Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Akým spôsobom mám vyriešiť prechod z 2vodičovej na 3vodičovú sieť ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Akým spôsobom mám vyriešiť prechod z 2vodičovej na 3vodičovú sieť ?  (Přečteno 32100 krát)
Radovan Ovečka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.01.2006, 20:34 »

Po úprave bytového jadra chcem urobiť zmeny pre zásuvky do kúpeľne ( práčka ) a kuchyne ( ele. sporák ). Byt má prívod L+PEN a ako mám vyriešiť prechod na L+N+PE? Budem osádzať i nový bytový rozvadzač.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #1 kdy: 06.01.2006, 21:24 »

Vše v novém bytovém rozvaděči. V těchto případech dávám staré obvody (částí bytu, které se nerekonstruova ly) na třeba první 4 jističe, dále pokračuji třeba sporák, zásuvky kuchyň, zás.myčka, proudový chránič, za něj zásuvka pračka, zásuvka koupelna, světlo koupelna +WC. (světlo v koupelně dávám přes chránič také i když to ČSN vždy přímo nevyžaduje).
Jinak dle ČSN se místem rozdělení sítě TN-C (L+PEN)na TN-C-S (L+N+PE)může stát jenom rozvaděč, nikoli rozbočná krabice.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 07.01.2006, 11:29 »

To: Karvánek
K Vaší poslední větě:
Jinak dle ČSN se místem rozdělení sítě TN-C (L+PEN)na TN-C-S (L+N+PE)může stát jenom rozvaděč, nikoli rozbočná krabice.

Moje poznámka:
A proč ne? Třeba u napojení další zásuvky ze stáv. rozvodu ...  Dle které ČSN?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #3 kdy: 07.01.2006, 13:14 »

TO: Sedlmajer> Protože není možné sčítat jablíčka s hruštičkama. Pokud rozšiřuji stávající obvod TN-C o jednu zásuvku zachovávám dále síť TN-C.
Pokud použiji pro hlavní přívod síť TN-C s vodičem pr.10mm a dále budu snižovat průřez tak to mohu udělat jedině snížením jištění a to mohu realizovat jedině v rozvaděči. I tak mám na podporu svého tvrzení oporu v ČSN 332000-5-54/546.2.3 "...V bodě rozdělení musí pro připojení ochranných a středních vodičů být samostatné svorky nebo přípojnice. ..."
V nových normách se počítá pouze s rozdělováním viz pvýše, nikoli d "dobastlováním jedné zásuvky".
Je tedy jasné, že do KU68 se mi k zásuvce žádné samostatné přípojnice asi nevejdou a normotvůrci s českou lidovou tvořivostí prostě ani nepočítali.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 07.01.2006, 15:20 »

To: pan Karvánek
Můžete popsat co poruším, když k zásuvce, která má přívod AYKY 2 x 4 mm2 ve staré instalaci TN-C, připojím další, kabelem CYKY 3 x 2,5 mm2 ze samostatných párových svorek původní zásuvky a vytvořím tak síť TN-S?
Pokud snad nebudu žádat příliš, tak bych chtěl odpověď bez jablíček a hruštiček, ale jasnou právnickou odpověď tj, který zákon případně §.
Děkuji předem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 07.01.2006, 15:33 »

To: Karvánek
Nechci polemizovat za každou cenu, ale vážně nemohu z krabice z TNC, pokračovat (použiji Wago sv.)třívodičem v TN-S ? Např. ABB dodává zásuvku s vestavěným pr. chráničem, ze kterého lze napojit další zásuvku, samozřejmě třívodičem. Co Vy na to?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 08.01.2006, 01:10 »

TO: Fuksa, Sedlmajer > HM, co já na to? že tak jak jsem výše uvedl to mám zafixováno již řadu let a ve svém okolí jsem se ještě nesetkal s Vámi uváděným způsobem napojení další zásuvky. Momentálně nevím z hlavy další podpůrný článek z ČSN, pokusím se něco časem dohledat, možná i další revizáci přispějí svým názorem.
Jinak i pokud bych podporu v ČSN nenalezl, pokládám osobně takové napojování a vylepšování stávající instalace dokonce ne za míchání jablíček s hruštičkama, ale za pěknou prasárnu. Navíc mi není vůbec jasné jakou výhodu, třeba z hlediska zvýšené bezpečnosti by mi mělo přinést, že poslední zásuvku budu mít v síti TN-S? Akorát vnesu do stávajícího systému sítě bytu zmatek, člověk který otevře poslední zásuvku si může mylně myslet, že celý obvod je již TN-S. Prostě v tom ani selským rozumem neshledávám žádnou výhodu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 08.01.2006, 01:15 »

Pokračování za zásuvkovým chráničem však beru na milost. Rozdělení sítě je provedeno v přístroji, který k tomu je od výrobce uzpůsoben a ostatně je to i v souladu s ČSN neb za místem rozdělení se již nesmí nikdy spojit. Rozdělení pro potřebu chrániče má své opodstatnění.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Hasala
« Odpověď #8 kdy: 08.01.2006, 13:25 »

Podle mého názoru, pokud dojde k rozšíření TN-C elektroinstala ce, např. o další zásuvku, je podle mě lepší provést rozdělení na TN-S i v odbočné krabici, než dále pokračovat TN-C, v tom nevidím žádný přínos. Rozhodně to nemůže situaci zhoršit. Připravit tři vodiče a potom zapojit jen dva je podle mě nelogické. Často se dělá rekonstrukce elektroinstala ce postupně, po místnostech, mnohdy s odstupem několika let. Konečný verdikt je vždy na RT, osobně s tímto problém nemám. ČSN 332000-5-54 je určena pro nové instalace, různé úpravy a dodatečné rozšiřování je přece jen něco jiného.
Případných odpůrců bych se rád zeptal, v čem se by se situace zhoršila oproti "čisté" TN-C.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 08.01.2006, 13:43 »

To: Karvánek
S prominutím, dovolím si s Vámi nesouhlasit. Co není zakázáno, je dovoleno.
Nebo mám použít i Al vodiče, abych nezpůsobil zmatek? A čím prosím poruším bezpečnost?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Školník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 08.01.2006, 14:25 »

Já se také stotožňuji s panem Hasalou a tak to také dělám. Ještě žádný revizák na toto zapojení neměl výhrady.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 08.01.2006, 14:47 »

To: pan Karvánek
Nehledejte v tom něco selským rozumem, nebo zvýšení bezpečnosti (ikdyž polemika na rozdílnost bezpečnosti sítě TN-C a TN-S nikdy neskončí),  ale pouze to, že pokud dnes rozšiřuji instalaci o jednu zásuvku nebo místnost, platí na tuto novou část již dnes platné normy. Mám na mysli ČSN 33200-5-54, která mi říká, že pokud bych chtěl tuto zásuvku připojit dvouvodičově tj pokračovat v soustavě TN-C, musel bych vodič PEN provést v průřezu 10mm2 a ten do žádné zásuvky (230/16) nevejde.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #12 kdy: 08.01.2006, 23:31 »

Momentálně jsem v časovém presu a tudíž nemám kdy hledat v normách a formulovat názor, vyjádřím se časem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Radovan Ovečka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 09.01.2006, 21:57 »

Dakujem vám páni za Vaše názory a za objasnenie niektorých detailov!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #14 kdy: 09.01.2006, 22:53 »

Tak odpověď pro všechny, kteří zastávají názor, že při přidání další zásuvky do stávající sítě TN-C je vhodné přejít na síť TN-S.
Je pravda, že jednoznačnou odpověď jsem v ČSN nenašel a proto se opět uchýlím k selskému rozumu a logice věci.
Jsem přesvědčen, že zapojením i modrého drátu N+PE na jednu poslední zásuvku v místnosti nezískám o nic lepší bezpečnost, než použitím 2 drátů PEN. Protože budu přecházet ze sítě TN-C na TN-S musím dodržet " ČSN 332000-5-54/546.2.3 "...V bodě rozdělení musí pro připojení ochranných a středních vodičů být samostatné svorky nebo přípojnice. ..." ". To samo o sobě se nedá na jedné zásuvce realizovat. Jedině přidáním svorkovnic do krabice pod zásuvku. Přijde mi to poněkud nepohodlné.
Dále uvažuji když jsem nic nezískal co jsem ztratil. Ztratil jsem přehlednost systému. Je-li celý byt v soustavě TN-C a jen jedna zásuvka a 2 m kabelu v TN-S, pokládám to z hlediska přehlednosti systému za mínus. Podpora je v ČSN 332000-1/11N6.4 kde se říká"Při rozšiřování a částečných rekonstrukcích musí být zřejmá vzájemná vazba a souvislosti starého a nového zařízení"
Pokud napojím celý nový okruh z rozvaděče, bude jasná "souvislost" noého obvodu již pouhým pohledem, neb tam byde jediný kabel s modrou žílou. Nikdo se nemůže splést. Naopak pokud použiji TN-S pouze na poslední zásuvku a někdo jí otevře, může se mylně domnívat, že celý tento zásuvkový obvod je v soustavě TN-S, a on přitom není.
Žádný "tvrdší" článek ČSN na svojí podporu jsem zatím nenašel. Jsem přesvědčen, že zachování logiky systému je pozitivní.
Myslým, že to souvisí s celkovým pojetím řemeslné preciznosti, já pamatuji na stvbách mistry, kteří srovnávali i drážky 4 šroubků na krabici tak aby byly bšechny 4 svisle nebo vodorovně, ale stejně! I způsob zapojení krabice na věnečku měl svoje nepsaná pravidla, podle kterých jsem si mohl být téměř jistý která svorka má "ostrou" fázi. (pravda, že to dnes s mnohem dokonalejšími Wago ztratilo opodstatnění).
Pro p. Sedlmajera: Na impertinence ohledně používání Al ani nebudu reagovat. Bezpečnost tím asi nijak neohrozíte, jen způsobíte nesystémový zásah - prostě zmatek.
Pro p. Fuksu: nová ČSN 33200-5-54 není primárně určena pro rozšiřování starých obvodů o jednu zásuvku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 10.01.2006, 00:19 »

To: Karvánek

Jen technická poznámka:
Samostatné svorky - tak ty zásuvky pro průběžné zapojení přece mají, žádné další přidávat nemusím

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivan Ševc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 10.01.2006, 07:49 »

To Karvánek


Podle Vašeho názoru vlastně ani není možné do zásuvky připojit spotřebič třídy I nebo prodlužovák, protože zásuvka je v soustavě TN-C bodem rozdělení TN-C na TN-S.


A ještě bych se chtěl zeptat, jaké je podle vás značení svorek zásuvky 230V. L je zcela jasné. A ty zbylé dvě?


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #17 kdy: 12.01.2006, 11:53 »

všem. Dovolím si přidat můj názor. Rozhodně se přikláním se k pánům Hasalovi, Sedlmajerovi, Fuksovi a panu Školníkovi. Rozhodně nesouhlasím s panem Karvánkem. A nějáké naprosto obecně řečené články některých ČSN o vzájemných vazbách a souvislostech jsou v tomto případě irelevantní a mě naprosto ukradené.
Pokračovat v rozvodu dvoudrátem SE NESMÍ a je to ANACHRONISMUS! Je to totéž jako bych částečnou rekonstrukci provedl hliníkem a ještě kabely s papírovou izolací, aby byla zachováná vzájemná vazba! To je nesmysl. I když se z nouze potřebuji napojit ze staré krabice, rozhodně pokračuji třídrátem. Platí to o všech obvodech (světlo, zásuvky, ostatní...) Rozhodně tím nesnížím bezpečnost, právě naopak!
Panu Ovečkovi doporučuji, pokud dává novou bytovou rozvodnici, aby vyměnil všechny obvody v bytě za měď a třídrát a podle dnešních ČSN a s veškerým ohledem na zatížení, soudobost atd.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Musí být instalace po rekonstrukci automaticky TN-C-S?
 Kde oddělit PE a N v panelovém domě ?
 Kde je nutné rozdělit TNC nebo TNC-S? Už v kiosku nebo až v domě?
 Rozdělit TN-C na TN-S v bytovém nebo elektroměrovém rozvaděči?
 Strana sekundárního vinutí je uzemněná. Jaká je to soustava na sekundární straně?
 Jak správně zapojit 5.pólovou na 4. pólovou zásuvku?
 Kam připojit pátý vodič třífázového motoru, ke kterému doposud vedly pouze čtyři
 Jak připojit chránič ve starém bytě s dvouvodičovým přívodem?
 Bola inštalácia prevedená v súlade s projektom TN-C na TN-S?
 Jak prakticky propojit TN-C a TNS ?
 Jak z PEN získám PE a N pro správnou funkci chrániče?
 Jak zapojit přenosné el.zařízení v soustavě TN-C?
 Jaký je rozdíl mezi nulováním a zemněním ?
 Mohu rozdělit v bytové rozvodnici soustavu TN-C na TN-C-S?
 Jak připojit starou TN-C na TN-S?
 Jak se připojím do staré dvoudrátové soustavy?
 Mohu přidat do lišty k dvoužílovému kabelu (černý+zelenožlutý) modrý nulák?
 Může byt v bytě TN-C a TN-S současně?
 Podle jakých ČSN se reviduje starší instalace provedená TN-C (dvojdrátově)?
 Setkali jste se s označením sítě TN-S-S?
 Je možné, aby firma vybudovala (legálně) síť TN-C v koupelně k roku 1996?
 Historie českých elektrotechnických výpočtů pro zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem (o
 Nebola by v kombinaci starých a nových sítí vyhodnejsie stupacka v TN-C?
 Kdo z vás bydlí v bytech s rozvody TN-C?
 Kdy je to opravdová síť TN-S?
 Muze mit stary rozvod TN-C v byte privod z rozvadece TN-C-S?
  Je možné provádět doplnkové ochranné pospojování v sítích TN-C?
 Preco sa mozno oplati TNS oproti TNC?
 Je možné mít v bytě sočasně soustavu TN-C a TN-S?
 Akých 13 podmienok treba splniť pri ochranu nulovanim?
 Proč se u nulování propojoval PEN nepřerušeně pod více kontaktů?
 V čem je skryto nebezpečí připojení spotřebiče pouze dvěma vodiči?
 Můžeme ve staré instalaci vytvořit síť TN-C spolu TN-C-S?
 Jak dnes bezpečně pracovat se starými rozvody nulováním?
 Proč vést tři vodiče a ne dva?
 Je rozdiel medzi napájacou sústavou 1PEN TN-C-S a 1NPE TN-C-S?
 Musí mít nový dům v síti TNCS v rozvaděči pospojované všecky zeme?
 Jak naložit s nestandardním provedením přechodu TNC-S v regionu PRE?
 Jaké zapojení chrániče preferujete?
 Musí být už od elektroměrného rozvaděče TN-S?
 4-žilový nebo 5-žilový kabel od elektroměrového rozvaděče?
 Jak reálně tečou paralelní proudy přes N a PE?
 Musím k třífázovému ventilátoru přivést opravdu pětivodič?
 Ako sa má dimenzovať podľa noriem neutrálny vodič v TN-S sústave?
 V čem je výhoda či nevýhoda soustavy TN-S ?
 Od kdy v ČR platí síť TN-S ?
 Jak vypadá čistá TN-S síť, např. v RD?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.076 sekund, 24 dotazů.