Parametry:
Kabel má podle katalogového listu BELDEN parametry:
Max. doporučený pracovní proud na žílu: 1,5A při 20 deg C
Maximální provozní napětí: 300V RMS
Izolační odpor: > 10 000 MOhms
Tloušťka izolace: 0,025mm
Odpor 43 Ohms na 330m (1000FT)
Rozsah pracovních teplot: -40 až 105 deg C
Výkonové poměry:
V místnosti budou tři stropní svítidla (každé celkový příkon 40W) zapojená paralelně. V každém svítidle budou tři přepínatelné sekce LED diod pro regulaci intenzity osvětlení v místnosti (po zkušenostech odmítám používat dálkový stmívač, ale regulaci osvětlení chci dělat připínáním/odepínáním jednotlivých sekcí).
Celkově je na to zapotřebí počet vodičů: 3x positive + 3x negative pro sekce ve svítidlech, plus 3x signály pro spínání a odepínání jednotlivých svítidel v situaci, kdy je zbytečné, aby v místnosti svítily všechny tři. To je důvod, proč nechci použít normální silové kabely – mají málo žil, jsou na dané požadavky předimenzované a barvami neodpovídají DC. Navíc je v paneláku nedostanu pod omítku, musel bych použít lišty, a tomu se chci z estetických důvodů za každou cenu vyhnout.
Takže bilance výkonových poměrů:
Celkový odběr ze zdroje při 48V a spotřebě 3x40W je 2,5A. Při použití tří žil a rovnoměrném rozložení zátěže je proudová zatížitelnost použitého kabelu 4,5A, tedy bohatě vyhovuje.
Jištění:
Dnes už (snad) každý spínaný zdroj má ochranu proti zkratu i přetížení. Navíc plánuji udělat „pojistkovou skříňku“ s trubičkovými pojistkami pro každou žílu (sekci). V tom taky nevidím problém.
Problém:
Zbývá tedy vyřešit: za jakých okolností mohu původně datový kabel s tenkou vrstvou PVC izolace vložit pod omítku v paneláku. Proč to nejde?
Vím, že se podle instrukcí nemá děkovat, ale stejně

.