Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je možné se dotknout za daných podmínek holou rukou živé části zařízení vn 22kV?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné se dotknout za daných podmínek holou rukou živé části zařízení vn 22kV?  (Přečteno 4670 krát)
Karel Konopka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 23.02.2022, 20:20 »

     Předesílám, že můj dotaz je samozřejmě v čistě teoretické rovině. Je mi 50 let, mám se rád, takže mě hned nehaňte a neoznačujte za blázna.
 
     Z praxe mám zkušenosti jako ostatně většina elektrikářů (chtěné i nechtěné) s dotykem živých částí pod napětím v síti TN-C,C-S 230VAC, kdy pokud je člověk dostatečně izolován od země, vodičů N a PE a okolních kovových konstrukcí, tak při dotyku nic necítí.

     Stejný průběh se mi potvrdil i u napětí 600VDC v síti IT pro MHD. Dielektrický koberec do 26,5kV, dielektrická obuv, sucho, bezpečné vzdálenosti od opačného pólu a země. Výsledek: opět jsem nic necítil.

     Analogicky z toho vyvozuji, že pokud budu dostatečně odizolován od země či jiných se zemí spojených částí tj. dielektrická podlaha + koberec, boty, vzdušná vzdálenost atd.,   měl by shodným způsobem proběhnout (tedy bez újmy) i dotyk jedné fáze holou rukou u sítě 22kV.
Fázové napětí proti zemi je u tohoto rozvodu cca 12,7kV, stejný dielektrický koberec 26,5kV, boty s gumovou diel. podešví a vzdušné bezp. vzdálenosti.

     Ale jelikož mě problematika vn a VVN zajímá, tak ze zjištěných informací tuším, že to tak jednoduché není. Viděl jsem mnoho filmů, kdy při dotyku zařízení vn i po vypnutí a odpojení přeskakuje oblouk na vodivou část předmětu, který je k ní přiblížen přestože není spojen se zemí ani spojen s jinou fází. Tedy není spojen vodivě se zemí a přesto se náboj přemístí přeskokem viz. tyčová zkoušečka 26,5kV při měření částí pod napětím nebo odpojených částí před zkratováním.

     Z jiných témat jsem pochopil, že se jedná o vyrovnání el. potenciálů.  Také jsem se dočetl, že člověk je relativně malý objekt z hlediska kapacity. Diel. koberce na betonu mají lepší izolační vlastnosti než vzduch a další. Není mi tedy jasné v čem by mohl být problém.

     A to je můj první dotaz. Je tedy možné se takto holou rukou dotknout části 12,7kV při dodržení dostatečného odizolování od země a dalších dílů konstrukce? Tedy že bych se pouze "nabil" na potenciál odpojené části? Případně přes nějaký nabíjecí odpor pro snížení kapacitního proudu z živé části do mojí ruky?

Druhý dotaz je prostý. Pokud si navleču dielektrické rukavice homologované pro napětí 26.5kV, mohu se bezpečně dotknout živé části vn tedy
-fázového napětí 12,7kV a země   nebo
-sdruženého napětí mezi fázemi 22kV?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 23.02.2022, 20:52 »

Něco málo z archívu k tématu :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 23.02.2022, 21:44 »


  

     Analogicky z toho vyvozuji, že pokud budu dostatečně odizolován od země či jiných se zemí spojených částí tj. dielektrická podlaha + koberec, boty, vzdušná vzdálenost atd.,    měl by shodným způsobem proběhnout (tedy bez újmy) i dotyk jedné fáze holou rukou u sítě 22kV.

Ano, za dodržení podmínky nevodivého okolí se na potenciálu jedné fáze běžně pracuje.
Experimentální dotyk v rukavici je bez problémů, ovšem opět je nutno dbát na vzdálenosti ostatních fází a uzemněných částí.
Jinými slovy je rozdíl sahat na drát na široké konzoli a strkat ruku do mikrobloku.
Viděl jsem mnoho filmů, kdy při dotyku zařízení vn i po vypnutí a odpojení přeskakuje oblouk na vodivou část předmětu, který je k ní přiblížen přestože není spojen se zemí ani spojen s jinou fází. Tedy není spojen vodivě se zemí a přesto se náboj přemístí přeskokem viz. tyčová zkoušečka 26,5kV při měření částí pod napětím nebo odpojených částí před zkratováním.

     Z jiných témat jsem pochopil, že se jedná o vyrovnání el. potenciálů.

To jiskření po vypnutí, to je kapacita. Běžné u kabelových sítí. Zkoušečka (fázovka) na to nereaguje, kope to šíleně.
Proto je nutné vybíjení, tedy uzemnění a zkratování.
Jiskření při práci na potenciálu je, jak sám píšete, vyrovnání. U zvn to umí upálit kus ruky, když se nepoužije tyčka.
Problém není v ničem, je to jen o proměnných, pokud si vytvoříte z kvalitního koberce jakousi vanu, ze které si sahnete na fázi, neděje se nic. Pokud ale budete na koberci jen stát a sahnete si holou rukou, bude rozhodovat vaše vzdálenost od čehokoli s potenciálem odlišným od fáze, jejíž jste součástí, protože pak do toho může promlouvat od vlhkosti vzduchu po blížící se bouřku cokoli.

Takže ad 1) je to možné
          ad 2)  jedné fáze v pracovních rukavicích klidně, ovšem je třeba zvážit kde, protože je třeba brát v potaz části těla, které v rukavici nejsou a přiblíží se k potenciálu zbylých fází, pokud by se jednalo třeba o nápad sahat na odpínač či hladit kudly odpojovače.
Sahat na dvě fáze současně se při běžných pracích nepředpokladá, považuje se to za nebezpečné vzhledem k hodnotám špičkového napětí. Rukavice by to měly vydržet coby ochranná pomůcka - airbag taky testovat nechcete a spokojíte se s brzdami...


 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 23.02.2022, 22:09 »

22kV trojfazova distribucna siet je siet izolovana, bez spojenia so zemou. Na rozdiel od siete 230 / 400 V, kde je skoro vsade TN-C (S) a PEN je so zemou spojeny.
Cele sa to potom u 22kV komplikuje napr tlmivkou, ktora je so zemou spojena. Ktora zase byt nemusi napr vo vacsej fabrike s vlastnym rozvodom 22kv a trafom 110 / 22 kV.
Co pri malom napati neublizi (IT siet za trafom v labaku pre bezpecne pokusy),  to pri 22 kV ublizi, lebo kapacit voci zemi sa nezbavite a aj pri takom napati aj cez pomerne malu kapacitu prejde znacny prud.
Pokus typu : stojim na izolacnom koberci, ale pod nim je uzemnena plechova platna by som teda nerobil, vase chodidla budu voci tej kovovej platni ako druha elektroda kondezatora a dielektrikum bude ten koberec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 23.02.2022, 23:09 »

U trakčáků na 25 kV je to už mnoho desetiletí běžná praxe, pracovat na odizolované plošině pod napětím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Konopka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 24.02.2022, 15:55 »

Velice vám všem děkuji za objasnění těch specifik vn. Úsměv

     U spousty spolupracovník ů z řad elektrikářů se kterými jsem kdy pracoval, jsem totiž při otázkách na věci a děje, které mě zajímaly, pochopil, že když jim někdo řekl, že to nejde, nesmí se apd.,  tak oni to přijmou bez přemýšlení, proč nebo z jakých důvodů. Prostě někdo to řekl a hotovo. A tedy vysvětlení pro mě=nula. Ta opravdová podstatná fyzika jim uniká. A pak z toho plynou zážitky, kdy se "elektrikář" s 20 letou praxí bojí opravit zásuvku nebo vypínač pod napětím, protože neví co může a co ne. Sám samozřejmě také raději pracuji na vypnutých obvodech, ale v průmyslu to hold někdy nejde.

Film o údržbě jsem viděl několikrát a je to nádherné. Stále obdivuju, co člověk může dělat, pokud zná souvislosti.

Ještě jednou tedy děkuji za informace.
K.K.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #6 kdy: 24.02.2022, 17:55 »

U trakčáků na 25 kV je to už mnoho desetiletí běžná praxe, pracovat na odizolované plošině pod napětím.

To samé, platí u trakce 3 kV DC.
Akorát si už nbepamatuji, kdy jsem na DC trakci pracoval.
To je už hóóóóóódně dávno. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 24.02.2022, 20:41 »

Je to "práce pod napětím". Lze a dělá se to. Na venkovním vedení vvn na izolované plošině.

Co se týče vn 22kV (nebo 6 kV, 35 kV) se to opravdu nedělá. Možná na venkovním vedení.

Rukavice jsou poslední záchrana. Problém je v tom, že u menších napětí jsou fáze celkem blízko u sebe a strčit tam (i izolovanou) ruku riskuju natažení oblouku mezi fázemi.

Nejvíc vážných úrazů nejsou průchodem proudu, ale popáleniny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Vašek Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 25.02.2022, 13:05 »

U trakčáků na 25 kV je to už mnoho desetiletí běžná praxe, pracovat na odizolované plošině pod napětím.
Co vím dle OTV, tak na 3000V (DC trakce) pod napětím na plošině lze (mimo vyznačená místa - červeně orámované jednou přeškrtnuté bílé kolečko),  ale na střídavé trakci (25kV) na plošině pod napětím nelze - je vnitřním předpisem zakázáno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 26.02.2022, 00:31 »

V literature o praci na vn su fotky, kde z plosiny menia izolatory na stlpe 22 kV pod napatim, len si prehodia izolacne rohoze cez konzolu. Krajne vodice este chapem, ale prostredny mi celkom jasny nie je. Plosina je vzdy pripojena na potencial fazy, na ktorej pracuju.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 26.02.2022, 10:44 »

V literature o praci na vn su fotky, kde z plosiny menia izolatory na stlpe 22 kV ... Plosina je vzdy pripojena na potencial fazy, na ktorej pracuju.
Nechci rozporovat literaturu, ale koš je odizolován od stroje, je z izolantu a zajišťuje ochranu nevodivým okolím, proto se pozastavuji nad možností jeho připojení na potenciál, na kterém se pracuje. Ono by se pak snadno stalo, právě třeba na tom prostředním izolátoru, že by to v lepším případě končilo obloukem mezi košem a konzolí, případně vedlejší fází a výpadkem linky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Co vše musím obnovit pokud od roku 2003 nepracuji v oboru?
 Jak funguje izolace ochranné hydraulické klece u auta?
 Objevilo se vám někdy plné napětí na vypnutém zařízení?
 Jak musí být zajišťováno zvyšování a udržování odbornosti k vykonávání prací pod napětím?
 Co musí být zajištěno při práci pod napětím?
 Co je považováno na elektrickém zařízení za práci pod napětím?
 Je možné v prostoru s hořlavým prachem provádět práce pod napětím za podmínek, které jsou běžně použ
 Může pracovat osoba poučená pod napětím?
 Na čem všem jste ochotni pracovat pod napětím?
 DEHNcheck: Selfie tyč s kamerou pro kontroly na vysokém napětí
 Jak je to s časovou normou pri práci pod napětím?
 Jedná se o obsluhu nebo práci na zařízení dle §4 vyhl. č. 50/1978 Sb.?
 Ako vykonať revíziu prípojky pod napätím?
 Kdy pracuje elektrikář pod napětím a za jakých podmínek?
 Opravdu před zahájením práce vždy vyhodnocujete možná rizika?
 Nemáte někdo mapu všech vedení vvn a vn v ČR?
 K jakému účelu jsou určeny červené koule na vedení vn?
 Kde môžem nájsť informácie o vvn?
 Proč je linka vvn 110kV zemněná síť?
 Proč se "posunují" fáze na drátech vysokého napětí?
 Prečo je na ceste zakaz zastavenia pod 110kV vedenim?
 Jake nejvyšší napěti lze vést kabelem vvn pod zemí?
 Nejde hrůza z těchto netradičných stožiarov vvn?
 Chcete některé plné záznamy přednášek ze semináře vn?
 K čemu všemu slouží zemní lano na stožárech vvn?
 Škodí nám vedení vn nad pozemkem?
 Pracujete na zařízeních nad 1000V opravdu bezpečně?
 Ako su istené vn a vvn siete ?
 Proč má vedení vn sudý počet lan?
 Jak se pracuje u ČEZu na zvn/vvn?
 Znáte "twistované" provedení nadzemního vedení 35kV?
 Proč se při výpočtech u obvodů vn zanedbává kapacita?
 Jak vysoké mohou být stožáry V.O. pod vedením 110kV?
 Věříte tomu, že ani obrněný transportér nesloží stožár vvn k zemi?
 Kudy se u stožárů vvn vrací energie zpět do uzlu zdroje?
 Věřili byste tomu, že stožáry vn nemusí být bezpečné?
 Jaký typ vn mají ve Švýcarsku?
 Jak se řeší atypická situace stavby v ochr. pásmu vn 22kV?
 Proč jsou na sloupech vysokého napětí někde 3 a někde 4 vodiče?
 Příručka (nejen) pro zkoušky elektrotechniků pracujících na elektrických zařízeních nad 1000V
 Je nutné při práci v rozvodnách vn-ZVN připojovat pracovní stroj na uzemnění?
 Nemáte někdo bližší informace ke kauzám Maděra s.r.o. a stožárům vn?
 Kde je k vidění transpozice na vedení V476?
 ABB: Ability Asset Health Center
 Doporučíte firmu na změření elektromagnetického záření na pozemku?
 Je bezpečný několikadenní pochod pod vedením 400kV?
 Aka je bezpecna vzialenost od krajneho vodica vzdusneho vedenia 110kV?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 23 dotazů.