Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak má spotřebitel poznat, že si najal atrapu místo elektrikáře?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak má spotřebitel poznat, že si najal atrapu místo elektrikáře?  (Přečteno 3642 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« kdy: 28.12.2023, 08:02 »

PRAXE(-): Nekvalifikovan ý elektrikář způsobil havárii v kuchyni
    Příběh popisuje situaci, kdy nekvalifikovan ý elektrikář provedl neodbornou instalaci elektriky v kuchyni, což vedlo k poškození domácích spotřebičů a potenciálnímu nebezpečí pro obyvatele domu. Při revizi bylo odhaleno několik závažných chyb, včetně nevhodné montáže a použití neodpovídající ch materiálů. Situace vyžadovala okamžitou nápravu a dokumentaci pro možné vymáhání škody. Případ ilustruje rizika spojená s najímáním nekvalifikovan ých pracovníků a zdůrazňuje důležitost odborného provedení elektrických instalací.
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
      
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Jak má spotřebitel poznat, že si najal atrapu místo elektrikáře?
   
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 28.12.2023, 09:41 »

Jen marně hledám ten klíč, podle kterého odlišit atrapu od elektrikáře.
Pro laika je to takřka nemožné, zvláště když dá na doporučení a recenzi na internetu si píší i pochybné eshopy, tak proč by to nedokázal lehkoživka.

Já takhle pohořel s instalatérem, který mě napřed zkusil okrást na materiálu a až když jsem laickým pohledem zjistil rozpory s PD, byl vypakován. A to měl výborné recenze a byl mi doporučen.

Článek jeko osvěta přínosný, návod pro ošizeného zákazníka tam je taky, ale jak vybrat, aby to bylo dobře a ještě letos...
Řemeslníků je zkrátka málo, někteří pro nadbytek práce místo odmítnutí planě slibují a toho zneužívají různí příštipkáři.
Ony i ty pořadníky v dobách minulých měly něco do sebe.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 28.12.2023, 12:30 »

Souhlasím, není možné na první pohled odlišit bastlíře od skutečného elektrikáře.

Nicméně i laik dokáže z některých náznaků rozpoznat to, že odborník jaksi deklarovaným odborníkem není. V tomto případě toho bylo víc než dost, ale důvěra byla bohužel silnější. A to i v okamžiku kdy montér stavějící novou kuchyň odmítl připojit spotřebiče do nové instalace, když viděl co tam ten hoch předvádí.

Ve finále to skončilo škodou hodně přesahující 50tisKč, kterou se bastlíř uvázal zaplatit. Nicméně první splátka nedorazila a pochopitelně ani ty ostatní. Telefon se začal hlásit jako vypnutý. Nyní už je jasné, že ke třem exekucím přibude čtvrtá. Bohužel téměř s nulovou šancí na náhradu škody. A to je asi pravděpodobně finální účet po jeho návštěvě.

Vše je zdokumentované a sepsané v revizní zprávě, doplněné o mnoho fotografií.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 28.12.2023, 12:43 »

Tento případ tedy spadá především do kategorie těch, které by měly podobné amatéry s velkým egem od podobných činností odradit.
Pokud se to podaří dotáhnout do zdárného konce, může z toho být slušný precedent. Afro


Horší je, že se šlendriánem se setkávám i v řadách jinak obstojných elektrikářů, kteří se však cpou do věcí, kterým nerozumí, resp. chybí jim znalosti a praxe.
Jeden takový se řeší i s Cechem, ale i kdyby náhodou na té jejich seanci něco k problematice řekli, osvěta stejně nepadne na úrodnou půdu, protože on už je to spíš takový spolek na úrovni chovatelů králíků, kde se "veteráni" schází na pokec a mladí na to nemají čas a honí prachy po stavbách, bez zájmu o osvětu. Ale to je jiný příběh...
Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline« Odpověď #4 kdy: 28.12.2023, 12:54 »

Tedy až mám trochu problém uvěřit, že tohle dokáže někdo provést (a jiný převzít a zaplatit),    to snad i absolvent zvláštní školy musí chápat, ze takhle zbastlený výtvor (ne, není to rozvaděč) je silně za hranou.

Takže poznat uprostřed díla si myslím někdy lze, horši je stav, kdy výsledek zvenku vypadá relativně slušně a zvěrstva se odehrávají "pod kapotou". Poznat předem je složité, s tím se i u nás ve firmě po skoro 30 let trvající investorské praxi občas potýkáme - každý nový dodavatel je na počátku vždy jistou sázkou do loterie a to i když je doporučen, a ano, vyhodili jsme jich dost i uprostřed díla. Jenže to znamená mít dobrou smlouvu a kvalitní DPS a znalost jejich porušování poznat.

Asi nejjistějším způsobem u velkých zakázek je mít smlouvu, jsem-li v oboru naprostý laik, najmout si za TDI někoho, kdo ví a požádat dodavatele o reference. U malých je to horší - je-li řemeslníků málo a ti dobří mají kalendář plný na půl roku dopředu, zoufalý majitel pak hledá pomoc kdekoliv a u kohokoliv, kdo mu ji slíbí. A vzhledem k vývoji na "trhu" řemeslníků, kdy těch dobrých a zkušených odchodem do důchodu ubývá, se situace myslím bude jen zhoršovat. Bohužel
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 28.12.2023, 13:58 »

Tak jsem to dočetl až sem a říkám si, "proč bych měl někomu dělat Matku Terezu a stále se snažit pomáhat někomu, kdo o to ve většině případů ani nestojí?"

Možná tuším, kam Honza míří svým příspěvkem.
Před mnoha lety jsme si s Honzou a některými dalšími kolegy pohrávali s myšlenkou, že bysme vytvořili portál, kde by byli registrováni ověření odborníci s tím, že by se pro udržení jejich odbornosti namátkově navštěvovali a probíhala by namátková kontrola jejich práce.
Pak jsme ovšem každý narazil na nějaký problém a vše bylo shrnuto ze stolu.
Přiznám se, že jsem byl v té době pro podobné věci dost zapálený a chtěl jsem laické veřejnosti neustále ukazovat správný směr s tím, že xindl v podobě různých bastlířů a kolegů elektrodobytků zadupu hluboko do země. K tomu všemu dost přispívala i poměrně veliká touha narovnat vážnost našeho oboru, kterou si ještě z mladých profesních let dobře pamatuji.

Byla to taková ta opilost myšlenkami, že svět se dá přece napravit.
A pak jsem postupně začal střízlivět...
Nedá se napravit, nikdo o to nestojí.
Jsme tu všichni jen na dobu velice krátké životní etapy, tak proč ji poměrně velkou část věnovat někomu, kdo si to vlastně ani nezaslouží, a nebo zájem jen předstírá?

V oboru mezi lidmi se pohybuji cca 34 let, což je dost dlouhá doba na to, aby si člověk mohl o mnoha věcech udělat jasný obrázek.


Takže: "Ne, nevěřím, že by to mohlo být přínosem"

Podívejte se schválně na anketu, která běží na mých profesních stránkách.
https://www.severocech.cz/
Vypovídá poměrně dost o vzdělávání se v našem oboru, ze které pak plyne úroveň vzdělanosti a celkového umění provádět svoji práci tak, aby se za ni nikdo nemusel stydět.

Vidíte průběžné výsledky jako výborné, dobré, uspokojivé, nebo katastrofické?

Mě tedy dost vadí, že se spousta lidí vzdělává jen na soc. sítí a po hospodách.

Jak tu již bylo psáno, 90% laické veřejnosti není schopna vyhodnotit, zda má doma PANA řemeslníka, a nebo dobytka. Většina z nich vůbec netuší, jak má výsledné dílo vypadat, jak je časově náročné a zda je cena odpovídající či nikoli. Nezbývá jim nic jiného než věřit, že měla Mařka od vedle pravdu.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #6 kdy: 28.12.2023, 16:38 »

Tedy až mám trochu problém uvěřit, že tohle dokáže někdo provést (a jiný převzít a zaplatit),     ....

Sám jsem nevěřil že někdo bez základních znalostí se vůbec může vydávat za elektrikáře a předvést takové dílo. Nicméně odpálená nová mikrovlnka a vyhořelá televize, zásuvky bez připojeného PE,........  
Investorka nic neplatila, naopak se snaží vymoci vzniklou škodu. Tedy náhradu odpálených spotřebičů, opravy na instalaci s novým rozvaděčem, včetně mého revizního výjezdu.

Na fotkách vidíte absenci vodičů N na chráničích, všechny N za 5 různými chrániči na jedné svorkovnici, nebo dvě různé fáze ze dvou různých chráničů, spojené na více jističích dohromady. Bylo toho mnohem více. Proto nikdo nic nepřebíral. Investorka čekala dva dny prakticky bez elektriky na můj příjezd, s jedinou funkční zásuvkou.

Jo, velkou chybou je absence smlouvy o dílo a alespoň základního náčrtu kde co bude. Být projektová dokumentace, věřím že by to dopadlo mnohem lépe i z dílny kutila. Domnívám se že investorka už je poučená a napříště k tomu bude přistupovat o něco zodpovědněji. Obzvlášt po této zkušenosti a hlubokého vysvětlování z mé strany. Zarazilo ji když jsem ji řekl, že když neřešila projekt a smlouvu, je částečným spoluviníkem

Tak jsem to dočetl až sem a říkám si, "proč bych měl někomu dělat Matku Terezu a stále se snažit pomáhat někomu, kdo o to ve většině případů ani nestojí?"

Investorka moc stála o pomoc (také si ji hned zaplatila),    ale bohužel pozdě když už ke škodě došlo. S bastlířem jsem ale na rovinu neměl moc slitování. V telefonu jsme ho dost vyřval a zakázal mu tam jít cokoliv dalšího dělat. CHtěl přijít a provést opravy. Následně investorkou pozvaný jiný elektrikář co prováděl následně opravy mě volal asi 3x a vyptával se na nějaké podrobnosti. Částečným vodítkem mu byla totiž má revizní zpráva. Osobně jsem mu rád poskytl potřebné informace
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Petr Chalupa_
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #7 kdy: 28.12.2023, 16:49 »


Před mnoha lety jsme si s Honzou a některými dalšími kolegy pohrávali s myšlenkou, že bysme vytvořili portál, kde by byli registrováni ověření odborníci s tím, že by se pro udržení jejich odbornosti namátkově navštěvovali a probíhala by namátková kontrola jejich práce.
Škoda, že jste to nedotáhli do konce. S manželkou při výletech navštěvujeme restaurace dle recenzí Lukáše Hejlíka. Pokud to hodnocení dělá odborník, tak ten model krásně funguje!! Navíc si časem ona databáze získává obrovskou prestiž. Nikoho nezajímají názory z heureky, které dělají lajci... Ale kdybyste dotáhli toto do konce, mohlo by to být zajímavé jak pro firmy, tak pro zákazníky. Elektroinstala ce není topinkovač za pětistovku, věřte, že zákazníci by to rádi využili.
Spíš než kontrola občasně na místě (časově náročné),  by třeba šlo to vymyslet tak, aby se ten systém o sebe staral sám. Zákazníci by dané firmě mohli přidělovat obrázky z provedení a hodnotit by mohli jen elektrikáři.
Znám jeden zajímavý portál, který už dokonce disponuje rozsáhlou databází verifikovaných elektrikářů...
Navíc už dosti známý na to, aby vznikající databáze hned startovala se slušnou prestiží... Kdo ví, třeba by z toho v budoucnu mohly jít i nějaké finance.... Afro
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #8 kdy: 28.12.2023, 16:58 »


Znám jeden zajímavý portál, který už dokonce disponuje rozsáhlou databází verifikovaných elektrikářů...
Navíc už dosti známý na to, aby vznikající databáze hned startovala se slušnou prestiží... Kdo ví, třeba by z toho v budoucnu mohly jít i nějaké finance.... Afro


Verifikace je jedna věc a druhá je jejich výsledná práce, která není a nikdy nebyla kontrolována, takže s jejich reálným uměním vlastně nemá nic společného.
Vše by skončilo na financování osob, které by prováděli kontroly osob ze seznamu a odstranili tak případné elektroatrapy.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Palička
*
Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 28.12.2023, 17:19 »

Sám jsem nevěřil že někdo bez základních znalostí se vůbec může vydávat za elektrikáře a předvést takové dílo.
Je to už par let kdy nám volal jeden nájemník, ze mu přestala prát pračka. Dojel tam náš technik a zjistil, že zásuvka nefunkční ale jistič v pořádku, na zdi vedoucí k zásuvce černá čára. Tak jsme do toho "hrábli" - jistič vyřazen z provozu, zásuvka připojena telefonní dvojlinkou  zle poctivě zasádrovanou v omítce. Nájemník se přiznal, že si vedení k pračce natáhl sám a že když mu občas vyhodil jistič, poradili mu v hospodě ho překlemovat.
Tohle je problém elektriky - lisovaný plyn či výtah většina lidí nezbastlí, dva dráty spojit umí i každý školák. Tak proč volat elektrikáře, když Tonda to umí taky - že ty dráty musí být spojeny metodou A nebo B a všechny ostatní jsou nebo mohou někdy být malér, laik neví a nezajímá ho to, důležitá je finanční úspora. Koneckonců jsem přesvědčen, že i tady kdyby nedošlo k likvidaci spotřebičů tak by paní investorka byla jistě spokojena.
Tak jsem to dočetl až sem a říkám si, "proč bych měl někomu dělat Matku Terezu a stále se snažit pomáhat někomu, kdo o to ve většině případů ani nestojí?"

Nedá se napravit, nikdo o to nestojí.
Najděte si facebookovou skupinu rekonstrukce chalup - lidi suverénně vyřezávají vaznice krovu protože potřebují prostor. Statikovi vstávají vlasy hrůzou, majitel domu se tím chlubí. Staví dřevěná patra zakotvená do monierky. Podkopávají základy bez zajištění. Atd atd. Tak proč by to u elektroinstala cí mělo být jinak
Zaznamenáno
Petr Chalupa_
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #10 kdy: 28.12.2023, 17:21 »

Verifikace je jedna věc a druhá je jejich výsledná práce, která není a nikdy nebyla kontrolována, takže s jejich reálným uměním vlastně nemá nic společného.
Vše by skončilo na financování osob, které by prováděli kontroly osob ze seznamu a odstranili tak případné elektroatrapy.
Nemyslel jsem to ve stylu verifikovaný = 5 hvězdiček. Spíš ve stylu: Je tu evidována tahle elektromontážn í firma. K této firmě zákazníci přidávají třeba reálné fotky díla, nebo třeba fotky toho, co se jim nezdá úplně správné a verifikovaní elektrikáři mají jako jediní možnost na to reagovat a dávat nebo brát firmě hodnocení. Na to hodnocení firem by právě nemuseli být další, placení lidé. Věřím, že by to místní verifikovaní dělali dobrovolně, v rámci svého relaxu...
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #11 kdy: 28.12.2023, 23:47 »

Ono je to často také tak trochu o "komunikačních schopnostech"

A tady bohužel mívají navrch "lidoví vypravěči" před odborníky.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 29.12.2023, 07:35 »

..... a verifikovaní elektrikáři mají jako jediní možnost na to reagovat a dávat nebo brát firmě hodnocení.

To už tu jednou bylo.
Vše však zhatila závist, nevraživost a způsob řešení osobních a vzájemných problémů.
Vše bylo zrušeno.

Z jiného soudku...

Zkuste si najet na netu na pár firemních webů, co se zabývají montážemi hromosvodů. Tam si otevřete fotogalerii a rázem zjistíte, že se jedná o neumětely, kteří vlastně ani netuší, že to co dělají, dělají vlastně špatně a ještě se tím prezentují. A co je nejhorší, na chyby mnohdy nepřijdou právě ani ti verifikovaní, mezi kterými jsou vlastně i majitelé prezentovaných firem chlubících se nesmysly.
Samotná verifikace jen vypovídá o tom, že je osoba vzdělaná v oboru a přitom její znalosti mohou být na bodu mrazu. Pak taková osoba nemůže nic hodnotit v požadovaném rozsahu.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #13 kdy: 29.12.2023, 08:45 »

Ještě doplním Pavla Horského.

Pravděpodobně by následovala obvinění z konkurenčního boje a tak dále. To opravdu není dobrý model.  Musím po několikáté opakovat - cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly.

V principu nejde o hodnocení firem jako takových, ale spíše o lepší informovanosti široké veřejnosti, aby věděla na co má nárok a jaké má povinnosti. Když si vezmu jen smlouvu o dílo během rekonstrukce, zbavím se minimálně třetiny bastlířů. Když ve smlouvě bude požadavek na zákonné dokumenty (ty mohou být i vyjmenované - od rozvaděče, prohlášení o shodách , ...) tak mi zůstanou k výběru pouze profesionálové .
Ano, omezí se mi tím i značně výběr firmy/řemeslníka. Nicméně šance že dostanu bastl (nedejbože kreténa z příspěvku) se tím neskutečně sníží. Navíc mám v ruce podklady pro případnou reklamaci a vymáhání svých nároků.
Samozřejmě to znamená i negativní věci, jako je například pozdější termín nástupu (musíte včas a lépe plánovat),  nebo vyšší cena (ale ta je ve prospěch kvality a garancí) .

Nicméně ve finále je to vždy rozhodnutí investora koho si domů pozve a tedy i jeho spolu-odpovědnost na výsledku. TO bylo, je  a vždy bude alfou a omegou celého výběru řemeslníků. Bez ohledu na doporučení, reference a hodnocení kohokoliv.
Nejlepší cestou jak tomu čelit, je zveřejňovat judikáty s rozhodnutím soudů o náhradách škody od nepoctivých a  špatných řemeslníků i rozhodnutích, kde je výsledek sporný už kvůli tomu, že nejsou smlouvy o dílo a tak podobně. Snad by to lidé konečně pochopili
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #14 kdy: 29.12.2023, 09:00 »

Velká část zákazníků chce funkčnost, kterou pozná a bezpečnost, kterou nevyhodnotí a to vše za nízkou cenu.
Tuto kombinaci mu profi.fy.není schopna nabídnout.
Jde tedy dobrovolně cestou většího rizika, toto riziko je jeho vyhodnocení průšvihů o kterých slyšel, no a o elektrice toho v krimi zprávách moc není a i kdyby bylo, tak se do určité hranice průšvihů nic s vnímáním nestane.

Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline« Odpověď #15 kdy: 29.12.2023, 09:46 »

Nejlepší cestou jak tomu čelit, je zveřejňovat judikáty s rozhodnutím soudů o náhradách škody od nepoctivých a  špatných řemeslníků i rozhodnutích, kde je výsledek sporný už kvůli tomu, že nejsou smlouvy o dílo a tak podobně. Snad by to lidé konečně pochopili
Nejsem si jist. V novinách se už mnoho let stále dokola objevují varující články o dámě do které se "zamiloval" bohatý sličný "americký generál na penzi",  který jen potřebuje 20 tisíc dolarů aby za ní přijel a strávil s ní zbytek života. A přesto se nacházejí nové dámy, co pošlou peníze i přes varováni banky nebo policie. Lidé průšvihy cizích neberou.
A jak psal pan Hudec - funguje to? Bylo to levné? Tak je to ok.


Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #16 kdy: 29.12.2023, 12:20 »

On je tu trochu zapomenutý příběh, a v něm vidím jádro pudla, v devadesátkách elektro odborníci spustli kampaň jak tu za pár let začnou hořet ve velkém hliníkové rozvody, zabijet nulování atp.,  a ejhle ono se nic moc nestalo a lidi majíce toto v paměti se na byť dobré rady dnes mohou z vysoka.
Řekl bych že v oné době byl stejný respekt jak k elektrice, tak plynu, a ten by zůstal zachovaný nebýt tehdejších nenažraných vyjádření.
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #17 kdy: 30.12.2023, 04:54 »

Reference jsou ošemetná věc.
Znal jsem jednoho elektrikáře, který  byl vyučený za první republiky a také ještě začal pracovat  před II.WW.
V celé vesnici byl pro většinu obyvatel jedinečný odborník, skoro bůh. Co pamatuji, tak pouze dva lidé ho kritizovali. Jaká byla skutečnost jsem měl šanci poznat na vlastní kůži při opravách jeho bastlů. On měl renomé jen kvůli tomu, že nikdy nikoho neodmítl, brzy přišel a rychle ubastlil. Instalace, které dělal byly v pořádku jen v jeho ranných létech činnosti. Dokud se používaly plášťové trubky a vodiče N a NG, tak jeho díla vypadaly tak, jak měly (s ohledem na dobu). Když se pak v 50. létech stal součástí nějakého podniku služeb, začaly jeho bastly. Začátky používání vodičů AGY a další změny v materiálu a technologiích ho zničily. Začal používat bez  výčitek svědomí jakékoliv vodiče v plastové isolaci. Běžně používaný materiál na pevné rozvody ve zdi byla dvojlinka YH (CYH),  na světla o průřezech 0,5 nebo 0,75, na zásuvky max. 1,0mm2! Jenže to byla ještě ta lepší varianta, neměl problém s použitím zvonkového drátu Up, telefonních kablíků SYKY ,  polního tel. vodiče PK-1 a našel jsem po něm i zásuvku zapojenou plochou anténní dvojlinkou 300 Ohmů (PLE300-8). To vše byly jeho díla z období 1960 až 1980. Všechny tyto vodiče dával přímo do omítky bez jakékoliv další izolace, trubky nebo bužírky a samozřejmě  pro tehdejší napětí sítě 220V.
To je jen pro ilustraci, že laické reference nejsou použitelné. Jak napsal kol. Hudec laik ohodnotí funkčnost a rychlost provedení, popř. malé škody a nepořádek při zednických pracech.  A mnohdy ani porucha takového rozvodu nezmění názor zákazníka. V případě jedné "odešlé" zásuvky, jsem byl osočen, že dotyčného pomlouvám, že to fungovalo 30 let. Jen nepochopili, že si neměli pořizovat vysavač s příkonem  přes 1000W a zapojovat ho do zásuvky, kterou jim "pan mistr" původně udělal pro stolní lampu.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mám s §6 kvalifikaci k revizi vysoušečů zdiva?
 Jaká kvalifikace je potřeba pro výměnu baterie v UPS?
 Kde je možné někde zjistit jakou má elektrikář kvalifikaci v elektrotechnice?
 Musím splňovat pro ŽL pro výrobu slaboproudých zařízení nějaký § vyhlášky 50/78?
 Jakou potřebuji kvalifikaci pro provádění kontrol (revizí) dle ČSN EN 60974-4?
 Kdo bude opravovat hybridni auta? Budou muset mit servismani vyhlasku 50?
 Opravdu nepotřebuji kvalifikaci pro výrobu zařízení pro malé napětí?
 Jsou i nějaké kurzy pro projektování el.instalací ?
 Byl tam opravdu elektrikář?
 Kdo nese odpovědnost za elektroinstalaci?
 Jakou minimální kvalifikaci má mít obsluha vn zkušebního přístroje?
 Je obor Informační technologie (kód 18-20-M/01) pro získání §8 vyhlášky 50?
 Jaké znalosti by měl mít elektromontér?
 Opravdu mohou fasádníci zapojovat elektroinstalaci bez kvalifikace?
 Může mít zaměstnavatel problémy pokud jeho zaměstnanec lhal o své kvalifikaci?
 Môže zamestnavateľ bez osvedčenia zamestavať ľudí s osvedčením?
 Odborná způsobilost v elektrotechnice
 Bude možné brzy získat el.technickou kvalifikaci bez vzdělání?
 Je možné využít projektanta s razítkem na Slovensku u nás v ČR?
 Jaké minimální vzdělání musí mít žadatel o zkoušky RT E2/A v České republice ?
 Co musí splňovat osoba nebo firma abych u ní mohl vykonávat praxi?
 Může provést výměnu svítidla v prostředí s nebezpečím výbuchu pracovník s §6?
 Musí mít servisní technik plynových kotlů §6 vyhl. 50?
 Jakou kvalifikaci musí servisní technik PC pro Živnostenský úřad?
 Jak má uživatel poznat zda mu odpovídá opravdu odborník?
 Kdo zajištuje odbornou způsobilost soudních znalců a jaké jsou požadavky?
 Jak poradíte laikovi ve výběru toho správného, nejsprávnějšího odborníka?
 Kdo je to ten správný, nejsprávnější odborník?
 Dáte tip na elektrotechnické učiliště, které dnes generuje nadějné elektrikáře?
 Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
 Jak na obnovení kvalifikace po 17 letech v jiném oboru?
 NP8# Přesahy budou nutné, elektrika zasahuje do všech VTZ, říká Radek Roušar
 Je podle tebe elektrikář řemeslník nebo není?
 Jaka jsou pravidla uznavani kvalifikace elektrikare mezi Ceskem a Slovenskem?
 Proč chce Hájek střílet po starých občanech?
 Kterých 10 profesí v elektrotechnice nominuješ jako ty hlavní?
 Co tě zajímá na profesi tvých kolegů?
 Je revizák automaticky aj obyčajný elektrikár?
 Mohu provádět s !6 revize serverů na DPP?
 Jak probíhá odborná způsobilost k činnostem na el. zařízení u Armády?
 Kdo smí obsluhovat elektronový mikroskop?
 Co očekává zaměstnavatel od nového, vyučeného elektroinstalatéra?
 ELEKTRONAUTi, na které otázky musí elektrikář vždy odpovědět správně?
 PS250#3: Co se s příchodem prováděcího předpisu zákona 250/21 vše změní?
 Jaké je potřeba oprávnění a kvalifikace na sestavování a prodej počítačů?
 Jakou kvalifikaci podle NV 194/2022 musí mít vývojář jednúčelových zařízení ?
 Ako sa stat elektrikárom?
 Co by měl elektrotechnik všechno znát?
 Jakou máš představu o přednášejících?
 Kolik řemesel musí dnešní elektrikář skutečně ovládat?
 Co bylo předtím než přišla vyhláška padesát?
 SOLID 63: Petr Létal o dnešní způsobilosti a souvisejících dokladech
 Jaké jsou možnosti získání vzdělání pro §6 nv 197/22sb?
 Je možné provádět elektropráce jako občasný výdělek?
 TIP Na Přípravný kurz E2/A!
 Odborné konference a školení 2024 na Slovensku
 Co je dobré vědět o možnostech kvalifikace v elektrotechnice?
 Jak se orientovat v nových elektrotechnických kvalifikacích?
 KVALIFIKACE #5: O úplné profesní kvalifikaci
 Koho z vás zajímá sjednocování elektrikářů?
 Jaká může být kvalita revize, při které si revizní technik nevšimne závady?
 Je blikání světel při spínání motoru 5kW zapříčiněno špatným uzemněním?
 Jaká je kvalita a úroveň výrobků a výrobců elektromateriálu na našem trhu?
 Kam to naše řemeslo spěje, keď kvalita práce nieje na programe dňa?
 Lze za 190Kč/hod ještě pracovat jako živnostník?
 Jsme jako elektrotechnici schopni vyvést elektrotechniku z chaosu?
 Co říct na profesionální bastlíře rekonstrukcí jader?
 Je to u nás s kvalitou bytové výstavby tak špatné?
 Kdo zodpovídá za provedení elektroinstalace?
 U které organizace mohu reklamovat elektroinstalaci?
 Už jste někdy nárokovali náklady spojené s vyřízením reklamace?
 Máte také ISO a platné certifikáty na vaše výrobky ?
 Jak může montážník-flákač zaškodit?
 Jaké máte zkušenosti při reklamacích u různých výrobců?
 Kdo nese zodpovědnost za chybu v nové elektroinstalaci ?
 Som náročný zákazník, alebo normy benevolentné, či dotyčný elektrikár prasa?
 Jste rádi, že je Made in Czechoslovakia zpět?
 Máte zavedenu mezioperační kontrolu řízení jakosti?
 Jakou zvolit ochranu při kolísání napětí v síti?
 Má dodavatel elektřiny odpovědnost výpadku za elektroměrem?
 Víte, kdo odpovídá za stavbu a jak vypadá typicky česká geneze stavby?
 Nemáte u svých zakázek problém se žloutnutím plastů u různých přístrojů?
 Jaké máte pro a proti Aliexpressu?
 Aké máte skúsenosti s firmou Vybo Electric predávajúcou elektromotory?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.08 sekund, 23 dotazů.