Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Aky material mam kupit na elektroinstalaciu v garazi?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Aky material mam kupit na elektroinstalaciu v garazi?  (Přečteno 18552 krát)
Zeck11
« kdy: 08.09.2010, 00:34 »

Mam privedeny kabel cyky4x6 do garaze - kabel mi odporucil elektrikar.

V garazi chcem mat 1xzasuvku 400V (pre hoblovacku 3kW),  2xzasuvku 230V, 2x nezavisle od seba spinane a umiestnene svetlo.

Co kupit? Zatial mam vsetky zasuvky (rozne, kupene pred par rokmi, ale este nepouzite),  vypinace na svetla, svetla a JEDNU SVORKOvnICU VENCEK - takuto:

Staci tato jedna svorkovnica na vsetky tie vyvody, mam kupit este jednu?

Elektrikarovi som volal, hovoril ze mam kupit tu velku svorkovnicu, vencek - to mam, ale nejak som to asi nepochopil, cez telefon to je tazko mi vysvetlovat co mam kupit, ked neviem ako to ma vyzerat. Chcel by som to este ten tyzden mat zapojene, bol by som velmi rad,  ak by ste mi poradili co mi este chyba.



* svorkovnice_sk.jpg (20.01 KB, 350x350 - prohlédnuto 714 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 08.09.2010, 07:19 »

Tak co vám chybí? Na začátku ten správný kabel pro garáž. minimum by bylo 5x6mm2 a ne 4x. Průřez navíc nedokážeme správně určit, bez znalosti délky kabelu a způsobu uložení.  Hrubé zatížení poznáme z vašeho příspěvku. Ale to by měl řešit projekt. Možná by jste se do něj měl podívat.  Smích (no, asi jej nemáte  Jsem v rozpacích )

Věnečky se dnes prakticky nepoužívají. Vypadá to na nějakého zkostnatělého kolegu (jestli vůbec pracuje v oboru). Nejlepší radu jakou vám mohu dát, vyměnte toho elektrikáře a poraďte se s někým jiným, co si to u vás osobně prohédne a navrhne to správné řešení na míru. Jistě půjde využít i většinu vámi nakoupeného materiálu, ale obávám se, že to nebude vše.  Je mnoho OSVČ, kteří vám to dodají na klíč, včetně projektu a revizní zprávy.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #2 kdy: 08.09.2010, 22:03 »

No ak je elektroinštalá cia domu ťahaná v sieťy TN-C tak kábel CYKY-J 4Bx6 može byť, ale ake má ten kábel istenie v dome v rozvádzači ?
Rozdelenie PEN na PE a N môže byt v malom podružnom rozvádzači v garáži.


Všetky ostatné veci čo sa týka skrinky,ističov,chrániča a vešekrého elektromateriá lu nechajte na elektrikárovi čo vám to bude robiť ! Samozrejme čo ma platnú 718/2002 Z.z (508/2009)  podivej

Zavolajte si elektrikára vo vašom okoli ktorý vám to bude robiť nech vám pomeria a napíše čoho a koľko treba kúpiť a ostatné nechajte na ňom !  Úsměv

V prípade problemov mi stačí napisať Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 08.09.2010, 22:53 »

Nová instalace = TN-S! Takže 4x10 nebo 5x6 Cu. Jinak zapomeňte na revizi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #4 kdy: 09.09.2010, 01:08 »

V prvom rade nepíšete o aký druh garáže sa jedná.

Ak ide o radovú výstavbu garáži kde každá bude napojená na elektrárne cez vlastné meranie el.energie tak tam je treba dodržať minimálnžý prierez vodiča PEN 16mm2-Al a 10mm2-Cu !  podivej

Ak je to garáž vo dvore rodinného domu napr! Kde ju budeťe napájať z RS v dome, tak by požadovaný káble CYKY-J 4Bx6 mohol vyhovovať s tím že v garáži je treba v RS spravit bod rozdelenia PEN na PE a N a hlavne prúdový chránič ! podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 09.09.2010, 05:14 »

Já bych to být Vámi nechal na elektrikáři, možná vám to bude schopný i s dodákou a montáží dodat za cenu, za kterou vy pouze nakoupíte materiál. (Velkoobchody bývají s cenou někde jinde, než obchodňáky typu bau...,  hyper...).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Přemek Koch
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 09.09.2010, 07:56 »

... je treba dodržať minimálnžý prierez vodiča PEN 16mm2-Al a 10mm2-Cu !  podivej ...

... tak by požadovaný káble CYKY-J 4Bx6 mohol vyhovovať s tím že v garáži je treba v RS spravit bod rozdelenia PEN ...
Asi tomu asi nerozumím.
Tak je třeba v sítích TN-C dodržovat minimální průřez vodiče PEN 10/16, nebo ne ?
Já si to představuji tak, že pokud jakýmkoliv způsobem zasahuji do instalace sítě TN-C - byť jen výměnou upáleného vedení mezi dvěmi zásuvkami jednoho okruhu - MUSÍM VŽDY použít takový kabel či vodič, aby žíla PEN měla minimálně průřez 10/16 mm2.

Je to tak, nebo ne ? Některé zdejší příspěvky ve mě totiž vyvolávají pochyby.
(Nechci tuto diskuzi směřovat jiným směrem, jen prosím o jednoduchou odpověď a zbytek si už případně dohledám)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zeck11
« Odpověď #7 kdy: 09.09.2010, 13:46 »

Je to garaz pri rodinnom dome.  V dome mam rozvadzac a od tohto miesta pojde kabel do garaze. Chcel by som vediet ci treba pouzit kabel 5x6 aj ked elektroinstala cia v mojom dome z roku 1950 je povodna (neviem nazov tn-c??).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 09.09.2010, 13:51 »

Požadavek na to, aby vodič PEN měl průřez minimálně 10mm2 Cu nebo 16mm2 Al platí od jisté doby. Co bylo postaveno dříve, to se "nechá v provozu",  co se staví nově, staví se podle norem platných v době výstavby. Takže ten průřez 10mm2 Cu určitě ANO.

Problém je v tom, že někdo dokáže použít "desítku" a připojit ji i na přívod, kde je starý rozvod třeba jen 4mm2.
Já jsem v tomto "radikál" a žiju v představě, že by se ten průřez PEN vodiče min. 10mm2 měl dotáhnout až tam, kde je stejný nebo větší! Neberu jen ten kus kabelu, co se tahá nově, ale okruh jako celek.
--------------------
TN-C je rozvod, kde je jeden vodič současně střední pracovní ( funkce N) a ochranný ( funkce PE) a je označen PEN
TN-S je rozvod, kde je oddělen střední pracovní vodič N, je modrý a samostatně je veden chranný vodič PE barvy zelená/žlutá
Kabel 5x6 - tam není vodič PEN, jsou tam vodiče N a PE a tak se požadavek na průřez odvíjí od zatížení, uložení, jištění,... Tam není výše uvedený požadavek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 09.09.2010, 14:07 »

elektroinstala cia v mojom dome z roku 1950 je povodna

Takže je určitě celá zralá na rekonstrukci. Tedy nově budované části udělejte podle stávajících norem, jinak to budete za pár let vytrhávat a dělat znova.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
IM
« Odpověď #10 kdy: 09.09.2010, 14:11 »

Tak je třeba v sítích TN-C dodržovat minimální průřez vodiče PEN 10/16, nebo ne ?
Žádný problém není černobílý. Bylo tady na to téma hodně diskuzí. Přečtěte si ČSN 33 2000-5-54, přílohu NA 19.2.
Tam se dozvíte, kdy může být PEN 6 mm2 Cu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 09.09.2010, 23:01 »

Ano, ale jen pro vedení před elektroměrem a těsně za elektroměrem, a v nejbližším možném místě má dojít k rozdělení na TN-S. Vzhledem k popisu to nebude tento případ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #12 kdy: 10.09.2010, 20:40 »

Samozrejme pokial máte možnosť vymeniť ten kábel CYKY-J 4Bx6 za CYKY-J 5Cx6 tak ho vymente !  Super!. V mieste pripojenia v domovom rozvádzači pripojte PE(zeleno-žltý) a N (svetlomodrý) na zbernicu PEN a máte garáž prichystanú poprípade na zmenu elektroinštalá cie v rodinnom dome Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
František Sichinger
*
Offline Offline



Jsou věci mezi fází a nulou


« Odpověď #13 kdy: 11.09.2010, 20:34 »

No já bych tu nediskutoval a udělal bych to jak se to dělá u nás. Udělej mi rozpočet, pak si koupím přes internet materiál a vrátíš mi DPH a v neděli mi to přijď za 150 na hodinu udělat Neřeknu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromotáže, alarmy, kamery, ovládání GSM, servis plyn kotlů, MaR pro všechny typy vytápění, tepelná čerpadla, kompenzace jalového výkonu, převíjení elektromotorů, RT E2A
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Kde sehnat mělkou krabici do lamina?
 Jaký instalační materiál bude potřeba při přibližném příkonu sporáku 9-11 kW?
 Jak mohu ušetřit na koupi chráničů?
 Použít husi krky? Či CYKY nebo CYKYLo?
 Je krabica IP54 s horším alebo lepším stupňom krytia nez IP55?
 Je rozvodnice 42M za 600Kč výhodná koupě?
 Nemá někdo tip na výrobce svorkovnic pro čerpadlo o více než 9 svornících?
 Aký typ elektromateriálu zvoliť pre montované domy?
 Je v pořádku pokud mi vnucují místo Moeller, OEZ jističe Kanlux?
 Existuje předpis nebo norma pro použití jističů a chráničů od jedné firmy?
 Může si zámečník sám vyrobit elektroměrový rozváděč ?
 Ako dlho môže byť trvale v zopnutom stave stykač C16M?
 Lze v nových elektrorozvodech použít staré, původní jističe?
 Neznáte prodejce nerezových instalacních krabic?
 Jakou rozvodnou krabici mám použít pro připojení varné desky v kuchyňské lince?
 Jaká značka přístrojů pro bytový rozvaděč je nejvhodnější v poměru výkon/cena?
 Aký typ inštalačnej trojkrabice mám použiť do drevotriesky?
 Co se dá udělat s zoxidovanou, rezavou venkovni krabicí?
 Kde zohnať typ stykača 230/16 na 3 moduly na DIN lište?
 Jsou elektrospotřebiče z bazaru bezpečné?
 Seženu někde kabel se zástrčkou a vypínačem, zakončený objímkou na žárovku?
 Jakou doporučíte podomítkovou krabici se zásuvkou pro venkovní použití?
 Jakou zásuvkovou "krabici" bych měl použít do venkovní kamenné zdi?
 Kde sehnat krytku na velkou krabici pod omítku?
 Jaké týdenní spínací hodiny rozlišují sudý a lichý týden?
 K čemu slouží relé RP70?
 Znáte nějakou krabici na podlahovou lištu?
 Jaký je rozdíl mezi proudovou ochranou a proudovým chráničem?
 Může mít AL fólie v podkroví negaivní účinky ?
 Poradíte typ krabice na zamurovanie do plota?
 K čemu slouží tato šedá vroubkatá krabice u podlahy?
 Je pojistka T315 a T3.15A totéž?
 Jaký použít typ krabice do bytového jádra?
 Je možné použít starý plechový rozvaděč pro domácí rozvody ?
 Jsou produkty XBS bezpečné a certifikované?
 Je cena 30 tisic korun za hrubý materiál u domu o 8 místnostech adekvátní ?
 Neexistuje nejaky nehorlavy kryt pres rozbocku za gaucem?
 Kolik metrů kabelu se použije při elektroinstalaci v rodinném domku?
 Jaká krabice patří pod pětipólový věneček?
 K&V TIPY# k velkoobchodním nákupům elektroinstalačního materiálu
 Jakou máte zkušenost s ETI, ETIMAT?
 Co je hlavní jistič a co je proudový chránič?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 22 dotazů.