Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Musí být už od elektroměrného rozvaděče TN-S?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být už od elektroměrného rozvaděče TN-S?  (Přečteno 11770 krát)
josef trunecky
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.01.2015, 20:05 »


Dostal jsem tak trochu do sporu s projektantem.
On tvrdí že už od elektroměrného rozvaděče musí být tažen pětižilový kabel.
Já jsem toho názoru že je to nesmysl.
Samozřejmě musí být splněny nějaké podmínky (min.10mm2 CU atd.).
Tak se chci zeptat jestli mi něco neuniklo?
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 06.01.2015, 22:04 »

Když to projektant tvrdí, měl by také vědět proč to tvrdí a měl by být ochoten to říci přímo.
Energetici spíše počítají s vývodem z elektroměrovéh o rozvaděče v TN-C, tedy čtyřžilovým kabelem, někdy to jde dohodnout i v "TN-C-S",  ale není to standardní řešení.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 07.01.2015, 10:21 »

V TN-S být musí, pokud je přívod od trafa v TN-S. Tam se to nedá spojit zpátkz na TN-C  podivej

V TN-S být nemůže, pokud je přívod od trafa v TN-C. TN-S je možná jenom s rozdělením přímo na svorkách zdroje. Jinak je to TN-C-S podivej
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 07.01.2015, 10:30 »

Už zase....
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 07.01.2015, 10:40 »

A jé,je...
Zase bude sranda... Škleb Škleb
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 07.01.2015, 10:48 »

Bláboly - bláboly. NEMUSÍ. Posledním možným místem rozdělení vodiče PEN na PE a N je v bytových rozvodech bytová rozvodnice.
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 07.01.2015, 11:03 »

Koukám, že je to tu pořád dokola.
Copak nikdo neumí používat vyhledávač a najít si odpovědi na svoje problémy ve starších vláknech?
Je to tu už opravdu jak u blbejch na dvorku.

Pane Trunecký, nic vám neuniklo. Nechť vám projektant odůvodní svoje tvrzení s odkazem na ČSN.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 07.01.2015, 12:45 »

A co takto připojovací podmínky distributora?  Neznám jiné (EON) než TN-C na přívodu, TN-C na vývodu. Průřez vám je jasný, navíc ještě šetříte jeden drát, což u v dnešní době při cenách mědi, není úplně zanedbatelné.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 07.01.2015, 14:35 »

... navíc ještě šetříte jeden drát, což u v dnešní době při cenách mědi, není úplně zanedbatelné.
To bych netvrdil...
Tam hrají roli některé okolnosti, které to mohou obrátit
ve "čtyřdrátu TN-C",  kde je minimum 4x10, je to asi 115Kč za metr, ale dalo by se to "v pětidrátu jako TN-C-S" realizovat i 5x6, která je u stejného prodejce kolem 85Kč za metr
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 07.01.2015, 14:37 »

Průřez vám je jasný, navíc ještě šetříte jeden drát, což u v dnešní době při cenách mědi, není úplně zanedbatelné.

5x6 - 30mm2
4x10 - 40mm2
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
IM
« Odpověď #10 kdy: 07.01.2015, 15:55 »

Bláboly - bláboly. NEMUSÍ. Posledním možným místem rozdělení vodiče PEN na PE a N je v bytových rozvodech bytová rozvodnice.
Nutno dodat: U nově zřizovaných bytových el. rozvodů a kompletních rekonstrukcí.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 07.01.2015, 16:03 »

A co takto připojovací podmínky distributora?  Neznám jiné (EON) než TN-C na přívodu, TN-C na vývodu.

Ale neznáte přesně. Tedy pokud nejsou novější než 6/2013 viz příloha.

Ale, teď si vzpomám, že tu tuším Jan Hlavatý psal, že má platit/nebo už platí nějaká norma, že tam kde se očekává větší množství spínaných zdrojů musí být toto provedeno v TN-S. Nevzpomínám si jak je přesně, zkusím tu diskuzi najít.

Tak možná z toho pan projektant vycházel...


* EON.jpg (53.77 KB, 1086x341 - prohlédnuto 477 krát.)
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #12 kdy: 07.01.2015, 16:38 »

A co takto připojovací podmínky distributora?  Neznám jiné (EON) než TN-C na přívodu, TN-C na vývodu. Průřez vám je jasný, navíc ještě šetříte jeden drát, což u v dnešní době při cenách mědi, není úplně zanedbatelné.

Každý to má jiné....
Já běžně  dělám od el. měření 5x (i s přizeměním)) dle článku 4.1. za (a) jejich připojovacích podmínek! podivej
EON
Je to lepší, než tahat někde přizemění bodu rozdělení až do RD ! Mrknutí
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 07.01.2015, 16:50 »

Je to lepší, než tahat někde přizemění bodu rozdělení až do RD ! Mrknutí
Stejně se tam musí natáhnout k HOPce...
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 07.01.2015, 16:54 »

Zase to slovíčkaření, nebudeme se ale přit o to, že primárně uvažuje distributor 4 dráty dovnitř, 4 ven (TN-C). Na toto je nachystaná již většina ELM rozvaděčů.  Navíc jsem automaticky počítal s PENem 10mm2. Nevidím důvod tahat něco 6 mm2.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 07.01.2015, 17:50 »

... Navíc jsem automaticky počítal s PENem 10mm2. Nevidím důvod tahat něco 6 mm2.
PEN 10m2 Cu, to je v pořádku.
Ale PE nemusí být 10mm2 a N také ne. Právě proto se někdo snaží řešit, jestli musí být 4x10 nebo jestli by nešel dát 5x6, který je levnější, lépe se s ním pracuje... A na běžnou přípojku s jištěním 25A při nějaké rozumné vzdálenosti průřez vodičů 6mm2 je naprosto dostačující (pokud to máme za bodem rozdělení a nepotřebujeme splnit požadavek na PEN)
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #16 kdy: 07.01.2015, 17:52 »

Zase to slovíčkaření, nebudeme se ale přit o to, že primárně uvažuje distributor 4 dráty dovnitř, 4 ven (TN-C). Na toto je nachystaná již většina ELM rozvaděčů.  Navíc jsem automaticky počítal s PENem 10mm2. Nevidím důvod tahat něco 6 mm2.

Já se s vámi nepřu, jen chci říct jak to může být...
Každý elměrový rozvaděč pro distribuci EON má svorku PE a N oddělenou a jsou spojeny drátem CY 10mm....už z  výroby.
Tudíž jsou nachystány...
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.