Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Jak zábránit kolísání napětí v chatě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zábránit kolísání napětí v chatě?  (Přečteno 3828 krát)
René Likavčan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 28.07.2023, 18:25 »

Naše chata je připojena na jedné fázi k rozvaděči podvojné soustavy, (1x230V/ 25A) jen s jedním nulovým vodičem bez zemnění. Další dvě fáze používají soused 1 (230V/10A) a soused 2 (230V/10A) také s absencí zemnění. Ten první dále přeprodává třem dalším přes svoje odečtové hodiny a druhý přeprodává také jednomu dalšímu.
(Vedeno 3,5CYKY bez chráničky v zemi desítky metrů!)

Na mé instalaci dochází k velkému kolísání napětí a odcházejí spotřebiče jako kávovar, mikrovlnka, nabíječky a tv to čeká asi taky. Mám přepěťovou ochranu svedenou do zemnících tyčí, nadproudovou ochranu,  ale stelně to není dobré! Zřejmě se vrací přes nulu z rozvaděče?

Prosím o radu co dělat, popřípadě jestli se mám obrátit na PRE distribuci. Ale to by byl konec sousedských vsztahů?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 28.07.2023, 20:51 »

Sorry, ale nerozumím výrazu podvojná síť
Ono to podle popisu vypadá spíše jako nějaká "podvodná"


Bez měření se toho na dálku moc nezjistí.
Minimum je změřit impedanci sítě a napětí naprázdno a pak při různém zatížení u vás ale i u ostatních odběratelů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 28.07.2023, 21:11 »

Vidím to jako klasický chatařský bastl. A ten přeprodej, to je fakt dobrý vtip! :-) Nadproudová ochrana je asi jistič i když někde tím myslí chránič. CYKY 3,5 neexistuje, myslel asi 2,5mm2. A popisem vedení tomu dal jasný punc. Tam musí někdo rozumný přijít, vytrhat to a udělat správně. Takový slepenec jsem viděl ... ale to sem nepatří.

K čemu sousedské vztahy, když jde o život?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 28.07.2023, 21:31 »

Podla vsetkeho je to katastrofalne sprasene a kdesi vam plave PEN voci skutocnej zemi, co sposobuje prepatia. Energetika v tom bude nevinne a neodporucam ju volat, ked zistia ten "preprodej",  nadseni nebudu.
Ako presne je to sprasene sa z vasho chaotickeho popisu zistit neda, pre pobavenie mozete nafotit odkrytovane rozvadzace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 28.07.2023, 22:22 »

Po dobrých sousedských vztazích bude hned po té, co někomu z nich shoří chata.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
René Likavčan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 28.07.2023, 22:34 »

Rád bych to vyfotil ale to mi sousedé nedovolí a v zemi je to už asi 30 let. Prostě jsem se připojil před pár lety na původní sloupek (jedna volná fáze),ale musel jsem nechat udělat nový rozvaděč PRE s revízí a vedení s dostatečným průměrem na 40m. Já mám 1x25 A sám a oni na dvou původních fázích 10 A a 10 A jsou připojeni (čtyři) a (dvě) chatky celkem 6 míst.
Moje vedení je průměrem 6 mm a jejich vedení je asi těch 2,5mm.
Předloni schořel nulák v přívodu ve sloupku a to při jeho opravě PRE vyměnili i kulaté pojistky za nožovky.
A protože zde není zem  nechal jsem si k chatě zabudovat 2x zemnící tyče 1,5m a svod v pojistkové liště k zemi. (+ chránič přepětí 280V AC).
Ale nepomohlo to moc a fakt nechci kupovat pořád nové spotřebiče ??
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
555
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 29.07.2023, 02:08 »

Jak jste sám již zmínil: Předloni schořel nulák v přívodu ve sloupku
jak bylo zmíněno:
Po dobrých sousedských vztazích bude hned po té, co někomu z nich shoří chata.
máte k tomu dost blízko,pozvěte si někoho s patřičným vzděláním, aby  vám instalaci nejen zkontroloval, ale i navrhl na místě jak situaci řešit.
Zdravý a život máte jen jeden(to platí i pro vaše příbuzné a návštěvy u vás),  sousedů máte více a všem se nezavděčíte angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 29.07.2023, 07:25 »

Rád bych to vyfotil ale to mi sousedé nedovolí a v zemi je to už asi 30 let. Prostě jsem se připojil před pár lety na původní sloupek (jedna volná fáze),ale musel jsem nechat udělat nový rozvaděč PRE s revízí a vedení s dostatečným průměrem na 40m. Já mám 1x25 A sám a oni na dvou původních fázích 10 A a 10 A jsou připojeni (čtyři) a (dvě) chatky celkem 6 míst.
Moje vedení je průměrem 6 mm a jejich vedení je asi těch 2,5mm.
Předloni schořel nulák v přívodu ve sloupku a to při jeho opravě PRE vyměnili i kulaté pojistky za nožovky.
A protože zde není zem  nechal jsem si k chatě zabudovat 2x zemnící tyče 1,5m a svod v pojistkové liště k zemi. (+ chránič přepětí 280V AC).
Ale nepomohlo to moc a fakt nechci kupovat pořád nové spotřebiče ?
 
Podle toho vyjadřování je jasné, že o té problematice vůbec nic nevíte. Žádný chránič přepětí neexistuje a ochrana proti přepětí v tomto chaosu nic nezachrání. tvrdit v chatkové oblasti, že tam není zem je úsměvné. Pokud by to tvrdil člověk uprostřed betonového velkoměsta, bych chápal. Přizemnění bodu rozdělení není tak finančně náročné. Pozvěte k sobě na chatu některého z místních diskutujících, myslím obídek, tančící černošky a tak. :-) On to zkoukne a nasměruje vás správně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 29.07.2023, 09:52 »

Klasika v chatových oblastech. Původní instalace včetně napájení ze vsi, je dimenzovaná na žárovku, rádio a případně malou vodárnu a do pračky se voda ohřívala na kamnech, při vaření oběda.
Moderní lufťák chce komfort, takže myčky, pračky, bojlery, průtokáče...
A pak tu síť s impedancí kolem 2 ohmů rozhoupe i vánočníma blikátkama v okně.
Pro začátek změřit Zs v HDS a na vstupu do objektu. Pak se snadno určí, jestli je to vlastnost, nebo závada. Jak daleko je osada od trafa?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 31.07.2023, 09:49 »


Na mé instalaci dochází k velkému kolísání napětí a odcházejí spotřebiče jako kávovar, mikrovlnka, nabíječky a tv to čeká asi taky. Mám přepěťovou ochranu svedenou do zemnících tyčí, nadproudovou ochranu,   ale stelně to není dobré!


Pozvite si dobrého revízneho technika s meracou technikou.

Kolísaniu napätia asi nezabránite. Čiastočne sa môžete ochrániť vybudovaním kvalitného uzemnenia pri vašej chate a jeho pripojením k vodiču PEN (pre vás - nulák)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 31.07.2023, 10:24 »

Pozvite si dobrého revízneho technika s meracou technikou.

Kolísaniu napätia asi nezabránite. Čiastočne sa môžete ochrániť vybudovaním kvalitného uzemnenia pri vašej chate a jeho pripojením k vodiču PEN (pre vás - nulák)
Jj.,  jenže jedno uzemněni nebude stačit, místní chataři takto pokládali pásek mezi chatama, v podstatě paralelní PEN v délce dobrý km.
Stav se radikálně zlepšil.

Situace jinak vyřešit nešla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 31.07.2023, 12:42 »

Stav sa nezlepšil. Iba z pohľadu laického RT. To ,  že niekto urobí z polovice Zs pripojením uzemneia po celej dĺžke vednie Zs 0,4x pôvodná ,  situáciu nezlepší, len zakamufluje. Za tie prachy mohli vyriešiť celý zlý stav pokládkou normálneho vedenia. Pvbý blbý spoj hocikde a odbečia to všetci, ak to prežijú
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 31.07.2023, 12:43 »

...Prvý blbý ... oprava
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 31.07.2023, 13:30 »

Stav sa nezlepšil. Iba z pohľadu laického RT. To ,   že niekto urobí z polovice Zs pripojením uzemneia po celej dĺžke vednie Zs 0,4x pôvodná ,   situáciu nezlepší, len zakamufluje. Za tie prachy mohli vyriešiť celý zlý stav pokládkou normálneho vedenia. Pvbý blbý spoj hocikde a odbečia to všetci, ak to prežijú
13 majitelů chatek, páteřní vedení mezi EM všech a ničí (90 leta, s distributorem dohodnuto vše na hubu v osmdesátkách)
Technický ráz problému přechází mnoha procenty do vztahové a finanční roviny majitelů.
Ten pásek byl maximum na čem se shodli.
Ještě prosím o vysvětlení vašeho názoru "jeden spoj uhnije a je vše v háji).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 31.07.2023, 15:50 »

Zákazník má nárok na určité standardy v kvalitě dodávky el.en.
Zkuste optarně pohovořit s distributorem na toto téma.
https://www.eru.cz/jak-je-stanovena-pozadovana-kvalita-dodavek-jak-uplatnim-nahrady-za-jeji-nedodrzeni
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 31.07.2023, 15:56 »

Citace
Kolísaniu napätia asi nezabránite. Čiastočne sa môžete ochrániť vybudovaním kvalitného uzemnenia pri vašej chate a jeho pripojením k vodiču PEN (pre vás - nulák)

Jako pro laika je toto základní řešení Vašeho problému spolu s průřezem vodiče....! Jinak se poohlédněte po odborníkovi elektro!! Afro
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 31.07.2023, 16:03 »

Zákazník má nárok na určité standardy v kvalitě dodávky el.en.
Zkuste optarně pohovořit s distributorem na toto téma.
https://www.eru.cz/jak-je-stanovena-pozadovana-kvalita-dodavek-jak-uplatnim-nahrady-za-jeji-nedodrzeni
To je sice pravda, ovšem platí to pouze do místa majetkového rozhraní. A protože neznáme podrobnosti, nějak tuším, že kdesi na kraji bude HDS, či RISka distributora a zbytek bude instalace.
Běžný stav v chatách. Z pochopitelných důvodů distributor přebral instalaci mezi chatami jen výjímečně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 31.07.2023, 17:32 »

Jakmile je někde fakturační elměr distributora, tak za ním už je vše majitelů chatek a musejí se starat sami!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 22 dotazů.