Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Doslechli jste se, že TNK označila normu o aktivních hromosvodech za neplatnou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 ... 13 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Doslechli jste se, že TNK označila normu o aktivních hromosvodech za neplatnou?  (Přečteno 141693 krát)
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #90 kdy: 24.10.2011, 22:57 »

Ano, ale národní norma může být nadřazená nad Evropskou, nebo se mýlím?
Ta to zatím neakceptuje, či ano?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #91 kdy: 24.10.2011, 23:00 »

Mě tohle bylo právníkem vysvětleno tak, že pokud neexistuje evropská norma, ani národní norma, tak je třeba použít normu výrobce, která na výrobek platí. To prý platí vnitřně pro členy EU a výrobky členů EU. Nejsem právník, ale zní to docela logicky, bylo by zvláštní, kdyby jedno a to samé zařízení bylo pro jednoho člena bezpečné a pro druhého člena nebezpečné.

To je omyl a logiku v tom nehledejme. Typickým příkladem toho jsou zásuvky typ Schuko.
A asi nebude náhodou, že ani EN 62305-X se o nějakých ESE nezmiňují. Stejně tak jako o hromničkách, zaříkávání a modlitbách.
A to ani v Národních doplňcích, které se v ČSN EN 62305-1 ani v ed.2 nevyskytuji. Proč asi ?  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #92 kdy: 24.10.2011, 23:04 »

Ano, ale národní norma může být nadřazená nad Evropskou, nebo se mýlím?

To určitě ne!  pozor
Národní norma nemůže být v rozporu s evropskou ani mezinárodní, tudíž jim nemůže být ani nadřazená. To by systém CEN, CENELEC, ISO a IEC nemohl vůbec fungovat.  nenene

Citace opět ze stránek UNMZ :
Citace
•Česká republika má povinnost (stejně jako všichni ostatní členové Evropské unie bez ohledu na velikost a vyspělost národních ekonomik) převzít zpravidla do šesti měsíců do své národní soustavy ČSN všechny normy evropské.
•V současné době je soustava českých technických norem v naprostém souladu se soustavou norem evropských. To znamená, že veškeré evropské normy jsou průběžně přejímány do národní soustavy při současném zrušení těch národních norem nebo jejích částí, které jsou s přejímanými evropskými normami v rozporu. Tento proces plynule pokračuje tak, jak jsou zpracovávány a schvalovány nové evropské normy.
•České republika (stejně jako všechny státy) nemá povinnost převzít mezinárodní normy. Převzetí mezinárodních norem do soustavy norem ČSN se řídí národními potřebami.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #93 kdy: 24.10.2011, 23:57 »

Jéééé takže všichni elektrikáři mohou montovat v zahraničí, absolutně bez problémů a přezkušování. Škleb
Další debata by mohla obsahovat: Schuko zásuvky, vodič N na levé straně zásuvky atp...
Jsou určité národní standarty v instalaci, nebudeme tady snad zavádět standarty z Balkánu a jiné zvrhlosti - jsou také v EU... angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #94 kdy: 25.10.2011, 00:17 »

A proč by montéři nemohli dělat v zahraničí? Ostatně mnozí tak už učinili.
Jestliže jim tamní politici nebudou administrativn ě blokovat trh práce, tak z hlediska odbornosti jim nic nebrání. Nějakým přezkušováním se normy asi nezabývají.  nenene

Co se týká Schuko, tak to je v ČR dávno vyřešeno (viz nedávná diskuse) a vodič N na lévé straně zásuvky je za určitých podmínek v ČR možný.  piskaci

Balkánské zvyklosti si tady zavádět nebudeme, pakliže by nebyly převzaty do systému EN nebo IEC.
To spíš balkáňané budou muset převzít EN soustavu tak, jak jsme to museli udělat i zde.  Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #95 kdy: 25.10.2011, 07:49 »


Co se týká Schuko, tak to je v ČR dávno vyřešeno (viz nedávná diskuse) a vodič N na lévé straně zásuvky je za určitých podmínek v ČR možný.  piskaci


Ano základní podmínkou je účast montéra osla.
Neberu v potaz naprosto speciální případy, kdy může být přítomnost fáze vpravo výhodou - zatím mě nic nenapadá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #96 kdy: 25.10.2011, 07:59 »

...Co se týká Schuko, tak to je v ČR dávno vyřešeno (viz nedávná diskuse) a vodič N na lévé straně zásuvky je za určitých podmínek v ČR možný.  piskaci
...
Já se snažím číst normy "až do konce".
On se tak někdy člověk v základní "převzaté" normě něco dočte a na konci v národním doplňku se dozví, že se to v ČR nebude používat, např. vodič PEN s modrou izolací a zelenožlutým označením konce, nebo modrý vodič pro fázi,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #97 kdy: 25.10.2011, 08:54 »

Ano pracovat tam může, jenže podle jejich norem a jejich odlišností, které musí respektovat. Ale naše 50 asi nebude platná na jejich území, právě pro odlišnosti. Třeba v UK musí mít certifikát opravňující k samostatné montáží el. zařízení, pokud se chce živit jako živnostník. Jako obyčejný makáč je to trochu jiné asi jako tady ukrajinci. Někdo ho musí najmout a ručit za jeho práci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #98 kdy: 25.10.2011, 09:32 »

Nějak tady postrádám jakoukoliv stopu po doslechu,kampak nám zmizela nebo má zpoždění ? Nebo to bylo spíše přání někoho ?
Podotýkám,že nejsem zastánce ani propagátorem aktitivních hromosvodů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #99 kdy: 25.10.2011, 09:36 »

Nějak tady postrádám jakoukoliv stopu po doslechu,kampak nám zmizela nebo má zpoždění ? Nebo to bylo spíše přání někoho ?
Podotýkám,že nejsem zastánce ani propagátorem aktitivních hromosvodů.

Co je to stopa doslechu?
Zkuste to rici cesky prosim.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #100 kdy: 25.10.2011, 10:34 »

Doslechli jste se, že TNK označila normu o aktivních hromosvodech za neplatnou?

U nás tamtamy pracují někdy až moc rychle.
Ještě jsem nezjistil další podrobnosti.
Víte o tom, někdo více?
Vycházel jsem z Vámi uvedené věty : U nás tamtamy pracují někdy až moc rychle.

Nic víc a nic méně .
Předpokládal jsem,že jste k uvedení této věty měl nějaký důvod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #101 kdy: 25.10.2011, 11:23 »

Jako příklad můžete vzít mnohými zatracovaná zrcadla se svítidlem a zásuvkou nad umyvadlo, výrobce to jako výrobek určil do umývacího prostoru tak to tam být může i když normální smrtelník tam zásuvku dát nemůže a příkladů by se našlo víc.
To není příklad, který by se dal zobecnit, protože je to přímo uvedeno v ČSN 332000-7-701ed.2 čl 701.55. Tady je to jasné a konkrétní, platící pro jednu konkrétní situaci. Ale mě zajímal konkrétní čl. normy či paragraf, který by obecně nadřazoval návod výrobce na normy.
A ikdyby jsme si vzali příklad z těch koupelen, tak by v platné normě na ochranu před bleskem musel být podobný konkrétní odkaz na situaci při použití aktivního hromosvodu. A ten tam pokud vím není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #102 kdy: 25.10.2011, 12:13 »

Vycházel jsem z vámi uvedené věty : U nás tamtamy pracují někdy až moc rychle.

Nic víc a nic méně .
Předpokládal jsem,že jste k uvedení této věty měl nějaký důvod.

Samozrejme,  ze jsem duvod mel. Veci ktere delam bezduvodu je opravdu malo.
Pokud mi tri (pro mne dulezite osoby) sdeli tuto informaci, povazuji to za logicke konzultovat s ostatnimi.
Asi jste chtel vedet neco vic, ze?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #103 kdy: 25.10.2011, 12:34 »

Samozrejme,  ze jsem duvod mel. Veci ktere delam bezduvodu je opravdu malo.
Pokud mi tri (pro mne dulezite osoby) sdeli tuto informaci, povazuji to za logicke konzultovat s ostatnimi.
Asi jste chtel vedet neco vic, ze?
ANO.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #104 kdy: 25.10.2011, 13:35 »

Diskuse se značně odklonila od původního tématu (bylo, bude, či nebude vydáno stanovisko TNK),  tak snad nebude moc vadit když přidám věc, která s tématem souvisí zdánlivě jen nepřímo, ale osobně si myslím, že je jádrem problému, je kvalita revizních techniků a jejich kontrola. Dokud se budou dávat razítka na cokoli si zákazník přeje, tak mohou být stanoviska kohokoli jakákoli a nic se nezmění, nebo se přinejlepším změní jen v ojedinělých případech, kdy si to budou přát obě strany, t.j. i zákazník. Něco pro odlehčení. Na fotografii je připojení svodu k jímači ESE, které človek, tvrdící že je revizním technikem označil za zcela vyhovující a byl značně pohoršený, když jsem trval na tom, že svod musí být připojený k tyči jímače, nikoli jen trubce ve které je jímač upevněn. (Argumentace "Vždyť ten šroub co drží jímač je dotažen na krev, tam nebude žádný přechodový odpor"). Co na to zdejší revizáci? Měl pravdu?


* P1190009.jpg (207.19 KB, 392x941 - prohlédnuto 444 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #105 kdy: 25.10.2011, 13:39 »

ANO.

OK
az se vyjadrite konkretne, zkusim konkretne odpovedet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Pavel Hr
« Odpověď #106 kdy: 25.10.2011, 13:55 »

Z diskuse jsem postřehl že hlavním argumentem proti uznávání "revizních zpráv" na aktiváky je (celkem logicky) fakt, že revizní technik má osvědčení a zkoušky jen ze znalosti ČSN ... nemůže tedy svým razítkem potvrzovat "revize" podle FR norem.
Zajímalo by mne co v situaci, kdyby si udělal francouzskou zkoušku ze znalosti FR norem (nebo jen té jedné)? pokud vím, je taková možnost - samozřejmě to vyžaduje znalost francouzštiny, neb pojídači žab jiný jazyk nechtějí používat.
Problematiku že AH jsou jen neúčinné hračky na tahání peněz z investorů (s čímž souhlasím) nechávám stranou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #107 kdy: 25.10.2011, 13:58 »

Samozrejme,  ze jsem duvod mel. Veci ktere delam bezduvodu je opravdu malo.
Pokud mi tri (pro mne dulezite osoby) sdeli tuto informaci, povazuji to za logicke konzultovat s ostatnimi.
Asi jste chtel vedet neco vic, ze?
Ano chci vědět víc,tedy pokud to nemá být utajeno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 ... 13 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Aktivní hromosvod velký podvod?
 Je nutne zemnit kovove predmety, napr antenu na strese domu, pokud je tato ochranena aktivnim hromosvodem?
 Jak (a podle čeho) revidovat aktivní hromosvod?
 Proč a kdy aktivní hromosvod?
 Poradíte dodavatele ESE?
 Jak funguje aktivní jímač?
 Blesk se omluvil aktivnímu hromosvodu a udeřil!
 Proč chtít ještě aktivní bleskosvod, když má již přepěťovky?
 Aktivní hromosvod a aquapark,je to v souladu?
 Co si myslíte o aktivních bleskosvodech?
 Kdo zná vyjímku č.94-12 Úřadu pro normalizaci a státní zkušebnictví?
 Viem mi niekto poradiť s aktívnym bleskozvodom?
 Je ERITECH® SYSTEM 3000 DYNASPHERE aktivný bleskozvod?
 Dle čeho provádět revizi na aktivní bleskosvod?
 Jakou má váhu "oficiální" vyjádření Indelec ohledně aktivních (ESE) jímačů?
 Je schopný aktívny bleskozvod chrániť pri odpore uzemnovača 15 Ohm?
 Jak periodicky revidovat aktivák?
 Kdo ví jak pracuje zařízení aktivní hromosvod?
 Kdo podpoří tvrzení Petra Chrpy o aktivních hromosvodech?
 Potěmkinův hromosvod
 Jaká se používá jednotka pro vstřícný výboj?
 Jaký má vliv aktivní hromosvod na životní prostředí?
 Zajímalo by vás, na základě čeho uvádí TIČR do provozu aktivní jímače?
 Slyšeli jste o chystaném zrušení normy na jímače ESE?
 Bleskosvod Pulsar systém se včasnou emisí výboje
 Co říkáte na srovnání typů hromosvodů světovými vědci? Vymýšlí si?
 Má zákazník právo na předvedení výrobku?
 Jaká je cenová úroveň hlavice aktivního hromosvodu?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Skončily ESE v ČR tímto sdělením nebo ne?
 Nastává v ČR konečně soumrak nad ESE?
 Jak provozovatel zjistí, že jeho jímač ESE není po zásahu už jen Franklin?
 Elektrokaps - Přepětí a hromosvod
 Neporučíme bleskům, dešti?! (1.)
 Kto poradí ohľadom aktívneho bleskozvodu, ktorý ma chrániť FV elektráreň?
 Má Jan Hájek o aktivních hromosvodech pravdu nebo konspiruje?
 Jak byste řešili konflikt mezi řešením ESE a požadavku EN 62 305 vy?
 Jak řešíte vnitřní ochranu v souladu s aktivním hromosvodem vy?
 Jak funguje Tester Indelec?
 Aká je dostatočná vzdialenosť podľa STN 34 1398?
 Objevil jsem dvojitě aktivní hromosvod nebo je to něco jiného?
 DEHN: Aktivní hromosvod ESE versus soudní znalec
 Čeští vědci o otázce aktivního hromosvodu ESE
 Modelování činnosti aktivního hromosvodu
 Je ve Francii legální aktivní hromosvod?
 Jak revidovat aktivní hromosvod?
 Co má dělat zaměstnanec, když najednou musí nabízet aktivní hromosvody?
 Co byste vzkázali revizákovi o aktivním hromosvodu vy?
 Jak si legislativně vyložit aktivní hromosvod na letištní hale?
 Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?
 Jak je to ve skutečnosti v ČR s ochranou pomocí aktivních jímačů?
 Víte, že koeficienty z 62305 nejsou pro jímače ESE pro výpočet rizika ničím podloženy?
 Je možný jeden svod na dva objekty víceposchoďových budov v Praze?
 Proč aktivnímu hromosvodu stačí jen 1 nebo 2 svody oproti klasickému provedení ?
 Jímače ESE, tzv. aktivní hromosvody dostaly na Slovensku smrtící úder!
 Nemá někdo zájem o veřejnou zakázku instalace ESE?
 Byli jste také osloveni WAT Franklinplus?
 Je v pořádku instalace aktivního jímače na objektu zařazeného do LPS II?
 Bezpečnost hromosvodu podle platné legislativy ČR ...
 Jakou váhu má francouzská norma na aktivní hromosvody v EU?
 Víte o tom, že EU nutí ČR, aby akceptovala aktivní hromosvody (ESE)?
 Co myslíte, jaký postoj má německý úředník vůči aktivním hromosvodům?
 Co vše předcházelo zrušení STN 34 1398 pro ESE?
 Mají aktivní jímače skutečně tak velký ochranný prostor?
 Proč by nemohl aktivní hromosvod chránit plynové zařízení?
 Jak to, že má regulační stanice plynu jeden jímač a svod?
 Co asi mohl změnit zákon 250/21Sb. ve vztahu k instalaci ESE?
 Jak firmě argumentovat proti použití francouzské normy při instalaci ESE?
 Pojišťovny s aktivními hromosvody počítají! Jen ...

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.037 sekund, 22 dotazů.