Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?  (Přečteno 10121 krát)
Michal Zoubek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 03.08.2017, 07:57 »

Rád bych se zeptal, jestli mohu zapojit EZS ústřednu do elektrické sítě u zákazníka, pokud mám "jen" §6  Úsměv Přívod by byl připojený a zrevidovaný elektrikářem, já bych připojil pouze EZS ústřednu a celý systém by opět zrevidoval elektrikář. Mohu bez §8 připojit EZS do sítě? (Jsem OSVČ)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 03.08.2017, 14:51 »

Pokud má elektrikář Oprávnění k činnosti, tak má i osvědčení na §8 dle 50/78 Sb.
Pokud jste OSVČ a nemáte oprávnění na elektro a máte jen ŽL, pak je to těžké...

Ale pokud máte elektrikáře, který je schopen vystavit revizní zprávu
tak s tím §6 můžete ledaco.....

§8 slouží k dodavatelské činnosti.
OSVČ v oblasti elektro bez §8 je takový paskvil, prostě k ničemu ....
jen k dobrému pocitu, že mám IČO, případně kouzlit s DPH
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 03.08.2017, 19:51 »

Možná bude dobré nahlédnout do vyhlášky 50/78 Sb.,  co to je ten §8
( když již ta vyhláška platí 40 roků !!)

§ 8
Pracovníci pro řízení činnosti prováděné dodavatelským způsobem
a pracovníci pro řízení provozu
(1) Pracovníci pro řízení činnosti prováděné dodavatelským
způsobem jsou pracovníci znalí s vyšší kvalifikací, kteří
a) splňují požadavky pro pracovníky uvedené v § 7 odst. 1 nebo v
§ 6 odst. 1,
b) mají alespoň nejkratší požadovanou praxi uvedenou v příloze 1,
c) prokázali složením další zkoušky v rozsahu stanoveném v § 14
odst. 1 znalosti potřebné pro řízení činnosti prováděné
dodavatelským způsobem.

To znamená, že pro dodavatelské vztahy v oblasti elektro VŽDY platilo,
že musí mít §8. To znamená, že má vyšší odbornou kvalifikaci podle §6, nebo 7
a hlavně že má praxi
vyučení    6
USO         4
VŠ           2 roky

Pokud montujete a dodáváte zařízení  nad 50 V AC musíte být osoba odborně způsobilá.
Viz nařízení vlády 118/2016 Sb. A právě průkazem způsobilosti je oprávnění vydané TIČR. Oprávnění se vydává kromě jiného na základě podmínky, že vlastníte osvědčení na §8.
Pokud nesplňujete podmínky pro získání §8, pak je možné mít zástupce stejně, jako musíte uvést, kdo vám bude provádět výchozí revize v případě, že nemáte §9.

Jak jednoduché, jen prostudovat zákony a vyhlášky.....n eznalost zákonů neomlouvá a porušování zákonů se obvykle trestá. Každý si může vybrat cestu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 03.08.2017, 20:01 »

A k jaké činnosti máte vystavený ŽL? Jako elektrikář jistě ne. Přesto může k některým činnostem stačit i par. 6. Musíte  poskytnout víc informací  jinak se relevantní odpovědi nedočkáte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 04.08.2017, 08:07 »

Ještě mne napadá, že §8 je pro dodavatele právě o legislativě,
aby nemusel klást podobné otázky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 04.08.2017, 08:59 »

Ještě mne napadá, že §8 je pro dodavatele právě o legislativě,
aby nemusel klást podobné otázky.
Souhlasím.
Jenže dnes je jiná doba. Před třiceti roky jsem s §6 věděl proč budu chtít a potřebovat §7 a pak §8. Dnes se udělá "nějaké" přezkoušení a tím to končí. To není výčitka, to je fakt. Za tento fakt může malá společenská opora a vyhlášku si dělají pouze proto, že potřebují splnit legislativní povinnost. Nic víc. Tečka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 04.08.2017, 09:21 »

Mirku,

máš naprostou pravdu v tom, že je to jen pro splnění povinnosti ( dostat papír osvědčení a oprávnění) a pak nic.....
Denně se setkávám s velice nízkou úrovni znalosti právě z legislativy. Lidé s §8 nemají ani tušení o existenci nějaké 50110-1 ed. 3 a dodavatele elektrického zařízení o nějakém nařízení NV 17/2003 Sb......že jim ukládá něco zákon při jejich činnosti.
Schází nějaká zpětná vazba, něco je špatně ve společnosti. Vytratily se "zábrany" v dodržování i technických zákonů a každý si dělá co chce a jak to vidí dobře......i když jsou výjimky a občas jsem překvapen s perfektní práce a ještě je i něco navíc. A dokonce i revizní zpráva může být zpětnou vazbou ( kéž by).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Michal Zoubek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 04.08.2017, 09:59 »

,  děkuji za vaše odpovědi. Já právě nemám živnost v oblasti elektro, pouze opravy elektronických zařízení a přístrojů (mám maturitní obor mechatronik a pár let praxe s různými malými opravami počítačů, pájení USB konektorů k nabíjecím základnám čteček apod.). Nicméně, jak jsem již psal, jedná se o montáž EZS, koncesi si budu zřizovat a veškeré zařízení bude do 12V, kromě ústředny, do které se připojí hlavní přívod do svorek. Samozřejmě právě ten přívod a revizi by dělal certifikovaný elektrikář / RT, a já bych jej pouze zapojil (aby byl přívod připraven již třeba týden dopředu a elektrikář nemusel čekat až zapojím EZS a pak by on zapojil přívod - to mi přijde jako hloupost.). Takže moje otázka zní, jestli stačí, aby mi on kabel vyvedl ze zdi, zrevidoval, já jej zapojím a on po několika dnech, když se tam dostane, celý systém zreviduje, jestli je to také třeba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Zoubek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.08.2017, 10:02 »

Ještě pro doplnění: Mám zkušenosti s montáží elektrických rozvodů, opravy pod napětím, pájení a opravy tištěných spojů, stavba i oživování elektronických přístrojů. Ovšem všechno jen pro sebe, či pro zaměstnavatele . Pro zákazníka nepotřebuji tahat CYKY, ani mu dělat zásuvky, od toho má elektrikáře, já mu budu tahat datovou síť z UTP, nebo dokonce instalovat bezdrátová zařízení na bateriový provoz.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 04.08.2017, 10:46 »

Citace
Nicméně, jak jsem již psal, jedná se o montáž EZS, koncesi si budu zřizovat a veškeré zařízení bude do 12V, kromě ústředny, do které se připojí hlavní přívod do svorek.

To je právě jen "TO" na co potřebujete dodavatelsky jinou živnost s příslušnými papíry a samozdřejmě i par.8 .
I kdyby jste jen jednou ročně zapojoval jak se říká "jen tři dráty".
Neříkám že to neumíte, ale chcete vědět jak je to doopravdy. Mrknutí
Nebo si někoho sehnat, kdo to "ofiálně"zapojí,kdo má příslušnou legislativu už opatřenou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Michal Zoubek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 04.08.2017, 11:25 »

Chápu, tudíž si mohu zapojit EZS (popř. pro své účely nastavení a konfigurace použít dočasné připojení do zásuvky skrze napájecí kabel) a poté mi jej elektrikář připojí do sítě a provede revizi. Děkuji vám za odpovědi Mrknutí.
Každopádně mi přijde zvláštní, jelikož neprovádím zapojení dodavatelským způsobem, poněvadž napájecí přívod "dodá" elektrikář. Toto téma jsem probíral s RT a potom s jedním pracovníkem, který řídí týmy a také mi dali zapravdu. Každopádně kde se dá najít definice "dodavatelského způsobu"? Zda se jedná o jakýkoliv zásah do sítě (nad 50V),  či právě jen "přivedení" napájení z rozvaděče a s koncovým zapojením není třeba §8?
Vaše odpovědi chápu a určitě není třeba mi přepisovat vyhlášku 50/78 sb.,  vážně mě nezajímá nějaké obcházení pravidel, či co. Praxi taktéž mám, jen ještě není dostatečná na §8, což neznamená, že budu čekat další rok na provedení montáží, jen mi prostě přívod bude muset přivést elektrikář a RT.
Je prosím možné v zákoně vyhledat definici dodavatelského způsobu, pokud to není problém? Nepovedlo se mi ji najít. Děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Zoubek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.08.2017, 11:30 »

Ještě doplním otázku: Jestli je to také možné, můžete mi prosím pomoci s vymezením činností, na které (ne)potřebuji §8? Jedná se tedy o všechna zařízení do 50V, tzn. pájení SMD součástek, výměna komponent elektrického zařízení a vše, kde není přivedeno přímých síťových 230V? Jak se to tedy, prosím, vztahuje např. na opravu adaptéru k notebooku, kam jde 230V ze sítě do trafa a vychází 12V?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 04.08.2017, 13:28 »


Vaše odpovědi chápu a určitě není třeba mi přepisovat vyhlášku 50/78 sb.,  vážně mě nezajímá nějaké obcházení pravidel, či co.

Je prosím možné v zákoně vyhledat definici dodavatelského způsobu, pokud to není problém? Nepovedlo se mi ji najít. Děkuji.

Vyňatek z vyhlášky 50/78 Sb. jsem napsal schválně, protože od toho se mnohé odvíjí z hlediska §8. Ta praxe je důležitá.....z de nejde o žádné obcházení, ale to ,co umožnuje zákon. A zákon umožňuje zřídit živnost tam, kde je nutný §8 a nemáte praxi formou zástupce. Tak jak máte "zástupce" revizního technika uvedeného v záznamu o prověření náležitosti, tak může být zástupce i na §8. A za rok za dva toho zástupce zrušíte.

Pokud hledáte ustanovení ,  kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí, tak základní ustanovení najdete v §1 NV 17/2002 a novější platné v §1 (2) NV 118/2016 Sb a §3 je o dodávání na trh. A protože jste výrobce, je dobré znát i přílohy k uvedenému NV.

A vždy platilo, že podnikající osoby mohou provádět montáž, opravy, revize a zkoušky vyhrazeného elektrického zařízení, jen na základě oprávnění vydaného SOD. Byl to zákon již z roku 174/1968 Sb.,  dneska je to vyhláška 73/2010 Sb. ( viz příloha č.2 k vyhlášce 73/2010 Sb o bližších podmínkách bezpečnosti zařízení).

Rozumnější je mít Oprávnění, než to obcházet jinými cestami. K tomu vás ale zde v diskusi nikdo nenavádí. Nic ve zlém, ale pokud byste znal vyhlášku 50/78 Sb. tak většinu otázek by jste zde nepoložil. Ale jinak vás chápu, protože podobné otázky dostávám právě od IT pracovníků při doplňujících školeních na §6

Tím ale, že se ptáte, patříte k lepší skupině pracovníku, kteří chtějí problém řešit a ne jen jej vytvářet. Určitě se dobře zorientujete a najdete pro vás dobré řešení. Ale řešení takové, aby jste nebyl moc závislý na jiných subdodavatelíc h služeb. Pokud chcete více, můžeme diskutovat osobně emailem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Michal Zoubek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 04.08.2017, 15:14 »

Velice vám děkuji za odpovědi, vysvětlení a odkaz na uvedené vyhlášky.  Úsměv Samozřejmě si to neberu ve zlém, jen se mi občas trochu příčí, když mě lidé považují za právě i viz co jste psal vy, za IT pracovníka s neznalostí elektro a s nějakým kurzem. Obor mám vystudovaný (přímo se specializací na EZS) a praxi mám, jen ohledně par.8 jsem měl stále nejasnosti podivej. Vyhlášku 50/78 sb. jsem studoval a jednoznačnou odpověď nenašel. Pokusím se řešit problém nejspíš pomocí vámi zmíněného zástupce, než budu díky praxi moci udělat si par. 8.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 05.08.2017, 08:23 »

Osobně se domnívám, že pokud máte par. 6 vyhl. 50, a k tomu ŽL na EZSky, nic vám nebrání v tom, zapojit napájení 230V do svorkovnice ústředny. Přívod by měl být  samozřejmě zrevidován RT.

Použijte selský rozum. Dílo předáme jako celek, včetně zapojení a oživení. Par. 6 vás k této činnosti opravňuje a zapojení jednoho vývodu napájení je velmi nepodstatná část celku. Co si budeme namlouvat, záležet bude i na textu ve faktuře, nebo vyúčtování. Úsměv na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 05.08.2017, 08:52 »

   
Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
A: není

Plně se stavím za tím, co velice jasně a logicky popsal Honza. Že by sobotní klid....
nic se neobchází a je to pohled selského rozumu.  podivej Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Michal Zoubek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 05.08.2017, 18:52 »

Přesně tak jsem to myslel Úsměv děkuji opravdu moc za radu a ochotu. Myslel jsem si to, ale raději si vše zařizuji, než litovat. Přeji příjemný zbytek víkendu tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mám s §6 kvalifikaci k revizi vysoušečů zdiva?
 Jaká kvalifikace je potřeba pro výměnu baterie v UPS?
 Kde je možné někde zjistit jakou má elektrikář kvalifikaci v elektrotechnice?
 Musím splňovat pro ŽL pro výrobu slaboproudých zařízení nějaký § vyhlášky 50/78?
 Jakou potřebuji kvalifikaci pro provádění kontrol (revizí) dle ČSN EN 60974-4?
 Kdo bude opravovat hybridni auta? Budou muset mit servismani vyhlasku 50?
 Opravdu nepotřebuji kvalifikaci pro výrobu zařízení pro malé napětí?
 Jsou i nějaké kurzy pro projektování el.instalací ?
 Byl tam opravdu elektrikář?
 Kdo nese odpovědnost za elektroinstalaci?
 Jakou minimální kvalifikaci má mít obsluha vn zkušebního přístroje?
 Je obor Informační technologie (kód 18-20-M/01) pro získání §8 vyhlášky 50?
 Jaké znalosti by měl mít elektromontér?
 Opravdu mohou fasádníci zapojovat elektroinstalaci bez kvalifikace?
 Může mít zaměstnavatel problémy pokud jeho zaměstnanec lhal o své kvalifikaci?
 Môže zamestnavateľ bez osvedčenia zamestavať ľudí s osvedčením?
 Odborná způsobilost v elektrotechnice
 Bude možné brzy získat el.technickou kvalifikaci bez vzdělání?
 Je možné využít projektanta s razítkem na Slovensku u nás v ČR?
 Jaké minimální vzdělání musí mít žadatel o zkoušky RT E2/A v České republice ?
 Co musí splňovat osoba nebo firma abych u ní mohl vykonávat praxi?
 Může provést výměnu svítidla v prostředí s nebezpečím výbuchu pracovník s §6?
 Musí mít servisní technik plynových kotlů §6 vyhl. 50?
 Jakou kvalifikaci musí servisní technik PC pro Živnostenský úřad?
 Jak má uživatel poznat zda mu odpovídá opravdu odborník?
 Kdo zajištuje odbornou způsobilost soudních znalců a jaké jsou požadavky?
 Jak poradíte laikovi ve výběru toho správného, nejsprávnějšího odborníka?
 Kdo je to ten správný, nejsprávnější odborník?
 Dáte tip na elektrotechnické učiliště, které dnes generuje nadějné elektrikáře?
 Jak na obnovení kvalifikace po 17 letech v jiném oboru?
 NP8# Přesahy budou nutné, elektrika zasahuje do všech VTZ, říká Radek Roušar
 Je podle tebe elektrikář řemeslník nebo není?
 Jaka jsou pravidla uznavani kvalifikace elektrikare mezi Ceskem a Slovenskem?
 Proč chce Hájek střílet po starých občanech?
 Kterých 10 profesí v elektrotechnice nominuješ jako ty hlavní?
 Co tě zajímá na profesi tvých kolegů?
 Je revizák automaticky aj obyčajný elektrikár?
 Mohu provádět s !6 revize serverů na DPP?
 Jak probíhá odborná způsobilost k činnostem na el. zařízení u Armády?
 Kdo smí obsluhovat elektronový mikroskop?
 Co očekává zaměstnavatel od nového, vyučeného elektroinstalatéra?
 ELEKTRONAUTi, na které otázky musí elektrikář vždy odpovědět správně?
 PS250#3: Co se s příchodem prováděcího předpisu zákona 250/21 vše změní?
 Jaké je potřeba oprávnění a kvalifikace na sestavování a prodej počítačů?
 Jakou kvalifikaci podle NV 194/2022 musí mít vývojář jednúčelových zařízení ?
 Ako sa stat elektrikárom?
 Co by měl elektrotechnik všechno znát?
 Jakou máš představu o přednášejících?
 Kolik řemesel musí dnešní elektrikář skutečně ovládat?
 Co bylo předtím než přišla vyhláška padesát?
 SOLID 63: Petr Létal o dnešní způsobilosti a souvisejících dokladech
 Jaké jsou možnosti získání vzdělání pro §6 nv 197/22sb?
 Je možné provádět elektropráce jako občasný výdělek?
 Jak má spotřebitel poznat, že si najal atrapu místo elektrikáře?
 TIP Na Přípravný kurz E2/A!
 Odborné konference a školení 2024 na Slovensku
 Co je dobré vědět o možnostech kvalifikace v elektrotechnice?
 Jak se orientovat v nových elektrotechnických kvalifikacích?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.