Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Je spotřeba závislá na zatěžování motoru nebo je úměrná výkonu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Je spotřeba závislá na zatěžování motoru nebo je úměrná výkonu?  (Přečteno 21634 krát)
Martin Vojtík
« kdy: 07.05.2007, 23:38 »

Někde jsem slyšel,že 3f motor 400V (380V tak možná za Marie Terezie) pokud jede bez zátěže má spotřebu elektřiny jen na pokrytí ztrát motoru.
Pokud ano,je tomu tak i u staršího motoru (tak rok v. 1985) Potřebuji totiž k hydraulickému čerpadlu motor, idealně tak 5,5kW, ale z domácích zásob  mám jen 11kW, ale bojím se, že tak silný motor bude mít velkou spotřebu.
Proto potřebuji poradit, jesli je spotřeba závislá na zatěžování motoru nebo je úměrná výkonu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 08.05.2007, 00:11 »

Spotřeba motoru je závislá na zátěži motoru. Čím větší motor, tím větší spotřeba naprázdno. Proto se motory dávají tak akorát a nebo nejbližší vyšší. Z hlavy vám to neřeknu, ale 11 kW motor při mechanické zátěži /čerpadlo/ 5,5 kW bude odebírat ze sítě o něco málo více než motor 5,5 kW. Pokud motor nepoběží 24 hodin denně, 365 dní v roce, tak není třeba uvažovat o nějaké návratnosti peněz při koupi 5,5kW motoru. Budete mít značnou rezervu, motor se nebude tak hřát.
Předpokládám, že motor je na rozběh hvězda/trojúhelník. Na štítku motoru by mělo být buď D/trojúhelník/380V  nebo D400V a nebo Y/D 660V/380V nebo Y/D 690V/400V
Nebude to náhodou na štípač polen a nebo na lis na dřevěné brikety?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek Kuneš
« Odpověď #2 kdy: 08.05.2007, 00:23 »

Kdyby šlo o větší výkon a indukčnní motor, tak by bylo namístě dát pozor na nižší účiník cos fí při malém zatížení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline OfflineChránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 08.05.2007, 08:25 »

TO: Vojtík

Jak uvádíte, motor bude pohánět hydraulické čerpadlo.
Předpokládám, že rozběh Y/D není v tomto konkrétním případě možný.  Čerpadlo bude pravděpodobně provozováno krátkodobě a při zatížení motoru na hřídeli. Spustit motor 11 kW přímo je docela problém z hlediska dimenzování a charakteristik jištění. Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Martin Vojtík
« Odpověď #4 kdy: 08.05.2007, 09:45 »

Pane Beláň, proč by rozběh hvězda/trojúhelník nebyl možný? Ten motor je teď na cirkulárce a tam je rozběhový přepínač Y/D. S připojeným čerpadlem by to tak nešlo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline OfflineChránič je chránič!


« Odpověď #5 kdy: 08.05.2007, 11:04 »

Tak jak jsem uvedl, že předpokládám, že provoz bude krátkodobý v momentě potřeby natlakování (obdobně jako kompresory).

Může to být ale i jinak. Neznám Vaše záměry ani provozní poměry. Byla to jen teoretická úvaha. Mrknutí

Cirkulárka je OK, tam je možný rozběh bez zatížení a pak se řeže. To je naprosto jiný režim.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offlinetelefon +420 604791991


« Odpověď #6 kdy: 08.05.2007, 11:36 »

Pane Vojtík, kde ste sebral údaj že vám na to čerpadlo stačí 5,5kW pomoc.
Problematika motorů je dost náročná činnost. Obecně platí že elektromotor, který bude zatěžován méně, než jsou jeho štítkové údaje, sice bere menší proud, ale zároveň vám vytváří účiník, který je špatný. Čím větší pohon, s čím menší zátěží, tím větší účiník.
Pohon 5,5kW spouštět na přímo není problém. 11kW spouštět na přímo už nebude taková sranda, ale jde to taky.  Nepíšete jestli to máte domů, nebo do práce. Jestli mohu popište váš problém trochu do šíře ? Mrknutí

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Martin Vojtík
« Odpověď #7 kdy: 08.05.2007, 12:00 »

Takže rozeberu problém dopodrobna.. Bude to na štípačku. To jsem nejspíše měl uvést hned na začátku diskuse. Hydraulické čerpadlo zatím nemám,ale aby to dobře šlapalo,tak mám v plánu tak mezi 5 - 8kw výkonu. Ale pokud píst nebude zabírat do nějakého pořádného špalku tak bude reálná zátěz čerpadla poměrně menší než jeho max. výkon. Ale při maximálním zatížení pístu se můžeme dostat až na maximální výkon čerpadla což bude řekněme 7kw (podle koupeného čerpadla). No a možná bez předešlého vysvětlení došlo k nepochopení, takže to se panu Beláňovi omlouvám. Ten motor tedy poběží neustále při štípání, nebude spínat a vypínat.. Takže tam je možné nechat přepínač Y/D, i když při startu tam už nějaká zátěz na motor bude (odpory motoru, čerpadla a kapaliny hnané naprázdno přes rozvaděč)?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #8 kdy: 08.05.2007, 13:31 »

No a hned se odpovídá lépe...
Technicky a ekonomicky:

Optimální je velikost motoru odpovídající zátěži.
Pokud byste se měl štípačkou živit, tak hydraulický akumulátor, zámek hydrauliky, multiplikátor tlaku a jiné hydraulické vymoženosti vám umožní snížit potřebný výkon motoru a čerpadla na odhadem 3kW při daleko větších štípacích tlacích a komfortech rychloposuvu klínu ke špalku a ze špalku.

Při použití uvedeného motoru s přebytkem výkonu je rozvaha:

O spotřebě energie tato:
Pokud jste domácnost, z hlediska platby elektrické energie pro vás předimenzovaný motor běžící naprázdno na rozdíl od správně dimenzovaného nebude znamenat prakticky žádný rozdíl - objem činné práce měřené elektroměrem (a běžný elektroměr jinou neměří) bude téměř nachlup shodný. Vy (to je ten váš chlup) a elektrárna budete mít vyšší ztráty na přívodních kabelech, které budou více topit. Více nevykompenzova ných zařízení (vyrábějících jalový proud) v síti dělá problémy při výrobě a přenosu el. energie a důsledkem je vyšší cena energie pro všechny. Proto se firmám jalovina měří a mají za ni tak vysokou cenu, že se jim vyplatí ji kompenzovat na, vlastní náklady.

O technických parametrech tato:
Vyšší výkon motoru působí pozitivně i negativně rezervou výkonu.
Pozitivně - nějaký souček nebude problém, povrchová teplota motoru bude nižší.
Negativně - pokud neomezíte maximální hydraulický tlak, tak může něco prasknout, roztrhnout se  a zabít (stroje nemají rozum).
Velikost proudu
Je to kupodivu, ale proud naprázdno běžícího se motoru se nebude radikálně odlišovat od proudu v plné zátěži. Jen se mění podíl jeho jalové (pro vás asi neplacené)  a činné (placené) složky. Největší problém není rozdíl velikosti proudu běžícího motoru (cca 16A pro 7,5kW motor a 23A pro 11kW motor),  ale velikost startovacího - rozběhového proudu. 
Startování - dostáváte se na únosnou hranici velikosti asynchronního motoru, který je možno startovat přímo (či nepřímo) v prostředí neprůmyslovém. Touto hranicí je výkon motoru  7,5-10kW, podle místních podmínek sítě.
11kW motor při plné ustálené zátěži bere cca 23A. Obecně při přímém rozběhu si asynchronní motor krátkodobě vezme 7-násobný proud (161A).  Krátkodobost je malá - stačí mít pomalé pojistky či jističe, ale způsobený proudový odběr přetíží napájecí sí't ,  což dříve způsobilo pohasnutí žárovek, dnes v době elektroniky však i přímé škody.
Rozběh Y-D omezí startovací proud typicky na cca 1,5 - 2,4 násobek (35-55A),  za cenu snížení momentu na 0,4-0,8násobek - do zátěže nenastartujete a na hydraulice musíte mít možnost přepnout na obtok při zakousnutém klínu, jinak motor nenahodíte. Budete mít problémy i se startem u studeného oleje (těžký rozběh). Technicky nutno říci, že menší motor by s těžkým rozběhem měl větší problém.


Lidsky
váš motor je jen o jeden stupeň předimenzován, proti uvažovanému výkonu čerpadla. To není nijak tragické a dělávalo se to dříve běžně (ale špatně) i u profi zařízení.
Pokud se tou štípačkou nebudete živit profesionálně a použijete ji jak bývá u domu obvyklé, tak si s tím nedělejte starosti. Pokud vám obdobná cirkulárka při startování nevyhazovala pojistky, tak Vaše úvahy jsou správné a jen vzhledem k přebytku výkonu motoru dbejte na správné seřízení přepouštěcího ( a hlavně pojišťovacího) ventilu hydrauliky.
A jednoduchá kontrola optimální velikosti motoru - správně dimenzovaný moderní asynchronní motor (vinutí s izolací do 105-120°C) má mít po dlouhodobě ustálení běhu v zátěži v jeho provozních podmínkách (kryty, chladicí průduchy) při maximální povolené teplotě okolí stroje povrchovou teplotu cca 55-60°C (to na něm dlouhodobě ruku neudržíte). Pak je výkonově přizpůsoben poháněnému zařízení. Takových strojů jste moc neviděl, že Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 08.05.2007, 13:34 »

Takže tam je možné nechat přepínač Y/D, i když při startu tam už nějaká zátěz na motor bude (odpory motoru, čerpadla a kapaliny hnané naprázdno přes rozvaděč)?

Pokud nepojede při rozběhu čerpadlo do plného výkonu, tak problém s rozběhem nebude. Jestli předpokládáte až 7kW, tak tam dejte 11kW motor. Při těch pár hodinách provozu za rok se to kvůli menšímu účiníku nezblázní. Na cirkulárce bez zatížení může být příkon motoru naprázdno řádově 20 až 30% jmenovitého.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #10 kdy: 08.05.2007, 13:39 »

Než jsem naklepal pár stručných řádek, tak pan Kurka to vysvětlil vyčerpávajícím odborným způsobem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Vojtík
« Odpověď #11 kdy: 08.05.2007, 13:45 »

Díky všem za radu, myslím, že předešlé odpovědi mě bohatě stačí. Ještě jednou díky!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak vyřešit spouštění asynchronního motoru 5kW?
 Akú literatúru k malým elektromotorom?
 Nevíte o výrobci motoru cca 250W, 4-pól pro 250-300°C?
 Poraďte mi prosím nějaké odkazy na pohony a motory?
 Jaký bude výkon na hřídeli, pokud budu provozovat 3f motor na jedné fázi?
 Kde by som mohol najst nieco o linearnych synchronnych motoroch?
 Označovanie elektromotorov D/Y-380V/220V a D/Y-400/690V
 Jak jsou chráněny motory-vibrátory pro zvibrování betonu?
 Jak vypočtu parametry rotoru synchr. generátoru, pro jeho amatérskou výrobu?
 Proč po odpojení budicího vinutí dojde k přetočení derivačního motoru?
 Mohl by mi někdo objasnit pracovní teploty motorů a kde ji správně změřit?
 Je údaj na štítku motoru YD 460/230V správný?
 Existují elektromotory s poměrem 1kW/1kg?
 Čím se liší elektromagnetický a hnací moment u asynchronních motorů?
 Vzpomenete si k čemu používáme komutační póly a vinutí?
 Jak poznám správný počet závitů na transformátoru?
 Co se děje v 3f motoru po výpadku jedné fáze?
 Vadí třífázovému asynchronímu motoru nucený běh naprázdno?
 ENIKA: Senzor hladiny s krokovým motorem
 Podle kterých parametrů vybrat motor čerpadla?
 KNIHA: Zvyšování spolehlivosti asynchronních elektromotorů včetně poháněných strojů
 Jak spočítat brzdící moment asynchronního stroje?
 Setkali ste se už s reluktančním motorem?
 Existuje 3 fázový asynchronní generátor?
 Koho dnes mohou zajímá informace o asynchronních motorech?
 Pomůže někdo s identifikací motoru?
 Jak se rozbiha jednofazovy motor?
 Na jakých parametrech závisí záběrný moment asynchronního motoru?
 Otáčel by se asychronní motor s nemagnetickým obvodem?
 Nieje nejaký vzorec ako vypočítať silu alebo krútiaci moment motorov?
 Jak určit otáčky motoru bez výrobního štítku?
 Jak pracuje asynchronní motor myčky nádobí?
 Jak se napájí elektrický motor vlaku?
 Opravdu jsou různé tvrdosti sběracích kartáčků("uhlíků) u komut. motorů?
 POZVÁNKA: 22. ledna ŽIVĚ o motorech s Lubomírem Kastnerem
 K čemu slouží tento typ příruby u motoru?
 Trojfázový derivační komutátorový motor napájený do rotoru
 Co v mixéru udává směr otáčení rotoru?
 Co si mohu dovolit k asynchronnímu motoru?
 Udávají se u motorů charakteristiky proud/čas?
 EATON: Ochrana motorů s vysokou účinností: Eaton je „IE3 ready“
 Ako pracuje reluktančný motor?
 Může DC motor fungovat bez komutátoru?
 Jaký je rozdíl mezi elektromotorem a dynamem?
 Aké mám možnosti pri náhrade EC motorov rekuperačnej jednotky za iný typ?
 Co je to za motor MEZ Brno ESS 564 E P1?
 Je pro ohýbačku 6mm drátu vhodný krokový motor?
 #EH: Elektrické motory pohledem roku 1950
 Nová řada indukčních motorů SM
 Proč jsou otáčky rotoru u asynchronního motoru nižší?
 UNIVERZÁLNĚ: Co je to za motor?
 Jak vybrat pneumatický motor určený k náhradě elektromotoru?
 Jakou náhradu zvolit za motor MEZ Mohelnice 2,2kW 2880 ot typ 4AP90l-2?
 LIVE EATON: Ochrana a řízení motorů
 Dáte tip na motor 0.18kW, 1500ot, IP55, EX z1, 12-24V?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.029 sekund, 22 dotazů.