Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Může jít přes hlavní jistič více proudu" než ve skutečnosti může?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může jít přes hlavní jistič více proudu" než ve skutečnosti může?  (Přečteno 17178 krát)
Jikle
« kdy: 04.01.2010, 15:32 »

Jistič před elektroměrem máme 15A.

V bytě jsme provedli rekonstrukci kuchyně, včetně elektriky - byly přidány 4 nové okruhy  (každý okruh je jištěn jističem 16A)
Jeden okruh pro varnou desku, jeden pro myčku a sporák, jeden pro pračku a poslední pro zásuvky u linky. Při provozu mi zatím žádný jistič "nespadl",  včetně hlavního. Naskýtá se mi otázka, zda mám provést navýšení hlavního jističe na 25A.
Zvýším tak rezervovaný příkon na 5750 watů, ze současných 3450 watů.
Je mi divné, že i při relativně větším odběru (současně zapnutá varná deska, varná konvice ...) hlavní jistič nevypnul.
Rezervovaný příkon jsem evidentně překročil.
Co je příčinou? Nesprávná funkce jističe?
Není teda zvýšení z 15 na 25A jen zbytečnost, když mi vlastně do bytu "jde více proudu" než ve skutečnosti může?


#117#  Příspěvek je v rozporu s pravidly diskusí.
#105# Ano, kromě toho je to pěkný chaos a většina se zde řešila. Vypadá to na zbastlenost doma. Sem to opravil. Zbytečnosti umazal atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #1 kdy: 04.01.2010, 17:40 »

Chybí údaj, zda je přívod 1f nebo 3f. Pak lze posuzovat výkony a proudy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jikle
« Odpověď #2 kdy: 04.01.2010, 17:59 »

Přívod je 1f
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #3 kdy: 04.01.2010, 18:12 »

Přívod je 1f
Potom nemusíte za navýšení na 25A/1f hradit žádný poplatek. Mělo to být řešeno již při rekonstrukci rozvodů v kuchyni.
To, že jistič nevypíná přetížení bych neviděl jako žádnou výhodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 04.01.2010, 18:16 »

Potom nemusíte za navýšení na 25A/1f hradit žádný poplatek. Mělo to být řešeno již při rekonstrukci rozvodů v kuchyni.
Pane Illku, nemáte pravdu, za navýšení bude poplatek hradit.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.01.2010, 18:22 »

Jistič před elektroměrem máme 15A.
Je mi divné, že i při relativně větším odběru (současně zapnutá varná deska, varná konvice ...) hlavní jistič nevypnul.
Rezervovaný příkon jsem evidentně překročil.
Co je příčinou? Nesprávná funkce jističe?

Jistič funguje správně a lze jej "přetaktovat". Pokud si vzpomenu na studentská léta a normu ČSN, která to řešila, tak z té doby vím, že tepelná spoušť jističe musela zareagovat do dvou hodin při 20% překročení jmenovité hodnoty jističe...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 04.01.2010, 18:33 »

Pokud máte starý černý bakelitový typ jističe, tak to jsou kusy, které mají svoji muzeální hodnotu a jejich proudové vybavení je nevyzpytatelné,  i bez přetaktování,  jak se to mnohdy dělalo  Mrknutí
Dřív nebo později Vám stejně odejde a budete řešit akutní výměnu, zpravidla to bývá tak na Štědrý večer ve 20,00 nebo kterýkoliv státní svátek, a pak všichni nadávají,  že nemohou nikoho sehnat  Úsměv
Pokud Vám záleží na spolehlivosti dodávky energie, neviděl bych to nějak dramaticky, za navýšení z 1x15A na 1x25A zaplatíte distributorovi 2000 Kč,  a výměna jističe nebude také žádná horentní suma.
Ostatně u auta asi také měníte brzdové součásti dřív, než narazíte do zdi, ne?  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 04.01.2010, 19:58 »

asi tak... a většina kutilů to vyřeší klemou..... která tam pak zůstává na věky věků....  běs...

navíc se dnes pro náhradu starších jističů dnešními na din prodává za pár korun šikovný "retrokit" kterým bez úprav rozvaděče namontujete nový jistič Din - a vzhled neutrpí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
IM
« Odpověď #8 kdy: 05.01.2010, 00:55 »

Pane Illku, nemáte pravdu, za navýšení bude poplatek hradit.
Ano, omlouvám se, byl to omyl, nějak jsem si to spletl s paušální platbou za 1f. do 25A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jikle
« Odpověď #9 kdy: 05.01.2010, 09:49 »

... všem za odpovědi. Rozhodl jsem se navýšit rezervovaný příkon - tzn. zvýšit jistič na 25A. Škoda tolika administrativy, schvalování ... holt byrokracie musí být (bohužel).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.037 sekund, 23 dotazů.