Martin Kurka
Offline
Projektant automatizace a strojů
|
|
« Odpověď #1 kdy: 21.12.2018, 00:50 » |
|
Teda na zodpovězení Vaší otázky by odpovídající potřeboval křišťálovou kouli. Ten motor pohání míchadlo, čerpadlo, šnek či co? A představu o motoru máte asynchronní, stejnosměrný, krokový...? A to je laboratorní úloha s decilitrem tuhnoucí kapaliny, nebo výrobní technologie s 10-ti kubíkovou nádrží?? A jak z té ztuhlotiny budete dostávat míchadlo či co ven? Zpětným chodem šroubu, nebo vymlácením kladivem a majzlíkem, odtěžením bagrem či roztavením či jinak?
Pokud je to nějaký laboratorní testík s šroubovým míchadlem, stačí na to DC motorek napájený z laboratorního zdroje s obdélníkovou charakteristik ou. Proud DC motorem je úměrný momentu na hřídeli, napětí na kotvě otáčkám.
Nastavíte napětí na laboratorním zdroji takové, aby se motor otáčel zvolenou rychlostí. Omezující (MAX) proud zdroje nastavíte s rezervou vyšší, než je prod motorem v neztuhlé kapalině. Jakmile kapalina začne tuhnout, motorek na stejné otáčky potřebuje vyšší proud. Když narazí na omezení dané max. proudem zdroje začne klesat napětí na svorkách zdroje až skoro k nule (to se motorek zastaví). Napětí na kotvě sleduje totiž otáčky DC motoru. Voltmetr, nebo "registrační voltmetr", či vstup řídícího / měřicího systému ukazuje okamžik zastavení. Pokud máte na vstupu měření něco jako komparátor, můžete si nastavit tuto hranici podle potřeby a budete mít slušnou opakovatelnost .
Co se týče zaseknutí motoru v nulových otáčkách. je-li nastavený max. proud zdroje pod max. štítkovým proudem DC motorku, nevadí motorku ani nekolika málo minutové zastavení, je-li mezní proud zdroje pod polovinou štítkového proudu DC motorku, vydrží většinou motorek i trvalé stání (1/4 tepelné ztráty ve vinutí by se měly uchladit i radiací bez ventilace dělané točením kotvy).
|