?
 Jaké týdenní spínací hodiny rozlišují sudý a lichý týden?
 K čemu slouží relé RP70?
 Znáte nějakou krabici na podlahovou lištu?
 Jaký je rozdíl mezi proudovou ochranou a proudovým chráničem?
 Může mít AL fólie v podkroví negaivní účinky ?
 Poradíte typ krabice na zamurovanie do plota?
 K čemu slouží tato šedá vroubkatá krabice u podlahy?
 Je pojistka T315 a T3.15A totéž?
 Jaký použít typ krabice do bytového jádra?
 Je možné použít starý plechový rozvaděč pro domácí rozvody ?
 Jsou produkty XBS bezpečné a certifikované?
 Je cena 30 tisic korun za hrubý materiál u domu o 8 místnostech adekvátní ?
 Neexistuje nejaky nehorlavy kryt pres rozbocku za gaucem?
 Jaká krabice patří pod pětipólový věneček?
 K&V TIPY# k velkoobchodním nákupům elektroinstalačního materiálu
 Jakou máte zkušenost s ETI, ETIMAT?
 Co je hlavní jistič a co je proudový chránič?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 22 dotazů.