Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Potřebuji ke stavbě přípojky nn dohled pracovníků VCE či odborné firmy?..
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Potřebuji ke stavbě přípojky nn dohled pracovníků VCE či odborné firmy?..  (Přečteno 28640 krát)
Jos.sk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.01.2010, 04:02 »

Chtěl by jsem si postavit príipojku nn 400V na svém pozemku. (3x11A jističe s nočním proudem).

Na pozemku je přímo sloup nn .
Nové odběrné místo by bylo napojeno na stávajcím sloupu.
(papíry od plynařů, telekomunikací, elektrykařu s prohlašením ze nic v zemi z toho tam není mám.)

Montáž kabelového svodu a pojistkové skríňky by bylo na sloup (SP 100).

Musí toto provádět kvalifikovaná firma ikdyž jsem sám vyučen elektrykářem a mám §6(v tomto oboru ani nepodnikám a ani nepracuji) ? . Toto budu provádět aniž bych kabelový svod připojil k drátům na sloupu a následné napojení by provedl ČEZ.
Zarazilo mě totiž to že dle ČEZu "Veškeré práce spojené s montáží kabelového svodu a pojistkové skříňky musí zajišťovat kvalifikovaná firma ve spolupráci s pracovníky provozní a poruchové služby ČEZ".

Pamatuji si že když sme dělali prípojku se školou tak se proste ve dvou lidech udělala .. a to byl mistr a já a nikdo jinej.

#105#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 06.01.2010, 09:23 »

V klidu a důkladně si prostudujte připojovací podmínky distributora.

Zajděte na jejich pobočku a domluvte si způsob připojení. Vyjádření dostanete písemně. Je velmi pravděpodobné, že jim osvědčení stačit nebude, budou od firmy vyžadovat i oprávnění.

Před realizací nechte vypracovat projekt, který si necháte odsouhlasit distributorem. Bude určitě jednou z podmínek.

PS: Vy jste elektrykář? Pokud v oboru nepracujete déle než 3 roky tak nemáte nic.
PPS: jistič 11A s nočním proudem - to je nějaká technologická novinka?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
IM
« Odpověď #2 kdy: 06.01.2010, 10:46 »

PS: Vy jste elektrykář?
Vlivem velké síly odbornosti tvrdne i na y.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 06.01.2010, 10:50 »

i je asi slaboproud a y bude asi silnoproud..? Škleb Ve slově elektrikář....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 06.01.2010, 16:34 »

mno jak bylo zmíněno, pevné podmínky stanoví distributor... .


pokud nepracujete, udržujete si osvědčení přezkoušením? pokud by jste ho měl propadlé, skutečně je to jako by jste neměl nic...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 06.01.2010, 18:55 »

Neřešme y-i, jsme v technické diskuzi a jádro problému bude někde jinde, než v historickém omylu pana Štěpána v listopadu 1989 podle vysvětlení Petra Doležala  Škleb http://elektrika.cz/data/clanky/pf2010-silvestrovske-nad-dotazy-ctenaru stopa 06,52 minut
Jádro problému je v tom, že i když pominu, zda přípojka je či není vyhrazené elektrické zařízení a tomu odpovídající požadavek na osvědčení nebo oprávnění, tak stále je nutná i u přípojky jistá praxe a znalost i určitých vychytávek. Ono všechno má svoje, elektrika je velice široký obor, §6 z vyhl. 50 pouze potvrzuje to, že jste byl proškolen z bezpečnosti pro samostatnou práci na el. zařízení, nikoliv potvrzení o tom, že té práci rozumíte, nebo že ji umíte. Nic ve zlém, ale tento paragraf má pracovník, který do Vašeho počítače namontuje a připojí síťový zdroj, přes pracovníka, který se celý život věnuje trakci a trakčním vozidlům a v životě nenamontoval jedinou zásuvku až po pracovníka, který obsluhuje distribuční rozvodnu. Chápete, co vám chci říct?
Proto toto raději svěřte odborné firmě, která má praxi a ví, na co je třeba "dát majzla" a máte to v klidu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Lukáš Desort
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


§6, §10a


« Odpověď #6 kdy: 06.01.2010, 21:46 »

Takhle si "připravovat" přípojku mi připadá jako hloupost. Vždyť přece v podstatě ČEZu zaplatíte za to, že vám ji nějaká odborná a zkušená firma zhotoví. Navíc přípojka je po zhotovení ve vlastnictví distributora, tedy ČEZu. Přípojkou se samozřejmě myslí svod kabelu po sloupu a pojistková skříň s pojistkami.
Na tuto pro vás možná banalitu musí ČEZem vybraná firma (projektant) zhotovit projekt, který obnáší získat souhlas všech vlasníků dotčených pozemků, vyjádření sítí, vytvořit technickou zprávu a vyřídit územní souhlas na stavebním úřadě.
Vy můžete podle mě dělat jen na hlavním domovním vedení, samozřejmě podle dalšího projektu, pokud si na to troufnete a máte potřebné zkušenosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #7 kdy: 06.01.2010, 21:52 »

Přenechte tuto práci elektrofirmě a nesnažte se ušetřit tam, kde nemáte znalosti.
Navíc přípojka 3x11A a s nočním proudem? Myslíte dvoutarif? Co zde chcete provozovat?
To jištění mi nějak nejde do hlavy..  nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Jos.sk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 06.01.2010, 23:43 »

Přenechte tuto práci elektrofirmě a nesnažte se ušetřit tam, kde nemáte znalosti.
Navíc přípojka 3x11A a s nočním proudem? Myslíte dvoutarif? Co zde chcete provozovat?
To jištění mi nějak nejde do hlavy..  nenene

Promińte sekl jsem se Úsměv je to 3x10A psal sem to moc brzo ráno.

ČEZ má tarif v nabídce...

Tarif pro distribuci     sazba D02d
do 3x10 A do 1x25 A včetně
....

Ano dvoutarif... VT a NT = Skřín s HDO.

Připojovat: Míchačka kdybych tam chtěl postavit něco.

Občas sekačku na trávu. (pokud bych tam dal garaž tak nabíječka a dalsí el. náčiní).
Spotřeba minimální.

Pokud bych měl větší plány a dost peněz a chtěl tam postavit dům tak je jasné ,že bych tarif změnil na vyžší.

K dalším dotazům ... jsem tedy přesne řečeno Elektromechani k pro rozvodná zařízení (26-83-2/03) s §6 ...
Nevím přesne z hlavy ale třídí se to co vím dle §   ... poučený,znaly,....

I poučený muže pod dohledem provést upravy na el vedení a to poučení jest poučení pred výkonem třeba od dohlížícího s §6 a vyžším. (tohle vím zcela jistě protože sme dohlíželi ve třeťáku na prváky).

Já mohu tedy bez dohledu Úsměv.
Své znalosti mám stále a vím vše o hloubkách uložoní ,sílách vodičů,hromosvodech,sloupech ,  jističu a krytí IP a čsn Úsměv.

Reakce na další dotaz:

Stanovisko k žádosti o připojení od ČEZ už mám dlouho.

Bylo tam to co jsem napsal.
ve zkratce:
"Výstavbu provede na své náklady žadatel.. Elektrická přípojka zůstane v majetku žadatele,....
Veškeré práce spojené s montáží kabelového svodu a pojistkové skřínky musí zajišťovat kvalifikovaná firma s pracovníky provozní a poruchové služby ČEZ. .. v současné době činí podíl : 12.500 kč ."

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jos.sk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 07.01.2010, 03:23 »

ješte menší oprava .. ten tarif má bejt tento (tamto byl původní záměr co jsem si zadával).

 označení produktu silové elektřiny     produkt D Akumulace 8
pevná cena za měsíc    48,00 Kč
cena za 1 MWh VT    2 256,00 Kč
cena za 1 MWh NT    1 192,80 Kč
daň z elektřiny za 1 MWh    33,96 Kč
Aktuální regulované ceny za dopravu elektřiny
tarif pro distribuci    sazba D26d
do 3x10 A do 1x25 A včetně    108,00 Kč
cena za 1 MWh VT    767,56 Kč
cena za 1 MWh NT    36,73 Kč
ostatní služby    391,79 Kč


Jsem tu prvně tak postupně si zvykám na tento PHP Buletin Board.

Pojistková skříň na mé náklady(nožové pojistky snad dodá CEZ asi 16A)
dále vedení povede v zemi v chráničce kabel CYKY 6JV do  elměr. rozvaděče který bude v pilíři. V elektroměrovém rozvaděči pak bude hlavní jistič 3x10A ,  elektroměr, HDO,  může i nemusí bejt i chránič ,nulový můstek ,  tahový vypinač s 380V(400V) zásuvkou s venkovním provedení a i 220V venkovní zasuvkou .
 Připojování .. Karavan či Mobilhaim s vlastním schváleným rozvodem dle jeho dokumentace a se zasuvkou 380(400V).
Ohřev vody a topení plynem ,vaření v mikrovlnce, apsorpční lednička na plyn a el.ventilator
400V spíše na míchačku nebo sekačku nebo cirkulárku.

Podíl žadatele o připojení na nákladech spojených s připojením a zajištěním požadovaného rezervovaného příkonu podle vyhlášky ERÚ číslo 51/2006 Sb. je 5000 Kč.

Za další podněty děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Mrázek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 07.01.2010, 07:05 »

Tak pane Jos.sk, teď jste předvedl, že §6 není všechno.
Z pojistkové skříně do rozvaděče měření musí být ještě soustava nedělená. Tomu musí odpovídat i minimální průřez vodiče PEN.
V tomto případě chránič být musí.
V elektroměrovém rozvaděči může být jen zařízení související s měřením. Nic jiného. Další přístroje mohou sice být ve společné skříni, ale prostorově oddělené.
Chtěl bych být u toho, až s tímto jističem budete zapínat cirkulárku.  Škleb
Tedy další podnět speciálně pro vás. Navštivte projektanta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jos.sk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 07.01.2010, 09:43 »

Z pojistkové skříně do rozvaděče měření musí být ještě soustava nedělená. Tomu musí odpovídat i minimální průřez vodiče PEN.     (to snad vím neasi  to bych asi u elektroměrové skříně nepsal o nulovém můstku) .. kde je mnou napsáno ,  že chci použít v rozvodu od pojistkové skříně k elektroměrové skříni  vodiče PE a N?.

Přímo CEZ proudový chránič nevyžaduje a nemusí bejt to je přímo stanovisko od nich..

Proudový chránic je pak jen v domovním rozvaděči s jističi.... (zde třeba karavan).

Chtěl bych být u toho, až s tímto jističem budete zapínat cirkulárku. .. (  cirkulárka o spotřebě do 1500W  .. na štítku je maximální možná spotřeba a to bez uspusobení učiníku cos F  je v pohode klidně by ještě mohl bejt jistič 6A a ustál by to a pokud by se přidal i kondik na vylepšení cos f u spotřebiče tak by nikdy jistič při používání-zapínání tohoto spotřebiče nezareagoval vypnutím...


Navštivte projektanta. ( to nenavštívím ... vím že to zvládnu a  v Cadu/Catii si  nakreslím dokumentaci  a vytisknu a pak předložím k posouzení u CEZ a stavebního ůřadu).

Vůbec se CEZ nebudu ptát a postavím tam budnik dle mnou vypracovaného stavebního ohlášení.
          Pak zajdu za revizákem at mi to zreviduje a dá razítko pro CEZ a CEZ pak to připojí a provede tedy vše k pojistkové skříni.

Ještě jsem u vás či jiných elektrikářů neviděl že by počítal a sčítal učiník cos F u spořebičů a posléze do rozvodu zakomponoval ony kondenzátory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 07.01.2010, 12:25 »

Hezké.... jaký bude mít příkon Mobilhaim? Jistě má svoje jištění a kde pak bude selektivita jištění? Na 100% tam budou silnější jističe než hlavní jištění v EM rozvaděči.
Stačí náběh mikrovlnky a 6A jistič pochoduje ven.....
Hezká idea....  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #13 kdy: 07.01.2010, 12:49 »

Ohřev vody a topení plynem ,vaření v mikrovlnce, apsorpční lednička na plyn a el.ventilator
Jen by mě zajímalo, jak chcete dosáhnout na dvoutarif?
A dle Vašich odpovědí soudím, že všechno znáte a víte, tak na co se teda ptáte, když vše rozsekáte?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #14 kdy: 07.01.2010, 14:34 »


Vůbec se CEZ nebudu ptát a postavím tam budnik dle mnou vypracovaného stavebního ohlášení.
 

Budnik... Škleb Škleb Škleb
Věřím, že u ČEZu všichni chápou, co to je  Smích
Možná vám taky ČEZ neřekne, až vás nebude chtít připojit  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #15 kdy: 07.01.2010, 17:53 »

To Jos.sk: docela by mě zajímala ta dokumentace, co si sám vytvoříte a ponesete na ČEZ.
                Jestli bude technická zpráva psaná jako váš příspěvek, no tak to bych pak chtěl být u toho, až
                to bude někdo na ČEZ posuzovat.
             
 
               
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
IM
« Odpověď #16 kdy: 07.01.2010, 21:19 »

Neřešme y-i,
Jak pravil básník, ... bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů...
tak mě napadlo, jestli to podobně platí i pro látky odpudivější struktury.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jos.sk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 07.01.2010, 22:05 »

Tak sem nakonec zašel na ČEZ a tam sem si pokecal s mistnim a řekli že si mohu vše udělat sám a dokonce i prej ten svod ze sloupu ..  jen jim tam nechám volný kabel a oni to pak napojí..

Divili se že proč bych si to nemohl udělat sám .. Úsměv.

Divili se i že si troufám i na svod ze sloupu.

Jen mi bylo naznačeno ze tam pak musi nekdo zajit kdo má "podpisové právo".. nevim co tím mínil ,  ale coby ne jde se dohodnout.

Mobilhaim pokud je vytápěn ohřátou vodou (plyn) a nebo zemním tepelným čerpadlem tak má nízkou spotřebu a jistit ho jde i klidně ....  zásuvky 6A a světlo 4A. Zářivky nikdy nebudou mit spotřebu nad 920W mobilhaim max 4 35W jednotrubicové zářivkové světla a 3 11W úsporky .

tj.. 273W světla+ 80W odvětrávání = 353W  576W ještě rezerva

zásuvky .. 60W telka + 80W PC + 900W celkově spotřebiče v kuchyni.. 340W rezerva


 pokud se světla dají na jednu fázi a zásuvky na druhou a něco i z fáze třetí tak je jasné že jističe 3x10A jsou pro můj záměr nadměrně vyhovujcí .. Mikrovlnka nevyhodí ani 4A jistič páč má 850W (mohu provést test) případně používat místo jističů pojistky (výrobce musí u štítku uvádět maximální možnou spotřebu) pokud doinstaluji i kondenzatory tak i spínání mikrovlnky bude mít menší vliv na ostatni spotřebiče.

Je vidět že realně ani nevíte jak to chodí a tak tuto diskuzi končím.

To radek: ptal jsem se protože sem si to chtel ujasnit jak to je .. vyvedlo mě z miry písemné prohlašení ČEZu že na to musí bejt firma.
Trmácet se na čez a votravovat tam a jistě teť v zimě dost časově zaneprázdněné lidi se mi moc nechtělo a tak sem napsal sem .. teť už vím že tu nikdo informovat o stavu věci jak realně  je nechce ,  nechtel a prosazuje volbu ůtoku na mne aniž by odpovědel na lehkou otázku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu na 1 jistič, který jde dále přes proudový chránič zapojit v jádru zásuvky i
 Je toto zapojení malého staveništního rozvaděče správné?
 Je vodič 2,5 dostačující pro hlavní jistič 25A?
 Kde se dá koupit kabel závěšák?
 Je omezena délka vedení k PR ?
 Jaký průměr vodiče použít na vzdálenost 30m?
 Lze ve sklepě přerušit stávající přívod v krabici, stejným průměrem?
 Je možná náhrada věněčků v rozvodné krabici spojkami Wago?
 Je v pořádku, že je pro akukamna s ventilátorem vyveden pouze jeden kabel?
 Mám nový pozemek a chci udělat přípojku jaký je postup ?
 Prosím může mi někdo vysvětlit krok po kroku co zařídit abych dostal elektroměr?
 Mohu mít revizi domu i bez přípojky?
 Je problém přivést kabelem z bytu do této místnosti 230V?
 Ako napojit amatersky hlavny privod?
 Co vše je potřeba pro zapojení akumulačních kamen?
 Nebude třífazový rozvod v bytu mezi jednofázovými byty dělat problémy?
 Lze napojit el. rozvody 1. patra RD přes svorkovnici?
 Bude mi stačit pro připojení RD podat žádost o hlavní jistič 3X32A?
 Co všechno je třeba udělat, aby váš dům byl připojen k elektrické siti?
 Je zapojení přívodu bez zapojeného N v pořádku?
 Poradí mi někdo se zapojením přívodu pro gril určen pro USA i EU?
 Jak vyřešit připojení domku na nářadí z elektroměrového rozvaděče?
 Musí elektroměrový rozvadeč připojit jen partner energetiky?
 Mohu si sám zhotovit přípojku k elektroměru, který je umístěn venku na RD?
 Je v souladu s normou připojit klubo kabelu pod napětí a ukončený v krabici?
 Je mozne nahradit stare 380V (400V) cerpadlo, novym na 220V aj bez nulaku?
 Mohu pripojit měděné rozvody na jistič s přívodem v Al?
 Lze něčím v instalační krabici nahradit chybějící vodič N?
 Lze připojit rozvaděč s vidlicí 400V/32A na centrálu se zásuvkou 400V/16A?
 Může matka odpojit elektřinu dceři v 1.p domu?
 Lze řešit přípravu k připojení tepelného čerpadla odbočkou z kabelu bez jištění?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 22 dotazů.