Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Způsobil vám někdy elektrický proud úraz?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Způsobil vám někdy elektrický proud úraz?  (Přečteno 57367 krát)
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #36 kdy: 27.10.2010, 23:07 »

Mimochodem, pamatujete na tlačítka T6? Kolega omylem obrátil trafíčko u kontolky. Místo aby na něm bylo 220/24V potkal se s 2kV. Myslím, že si tu ránu bude pamatovat dosmrti Úsměv

Když jsme u závěrečných zkoušek dělaly reverzaci motoru (zapojovaly rozvodnici) tak si jeden spolužák zapojil rozvodnici. Byly tam i trafíčka pro kontrolky (230V/24V) ale ty už byly zapojené od studentů z nižších ročníků. Jedno z těch trafíček mělo na sekundár 230V - zřejmě srandička od nějakého vtipálka.

Nikdo si toho celou dobu nevšiml a tak po kontrole mistrů to spolužák zapojil do zásuvky  Škleb
Během pár vteřin bylo na dílně nedýchatelno z toho dýmu a mohu potvrdit že to jen zasyčelo  Mrknutí

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jik
« Odpověď #37 kdy: 27.10.2010, 23:17 »

A znám i veselé málem úrazy.

Jiný kolega byl v rámci stavby mládeže na Kubě, kde stavěli jakousi hliníkárnu.
Ohromná hala a spousta svítidel která zapojovali.
K nim spousta kolébkových vypínačů za rohem, kam na ně neviděli.
Protože byli líní si to řádně vypnout, a měli k ruce mladého afrokubánce, který jim měl pomáhat a k ničemu složitějšímu nebyl, tak ho posadili k těm vypínačům, aby jim je hlídal.
Začali zapojovat a najednou jeden dostal ránu, že málem spadl ze žebříku.
Vzali zkoušečku a tam nic, tak dělali dál a dostali druhou.
Tak tam tu zkoušečku chvíli drželi a ona chvíli ukazovala, chvíli nic, potom zas a tak se to opakovalo.
Vyrazili tedy k vypínačům a z dálky slyšeli zpěv samby, nebo čača, či co a když přišli blíž, tak
zjistili, že milý afrokubánec, hoden svého temperamentu, zpívá, kroutí se a ty vypínače používá jako hudební nástroj, protože se mu líbilo, jak cvakají.
Protože španělsky neuměli, tak mu nadávali česky, ty nejsprostší nadávky.
On jim taky nerozuměl, tak se jenom šklebil a říkal gracias, protože si myslel že ho chválí, jak dobře pracuje. 

 Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #38 kdy: 27.10.2010, 23:39 »

Jiný kolega byl v rámci stavby mládeže na Kubě, kde stavěli jakousi hliníkárnu.
Nebyla to Punta Gorda, fabrika na zpracování niklové rudy?
Jinak dobrý příběh  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
jik
« Odpověď #39 kdy: 28.10.2010, 09:12 »

Nebyla to Punta Gorda, fabrika na zpracování niklové rudy?
  ...

Nevím, ale byli tam někdy okolo roku 1974.
 Dodnes na to vzpomínají, protože to byla stavba mládeže se vším co k mládeži patří.

  Mrknutí  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #40 kdy: 28.10.2010, 11:28 »

Môžem sa opýtať, ako dlho mu ten 24-voltový sekundár prežil tých 230V, keďže mal 100-krát menšiu indukčnosť ako primár? Alebo skôr vypadla poistka, resp istič?
Nevím, přímo u toho jsem nebyl, možná mu to zapli do ruky. Trafíčka T6 vydržela opravdu hodně. A občas se tam přidával odpor pro podžhavení kontrolky a prodloužení její životnosti (i když to se dávalo na sekundár),  takže to mohlo vydržet poměrně dlouho.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #41 kdy: 28.10.2010, 14:05 »

Citace
Měl jsem tu čest potkat zedníka který se mi smál že chodím se zkoušečkou.
Jeho metoda je si plivnout na konec prstu a přiložit na vodič  Škleb

To funguje tomu,kdo má hodně "zrohovatělou" kůži na rukou, tu zedníci mívají často...Protož e dělají
hodně namuálně!
Odpor takové kůže je velmi velký,tak ho to "jen" pošimrá..kdyby to chytil třeba lékař,s kůží miminka,pro toho by to byla poslední zkouška.... tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Strakoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 28.10.2010, 23:25 »

Nosím v naprsní kapse montérek vedle průpisky šroubovák s vestavěnou doutnavkou. Přiložením na fázi a svitem zjistím jak moc jsem izolovaný od země. Porovnám se svitem uchopením se druhou rukou uzeměného předmětu.
Jinak kopance jenom mezi prstama protože používám pracovní obuv a ta dobře izoluje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ladislavelpro
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 29.10.2010, 01:48 »

Nosím v naprsní kapse montérek vedle průpisky šroubovák s vestavěnou doutnavkou. Přiložením na fázi a svitem zjistím jak moc jsem izolovaný od země. Porovnám se svitem uchopením se druhou rukou uzeměného předmětu.
Jinak kopance jenom mezi prstama protože používám pracovní obuv a ta dobře izoluje.

vyvediem Ťa z omylu, ako dobre si odizolovaný od zeme! Keď Ti kolegovia z toho Tvojho šroubováka so vstavanou dútnavkou vyberú zrážací odpor a ty sa druhou rukou chytíš uzemneného predmetu - ako hovoríš, v živote nebudeš používať takúto skúšačku!! Ako ja, od svojich 16 - tich kokov!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #44 kdy: 29.10.2010, 08:17 »

... drát mi zapadl pod snubák...

To, že se nemají nosit prstýnky a hodinky (hlavně s kovovým páskem, nejlépe však žádné) při práci, to nám říkali již za studií a opakovali to bezpečáci a při školeních z padesátky jakbysmet.


 Keď Ti kolegovia z toho Tvojho šroubováka so vstavanou dútnavkou vyberú zrážací odpor a ty sa druhou rukou chytíš uzemneného predmetu - ako hovoríš, v živote nebudeš používať takúto skúšačku!

Vtip je v tom, že ten odpor tam být musí a pokud mi ho někdo vyndá, tak ho potom důkladně zbiju, aby si pamatoval, že se to nedělá. Ta fázovka nemůže za to, že je někdo blb. Fázovka je dobrý pomocník, ovšem jen tehdy, pokud je v pořádku a v rukou odborníka, což ovšem platí jen v případě klasické, která má doutnavku. Nová provedení s diodou LED a zesilovačem svítí stále, i v kapse a jsou úplně k ničemu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #45 kdy: 29.10.2010, 10:37 »

To, že se nemají nosit prstýnky a hodinky (hlavně s kovovým páskem, nejlépe však žádné) při práci, to nám říkali již za studií a opakovali to bezpečáci a při školeních z padesátky jakbysmet.
No, byl jsem mladý a předpisy jsem bral spíš volněji. Od té doby ale snubák nenosím. I když hodinky jsem po čase začal zase nosit. Ty sundavám, jenom když jdu rukama do živého.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav 3
« Odpověď #46 kdy: 29.10.2010, 10:53 »

Ano v mládí jsme dělali různé blbosti, já například nosil hodinky - cibule po dědečkovi a pak je dával za dost peněz opravit. Dnes nosím mobil a hodinky tím pádem nepotřebuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #47 kdy: 29.10.2010, 11:03 »

U nás to jako mladý montér celkem kontrolovali /snubní prstýnek/ a nosil jsem ho jen týden po svatbě.. Škleb Škleb Sice ženě se to nelíbilo, ale elektrika měla vyšší slovo.... Mrknutí Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
raj
« Odpověď #48 kdy: 29.10.2010, 20:34 »

Za vyučenou jsem dostal někdy v 17ti, když jsem opravoval babičce v kuchyni na stole elektronkovou televizi a ladil "konvertor na 2. program" (starší ročníky ví o čem je řeč ) . Nenafázoval jsem si ji a dík tomu jsem měl na "kostře" ostrou fázi. Plechový konvertor jsem držel v ruce. Na elektrickém sporáku vedle se vařily párky. Chtěl jsem hrnec odstavit z plotýnky a ...  pomoc . Drželo mne to pár vteřin než jsem se  nějak pustil, konvertor zahučel v televizi, kterou jsem pak dával po zbytek dne dohromady, ale dodnes  mi čas než jsem se "utrhl z nafázování" připadá jak věčnost.

Jinak mám chápavou ženu  poklona ,  týden po svatbě mi sama řekla, že ty prstýnky nosím nějak dlouho a že bych je měl jako elektrikář sundat. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #49 kdy: 29.10.2010, 20:56 »

To jste mi připomněl situaci, kdy jsem se montoval někam, kam jsem neměl.
Kamarád, opravář televizí mě požádal, jestli bych nešel vyměnit vn diodu PY88 do jedné televize. Protože jsem věděl, kde je a jak se vyměňuje, kývnul jsem na to.
Majitelem televizoru byla poměrně hezká paní, tak jsem chtěl zamachrovat a ukázat jí, jak se z čepičky na diodě dá vytáhnout efektní oblouk šroubovákem. Jenomže ten šroubovák byl nějaký popraskaný. Takže to vypadalo následovně:
- Máte to opravený. Chcete se na něco podívat?
- Jasně!
- Bum! Šroubovák letěl na druhý konec místnosti a já hodil záda. Nějakých 19kV udělalo svojí práci.
Co si o mě pomyslela ta hezká paní nevím, televizi jsem zašrouboval, dal zpátky poděkoval a utekl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav 3
« Odpověď #50 kdy: 31.10.2010, 08:18 »

Jen pro doplnění: PY88 byla na budící straně vn trafa a tam nebylo tak vysoké napětí. Vy jste to zkoušel na DY86 nebo DY87, kde bylo podle typu TV 15 až 20 kV.  To se dělalo jako kontrola zda pracuje vn, ovšem spoléhat na izolaci šroubováku nebylo nejlepší. Běžně se používal šroubovák, který neměl nasazenou bužírku na kovovém dříku až k břitu a opřel se na kostru přístroje kov na kov a pak se teprve přibližoval k anodové čepičce elektronky. Obvykle se dal vytáhnout několika centimetrový oblouk. Ovšem vn trafo trpělo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #51 kdy: 31.10.2010, 10:58 »

Musím říct, že jsem také párkrát dostal ránu. Naposledy před několika lety. Byl jsem u zákazníka, který chtěl doplnit do stávající plastové rozvodnice stykač na el. Boiler. Při drátování v té rozvodnici jsem si nevšiml, že nějakej jouda nezakrátil a ani nezakrytoval propojovací třífázovou sběrnici na modulových jističích. Zkrátka jsem se prstem pravé ruky dotkl všech tří fází najednou. Rána to byla, jak když kopne kobyla. Ty tři čárky na prstu od těch fázových sběrnic, jsem měl hodně dlouho. Ještě tak týden jsem cítil bolest v ruce.  zle
No a bohužel jsem zažil i smrtelný úraz kamaráda na trakci. Dílem nedokonalost předpisů a možná i dílem lidská neopatrnost.
 Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Luboš Vintera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #52 kdy: 05.11.2010, 20:14 »

v zaměstnání jsem měl v dílně opraváře-kováře, důchodce, válečný veterán, ruce jako lopaty a daly se i tak používat. Někdy se uchyloval ke kanadským žertíkům a dal například někomu podržet kus železa, co právě ukoval a za druhý konec i držel. Občas provokoval, když zkoušel prstem  přítomnost napětí místo zkoušečkou.

 Jednou opravoval utržený kabel přívodu k fukaru na seno a přehodil  fázový vodič se žl.z. Fukar zabručel a nešel, klasicky prstem ošahal šroubky svorkovnice a jedna nebrněla a tak usoudil, že je chyba v pojistkové skříni na stodole jako obvykle. Dal nové pojistky a zavolal na mne  "zkus to". Vzal jsem za bakelitovou páku na skřínce fukaru a protože šla tuho a já stál ještě v seně, tak jsem se druhou rukou opřel o fukar. Ránu, kterou jsem v devatenácti  dostal a tmu před očima si pamatuju pořád jako by to bylo včera i když tomu bude třicet let. Od té doby vím, proč existují zkoušečky a  elektrikáři.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Standa CNC
« Odpověď #53 kdy: 06.11.2010, 20:09 »

Poprvé jsem dostal pár kV asi v 10ti letech (moped Stadion, sundaná svíčka a prosba - podrž mi to, to asi nedává jiskru a šlapal jak o život) . Až se mi podařilo fajku zahodit, tak jsme absolvovali přespolní běh a vůbec mi nevadilo, že byl o pár let starší ...

Později jsem zažil automechanika (vývoj TATRA),  co měl ze mne srandu, když jsem měřil odpor vn kabelu zapalování u Babety. Strčil tam prst a řekl "šlapej" . Po chvíli řekl "stačí, je to OK" . Ani nehnul brvou a měl i pravdu.
Vůbec nejabsurdnější divadlo jsem viděl u stejného člověka - kontroloval postupně totéž - ale u vozidla Tatra 613. Běžící motor a postupná kontrola 8mi kabelů od rozdělovače ke svíčkám. Na rozdíl od Babety vždy mírně cuknul rukou. Byl to suchý šlachovitý chlapík (pár let do důchodu) .
Tyristorové zapalování dávalo 30kV (bez zátěže svíčkou)  tanecek

Jinak - běžných 230V - to dostal asi každý ... Ti přeživší si vytvořili "podmíněný reflex" a respekt .
Vždy to bylo v zápalu boje (o čas) . Není kam spěchat  na zdravi Měřit, nevěřit, zkratovat ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Existuje statistika úrazovosti v souvislosti s nasazováním proudových chráničů?
 Má při úrazu elektrickým proudem vliv v jaké fázi sinusovky se dotyčný dotkne?
 Myslíte si, že si z těchto úrazů vezmou zedníci nějaké ponaučení?
 Znáte někdo definici elektrického úrazu ?
 Způsobí i proud, který neprochází přes srdce fibrilaci?
 Při úrazu el. proudem se projevují více odpor nebo kapacita podrážky bot?
 Víte přesně co se děje ve vašem těle při průchodu elektrického proudu?
 Kdy sepisuje zaměstnavatel záznam o úrazu?
 Máte představu o počtech smrtelných úrazů způsobených elektřinou?
 Smrtelný úraz v blízkosti vrchního vedení vn
 Smrtelný úraz při práci kvalifikovaných pracovníků na vn
 Úraz při zásahu nekvalifikovaných pracovníků na vn
 V Česku se denně zraní v práci přes sto lidí
 Jak často si beznapěťový stav zařízení ověřujete vy?
 Co si myslíte o smrti zaviněné špatnou instalací zásuvky vy?
 Smrtelný úraz při práci na zařízení elektrické trakce
 Smrtelný úraz při práci na vrchním venkovním vedení nn
 Zasažení elektrickým proudem z trolejí s následkem smrti
 Kdy je nutné sepsat záznam o úrazu v případě zasažení elektrickým proudem
 Myslíte si, že se dalo zabránit úmrtí pracovníka v míchárně barev?
 HROBAŘ: Úraz zaviněný rozrušením
 HROBAŘ: Úraz závozníka
 #EH: Elektrický úraz pohledem roku 1950
 V roce 2017 bylo v ČR rekordně nejméně smrtelných úrazů!
 Myslíte, že jsou rozbory pracovních úrazů užitečné?
 Co dělat, když ti někdo podkopne žebřík?
 Máte přehled o pracovních úrazech za období roku 2023?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.