Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Musí se použit proudový chránič pro 1F kalové čerpadlo v jímce?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí se použit proudový chránič pro 1F kalové čerpadlo v jímce?  (Přečteno 24191 krát)
Aleš Marek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 23.10.2007, 15:46 »

U RD budu instalovat čerpací jímku pro přečerpaní odpadních vod do domácí čov. Je nutné, nebo pouze doporučené použít chránič?. Elektrovýzbroj bude obsahovat kalové ponorné čerpadlo 230V/1f + hladinovou automatiku řízenou LOGO Siemens 24V/DC ,  ovl. skříň bude umístěna v technické místnosti RD.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 23.10.2007, 15:58 »

Pokud by čepadlo bylo na zásuvku tak ano, vybavovací proud max.30mA. Zásuvka bude zřejmě určena pouze pro pevné připojení čerpadla, tady by ale požadavek 30mA mohl být velmi diskutabilní vzhledem k možnosti nežádoucího vypínání. Pomoci by mohl chránič typu G. Instalace by mohla být provedena jako pevná / bez zásuvky / a tím by se tak citlivému chrániči dalo vyhnout.

Jinak je otázkou jak je zvolena ochrana ostatní el.instalace v RD, centrální proudový chránič lze vřele doporučit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Aleš Marek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 23.10.2007, 16:36 »

Mělo by to být na pevno, výstup z loga, stykač-čerpadlo, samozřejmě řádně odjištěno, ten chránič se mi právě kvůli spolehlivosti čerpačky moc nezamlouvá. Jde mi však hlavně o průchodnost řešení při revizi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Marek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 23.10.2007, 16:45 »

Pro upřesnění stávající elektroinstala ce (není to novostavba )je TN-C, ale pro napájení "rozvaděče jímky" bude zřízen nový okruh TN-S.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 23.10.2007, 17:40 »

Ono je otázkou jak korektní je stávající el.instalace když uvádíte TN-C. Jaká je např. vzdálenost od posledního uzemnění PEN přívodu sítě nn, jak je v RD provedeno pospojování, zda vyhoví impedance smyčky pro předřazené jištění, bod rozdělení PEN je velmi vhodné uzemnit sam.zemničem max.15 Ohmů, atd... Pokud bude provedení napevno v každém případě doporučuji pro daný vývod použít chránič se jmenovitým vybavovacím proudem např.300mA.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Naar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 24.10.2007, 09:54 »


Oodně doporučuji chránič z důvodu bezpečnosti. Dával jsem 3f chránič 30mA i  pro čerpadlo do vrtu (a chrání i obvody pro dílnu) u rodinného domku před pár roky a není s tím žádný problém. Naopak jednou začal vypadávat a zjistil jsem díky tomu že se prošoupal kabel a i izolace jednoho fázového vodiče pro čerpadlo přímo ve vrtu a firma co instalovala čerpadlo na vlastní náklady vše musela opravit a šlo o částku více než 3000Kč, takže chránič se 2krát zaplatil, protože jinak by se na to přišlo bůh ví kdy, po záruce. Jinak nikdy ani jednou vevypad a není důvod aby vypad když zařízení je v pořádku. Měřil jsem izolační odpor drahým kvalitím přístrojem a izolační odpor byl velký  neměřitelný. Jinak jsem do domku dal další 2 chrániče třífázové 30mA. Jeden pro tepelné čerpadlo a další pro všechny obvody v obytné části domku. Nikdy žádný chránič nevypad za několik let a jsou tam elektrické spotřebyče jako bojler, myčka, trouba, sporák atd.
V práci na stole požívám chránič 30mA ale mám jej předepnutý tak, že  mám výkonovými odpory udělaný umělý svod takový aby chránič vyhodil při dalším svodu okolo 2mA a nikdy bez důvodu chránič nevypnul. Když jsem jednou omylam je lehce zavadil o fázi tak vypad proto také mám dělaný umělý svod.Kvůli bezpečnosti. Mějte se Jarda
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 24.10.2007, 10:46 »

V práci na stole požívám chránič 30mA ale mám jej předepnutý tak, že  mám výkonovými odpory udělaný umělý svod takový aby chránič vyhodil při dalším svodu okolo 2mA...
Je to chytré řešení, ale tímto opatřením zvyšujete trvalý unikající proud v ochranném vodiči. A to není moc dobré.  Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #7 kdy: 24.10.2007, 10:56 »

Já myslím, že pro ochranný vodič miliampéry žádné ampéry. Fakturačně však může jít o cca 40 kWh/rok, pokud je to v provozu pořád.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 24.10.2007, 11:37 »

Unikající proud je důvod předepsání ochranného pospojování vodičem většího průřezu pro zařízení s vyšším unikajícím proudem, použití robustních vidlic, atd... Je to aplikováno  např.i v počítačových učebnách základních škol. O smyslu se dá jistě polemizovat. viz. ČSN 33 2000-7-707.
Při přerušení ochranného vodiče může mezi rozpojenými konci být nebezpečné napětí.
Měl jsem na mysli zejména možné zbytečné podráždění nadřazeného chrániče v el.instalaci.
V tomto případě je asi unikající proud 10mA a to je ve výše uvedené normě již hodnoceno jako zařízení s velkým unikajícím proudem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #9 kdy: 24.10.2007, 12:52 »

Nikdy žádný chránič nevypad za několik let a jsou tam elektrické spotřebyče jako bojler, myčka, trouba, sporák atd.
Možna už Vam do smrti nevypadne, pokud jej dle návodu výrobce netestujete tlačitkem test. Pozor na to, aby Vam nezatuhly:-) Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Jaroslav Naar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 24.10.2007, 15:10 »

Poznámka k tomu proudovými chráničí, kde mám záměrně udělaný svod. Používám to pouze pokud pracuji na zažízením pod napětím, když něco vyvýjim, opravuji a podobně. Většinou jde o elektronická zařízení s mikropočítači, která spínají i třeba větší výkony přes tyristory a nejde použít galvanické oddělení trafy (to používám někdy při malých výkonech). Jedinej důvod použití je tedy bezpečnost, je jistota, že chránič vyhodí. Stačí na mžik se dotknout fáze a i když jsem v suchu v pantoflích  na linu tak to prostě vyhodí, je to vyzkoušené :-) Také mám vyzkoušené že při doteku na fázi za 30mA chráničem prostě chránič nevypadne. Když měřím odpor těla(a stisknu pořádně sondy) tak je prostě odpor dost velký a chránič nemůže vypadnout, alespoň u mě na pracovišti. Mějte se  Jarda Naar
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Naar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 24.10.2007, 15:15 »

Popsal jsem ten svob nevhodně. Nejde o svod do PE ale mám zapojené výkonové odpory mezi Fází za proudovým chráničem a N vodičem před chráničem. Takže se to netýká PE vodiče vůbec. Takže vše OK :-)  Jard Naar
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 24.10.2007, 16:55 »

..Nejde o svod do PE ale mám zapojené výkonové odpory mezi Fází za proudovým chráničem a N vodičem před chráničem...

V síti TN je právě toto varianta rozdělení vodiče PEN před chráničem na N a PE. Před chráničem může být dále napojen vodič PE, za chráničem pouze N.

Vaše varianta by mohla snad projít v síti TT, kdy ochranný vodič je spojen se zemničem, nespojeným s PEN. V práci ale spíše bude síť TN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Naar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.10.2007, 17:35 »

Ještě jednou k tomu proudovému chrániči předepnutému. V práci mám obyčejnou zásuvku ve zdi 230V zapojenou černým, modrým a žlutozeleným vodičem, tedy vodiči Fáze, N a PE. V samostatné krabici která mi leží na stole s IP56 mám chránič a za ním zásuvku chráněnou tímto chráničem a do této krabice jde  přívodní napájecí kabel se zástrčkou(F,N,PE) pro připojení. Fáze i N zásuvky na krabici s IP56 je zapojená za chráničem a PE je zapojen  přímo z přívodního kabelu žlutozeleným vodičem. Navíc jsem dodal ty výkonové odpory mezi fázi za chráničem a PE na vstupu do chrániče. Tedu vzhledem k zásuvce ve zdi se celé zařízení chová jako spotřebič a do PE v krabici ve zdi nic neteče. 
Hlavní důvod proč jsem vše psal ale bylo to že proudové chrániče jsou spolehlivé a nevypadávaj když nemají a rozpojují obvod když mají :-) Jarda
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Naar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 24.10.2007, 17:42 »

Ještě dotaz. Zná někdo lepší způsob jak pracovat na zařízeních pod napětím aby když se dotku fáze tak, aby se bezpečně odpojil obvod? Samozřejmě nejlepší je opatrnost ale chránič (předepnutý :-) ) beru jako další možnost jak významně zvýšit bezpečnost  a vypne obvod i v případě kdy na zařízení dochází k malým svodům třeba na kostru přístrojů a zařízení. Jarda Naar
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 24.10.2007, 18:00 »

Je pravda, že zapojení proti vodiči N tak jak jste to detailně popsal by nemělo být na závadu. Stejným způsobem se dají za chráničem proti vodiči N zapojit např. i přepěťové ochrany.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #16 kdy: 24.10.2007, 18:50 »

Připojení toho kalového čerpadla přes zásuvku je celkem vhodné. Je celkem pravděpodobné, že občas bude zapotřebí čerpadlo vyndat a vyčistit.
Připojení přes chránič bych osobně také doporučoval.
S tím nežádoucím vypínáním bych to neviděl tak tragicky. Minimální vypínací proud chrániče 30 mA je 15 mA. Čerpadlo s vidlicí 230V je v podstatě spotřebič ve smyslu ČSN 33 1610. No a u těchto spotřebičů je max. přípustný unikající proud 3,5 mA.
O žádné vyjímce pro čerpadla nevím ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 25.10.2007, 08:44 »

...Navíc jsem dodal ty výkonové odpory mezi fázi za chráničem a PE na vstupu do chrániče. Tedu vzhledem k zásuvce ve zdi se celé zařízení chová jako spotřebič a do PE v krabici ve zdi nic neteče... 
To už je asi jen překlep. Mělo by tam být N na vstupu do chrániče.

Šlo by taky použít chránič 10mA.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jsou ponorná čerpadla typu Malyš bz ochranného vodiče OK?
 Co si počít s ponorným čerpadlem, které vybavuje proudový chránič?
 Jak napojit přívodní kabel do skruží vrtu a kabel čerpadla do vrtu?
 Existuje nějaký přístroj, který by odpojil čerpadlo při chodu naprázdno?
 Jak provést zvýšenou ochranu ponorného čerpadla?
 Jak opravit přívodní šňůru ponorného čerpadla?
 Je přípustné použít jedinou velikost napětí ovládání a bypassu čerpadla?
 Jak připojit ponorné čerpadlo Nautil 1'' EVGU přes proudový chránič?
 Jak ovládat čerpadlo u plynového kotle ?
 Co vse je treba pro regulaci cerpadla?
 Jak funguje přepínání otáček motorů běžných oběhových čerpadel ?
 Musí být ovládání čerpadel přes trafo?
 Jaký mám použít softstartér pro kalové čerpadlo 400V ?
 Nevíte jakou má přesně funkci a jak se používá hydrostat?
 Jak se snizi zivotnost cirkulacniho cerpadla TUV pri castem kratkodobem spinani?
 Lze zapojit oběhové čerpadlo bez elektroniky?
 Lze zjistit náhradním způsobem směr točení čerpadla?
 Máte někdo zkušenosti s hlídáním zaplavení čerpadla?
 Co potřebuji pro rozběh kalového čerpadla NFMU-98-7-AM-0, 230V?
 Jak se provádí v sekcích čerpadel, v sekcích šoupátek a v podobných zařízeních u dálkových kovových
 Je lepší pro pohon čerpadla domácí vodárny jednofázový nebo třífázový motor?
 Proč se vyrábí tolik fontánových čerpadel na 230V a tak málo na SELV?
 Ako je to so zálohovaním obehových čerpadiel modifikovaným priebehom ?
 Jaká je závada na hlubinném čerpadle když je ponořené tak nečerpá?
 Jak nastavit u Protherm RAY doběh čerpadla?
 Jakou zvolit ochranu při běhu naprázdno vodárny Sigma Hranice 100-3?
 Jakým relé byste nahradili tlakový spínač?
 Čerpadlo přes proudový chránič?
 Jak vypínat cirkulační čerpadlo na TUV při odchodu z domu?
 TIP na ponorná čerpadla Pedrollo
 Jak zajistit pomalý doběh u čerpadla?
 Podle čeho vybrat typ frekvenčního měniče k čerpadlu?
 Jaky rozsah motorového spouštěče zvolit pro kal. čerpadlo Sigma NDMU 380/370W?
 Jaký zvolit záložní zdroj pro napájení oběhového čerpadla plynového topení?
 TIP na dávkovací čerpadla Simdos
 Jak automatizovaně spínat vzdálené cirkulační čerpadlo TUV?
 Čím hlídat funkci oběhového čerpadla?
 Ako vyriešim striedavé zapínanie čerpadiel?
 Jak lze neinvazivně detekovat běh čerpadla?
 Potřebují elektronická oběhová čerpadla UPS s čistou sinusovkou?
 Lze využít kabel solenoidního ventilu k souběžnému spínání sekund. čerpadla?
 Jaké mi doporučíte 3f ponorné čerpadlo do studny u domu?
 Jak nelíp vyřešit blokování čerpadel proti chodu na sucho?
 Jak zajistit chod oběhového čerpadla při výpadku napětí?
 Jakým přístrojem kromě PLC, spínat pomocné oběhové čerpadlo?
 Ako zapojiť obehové čerpadlo u krba z vodným ohrevom?
 Jak přepínat mezi dvěma 230V zdroji napájení pro jedno čerpadlo?
 Je možné jednoduchým způsobem, zjistit stav proudového chrániče?
 Je potrebny ochranny nulovy vodic k ponornemu cerpadlu ?
 Proč vypadává chránič po připojení ponorného čerpadla?
 Musí být použit proudový chránič u ponorného čerpadla také?
 Akým spôsobom je riešené napojenie ponorného čerpadla EVGU na jednofázovú sieť?
 Jak zapojit 1 ponorné čerpadlo pro 2 objekty?
 Dá sa Nautila SIGMA EVGU-16-8-GU-080 provozovat frekvencnym meničom?
 Nepoškodí se nautila, pokud přisaje vzduch ještě před vypnutím ochrany?
 Jaký kabel pro čerpadlo studny pro styk s pitnou vodou?
 Je povoleno napojení kabelu čerpadla umístěné v jímce?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?
 Jak zapojit jednofázové ponorné čerpadlo Nautila Sigma?
 Kde doporučíte využití ponorných vodivostních sond?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.092 sekund, 24 dotazů.