Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Je v pořádku, že je pro akukamna s ventilátorem vyveden pouze jeden kabel?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je v pořádku, že je pro akukamna s ventilátorem vyveden pouze jeden kabel?  (Přečteno 34691 krát)
Jirka24
« kdy: 15.04.2008, 12:04 »

Pustil jsem se do rekonstrukce staršího rodinného domu kde již před mým příchodem je udělána komplet nová elektroinstala ce ( děláno odbornou firmou před cca 2měsíci ... )

a to s tím, že tato firma věděla dopředu že k topení budou použita akumulační kamna, typ Emko 5kW.
Firma však na tyto kamna připravila ze zdi pouze jeden kabel (tuším že cyky 5x2,5) a když jsme teď o víkendu přivezli, tak jsem zjistil že tam mají být zapojeny kabely dva.
Jeden nejspíš tento, a druhý na ventilátor (230V).

Je v pořádku, že je vyveden pouze jeden kabel (jestli třeba jde použít 3 vodiče na 400V a 2 na 230V?).
Pokud ne tak, jak nejlépe řešit vzniklou situaci?
Jestli třeba reklamovat práci firmy (která ale mimochodem pracovala výborně a nebyl s ní nikdy žádný problém) nebo to reklamovat nelze?
Jde mi o to, že už jsou všude hotové komplet stěny a podlahy a všechno to kopat znovu to by bylo na Bohnice  Smích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #1 kdy: 15.04.2008, 12:35 »

3F připojení - kabel 5Cx2,5 je správně, ale je určen jen pro nabíjení, tzn. že je pod proudem jen v době nízkého tarifu. Pokud jsou akku kamna s ventilátorem ,  potřebujete ještě 1F přívod, který je pod proudem stále a pomocí něj přes pokojový termostat ovládáte vydávané množství tepla.  Pouze jeden kabel by stačil pro staré kachlové akumulačky, které se už ale téměř nepoužívají, protože pracují jen se sáláním a těsně po nabití topí až nesnesitelně (ráno) a když přijdete domů odpoledne, tak pokud nemáte dělenou sazbu, tak cvakáte zuby. Pokud provádějící firma a projektant znali typ kamen, který bude použit, je to jejich chybou, měli s druhým přívodem počítat.  Jak to řešit dodatečně, toť otázka, kterou bez znalosti místa nelze asi uspokojivě řešit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 15.04.2008, 12:41 »

Zkuste tento problém zaslat na:
http://www.emkocz.cz/engine.php?id=a1
Jinak:
1. váš způsob s těmi "vlákny" nelze použít, s modrou a zelenožlutou žílou nejde dělat "kejkle"
2. Na ty dva kabely jste si odpověděl sám, první nabíjecí je ovládán HDO (dříve se říkalo na nízký tarif),  druhý kabel trvale pod napětím umožňuje funkci ventilátoru pro "vyhánění" tepla z cihel
3. Pokud jsou topné tyče zapojeny do D a nebo do Y bez vyvedeného N, tak bych si ve svém bytě, kde není žalobce, dovedl poradit. Bohužel na www nemají schema.
P.S. 4. Teď jsem si to ještě smaloval, pokud by se v kamnech našlo chladnější místo pro instalační relé, tak by ani nemusela být splněna podmínka ve 3.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 15.04.2008, 15:47 »

A dělala ta firma podle projektové dokumentace, nebo jak je dnes zvykem - podle plánku na umaštěném papíru od svačiny?
Viděl bych to spíš na ten sáček.
Nedávno jsem se setkal s podobným případem. Mistr elektroúdržby ZKZ Podbořany si vyrazil na melouch. Provedl dle svých "znalostí" a samozřejmě bez PD rekonstrukci rekreačního domku. Zákazníci jásali. Aby ne, bylo to o pár tisícovek levnější, než od firmy  Mrknutí
Pak si ale museli zavolat firmu, aby jim napojila a zprovoznila elektrokotel Protherm.
Ale co to? U kotle koukal jen silový kabel CYKY-J 5x4mm2 a nic víc.
Ihned jsem tohoto "Šmoulu" kontaktoval a nestačil jsem se divit jeho arogantní odpovědi.
" Můj revizák řekl, že se signál HDO pustí po tom modrým drátu, tak se nestarej"
Věřte nebo ne, ale kdybych ho měl po ruce a takto mi to řekl z očí do očí, asi bych dnes lepil sáčky na Pankráci.
A to nešlo zdaleka jen o signál HDO!

TU PRÁCI BYSTE MĚL URČITĚ REKLAMOVAT.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 15.04.2008, 16:04 »

Jsem stejného názoru, jako kolega Horský. Jestli to udělali špatně na základě opomenutí projektanta, tak ať si to firma vyřídí s ním. Sice nevidím důvod, proč jej v případě pochybností montážníci nekontaktovali - stane se, že něco někdo zapomene (spíše ukvapeně špatně překopíruje z hotového jiného vlastního výkresu),  i když tohle je již na pováženou. A pokud to firma dělala bez projektu, její problém a o to hůře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 15.04.2008, 18:54 »

Hadat se kdo za to muze je sice hezke, ale v teto situaci pro tazatele krapet zbytecne. Pruser se uz stal a ted je otazka jak z toho ven. Tahani novych kabelu z rozvadece s nezbytnym rozsekanim sten nebo podlah neni asi to co by tazatel potreboval slyset.

Takze v prvni rade. Mily Jirko, tady na foru se reseni najde jen tezko, protoze nikdo z nas u vas na baraku nebyl a kristalovou kouli mam ja osobne v oprave. Teoreticky prichazi v uvahu nekolik reseni, ja treba jednou podobny prusvih resil napojenim ventilatoru na zasuvkovy okruh a bezdratovym termostatem. Ale to asi nejlip posoudi elektrikar primo na miste, radit tady na foru nema moc smysl...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek CB
« Odpověď #6 kdy: 15.04.2008, 19:50 »

Sekání kabelu se asi nevyhnete. Nemusí to být jen kabel k ventilátoru, záleží na druhu akumulačních kamen. Kachlová kamna Žamberk, potřebují kabel k stykači, aby stykač vypnul v případě poruchy HDO a přehřátí kamen (tepelná pojistka)  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 16.04.2008, 08:13 »

Jednoduché riešenie by bolo: blokovanie stykačom premiestniť do skrinky " za kamna",  tým získame napájanie 24 hod denne pre ventilátor, niektorým s bezdrátových ovládačov prenesieme signál na zapnutie nabíjania. Bude to investične drahšie, ale v podstate spoľahlivé. Bez sekania.
Inak raz som robil zapojenie aku kachiel na mieste, kam sa skutočne nedal dostať signál tarivfu, ani bezdrátovo ( armovaná konštrukcia pivnice ),  okrem toho majiteľ
trval na tom, aby sa nezasahovalo do zablombovaného elmer. rozvádzača.
Tarif sa ale neriadil HDO, ale čas. spínačom ( u nás je ich ešte hodne). Nabíjanie sa riešilo teda tiež časovým spínačom, nastaveným s určitou rezervou, aby sa nemuseli často "synchronizovať " V našich končinách býva signál HDO tak pravidelný, že by možno bolo možné použiť tiež čas. spínač.
Otázkou je, čo na tieto riešenia povie energetika - blokovanie síce je splnené, spôsob ale nie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka24
« Odpověď #8 kdy: 16.04.2008, 16:06 »

Tedy pánové elektrikáři nejprve vám chci moc a moc poděkovat za vyčerpávající odpovědi. ;)Sice nerozumím 100% všemu co jste napsali ale to hlavní chápu.Potřebuj i prostě ještě jeden kabel.Pak bych měl ale tento doplňující dotaz.Jestli věc chápu správně tak selským rozumem kabel na nabíjení mám a teď potřebuji ke kamnům dostat kabel 230V (cyky 3x2,5 ?!) který je stále pod napětím, tento navedu kamsi k termostatu a ten, když usoudí že je v místnosti příliš chladno pustí tento "proud" do ventilátoru v kamínkách (?!).A pak tedy je možno napojit tento kabel ze zásuvkového okruhu anebo je třeba navést zvlášť vedení ke všem kamnům od pojistky/ek ?!Pokud ano musím použít pro každý ventilátor jeden jistič nebo lze použít jeden jistič pro všechny (4) akumulační kamna?! A poslední dotaz lze toto vedení pro ventilátor natáhnout v kabelové liště a projde potom takové zapojení revizí ?! Čistě teoreticky - samozřejmě chápu že bez toho abyste viděli jak to vypadá v reálu je těžko něco řešit ale přeci jen už asi za ta léta víte jak to chodí .Moc děkuju.Jirka  poklona 

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka24
« Odpověď #9 kdy: 16.04.2008, 16:10 »

Tedy pánové elektrikáři nejprve vám chci moc a moc poděkovat za vyčerpávající odpovědi. ;)Sice nerozumím 100% všemu co jste napsali ale to hlavní chápu.Potřebuj i prostě ještě jeden kabel.Pak bych měl ale tento doplňující dotaz.Jestli věc chápu správně tak selským rozumem kabel na nabíjení mám a teď potřebuji ke kamnům dostat kabel 230V (cyky 3x2,5 ?!) který je stále pod napětím, tento navedu kamsi k termostatu a ten, když usoudí že je v místnosti příliš chladno pustí tento "proud" do ventilátoru v kamínkách (?!).A pak tedy je možno napojit tento kabel ze zásuvkového okruhu anebo je třeba navést zvlášť vedení ke všem kamnům od pojistky/ek ?!Pokud ano musím použít pro každý ventilátor jeden jistič nebo lze použít jeden jistič pro všechny (4) akumulační kamna?! A poslední dotaz lze toto vedení pro ventilátor natáhnout v kabelové liště a projde potom takové zapojení revizí ?! Čistě teoreticky - samozřejmě chápu že bez toho abyste viděli jak to vypadá v reálu je těžko něco řešit ale přeci jen už asi za ta léta víte jak to chodí .Moc děkuju.Jirka  poklona 

 
P.S.:Ještě sem zapomněl dodat že firma která má vše na svědomí se má vyjádřit k celé věci ale prý písemně a až prostudují veškeré své poklady.(Což bude doufám velmi,velmi brzo...)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
tajtrdliku
« Odpověď #10 kdy: 16.04.2008, 21:36 »

A co takhle aku FENIX.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #11 kdy: 16.04.2008, 22:13 »

Doplnit chybějící kabel povrchem v liště samozřejmě lze, není to moc estetické, drží se tam prach atd.,  ale je to řešení, které projde revizí bez potíží. Na ventilátory od 4 ks akku kamen stačí jeden okruh.  Zapojit ventilátory do okruhu zásuvek nedoporučuji, není to nejšťastnější řešení s ohledem na použité jištění 16A a též pro případné opravy kamen, kdy je třeba odpojit všechny přívody proudu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #12 kdy: 16.04.2008, 23:32 »

Jenom doplním, že je dobré provést takové zapojení, aby v době nebýjení AKU kamen neběžely ventilátory. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Štěpán Valenta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Nepřizpůsobivý


« Odpověď #13 kdy: 19.04.2008, 21:06 »

Blokování ventilátorů při nabíjení má však drobný problém. Po dobu nabíjení je pak zima... Pláč 
S přechodem od nabíjení jen v noci (od 22 hodin do 6 hodin) na rozdělené nabíjení i přes den (např. od 12 do 15 hodin) se od blokování ventilátorů z pochopitelných důvodů odstoupilo...l A to. i např. z důvodů, že čím novější akm tím jei  lepší jejich vlastní izolace proti samovolnému chládnutí...

     Akumulačkami jsem topil více než 20 let..,
                                                                                         angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 19.04.2008, 22:08 »

Koukám, že se i dnes najde firma co nezná základní zapojení v elektrotechnic e. Doporučil bych jim nějakou literaturu.  Mrknutí
A samozřejmě dodělání za dobrou cenu jako odčinění za problémy

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #15 kdy: 19.04.2008, 23:25 »

A samozřejmě dodělání za dobrou cenu jako odčinění za problémy
Pokud chybovala firma, tak proč platit, ZADARMO :-D
Měli to určitě v projektu. A tudíž v nabídce :-D
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Jirka24
« Odpověď #16 kdy: 21.04.2008, 15:58 »

A co takhle aku FENIX.

Můžete se prosím více rozepsat?!Na www stránkách nemají zapojení takže není zřejmé zda-li by tím byl můj problem vyřešen či nikoliv.Pokud máte osobní zkušenosti byl bych vám vděčný za jejich zveřejnění.

P.S.:Firma mi nabídla přidělat ještě ten jeden káblik jakože grátis ale nevykompenzují mi tím zníčené stěny + ještě nevím co udělá podlaha až se rozebere a znovu složí takže bych teď už docela rád nechal vše jak je a hledal spíš kamna kterým toto zapojení stačí.Jinak se holt nedá nic dělat a nechám si to od nich všechno předělat ale to je zase sekání, špína nehledě na to že už teď jsme v časovém presu a už sme se měli pomalu stěhovat.Ale těžko se stěhovat někam kde se netopí.... .

Děkuji za jakékoliv Vaše poznatky.

Jirka
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #17 kdy: 21.04.2008, 20:46 »

Pokud použijete aku kamna s vybíjecím ventilátorem, musíte ho nějak napájet a pokud bude v době vysokého tarifu (HDO) jediný přívodní kabel bez napětí, nemá to řešení. A nezáleží na značce kamen, zde jde o princip fungování. Nemluvě už o prostorovém termostatu (ten bývá na protilehlé stěně než kamna).
Pokud nechcete sekat, napadá mě jedině rádiový přenos a to jak od termostatu, tak od relé blokování HDO. Celé by to šlo realizovat pomocí několika komponent, které by se instalovaly do přístrojové skříňky za kamna. Podrobnosti ale přesahují rámec diskuse, to je již komerční řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Musí být akumulační kamna umístěny pouze pod oknem?
 Spočítáte mi prosím, zda náš hlavní jistič zvládne další akumulační kamna?
 Kde se dají koupit náhradní topné spirály do akumulačních kamen?
 Jakou má akumulační topidlo tepelnou setrvačnost?
 Jaká je povolená maximální povrchová teplota aku.kamen v mateřské škole?
 Akú najlepšie použiť automatiku pro bezúdržbovú baterkáreň?
 Lze využít, u akumulaček, jeden vodič N pro okruh siloviny i ventilátoru?
 Už jste slyšeli o akumulaci energie z blesku?
 Zajímá vás AKUMULACE ENERGIE? Sledujte LIVE s profesorem Vondrákem!
 AKUMULACE elektrické energie #1
 Jak by měla být zajištěna místnost nabíjecí stanice?
 Jak bezpečně a efektivně vybíjet prebytečnou energii?
 Podle které normy revidovat akumulátorovnu?
 Jak rozebrat vamberecká elektrická akumulační kamna?
 Doporučíte mi koupi "akumulačních přímotopů"?
 Má někdo zkušenost s funkčností akumulaček Dimplex?
 Nabíjecí stanice pro mobilní telefony Chargebox
 Budou baterie TESLA pro domácnost řešením?
 NISSAN a EATON: Úložiště energie "xStorage HOME"
 Existuje nějaké zařízení na monitorování záložní baterie?
 V Česku vzniklo velké bateriové úložiště
 Budou lithium-iontové baterie a superkondenzátory opravdu patřit budoucnosti?
 Jak dobíjet za jízdy karavan?
 TOSHIBA boduje s novou Lithium-iontovou baterií
 Jak dálkově ovládát akumulační kamna?
 V Anglii testují akumulaci energie do zkapalněného vzduchu
 KIA přichází s novou technologií opravy akumulátorů elektrifikovaných vozů
 Největší bateriové úložiště v Česku spuštěno
 V Norsku vyroste továrna na výrobu baterií využívající český patent
 LS superkapacitory jako úložiště energie jsou na rozhraní mezi klasickými elektrolytickými kondenzátory a akumulátory
 KNIHA Akumulátory a baterie je tu zpět digitalizovaná
 Podle čeho a jak navrhujete bateriová uložiště?
 K jakému účelu byly vytvořeny akumulátory?
 Jak vás učili kapacity akumulátorů?
 Jaké byly před sto léty požadavky na akumulátory?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu na 1 jistič, který jde dále přes proudový chránič zapojit v jádru zásuvky i
 Je toto zapojení malého staveništního rozvaděče správné?
 Je vodič 2,5 dostačující pro hlavní jistič 25A?
 Kde se dá koupit kabel závěšák?
 Je omezena délka vedení k PR ?
 Jaký průměr vodiče použít na vzdálenost 30m?
 Lze ve sklepě přerušit stávající přívod v krabici, stejným průměrem?
 Je možná náhrada věněčků v rozvodné krabici spojkami Wago?
 Mám nový pozemek a chci udělat přípojku jaký je postup ?
 Prosím může mi někdo vysvětlit krok po kroku co zařídit abych dostal elektroměr?
 Mohu mít revizi domu i bez přípojky?
 Je problém přivést kabelem z bytu do této místnosti 230V?
 Ako napojit amatersky hlavny privod?
 Co vše je potřeba pro zapojení akumulačních kamen?
 Nebude třífazový rozvod v bytu mezi jednofázovými byty dělat problémy?
 Lze napojit el. rozvody 1. patra RD přes svorkovnici?
 Bude mi stačit pro připojení RD podat žádost o hlavní jistič 3X32A?
 Co všechno je třeba udělat, aby váš dům byl připojen k elektrické siti?
 Potřebuji ke stavbě přípojky nn dohled pracovníků VCE či odborné firmy?..
 Je zapojení přívodu bez zapojeného N v pořádku?
 Poradí mi někdo se zapojením přívodu pro gril určen pro USA i EU?
 Jak vyřešit připojení domku na nářadí z elektroměrového rozvaděče?
 Musí elektroměrový rozvadeč připojit jen partner energetiky?
 Mohu si sám zhotovit přípojku k elektroměru, který je umístěn venku na RD?
 Je v souladu s normou připojit klubo kabelu pod napětí a ukončený v krabici?
 Je mozne nahradit stare 380V (400V) cerpadlo, novym na 220V aj bez nulaku?
 Mohu pripojit měděné rozvody na jistič s přívodem v Al?
 Lze něčím v instalační krabici nahradit chybějící vodič N?
 Lze připojit rozvaděč s vidlicí 400V/32A na centrálu se zásuvkou 400V/16A?
 Může matka odpojit elektřinu dceři v 1.p domu?
 Lze řešit přípravu k připojení tepelného čerpadla odbočkou z kabelu bez jištění?
 Jaký musí být přívod do domovního rozvaděče pro přímotopy?
 Musí být akumulační kamna umístěny pouze pod oknem?
 Spočítáte mi prosím, zda náš hlavní jistič zvládne další akumulační kamna?
 Jak jistit elektrická kamna s max. příkonem 8,8kW v panelovém bytě s jenofázovou přípojkou?
 Jak zvolit a zapojit ovládání ventilátoru u akumulaček?
 Máte zkušenosti s opravou akukamen Fikoterm?
 Jak vypočítat kolik wattu topení by mělo být na jakou místnost?
 Mohu připojit termostat na 16A jistič, a odvod zapojit hned na panely?
 Jakou má akumulační topidlo tepelnou setrvačnost?
 Mám se v 3+1 rozhodnout pro přímotop nebo akumulační kamna?
 Jaký ideální kabel k akumulačním kamnům?
 Jak rozebrat vamberecká elektrická akumulační kamna?
 Kolik hodin zimy mohu očekávat v provozu s akumulačními kamny?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.075 sekund, 24 dotazů.