Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak dimenzovat proudové chrániče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak dimenzovat proudové chrániče?  (Přečteno 19835 krát)
Lukáš Láryš
*
Offline Offline



« Odpověď #54 kdy: 30.03.2020, 23:42 »

Proč ošidit?  zle
Prostě další novinka.
Nevidím na tom nic špatného.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #55 kdy: 31.03.2020, 09:32 »

Proč ošidit?  zle
Prostě další novinka.
Nevidím na tom nic špatného.
Výrobci to asi nazvou optimalizací, nikoli ošizením tanecek
Prostě si nedokáži představit 4M PCH a 3F jistič dohromady ve 4modulech.
Jak by se to tam všechno vešlo, pokud by měl mít výsledek stejné parametry jako samostatné prvky, které jsou už tak poměrně plné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #56 kdy: 31.03.2020, 10:09 »

Nesmíme ale zapomínat, že chránič není všelék pro požáry!
Pouze možné pararelní  zahoření může ochránit, nikoliv však sériové ! Od toho je zase AFFD ale to má zase svoje hranice.... angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #57 kdy: 31.03.2020, 12:01 »

Já si také myslím, že chránič jako ochrana proti požáru toho moc neřeší. Samozřejmě splnit ČSN, tj. 30 mA jako v normálním domě a ostatní 300 mA.

Chránič je především ochrana před NDD, kterou já doporučuji (vyjma průmyslu) všude, a to bez ohledu na výjimky jako je v ČSN výpočetní technika a ledničky.

V dřevostavbě je podstatné především kvalitní provedení instalace, pak nechápu, kde by mělo dojít k požáru od kabelů. Vždy je problém v krarbicích a spotřebičích. Rozvaděč, pokud je řádně proveden, zrevidován a následně revidován, tak by problémem být neměl.

Dalším tématem jsou vlastní spotřebiče a spotřebiče v kuchyňských linkách, kde to dělají často truhláři a ne elektrikáři.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #58 kdy: 31.03.2020, 13:36 »

Já si také myslím, že chránič jako ochrana proti požáru toho moc neřeší. Samozřejmě splnit ČSN, tj. 30 mA jako v normálním domě a ostatní 300 mA.

Osobně jsem přesvědčen o tom, že toto naopak řeší dost. Ovšem raději dám vše za více 30mA chráničů, než jeden 300mA, bez ohledu na to, co mi až dovoluje norma. Je to prostě 10x citlivější a tedy mne to chrání mnohem lépe. Mnohokrát to pomohlo odhalit zuhelnatělé cestičky na plastech, nebo poškozených kabelech dříve, než mohlo k něčemu dojít. Tedy rozhodně považuji chrániče za pomocníky v ochraně před požárem. ALe ne za modlu, která vše zachrání na 100%,  aby nedošlo k mýlce.  podivej

V dřevostavbě je podstatné především kvalitní provedení instalace, pak nechápu, kde by mělo dojít k požáru od kabelů. Vždy je problém v krarbicích a spotřebičích. Rozvaděč, pokud je řádně proveden, zrevidován a následně revidován, tak by problémem být neměl.

Bohužel jsem už párkrát potkal poškozené kabely hlodavci, vibracemi o ostrou hranu, nebo řemeslníky během stavby. Před cca 2 roky jsem řešil provrtané kabely sádrokartonáři, kdy dokázali poškodit v rodinném domě kabely rovnou na třech místech i když vedly kolmo od vypínačů do stropu a ti je museli jasně vidět. Přesto do nich navrtali šrouby.  Hněv
I proto byly vyvinuty AFFDčka, jelikož chrániče nechránili dostatečně a proti všemu. Přesto je jasné, že použitím proudového chrániče významně snížíte riziko vzniku požáru. Je potřeba si uvědomit, že ani důkladná revize nemusí odhalit všechno a že k některým poškozením může dojít i během používání. Může jít třeba i o vysráženou vlhkost, nebo mechanická poškození (hlodavci, vibrace a pod) o kterých jsem už psal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #59 kdy: 31.03.2020, 17:53 »

Pane kolego, já nejsem odpůrce chráničů, naopak doporučuji je všude, kde to je možné a pokud to zvýší bezpečnost.

Možná by nebylo od věci doporučit výrobcům kromě typu AC, A, B, a dalších ještě H a Z (hlodavci a zedníci),  ale nevím, jak bychom je testovali.

Tím chci především říci, že ochrana proti šlendriánské práci není možná z pohledu techniky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #60 kdy: 31.03.2020, 18:37 »

Neberte si to osobně. Jen jsem reagoval na vaše vyjádření, že chránič z pohledu ochrany požárů nic neřeší.

Jinak například Hager má chránič s označením  Hi  Mrknutí ,  se zvýšenou imunitou. Bohužel ne proti zedníkům.  Škleb

Tím chci především říci, že ochrana proti šlendriánské práci není možná z pohledu techniky.

Ne vždy musí jít o šlendrián. Hlavně jde o to, pokud je to jen trochu možné, předejít možným škodám a úrazům. Ale znovu opakuji. CHránič pomáhá jen s určitou částí a není 100% ochranou proti ničemu. Prostě jen výrazně pomáhá. To je vše a dle mého to stačí. Už tak významně zvedl ochranu na mnohem vyšší úroveň.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #61 kdy: 01.04.2020, 06:34 »

Faktem ale je, že se s tím počítá. V normách se to nazývá neopatrnost uživatelů.
Ja ten výraz o neopatrnosti v našich normách poznám len zo 4-41 a aj to len vo vzťahu ku chrániču jak ku doplnkovej ochrane
Podľa môjho je dôležité čo je to neopatrnosť, bo ja napríklad náhodné nedovolené používanie pri ktorom dôjde k mechanickému poškodeniu krytu nepovažujem za neopatrnosť i keď sa tak furt bude zodpovedný vyhovárať
Nakoniec ale z toho môže byť aj neúmyselný trestný čin, ako keď napriklad dakto prejde kosačkou cez kábel a zabije pritom dakoho

Neopatrnosť je keď napriklad postriekam omylom vodou dajaké EZ, vznikne v ňom cez vodu unikajúci prúd a ten EZ bezpečne vypne
Si ale myslím že na to bude veľa rôznych názorov
Mňa by viac zaujímalo či je ešte v dajakej inej norme uvedená neopatrnosť s ktorou sa počíta v iných situáciách jak v súvislosti s chráničom
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #62 kdy: 01.04.2020, 08:02 »

Ale znovu opakuji. CHránič pomáhá jen s určitou částí a není 100% ochranou proti ničemu. Prostě jen výrazně pomáhá. To je vše a dle mého to stačí. Už tak významně zvedl ochranu na mnohem vyšší úroveň.
Bohužiaľ nemôžem suhlasiť s tým že to stačí, podľa môjho nestačí
Je to  celé len relatívna pravda, ono ten elektrikársky problém je prave v tej "určitej časti" čo ju spomínate, a ktorá je pre elektrikára dosť málo na minimálnu požadovanú ochranu. A ešte sa ani rozmer tej "určitej časti" nedá nijak definovať bo nemá nijaké určené pravidlá a je to len každého iný individuálny odhad
Mne to príde podobne jak že z 8hod školenia je tam dakto 2 hodiny. V podstate to školenie ani nemá
Alebo že keď dajmetomu chránič chráni na 30% a dačo iné zlyhá na 70% tak že to dokopy stačí
Určitá časť v pravidlách bezpečnosti bohužiaľ nestačí, tak to podľa môjho v ochrane pred urazom nefunguje
Chránič sa môže používať, navyše, môže aj prispieť k vyššej bezpečnosti, ale keď dakde byť nemusí tak elektrikár furt môže povedať že je tam zbytočný a nikto ho nemôže obviniť zo zanedbania predpísanej bezpečnosti
Píšem len svoj pohľad, mne zatiaľ podľa toho čo je v normách to príde celkom logické
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #63 kdy: 01.04.2020, 12:53 »

Je to neuvěřitelné, ale já nemám vedenou elektroinstala ci v polštářích a na autosedačkách.
Smích

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,42461.msg335028.html#msg335028

Já také ne, ovšem lidská neopatrnost, neznalost a hloupost nemá mezí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #64 kdy: 01.04.2020, 13:26 »

Bohužiaľ nemôžem suhlasiť s tým že to stačí, podľa môjho nestačí
........

Ok. Tak se to pokusím vysvětlit jinak. Máme zde nornou stanovenou maximální přípustnou míru rizik, tedy minimální hladinu bezpečnosti. Ta vzhledem ke společenským požadavkům říká, že ohledně dřevostavby potřebujeme doplnit základní ochrany navíc proudovým chráničem, s reziduálním proudem do 300m. Protože norma bere jako hranici ochrany před požárem poruchový proud 420mA.  Sám jsem několikrát psal a trvám si na tom, že tato hranice je dosti vysoká, přesto je to společensky akceptovaná míra rizika. Tedy použitím 300mA chrániče splním požadavky aktuálně platných požadavků norem a předpisů. Já mám i doma vše za 30mA chrániči, protože to považuji za mnohem bezpečnější a investice do pár chráničů navíc, mi přijde velmi nízká oproti tomu jak mi to zvedá komfort a bezpečnosti instalace.
Ale každý chránič funguje pouze v případech, kdy se objeví únik proudu vně hlídaný okruh. Pokud dojde k poškození kabelu, kdy se žádný proud "neztrácí" ,  ale dochází k jiskření na nějakém spoji, nebo poškozeném například fázovém vodiči, chránič nezareaguje, ale toto jiskření může vyvinout tolik tepla a energie, že také může dojít k zapálení snadno hořlavých hmot. V této době je ale těchto případů takové minimum, že společnost a odborníci tvořící normy, toto považují za přijatelné riziko a proto nejsou AFFD ochrany v těchto domech předepsány.

Proto píši že chránič velmi pomáhá, ale není 100% ochranou. Protože se téma týká jen chráničů, záměrně ignoruji další způsoby ochrany vedení, ..... ,  ....  a píši jen o tom, že vzhledem ke společenské poptávce, je takto nastavená ochrana dostatečná. Tedy s vámi nesouhlasím v tom, že je to dost málo na minimální ochranu. Zároveň se domnívám, že globálně máme pravidla určena poměrně jasně a hranice srozumitelně. Ani ta vaše procenta mi nesedí a jsou silně zavádějící. Chránič chrání vždy na 100%,  pokud se bavíme v rámci jeho technických vlastností a požadavků na něj kladených. váš příklad že chrání 30% ze sta celkové ochrany je kravina. Takto to počítat prostě nemůžete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #65 kdy: 01.04.2020, 19:54 »

CHránič pomáhá jen s určitou částí a není 100% ochranou proti ničemu. Prostě jen výrazně pomáhá. To je vše a dle mého to stačí. Už tak významně zvedl ochranu na mnohem vyšší úroveň.
Pomáhá, výrazně pomáhá, ochrana proti ničemu  Kroutím očima
To je nějaká nová terminologie v ochraně před úrazem? Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #66 kdy: 01.04.2020, 21:39 »

Ok. Tak se to pokusím vysvětlit jinak.
V pohode, s významom chraniča v drevostavbe problém nemám, sa mi zdalo že o ňom píšete skôr vo všeobecnej rovine
Zabudnite... Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #67 kdy: 01.04.2020, 21:57 »



Tím chci především říci, že ochrana proti šlendriánské práci není možná z pohledu techniky.


Dovolím si tvrdit, že PCH obecně zachránil daleko méně případů s ohledem na jeho zamýšlené nasazení oproti kvantu případů kdy vyhodnotil špatně provedenou instalaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak nastavit správnou selektivitu jistících prvků?
 Mohu použít chrániče od firmy Moeller typu G nebo typu S/A pro koupelnu a venkovní zásuvky?
 Mohu pouzit dva jistice za sebou ?
 Jak by jste postupovali při návrhu chráničů zásuvkového pole, do kterého se připojují uživatelé, co mají své proudové chrániče?
 Je možné, aby porucha v impulsním relé obešla selektivitu jištění?
 Jak správně zapojit posloupnost jističů a chránič?
 Které jističe vyměnit pro správnou selektivitu?
 Proč mi při zkratu vypadává jistič i u elektroměru?
 Co u zkoušky říct o výběrové schopnosti (selektivita) u proudového chrániče?
 Co se stane při zapojení dvou stejných jističů do série?
 V jakém pořadí zapojit jistič, chranic, přepětovku?
 Co vybaví dříve 16A jistič s vyp. char. B nebo 2A s vyp. charakteristikou C?
 Lze připojit dva jističe 16A za proudový chránič 30mA s proudem do 25A?
 Může se jako jistič před elektroměrem použít jistič?
 Instalovat najskôr prúdový chránič, alebo istič?
 Proc je pro cerpadlo v kanalizacni jimce jina charakteristika chranice?
 Proč při vypnutí a občas i při zapnutí vypadávájí jističe traf 230/200VA/12V~
 Aký istič použiť pro selektivitu jištění B nebo C?
 Je v popsaném případě dodržena správná selektivita jištění?
 Jak je to se selektivitou jištění u RD?
 Bude vybavovat starý chránič když za něj dám přepěťovku?
 Jak se rozhodnout, které obvody před a které za chránič?
 Prečo pri skrate vypol až hlavný istič?
 Proč při zkratu vypadává také jistič B32A, když je mu předřazen jistič B16A?
 Jak vyřešit selektivitu chrániče a přepěťové ochrany?
 Může být hodnota hl. jističe vyšší než hodnota předřazené pojistky?
 Jak zajistit selektivitu jištění v instalaci RD?
 Jaké máte zkušenosti při hlavním jističi 20A 3F a následném chrániči 25A 4P?
 Jak řadit chrániče selektivně za sebou?
 Z kterého článku které normy vyplývá požadavek na selektivitu?
 Jak řešit nevyhovující selektivitu u RD?
 Umíte předcházet zbytečnému \
 Jak je to se selektivitou instalačních jističů
 Ako dosiahnut selektivitu istenia?
 Je prijatelna selektivita jisticu 3x25A charB - 3x20A char C ?
 Máte v oblasti selektivity opravdu jasno?
 Umíte vysvětlit pojem kaskádování? A čím vším je zajímavé?
 Jak zajistit, aby nevybavoval jistič char. B při spouštění 3fázového motoru 6kW?
 Může LED světelný zdroj 3,5 W narušit selektivitu jištění?
 Jak je to s jističi v podružné rozvodnici s ohledem na charakteristiku a proud?
 Ako dosiahnuť selektivitu istenia?
 Je nožová pojistka 63A a následující jistič B40/3 na délku 250m v pořádku?
 Lze osadit 6A kombi-jistič za 6A hlavní jistič?
 Je nutné dodržet selektivitu hlavního jističe pro byt?
 Lze pro zásuvky běžného domovního rozvodu použít jistič charakteristiky C?
 Proč při prasknutí žárovky vybavují dva jističe za sebou?
 Jak vyřešit padání jističe při připojení více serverů do sítě?
 Jaký jistič zvolit pro svářečku tak aby nevyhazovala hlavní jistič?
 Mohu použít třikrát za sebou stejnou hodnotu jističe?
 Může být stejná hodnota jističe na zásuvku jako hodnota jističe hlavního?
 Jak omezit vybavování jističe, pokud změna charakteristiky nic neřeší?
 Jaké je správné selektivní řazení jistících prvků?
 Má zkratová odolnost jističe před elektroměrem vliv na selektivitu jištění?
 LIVE EATON: Selektivita a záložní ochrana jističů
 TIP na technický datasheet o selektivitě
 LIVE EATON: Selektivita jističů
 Q: Existuje nějaké stručné pravidlo selektivity?
 Jak v domovních rozvaděčích nastavit správně selektivitu jistících prvků?
 Proč by měl proudový chránič reagovat na zkrat?
 Pavouk - seriál o programu EATON
 LIVE EATON: Pavouk - řešení jednoduchých paprskových sítí
 Jak docílit selektivity jištění u nabíječky elektromobilu?
 Koordinace přístrojů k ochraně elektroinstalací

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.068 sekund, 23 dotazů.