{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Může být pračka umístěna v zoně 2 (v koupelně)?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Může být pračka umístěna v zoně 2 (v koupelně)?  (Přečteno 25498 krát)
Pavel Varmuža
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 14.06.2009, 11:51 »

Může být pračka umístěna v zoně 2  (v koupelně)?

#116#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #1 kdy: 15.06.2009, 16:28 »

Pračka musí být umístěna v zoně 3,tedy min.60cm od vany!!
Jistou vyjímku tvoří panelové byty,kde není technicky možné v důsledku nedostatku místa, pračku umístit jinam.
Zásuvka však musí být bezpodmínečně umístěna min.6Ocm od vany a musí být chráněna proudovým chráničem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 15.06.2009, 18:44 »

Jistou vyjímku tvoří panelové byty,kde není technicky možné v důsledku nedostatku místa, pračku umístit jinam.
Zásuvka však musí být bezpodmínečně umístěna min.6Ocm od vany a musí být chráněna proudovým chráničem.

Tato výjimka je ovšem platná i ve starší rodinné zástavbě a nájemních domech kde jsou koupelny rozměrově velice podobné panelákovým a je také tzv. nepsaná, takže v případě problému se na ni nelze odvolat a tím pádem jako by nebyla. Nebo se pletu a je to někde napsáno?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E1B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 15.06.2009, 22:54 »

Můžete sem pověsit odkaz na článek z ČSN?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E1B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: projektant-elektro@seznam.cz
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 16.06.2009, 12:18 »

V malé koupelně, kterých je jistě požehnaně, se umístění pračky do zóny 2 nevyhnete. Také bych pračku viděl raději dál od vany než jsou 2cm, jako je v mém případě doma. Nelíbí se to ani zpracovatelům norem, kteří jako pamětníci začátků hromadné panelové bytové výstavby museli nad tímto přimhouřit oči, rozměry koupelny v bytovém jádru se zvětšit nedaly. V dnešních podmínkách rekonstrukcí a nové výstavby se doporučuje umístění pračky volit každopádně až do zóny 3, pokud se neumístí vůbec mimo prostor "koupelny", což je dnes již také běžné.
Pračka umístěná v koupelně v zóně 2 ale nemusí vůbec "vadit" ani nové ČSN 33 2000-7-701 ed.2 jako je v mém případě. Rozpor s novou normou jsem nenašel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 17.06.2009, 20:40 »

Dnes už zóna 3 neexistuje, ale podle dřívější normy do zóny pračka přijít nesmí, ale 90% praček tam je, protože to jinak nejde.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #6 kdy: 17.06.2009, 22:06 »

Dnes už zóna 3 neexistuje....
Co je to za blbost?  to cumim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 17.06.2009, 22:56 »

Co je to za blbost?  to cumim

Víte že již skoro 2 roky existuje ČSN 33 2000-7-701 ed.2 ?  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 18.06.2009, 05:56 »

Zona 3 je zbylý prostor koupelny který není součástí zony 0,1a2.
Dle TNI 33 2000-7-701 čl.3.8
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #9 kdy: 18.06.2009, 11:00 »

Kolega Nosek přesně a je to i přímo v normě:
Viz ČSN 33 2000-7-701 ed.2, str.3, "Změny proti předchozím normám", 1.odstavec
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 18.06.2009, 12:06 »

Vypadá to, že zóna 3 existuje jen kvůli Francii, která zónu 3 ohraničuje plochou ve vzdálenosti 240 cm a doplňující pospojování omezuje jen na zóny 1, 2 a 3. Jinak by snad evidence zóny 3 neměla smysl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš.Ondra
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 23.01.2015, 17:10 »

Jak je to s tou pračkou po 6ti letech? Smí být v zóně 2? Dohledal jsem pouze nejednoznačný požadavek pro el. zařízení v zóně 2  IP X4, chápu správně, že pračka, mající IP54 tedy může stát vedle vany?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 23.01.2015, 17:33 »

Stále platí ČSN 33 2000-7-701, ed.2
Ale ono to je se spotřebičem, který není pevně připojen a není spoučástí pevného rozvodu trochu složitější.
Nevím o tom, že by nějaký závazný předpis určovat řadovému občanovi této země, že musí znát konkrétní normu.
Něco jiného je jak je to napsané v návodu pro použití spotřebiče (pračky). Protože návod by majitel nebo uživatel měl respektovat. Protože spotřebič ji výrobek, ke kterému by výrobce měl dodat Prohlášení o shodě, ale jeho platnost bude omezena na to, že byde výrobek (spotřebič) používán podle pokynů v návodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #13 kdy: 23.01.2015, 18:26 »

Citace
Zásuvka však musí být bezpodmínečně umístěna min.6Ocm od vany a musí být chráněna proudovým chráničem.

Za komoušů když stavěli bytovky tuším řady T6 , tak tam udělali soudruzi hodně velkou chybu!!
V bytových jádrech, všech, je zásuvka od vany 55cm!!
I když tehdy bez chrániče....Ně kteří RT to napadají, ale nedá se s tím nic dělat ! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 23.01.2015, 21:43 »

Za komoušů když stavěli bytovky tuším řady T6 , tak tam udělali soudruzi hodně velkou chybu!!
V bytových jádrech, všech, je zásuvka od vany 55cm!!
I když tehdy bez chrániče....Ně kteří RT to napadají, ale nedá se s tím nic dělat ! tanecek

1) Nejsem samozřejmě znalec typů bytových jader, ale u toho na obrázku je vzdálenost 82 cm.
2) Nechápu, co dělá RT v původním (nerekonstruova ném) bytovém jádru.  Nerozhodný
3) Ti, kteří by případně napadali vzdálenost zásuvka -> vana pod 60 cm v původním bytovém jádru by museli být naprosto šílení.  zle


* jadro.jpg (158.28 KB, 1555x878 - prohlédnuto 2092 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Záhyna Lubomír
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 24.01.2015, 17:21 »

„geneze - koupelen“
1970 - ČSN 37 5215: „Elektrická zařízení v koupelnách, umývárnách a sprchách“. Tady byly již zóny (byly označeny jako „prostory“ označené písmeny, ne číslicemi jak je tomu nyní), byla možná montáž zásuvky ve vzdálenosti 55 cm od hrany vany (opatření bylo vyvoláno v té době užívanými typy bytových jader). Jako jediné doplňující ochranné opatření proti úrazu elektrickým proudem bylo doplňující pospojování vodivých předmětů v prostoru koupelny a jeho připojení k vodiči PEN zásuvky uvnitř koupelny (je nutno si uvědomit, že v té době tady bylo 90% instalací v TN-C). V době platnosti byly vydány tuším 2 změny, nejdůležitější bylo to o zřízení samostatného zásuvkového obvodu pro automatickou pračku.
1990 - ČSN 33 2135-1
1997 - ČSN 33 2000-7-701.
2007 - ČSN 33 2000-7-701 ed.2
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

od 05/2014 emeritní revizní technik - E2/B
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.137 sekund, 22 dotazů.