Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Způsobil vám někdy elektrický proud úraz?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Způsobil vám někdy elektrický proud úraz?  (Přečteno 56887 krát)
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« kdy: 26.10.2010, 22:45 »

Způsobil vám nebo někomu ve vašem okolí někdy úraz elektrický proud?
Například při práci na EZ pod napětím, při obsluze vadného spotřebiče, při poruše rozvodů, atp.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 27.10.2010, 06:47 »

Úraz zatím ne, ale ránu jsem dostal mockrát. Občas se někdo zeptá, jestli se nebojím, že mě to kopne. Odpovídám, jestli už někdy viděl řezníka, který se ještě neřízl nožem.
V běžných instalacích to není tak zlé, záleží samozřejmě na mnoha okolnostech, které ovlivní výsledek takového pochybení. Dřív jsem pracoval na trakci a tam to bylo o hubu si šáhnout, přeci jen DC proud udělá svoje  bojim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 27.10.2010, 07:25 »

Mám na levé dlani "památku" na jeden úraz - to jsem ještě netušil že se někdy budu živit "elektrikou".
Jeden dům a venku, u chodníku ve výšce necelý metr nad zemí z rozbité krabičky trčel drát, tak jsem si ho chtěl "vytáhnout" a ono tam bylo napětí...

Nějaké rány jsem dostal, "nejpodivnější" byla když jsem si při opravě fotoblesku sahnul na kondenzátor nabitý na 500V. Přestože jsem si sahnul dvěma prsty jedné ruky, cítil jsem křeč až v rameni a pak jsem si pár vteřin "rozhýbával" prsty. Asi ten DC proud má jiné účinky než AC.

Jednou jsem se dostal do jistého provozu (ještě "za komančů"),  kde jeden mladý elektrikář potřeboval poradit s náhradou nějakého obvodu v regulaci jistého zařízení. Moc hodný a šikovný kluk. Za pár měsíců jsem se dozvěděl, že zemřel na úraz elektickým proudem. Tak trochu doplatil na to, že "byl hodný a snažil se vyjít vstříc".
Přece nevypne celou výrobní linku. Tak si jen v rozvaděči vytočil pojistky a pak si sahnul na přívodní svorky.

-------
Kdyby se člověk opravdu moc bál, asi by to nemohl dělat. Ale nějaký "pud sebezáchovy" je třeba mít, nějaké hranice, za které by člověk nešel, si musí každý rozumný elektrikář vytvořit...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav 3
« Odpověď #3 kdy: 27.10.2010, 08:14 »

Já jsem spíš zažil úrazy elektrikou pouze iniciované, pády ze štaflí, popáleniny od odtavených kousků kovu při zkratech a pod. Teď si vzpomínám na jeden smrtelný úraz, který se stal už dávno a při kterém zemřel poměrně mladý elektrikář při opravě žehličky vlastní manželce. Nikdo tehdá netušil, co se vlastně stalo, protože byl velmi šikovný a najednou přišla zpráva, že je v komatu, ze kterého se již neprobral.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 27.10.2010, 08:21 »

Sem tam ten kopenec dostane každý... Smutek
V mém okolí co znám v loni při práci v rozvaděči ,kolega mu pustil do něj proud /asi vn/ na místě popálený a zemřel...zůsta la manželka, děti,nový RD....!

Další co znám při práci na vn /podrobnosti neznám/ upálené obě ruce-pahýly na ramenou cca 20 cm/....sem tam ho vídávám v nemocnici,odnesli to obě ruce,jinak vizuálně bez následků...!
Oba dva od 30-40 roků....
Jak píše kolega,u běžných instalací je to v rámci kopanců...ale silových nn, vn a VVN to je už horší....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 27.10.2010, 08:25 »

To se nestalo mě, ale jeden kolega mi to nedávno vyprávěl. Pracoval u rozvaděče - prásk - přímo do obličeje z blízka. Dům potmě. Z kanceláře vyběhla ženská a příšerně nadávala. On nic neviděl ale podíval se jejím směrem, ženština ztichla a vrátila so do kanclu. Když pak trošku začal vidět zjistil, že má celý obličel černý, jak to na něj fouklo. Měl z toho pracovní neschopnost, zánět spojivek, ale nakonec dobrý.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 27.10.2010, 09:16 »

Sem tam ten kopenec dostane každý... Smutek
V mém okolí co znám v loni při práci v rozvaděči ,kolega mu pustil do něj proud /asi vn/ na místě popálený a zemřel...zůsta la manželka, děti,nový RD....!
On si to nevyzkratoval a neuzemnil?

Dá se umřít celkem hloupě. Celkem vždy se jedná o banální chybu. Kolega si klekl na rám rozvaděče a podíval se dolů do kabeláku. Opřel se čelem o nožovku.

Když jdu něco zapnout, ověřím si, že tam skutečně nikdo není rukama. Málem jsem schytal 220VDC na 5kW motoru. Prováděl jsem měření izolačního stavu, špatně jsme se domluvili a technici ho chtěli zapnout na zkoušku. Naštěstí se jeden z nich šel přesvědčit

Elektrikář, který se nebojí elektriky, si koleduje o malér. Dvakrát měř (zkoušečkou),  jednou pracuj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav 3
« Odpověď #7 kdy: 27.10.2010, 10:12 »

Elektrikář, který se nebojí elektriky, si koleduje o malér.

Bát se asi není ten nejlepší přístup, protože pokud se člověk bojí, dělá chyby. Lepší je mít respekt a být opatrný, kontrolovat sebe i druhé a k věci přistupovat s rozvahou, protože spěch není dobrý rádce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 27.10.2010, 11:14 »

Citace
On si to nevyzkratoval a neuzemnil?
Nevím jak to přesně bylo,ale událo se to někde na montážích v čechách....

Ještě si vzpomínám na jeden případ, který se stal mě....
Při zapojování přívodu jednoho menšího objektu v malé firmě, všechno se dělalo za provozu
/nějaká konzervárna/ se kabel zapojil s vyšším bezpečnostním opatřením na pojistky PH 1...
Pak jsme měli dva elektrikáři zapojit zemění,nějakou FeZn kulatinu prům. 10 na hlavní zemění v hlavním rozvaděči podniku /za provozu/...Kolega vzal karbinu  a uřezal potřebnou délku,já jsem držel kulatinu,kolega byl blíž k místu napojení ,tak jsem mu ji podával a kulatina svou pružností mu vyklouzla z rukou a "bouchla" do 3 fázových sběrnic /jištěno asi 500A/ ,to byla rána a záblesk jak při bouřce a podnik byl bez elektřiny....c elý se zastavil...nik omu se nic nestalo,jen jsme viděli kolečko záblesku asi několik minut...Kulati na byla na druhém konci dobře uzeměna!!
Za provozu to nešlo vypnout, pak stál celý podnik....a šlo to.....je to asi 28 let....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miloslav Zubal
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 27.10.2010, 12:53 »

Nedávno na Jesenicku zahynul opravář při opravě automatické pračky - byla připojena na , ,  dvoužilový´´ prodlužovací přívod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladisla Bělka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


Elektronik


« Odpověď #10 kdy: 27.10.2010, 17:00 »

Pěknou ránu jsem dostal na jeřábu v kabině, když jsem opravoval kontrolér málem jsem vypadl z kabiny. Týden jsem necítil ruce od té doby si dávám bacha vše rači dvakrát přeměřím než někam strkám ruce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když chceš něco vyhrát,
běhej sto metrů.
Když chceš něco zažít,
běhej maraton.
Emil Zátopek
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 27.10.2010, 17:02 »

Já zatím nic moc tragického. Jednou let cca 2m přes chodbu a pět minut slepoty, jednou rána do hlavy přes vlas - probudil jsem se na zemi a byl jsem potlučený ale nevím jak dlouho jsem tam ležel, byl jsem sám a párkrát vypálená ďubka v ruce. Zvláštní je jak dlouho se mě ta vypálená dírka hojí oproti jiným zraněním mechanického původu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladisla Bělka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


Elektronik


« Odpověď #12 kdy: 27.10.2010, 17:15 »

Ono je lepší dělat ve dvou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když chceš něco vyhrát,
běhej sto metrů.
Když chceš něco zažít,
běhej maraton.
Emil Zátopek
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 27.10.2010, 17:20 »

Ono je lepší dělat ve dvou.

Je a někdy je to i předepsáno, ovšem zákony ekonomiky jsou jiného názoru. Je to špatně ale je to realita.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladisla Bělka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


Elektronik


« Odpověď #14 kdy: 27.10.2010, 17:21 »

V práci to tak máme
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když chceš něco vyhrát,
běhej sto metrů.
Když chceš něco zažít,
běhej maraton.
Emil Zátopek
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #15 kdy: 27.10.2010, 17:27 »

Můj bývalý kolega s kterým jsem měl tu čest pracovat na elektrodílně dolu Šmeral Most, zemřel před lety 23.12 (šílené datum......pře d Vánoci.....brr rrrrr) při opravě mikrovlnné trouby doma u rodinného krbu. Manželčina bývalá spolužačka a kamarádka ze školy přišla o manžela dva dny po svatbě, když stál ve vypuštěné smaltové vaně a vrtal držáky na ručníky starou Sovětskou celokovovou vrtačkou. Navrtal kabel a bylo po něm.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #16 kdy: 27.10.2010, 17:36 »

A tak to mě celokovová vrtačka zachránila AYKYL. Ovšem výroby tuzemské, plášť hliníkový a 3vodičová prodlužka. Štrejchnuj jsem fázi, prskanec, jistič světla vypnul.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #17 kdy: 27.10.2010, 18:31 »

jednou rána do hlavy přes vlas - probudil jsem se na zemi a byl jsem potlučený ale nevím jak dlouho jsem tam ležel
Něco podobného jsem také zažil. Potřeboval jsem měřit na svorkách pomocných stykačů, abych si potvrdil že se jedná o správný kontakt blokování. Kleknu mezi dveře skříňového rozvaděče přiložím jednu svorku na přípojnici PE a druhou na šroub stykače. Bohužel jsem špatně viděl a tak jsem se naklonil více do rozvaděče a už jsem ji koupil pěkně do hlavy. Tehdy jsem měl ještě dlouhé vlasy a pot z horka to ještě umocnil. Pět minut jsem přemýšlel jak jsem se ocitl na židli vzdálené něco přes metr od rozvaděče. Od té doby nevěřím ani sám sobě Zlej  a raději dvakrát vše kontroluji.
Chce to respekt, respekt a znovu respekt.
Jinak za svou praxi jsem také chytil nějakou ránu a ze svého okolí vím o případech spíše následných úrazů způsobených elektřinou. Kolega měnil nožové pojistky a natáhl oblouk, protože si nevypnul hl. vypínač a trafo ovládání odebíralo proud naprázdno. Byl z toho pěkný zánět spojivek a perfektně provedená depilace chlupu na ruce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Existuje statistika úrazovosti v souvislosti s nasazováním proudových chráničů?
 Má při úrazu elektrickým proudem vliv v jaké fázi sinusovky se dotyčný dotkne?
 Myslíte si, že si z těchto úrazů vezmou zedníci nějaké ponaučení?
 Znáte někdo definici elektrického úrazu ?
 Způsobí i proud, který neprochází přes srdce fibrilaci?
 Při úrazu el. proudem se projevují více odpor nebo kapacita podrážky bot?
 Víte přesně co se děje ve vašem těle při průchodu elektrického proudu?
 Kdy sepisuje zaměstnavatel záznam o úrazu?
 Máte představu o počtech smrtelných úrazů způsobených elektřinou?
 Smrtelný úraz v blízkosti vrchního vedení vn
 Smrtelný úraz při práci kvalifikovaných pracovníků na vn
 Úraz při zásahu nekvalifikovaných pracovníků na vn
 V Česku se denně zraní v práci přes sto lidí
 Jak často si beznapěťový stav zařízení ověřujete vy?
 Co si myslíte o smrti zaviněné špatnou instalací zásuvky vy?
 Smrtelný úraz při práci na zařízení elektrické trakce
 Smrtelný úraz při práci na vrchním venkovním vedení nn
 Zasažení elektrickým proudem z trolejí s následkem smrti
 Kdy je nutné sepsat záznam o úrazu v případě zasažení elektrickým proudem
 Myslíte si, že se dalo zabránit úmrtí pracovníka v míchárně barev?
 HROBAŘ: Úraz zaviněný rozrušením
 HROBAŘ: Úraz závozníka
 #EH: Elektrický úraz pohledem roku 1950
 V roce 2017 bylo v ČR rekordně nejméně smrtelných úrazů!
 Myslíte, že jsou rozbory pracovních úrazů užitečné?
 Co dělat, když ti někdo podkopne žebřík?
 Máte přehled o pracovních úrazech za období roku 2023?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.