Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jak vyřešit kolísání napětí v zásuvkách - měřeno 220 - 260V ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vyřešit kolísání napětí v zásuvkách - měřeno 220 - 260V ?  (Přečteno 43331 krát)
Tomáš Bláha
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« kdy: 05.06.2011, 21:46 »

Mám problém s kolísáním napětí v síti a nesymetrií fází až 50V mezi L1/2/3. Problém nastal po bouřce kdy pracovníci ČEZu opravovali trafostanici cca 500 metrů daleko. Předtím vše OK - 225 až 235V po dobu asi dvou let co v domě bydlím. Čez na reklamaci kvality nereaguje ,  dostal jsem odpověď "buďte rádi že tam nějakou elektriku máte". Situaci jsem konzultoval s revizním technikem který vše v domě zkontroloval a u mne je vše OK. ČEZ to ale odmítá jakkoliv řešit. v příloze je graf napětí. PS: situace už trvá cca 3 týdny, mezitím odešlo tak 20 žárovek, zdroj v zabezpečovačce a v UPS jsem musel měnit dvě sady baterií. Ocením jakoukoliv radu - buď jak donutit čez k opravě nebo technické opatření na mojí straně.


* pwr.JPG (45.65 KB, 535x362 - prohlédnuto 2192 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #1 kdy: 05.06.2011, 22:31 »

Nevím jestli to nazvu správně, ale co zkusit na ČEZ vyrukovat se "zákonem na ochranu spotřebitele"?
Jako odběratel máte nárok na deklarovanou kvalitu v rozmezí Umin-Umax.
Varianta číslo 2 : zkusit přejít k jinému obchodníkovi s el. energií a případné měřením doložené nadlimitní (přepětí) hodnoty, ať si právně řeší distributor a obchodník mezi sebou. Popřípadě doložit přes pojišťovnu soubor poničených spotřebičů.
Nemám to vyzkoušené, ale je to můj názor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 05.06.2011, 22:35 »

Distibutor vám zaručí napětí proti zemi 230V +- 10%. To znamená 207V - 253V. Doporučuji standardní postup - reklamaci. Trošku záleží na tom, čím jste to měřil. Jestli je to jenom výstup z UPS, mohou to být hausnumera. Nechte si od někoho nainstalovat kalibrovaný analyzátor sítě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 05.06.2011, 22:51 »

...technické opatření na mojí straně.
To vypadá na poruchu vodiče PEN, a s tou opravou na trafačce to nemusí souviset.
Snadno ověříte měřením napětí mezi Vaším přívodním PEN a nějakým odděleným zemničem.

Kromě provedení opravy, technické opatření na Vaší straně je doporučené přizemnění přívodního PEN (nejlépe na základový zemnič).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Tomáš Bláha
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 06.06.2011, 08:35 »

Přizemnění je podle mne již na 99% realizováno - koukal jsem se do pomocného rozvaděče co mám před hlavním domovním - tam kde mám nainstalovanou hrubou přepěťovou ochranu a tam vede odhadem 10mm2 žlutozelený na vývod od hromosvodu který dál pokračuje do základů a kolem domu. Co si vzpomínám tak odpor hromosvodu byl kolem 4Ohmů.

Ohledně pojištění - to mám sjednáno se spoluúčastí 5000kč - zatím se mi nevyplatí vzhledem k výši škody nic řešit s pojišťovnou.

Co se týká jednání z čezem tak instalaci jejich měření - datalogeru jsem požadoval ale oni k tomu prý nemají důvod. Tedy ze začátku mi to slíbili ale po 2 týdnech jsem opět volal na infolinku jak to vypadá že mě technik zatím nekontaktoval a kdy se to bude realizovat... tam mě velmi mile a zdvořile vysvětlili že pro ně nejsem zákazník a že pro jednoho stěžovatele nic řešit nebudou. Tak jsem obešel sousedy a jeden z nich by se přidal ke stížnosti - odešel mu totiž asi týden po "opravě trafostanice" počítač. 

Jen jsem zapoměl dodat že jsem z Plzně, kdyby byl někdo ochoten a schopen mi pomoci rád mu za práci zaplatím.

A ještě jedna věc: na střeše mám malou FVE ale situace je stejná i když je odpojená - schozen hlavní jistič. Mám tedy i logování napětí sítě z měniče a ten má toleranci měření 0,5procenta a ukazuje to samé co ta UPS - tedy v rámci té tolerance.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Bláha
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 06.06.2011, 08:40 »

Obrázek z ovládacího SW od měničů. V zoufalosti jsem i posílal výrobci měniče log - protože při překročení 253V se FVE vypne.  Dle jejich technického oddělení je 100% na vině čez.


* prepeti.JPG (86.91 KB, 1006x767 - prohlédnuto 1398 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 06.06.2011, 09:04 »

Ještě můžete zkusit přeměřit napětí na vstupu do domu při úplně odpojené instalaci. Pokud bude napětí opět nesymetrické, je to problém distributora. Pokud se nesymetrie objeví až po zatížení jednotlivých fází, je to problém váš. To samozřejmě nevylučuje poruchu vodiče PEN na straně distributora, ale ta by měla být kompenzována dobrým uzemněním připojovacího bodu.

Za uzemněním, které jste našel, může být PEN buď úplně přerušen nebo připojen přes velký přechodový odpor. Napětí v jednotlivých fázích pak kolísá podle zatížení celé sítě.

Revizák vám přeměří impedanci L1/L2/L3-PEN a bude jasno. Mimochodem, je to dost nebezpečný stav.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 06.06.2011, 09:20 »

Přečtěte si vyhl. 540/2005Sb. ERU stanovil standardy dodávky, kde jsou určeny povinnosti, ale i sankce na distributory.

* doc1.doc (162.5 KB - staženo 310 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 06.06.2011, 09:55 »

Přizemnění je podle mne již na 99% realizováno - koukal jsem se do pomocného rozvaděče co mám před hlavním domovním - tam kde mám nainstalovanou hrubou přepěťovou ochranu a tam vede odhadem 10mm2 žlutozelený na vývod od hromosvodu který dál pokračuje do základů a kolem domu. Co si vzpomínám tak odpor hromosvodu byl kolem 4Ohmů.
V takovém případě, podle naměřených hodnot, to vypadá na totálně upadlý přívodní PEN, a od totálního vyhoření spotřebičů vás zachránilo to Vaše přizemnění.
Revizák vám přeměří impedanci L1/L2/L3-PEN a bude jasno. Mimochodem, je to dost nebezpečný stav.
Přesně tak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Radomir Kubíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 06.06.2011, 10:29 »

Souhlasím s panem Fukem. Vypadá to na podpálený PEN. Ověřte si kolísání napětí u sousedů s 3f přípojkou, jestli mají stejný problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Bláha
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 06.06.2011, 12:04 »

Tak jsem byl u dvou sousedů a také jim poblikávají světla. Také už odešlo pár žárovek.Ten co mu odešel počítač už také nahlásil poruchu tak snad se tím začnou zase zabývat. Měření impedance si zajistím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 06.06.2011, 13:38 »

Situaci jsem konzultoval s revizním technikem který vše v domě zkontroloval a u mne je vše OK.
Souhlasím s panem Fukem. Vypadá to na podpálený PEN.
váš RT by to přeci zjístil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #12 kdy: 06.06.2011, 13:43 »

Nebo při opravě trafa někdo zapoměl přitáhnout PEN vodič....
Takový případ jsem už jednou řešil v podniku....vše chno /fáze/dotaženo jak má být, na PEN se jaksi při spěchu zapomělo /nebyl dotáhnut, jen ručně jak to šlo!!/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 06.06.2011, 18:29 »

Ohledně těch úvah o vadném PEN, sdružená napětí jsou v pořádku ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 06.06.2011, 20:45 »

Nejsou-li v pořádku fázová napětí, nemůžou být v pořádku ani sdružená.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 06.06.2011, 22:29 »

Nejsou-li v pořádku fázová napětí, nemohou být v pořádku ani sdružená.
Toto nie je pravda.
V prípade vysokej impedancie PEN vodiča (zlý spoj prúdovej cesty) a nedostatočného uzemnenia bude na konci vedenia potenciál stredného vodiča plávať voči potenciálu uzlu trafa podľa zaťaženia jednotlivých fáz. Združené napätia môžu byť OK.
V tomto prípade bude vysoká iba netočivá zložka napätia. Spätná zložka napätia môže byť relatívne nízka. Nesymetria napätia, ako jeden z kvalitatívných parametrov je však definovaná ako pomer spätnej a súslednej zložky napätia.

To Bláha: Postupujte podľa doporučenia p. Rozmahela. V prvom rade treba podať písomnú reklamáciu. Podľa vyhl. 540/2005Sb máte právo na štandardnú kvalitu dodávky. V prípade, že nebude dodržaný štandard, za ktorý sa považuje aj úroveň napätia v normou stanovených medziach, a distribútor neurobí potrebné opatrenie, mate nárok na finančnú kompenzáciu. Musíte si však o ňu požiadať, v prípade že vám vznikne tento nárok. 
Zmena dodávateľa vám nepomôže. Distribútor, ktorý to bude riešiť zostane ten istý, akurát sa to bude riešiť tak trochu "z druhej ruky".

Treba taktiež vylúčiť vplyv FVE. Pri vyšších impedančných slučkách je to bežné.  Máte ju vyvedenú do 2 fáz?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 06.06.2011, 23:11 »

Toto nie je pravda.
Práce kvapná, houby platná. Beru zpět, příště si dám větší pozor, co z klávesnice (v tomto případě z mobilu) vypustím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Tomáš Bláha
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 07.06.2011, 09:22 »

Doplňuji údaje ohledně FVE: mám 3f měnič Kostal, 8,2kW max 7,6kW jmenovitý výkon. Problémy s výkyvy jsou i když FVE odpojím - vypnu hlavní jistič, v tom případě klesne napětí o cca 5 voltů. Jinak kolísání a poblikávání je nejvíc vidět ve večerních a ranních hodinách kdy jsou výkony z měniče stovky W a přes den je FVE stejně většinu času vypnutá - na displayji se ukazuje chyba  "(259) chyba sítě" takže FVE to na 100% není. Navíc před rokem a v době po připojení byly měřeny "zpětné vlivy" a vše v pořádku. Při první obhlídce /pouze měřil v domu a na elměr. sloupku./ RT nic nezjistil. Včer jsem mu hned volal poznatky z téhle diskuze a jsem s ním domluven na "hloubkovou kontrolu" na 13/6.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Existuje pokuta za neobnoveni dodavek elektriny?
 Jak odstranit u elektrocentrály kolisani napěti?
 Co mi mohou v síti způsobit nekompenzovaná svítidla?
 Jak odstrannit podpětí při spuštění čerpadla, trouby a konvice?
 Co dělat při trvale zvyšeném napětí v siti nn?
 Jak elimnovat proudoudové nárazy při sepnutí čerpadla vodárny?
 Prečo je v zásuvke znížené napätie cca 200V?
 Co moze byt pricinou takeho rozptylu napatia?
 Jak argumentovat u ČEZu oprávněnou reklamaci?
 Chcete mít informace o vypínání elektřiny vašeho bytu ?
 Co mi způsobuje vyšší napatie v instalaci RD?
 Jak se projeví 230V +10% na domácích spotřebičích ?
 Odpovídá distributor el. energie za způsobené škody?
 Může poškodit pokles napětí výpočetní techniku?
 Ćo znamená "zodpovednosť za odchýlky" pri dodávke elektriny do domácnosti?
 Lze reklamovat u dodavatele energie plošný pokles napětí v síti nn?
 Od ČEZ a dalších velkých hráčů odcházejí desetitisíce lidí. Ne všichni ale zaplatí méně
 Proč mám v 1 fázi 305voltů v 2 fázi 345voltů a v3 fázi 150voltů ?
 Jak vysvětlit dětem proč při bouřkách vypíná elektrika?
 Co se děje s el. energií v síti, kdyz Dlouhé stráně nefungují?
 Proč nepravidelně kolísá jedna fáze?
 Má dodavatel elektřiny odpovědnost výpadku za elektroměrem?
 Jak ochránit spotřebiče před poškozením nekvalitou veřejné elektrické sítě?
 Co může být příčinou tekoucích 8A ve vodiči PE?
 Jak merit kvalitu dodavane elektriny?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 22 dotazů.