Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jaké SSR pro zapojení topení do hvězdy?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké SSR pro zapojení topení do hvězdy?  (Přečteno 12118 krát)
mildap
« kdy: 15.04.2010, 08:57 »

Mam topne teleso se 3 samostatnymi segmenty.
Je urceno k zapojeni na 3f do hvezdy.
Tim ze jsou pripojeny bud 2 faze nebo i treti faze je mozne regulovat vykon (v soucasne podobe mechanicky).

Planuji vymenit mechanicke spinani za 2 SSR.
Ale vaham zda lze pouzit SSR se spinanim v nule nebo ne.
Obavam se ze nikoli, protoze pri zapojeni do hvezdy se napeti na topnem segmentu nepriblizi nule.
Tim padem bych musel pouzit SSR s okamzitym spinanim.
Muze muj predpoklad nekdo potvrdit/vyvratit?
Moje parketa je spise elektronika...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 15.04.2010, 09:11 »

vaham zda lze pouzit SSR se spinanim v nule nebo ne. Obavam se ze nikoli, protoze pri zapojeni do hvezdy se napeti na topnem segmentu nepriblizi nule

A jak byste si to "nepřiblíží nule" představoval? Že tam bude trvale nějaké stejnosměrné napětí?

Pokud správně rozumím Vašemu záměru, chcete topení zapojené do hvězdy s nezapojeným středem provozovat tak, že jednu větev hvězdy budete spínat SSR. Pak počítejte s tím, že to SSR bude ve vypnutém stavu namáháno 1,5-násobkem fázového napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
mildap
« Odpověď #2 kdy: 15.04.2010, 09:35 »

No, kdyz nad tim tak premyslim tak jsem asi napsal peknou blbost. Protoze prubeh napeti na kazdem ze segmentu bude stejny jako prubeh jedne faze proti nule, je to tak? SSR budou dimeznovana na 480V a 1.25 - 2x nasobek max. proudu (kazdy segment ma 2kW takze proud necelych 20A),  SSR planuji 25A nebo 40A.

1. faze primo k segmentu, 2. a 3. faze kazda pres 1 SSR. Abych to mohl elektronicky zcela odpojit. Samozrejme pokud bude pripojena 3.faze tak bude pripojena i ta 2. Takze vykony: 0/4/6kW.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 15.04.2010, 09:48 »

Osvětlete mi, proč chcete odporovou zátěž spínat v nule? Dělá vám stávající mechanické spínání "v nenule" nějakou paseku? Vypadává jištění a nebo máte nějaké jiné nepříjemnosti?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 15.04.2010, 09:58 »

No, kdyz nad tim tak premyslim tak jsem asi napsal peknou blbost. Protoze prubeh napeti na kazdem ze segmentu bude stejny jako prubeh jedne faze proti nule, je to tak?
...
Takze vykony: 0/4/6kW.
Tak by to bylo, pokud byste měl střed hvězdy připojený na N (a pro úplné vypnutí byste potřeboval 3 SSR).
Namalujte si fázový diagram (nebo ještě lépe, přečtěte si něco o třífázové síti a až pak malujte).
Tak jak to plánujete jsou výkony 0/3/6 kW.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
mildap
« Odpověď #5 kdy: 15.04.2010, 10:06 »

N tam neni. Mate pravdu, zeptam se asi strejdy Googla abych si to nejdriv ujasnil Mrknutí. Rikal jsem si ze rychly dotaz tady na foru mi to lehce vyresi.

Dale proc SSR a proc jsem chtel spinani v nule: Spinani v nule je setrnejsi k SSR a navic se minimalizuje ruseni. Pri mem intervalu spinani v radu sekund to ruseni neni az tak podstatne. Ale hlavne jsou pro mne tyto SSR dostupnejsi.

Stavajici mechanicke spinani mi nevyhovuje. Potrebuji pomerne presne ridit teplotu takze SSR budou rizena jednocipovym uP. Jak jsem naznacil pri udrzovani teploty bude topne teleso pripojeno treba jen nekolik vterin, tedy dosti casty interval sepnuti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mildap
« Odpověď #6 kdy: 15.04.2010, 10:36 »

Myslim ze vyjasneno. Diky za odpovedi. Mimochodem ty proudy mam spatne (ty telesa jsou tam 2 celkem 12kW takze jsem spatne pocital),  proud bude cca 9A, takze by s rezervou stacilo 16A SSR (4ks pro kazde teleso 2).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 15.04.2010, 15:12 »

...Mimochodem ty proudy mam spatne (ty telesa jsou tam 2 celkem 12kW takze jsem spatne pocital),  proud bude cca 9A, takze by s rezervou stacilo 16A SSR (4ks pro kazde teleso 2).
S těmi 4 SSR to překombinovává te. Dal bych tam jedno třífázové, nebo dvě jednofázová, a výkon reguloval střídou ON/OFF, při řízení procesorem to máte za jedny peníze.

SSR budou dimenzovana na 480V
Doufám že tím myslíte jmenovité provozní napětí (efektivní hodnotu).

P.S. při proudovém dimenzování se nejdřív koukněte na grafy od výrobce ohledně proudové zatížitelnosti v závislosti na teplotě a montáži. Není ampér jako ampér.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde se dají koupit náhradní topné spirály do akumulačních kamen?
 Jak byste zapoili topné tyče IT 3x460VAC, 60Hz?
 Jaký zvolit zdroj tepla? Přímotopy, přímotopy s akumulací, olejové radiátory?
 Lze napájet 2kW topnou spirálu pro napětí 400V,50Hz odlišným zdrojem?
 Jak elegantně pospojit otopný žebřík v koupelně, připojený na plastové potrubí ?
 Jsou infrapanely topením budoucnosti či ne?
 Lze provozovat topnou spirálu na 110V v naší síti bez měniče?
 Jak změřim tělesa bojleru jenž po několika dnech uhořívají?
 Je topné těleso vhodné do vysokoteplotní olejové lázně?
 Na jaké napětí jsou odporové spirály ve starých akumulačních kamnech?
 Ktore kúrenie (topení) je podle vas nejekonomičtějšie?
 Jak prodloužit životnost topné spirály?
 Máte dobrý přehled o topných rohožích a kabelech?
 Je možné tieto panely montovať do sádrokartónu?
 Jaké výhrevné teleso je určené pre inštaláciu do zóny 1 (A)?
 Jak ve skutečnosti funguje elektroosmóza pro vysoušení zdí?
 Jak změřím topné kruhové těleso horkovzduchu trouby multimetrem?
 Jak zapojit topná tělesa pro kombinovanou saunu?
 Ako prebieha prepálenie vyhrievacej špirály ?
 Čím řídit topný žebřík v koupelně?
 Mohu zapojit topná tělesa na střed hvězdy?
 FENIX: Katalog topných panelů, rohoží a kabelů
 Jak zapojit 4 topná tělesa 230V vypalovací pece na 400V?
 Ploché odporové topné těleso pro rozvaděče
 Jaká je vaše praktická zkušenost s instalací topných systémů pro zimní období?
 TIP na ploché odporové topné těleso CP 061
 Proč má topné těleso dvakrát větší příkon, než jmenovitý?
 Je možné z topného tělesa do hvězdy 3x230V využít pouze jednoho tělesa?
 Jaká může být příčina opakovaného poškození topného telesa u bojleru?
 Designové infrapanely a účinné sálavé konvektory v K&V ELEKTRO
 Jaký je vhodný odporový drát, pro ohřev vody, napájený 12V?
 Tip na topné těleso pro použití v malých skříních
 KNIHA: Elektrotepelná zařízení
 Jak řešíte výpočet potřebného výkonu pro vytápění domu? Od oka?
 Jak nejlépe napojit topnou spirálu na FV panel?
 Co může způsobovat hluk topného tělesa v radiátoru?
 ŘEŠENÍ: Jak zachránit regulaci topení v topné sezóně
 Jak využít všestranný samoregulační topný kabel ELSR?
 Kde jste v praxi použili doprovodný ohřev?
 Jaký topný kabel zvolit do potrubí pro odvod kondenzátu?
 Jaký topný žebřík do zóny 1 s tř. ochrany 2 nebo 3?
 Jaká je velikost izolačního odporu nového topného tělesa horkovzdušné trouby?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.037 sekund, 23 dotazů.