Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Může být sušička prádla v koupelně v zóně 2?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může být sušička prádla v koupelně v zóně 2?  (Přečteno 8189 krát)
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #54 kdy: 18.09.2023, 22:24 »

Když se projektují novostavby, tak architekti mají v koupelnách kreslené pračky naprosto běžně. U toho pak vznikají pořád dokola nekonečné diskuse, jestli tam ta pračka být může nebo nemůže, protože jeden revizák říkal, a druhej zase říkal něco jiného … tak třeba i proto.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #55 kdy: 19.09.2023, 09:09 »

Snad coby elektrikáři máte "za úkol" posoudit umístění zásuvek/vypínačů a pevně instalovaných spotřebičů, které namontujete.

Také ta norma 7-701 opravdu řeší pouze pevnou instalaci, respektive její zřízení. Pračky se dle mého názoru vůbec netýká. Jedná se o jiné zařízení. Umístění pračky a podmínky jejího použití by musela řešit norma jiného typu, nazvaná např. "Bezpečné používání spotřebičů v prostorách s vanou nebo sprchou".

To krytí IPX4 v zóně 2 je také primárně určeno pro komponenty pevných instalací, tj. pro pračku není vůbec relevantní. Nicméně pračka i sušička mají dle svých aktuálních výrobkových norem určeno právě toto minimální krytí.

Myslím že to bude sahat ještě více do historie, před platností norem 33 2000-7. Byla to tuším ČSN 33 2135-1 platná od roku 1990 a její předchůdkyně ČSN 37 5215. Ale ty bohužel nemám k dispozici a ke stažení na on-line také nejsou.

Ty staré normy jsou často opravdu zajímavé. Ta ČSN 37 5215 rozlišovala tzv. prostory O, M, N. Z pohledu umístění (nebo používaní) spotřebičů jsou důležité zejména podmínky pro umístění zásuvek:

Spínače a zásuvky v provedení dle čl. 15 (obyčejné provedení s izolačním krytem + bezpečnostní tabulka) musí být ve výši alespoň 1,2 m na podlahou a vzdáleny od hranice prostoru O alespoň 0,55 m.

Zásuvky v provedení do vlhka musí být umístěny alespoň 0,2 m od hranice prostoru O a ve výši nejméně 0,2 m nad podlahou.

O zařízeních připojovaných do zásuvek není v té normě nic. Pro pevně připojené spotřebiče předepsáno provedení do vlhka. Jedná se o poměrně strohou normu.

Mám k dispozici 3. náklad z roku 1980. Norma byla schválena 12.8.1970.


* SN 37 5215-prostory.jpg (119.03 KB, 455x818 - prohlédnuto 69 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #56 kdy: 19.09.2023, 09:25 »

Právě jsem prošmejdil ČSN/STN 33 2135-1:1990, a z ní možná ono "nesmí!" pramení:

Citace
POŽADAVKY NA ELEKTRICKÉ ZAŘÍZENÍ
4.3 Umístění elektrických zařízení a svítidel
V jednotlivých zónách mohou být pouze tato zařízení:
c) V zóně 2 - ohřívače vody a svítidla, která vyhovují ustanovení čl. 4.1 a 4.5. (...)

Na rozdíl od současné normy, která hovoří o "pevně připojených spotřebičích" se zde píše o "zařízení". Kam se patrně zařadily i pračky. Nicméně toto ustanovení platilo pouze do roku 1997; od té doby v normách 7-701 nic takového není ...

Že bychom to definitivně rozlouskli?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #57 kdy: 19.09.2023, 11:25 »

Když se projektují novostavby, tak architekti mají v koupelnách kreslené pračky naprosto běžně. U toho pak vznikají pořád dokola nekonečné diskuse, jestli tam ta pračka být může nebo nemůže, protože jeden revizák říkal, a druhej zase říkal něco jiného … tak třeba i proto.
To je ovšem jen prostorový návrh stavu, nikoli vyjádření o bezpečnosti spotřebiče.
Názor revizáka tam vůbec nehraje roli.
Max.může poradit "hele Františku, když bude hodně pršet neřež na cirkuli",   no a protože každý František to pojme jinak, tak jeden bude řezat jen za slunného dne, druhý i v mžení a třetí při deštíku.
Nechápu proč jsou dohady kolem praček, je za chráničem, je pospojena s vanou, voda do ní prakticky nepronikne.... ..
Pokud tyto opatření přesto nestačí, pak ji lze napájet přes OT....,  že pračku posunu o pár centáků do jiné zóny a stane se bezpečnou je volovina.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co vše v koupelně pospojovat?
 Mohou být v koupelně umístěny rozbočné krabice?
 Kam připojit přívod pro sprchový kout ?
 Jak zapojit el. instalaci v koupelně?
 Kolik a jakých spotřebičů mohu v koupelně připojit na společný obvod?
 Je nutné, aby topný žebřík v koupelně s topnou tyčí měl samostatnou zásuvku?
 Jaké má být bezpečné osvětlení nad umyvadlem?
 Jak připojit skříňku v koupelně na hnědý, modrý a zelený?
 Může být pračka umístěna v zoně 2 (v koupelně)?
 Je možné zapojit elektrokotel v koupelne nad vanu v zone 0?
 Kde moze byt zasuvka v blizkosti drezu?
 Je možné zapojiť bojler umiestnený v kúpelni na spínacie hodiny v zásuvke?
 Aký ističochránič (s akou charakteristikou) použiť na zásuvky v kúpeľni?
 Může se koupelna připojit 4 (5) žilovým kabelem?
 V jaké výšce mohu umístit vypínač u umyvadla?
 Může být světlo naproti sprše?
 Může být přímotop umístěn vedle umyvadla?
 Jak mám jako údržbář reagovat na průtokový ohřívač ve sprše?
 Vyhovuje normě zásuvka v blízkosti kuchyňského dřezu?
 Nakolik jsou nebezpečné spotřebiče v koupelně?
 Musí být v koupelně skutečně samostatný zásuvkový obvod?
 Jak blízko může být kombinovaný otopný žebřík od vany?
 Je možné vodiče PE propojit pod vanou nebo opravdu musí být krabice na stěně?
 Opravdu je nutné použít v koupelně zásuvky s IP44?
 Lze použít průtokový ohřívač na dřezovou baterii do koupelny?
 Co vše musí být připojeno na ochranné pospojování v koupelně?
 Lze instalovat vodovodní baterii s el. ohřevem do sprchového koutu?
 Proč nemohu mít 230V bodovky nad sprcháčem v koupelně?
 Je infrazářič s krytím IP24 vhodný také do koupelny?
 Musím v koupelně pospojit bojler, když je připojen plastem a není tam Cu vodič?
 Lze připojit topnou tyč s pevný vývodem v zóně 2?
 Lze zásuvku umístit přes roh nad umývací zónou?
 Za jakých okolností by šel umístit topný žebřík do zóny 2?
 Musí mít každá koupelna v domě svoje pospojování?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.026 sekund, 22 dotazů.